It is currently Fri Apr 19, 2024 9:45 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Florian Pittis
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 10:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Se pare ca 2007 vrea sa ne lase tare saraci! Spun asta gandindu-ma la cel care a plecat ieri, Florian Pittis ( si la ceilalti, pe al caror bilet de plecare scrie tot 2007!!).

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:00 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Eram la liceu, in clasa a X-a si o colega, cu mare dragoste de teatru si muzica folk, ni l-a adus pe Pittis la serbarea de inceput de an. A dost de acord sa joace cu noi pe scena ceva improvizat. Era magic... ne-a vorbit de Phoenix, de rock-ul vechi, care spunea el, este amenintarea cu forta, pe cand rock-ul nou este forta... Care-i mai puternic? Ne intreba... La un moment dat, o eleva s-a ridicat in picioare si l-a intrebat: "Domnule Pittis, de ce purtati plete?" la care el a raspuns: In piesa in care joc, Ancheta asupra unui tanar care n-a facut nimic, exista un raspuns genial : D'AIA! "
Nu-i placea nimic conventional... ne vorbea despre frumusetea altfel, asa incat, in urmatorii doi ani, toti am eliminat artificiile si ne gratulam cu apelative ca : ghebosule, pocito, uratanie.... si eram foarte mandri sa fim urati pe din'afara ... o perioada frumoasa in care pot sa spun ca am trait detasata de superficial, cautand esenta... apoi... m-a luat valul...

odihneasca-se in pace.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 2:42 am 

Joined: Sat Mar 31, 2007 8:17 pm
Posts: 25
Ne-a zdruncinat pe multi aceasta plecare a lui..Am crescut practic cu vocea sa,in neuitatele seri de sambata in care urmaream teleenciclopedia,apoi spiritul sau nonconformist,imbinat armonios cu poezia ,dar si cu decenta, mi-au impregnat adolescenta..Nu cred ca va putea fi uitat usor,..vocea sa calda e demult intrata in sufletele noastre,dar cu siguranta ii vom simti lipsa in peisajul romanesc...Dumnezeu sa-l ierte,fie sa fie in Lumina acolo unde e acum,iar Ingerii cu el..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 8:43 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da... inspira respect si consideratie... chiar si in vama, la nudisti... nu dau aiurea acest exemplu... si nu este strident. Era respectul pentru un mod de viata... "Salvati vama, - spunea...- salvati-o de noi..."



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group