It is currently Thu Mar 28, 2024 7:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Octavian Paler
PostPosted: Tue May 08, 2007 10:07 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Seara trecuta Octavian Paler s-a hotarat sa plece in Imparatia Cerurilor .
.........................................................................................................
"Sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie chiar daca dureaza
toata viata.
Repeta ca nu exista pustiu. Exista doar incapacitatea noastra
de a umple golul din care traim."

(O. Paler-Viata pe un peron)
.........................................................................................................
Dumnezeu sa-l odihneasca in liniste si pace!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 08, 2007 11:24 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:( Da, Dumnezeu sa-l ierte. Mi-e dor deja de el... si de mine... cea din perioada in care dormeam cu "Caminante" sub cap visand sa tai liane si sa descopar Mexicul... Mexicul acela descris atat de frumos de batranul din Lisa... :cry: :cry: :cry:

Interviu cu Dumnezeu, Octavian Paler

Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
- Daca ai timp... i-am raspuns. Dumnezeu a zambit.
- Timpul meu este eternitatea... Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni? Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca...., iar apoi tanjesc iar sa fie copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani......iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:
- Ca parinte, care ar fi cateva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii tai?
- Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc... si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.
- Multumesc pentru timpul acordat....am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie? Dumnezeu m-a privit zambind si a spus:
- Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: citate dragi
PostPosted: Tue May 08, 2007 12:52 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
A muri înseamna de fapt a te muta într-o stea.

Scepticismul este o infirmitate, nu o sursa de vanitati.

Timpul e o fiara care are nesfârsita rabdare de a înghiti totul.

Convingerea mea e ca inteligenta i-a fost data omului pentru a se indoi. Ar fi nu doar ridicol sa-mi inchipui ca adevarurile mele sunt, neaparat, mai adevarate decat adevarurile altora. Ar fi si daunator. M-as lipsi pe mine insumi de sansa de a intelege ce am gresit.

Iubirea nu e doar un zambet, nu e doar o floare, iubirea e un suflet ranit si apoi vindecat de altul…

Nu uita: langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii…

Am vazut, mai ales in ultimii ani, prea multe canalii tinere semanand perfect cu canaliile batrane, ca sa mai fiu tentat sa consider tineretea o valoare in sine.

Pe urma, nu am nici un respect pentru modul american de a judeca, in care conteaza doar „joburile" si „banii". Stiu, fireste, si eu ca un idiot sarac este doar „un idiot", in vreme ce un idiot bogat este, in primul rand, „un om bogat", dar asta nu ma face sa apreciez „pragmatismul", care e la moda, azi, in Romania, in special printre tineri, am impresia.

Pentru mine, e prea tarziu ca sa iau in serios avertismentul pe care l-am vazut pe usa unui astronom la Boston: „O mancare buna valoreaza mai mult decat un cer instelat".


Last edited by mermaid on Tue May 08, 2007 1:27 pm, edited 2 times in total.


_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 08, 2007 12:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
mermaid wrote:
.. Mi-e dor deja de el... si de mine... cea din perioada in care dormeam cu "Caminante" sub cap visand sa tai liane si sa descopar Mexicul... Mexicul acela descris atat de frumos de batranul din Lisa... :cry: :cry: :cry:

Asta noapte TVR1 a prezentat in reluare un interviu acordat de Octavian Paler acestui post de televiziune in 2002. Pentru mine a fost din nou un moment de cumplita neputinta - neputinta de a opri , din cand in cand, timpul in loc...simteam placerea( de ce nu nevoia?), de a-l asculta cel putin pana in zori.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group