It is currently Fri Mar 29, 2024 12:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 2 of 2 [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
si mai stiu ca Gheorghita nu le foloseste deloc, de fapt chiar nu are o parere deloc buna despre ele. La Eminescu insa se cam potriveste, ce zici?


Nu Mihnea nu am o parere proasta despre Simbolurile Sabiene, ci doar o parere proasta despre faptul ca unii folosesc doar aceste simboluri pentru a interpreta o tema.... este ca si cum vrei sa faci un studiu de fezabilitate la o firma dupa cati stalpi are gardul de la intrare... Adica poti sa incluzi aceasta informatie dar sa te bazezi numai pe asta este janant.
Sigur ca toti vrem sa invatam, dar astrologia are niste reguli stabilite de astrologii din vechime si pe care le poti schimba doar cu altele mai bune.
Am ironizat lucrul cu simbolurile sabiene doar pentru ca se exagereaza in deprimentul altor elemente.
Claudia nu greseste in ceea ce spune... si nu numai AdiM foloseste asta... este usor sa dai un copy-paste din aceste simboluri pentru ca aici munca celui care interpreteaza este zero... Eu nu pot sa fiu de acord cu asta din motive pe care chiar am obosit sa le tot spun...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 1:06 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
:shock:

Dupa cum am spus Gheorghita, nu stiu cum face Adi interpretarile, dar mi s-ar parea de-a dreptul comic daca ar fi cum spui tu... :lol:

Claudia, sigur ca iti dau dreptate. Hai sa zicem ca luam simbolurile sabiene pt toate cele 10 planetele. Avem deci 10 propozitii, despre fazani, statui de ceara, baloane de sapun, steaguri si alte asemenea simboluri. Ok, ce facem mai departe? Eu asta as vrea sa vad... Si totusi refuz sa cred ca nu amintim despre planete retrograde, debilitate sau exaltate, despre aspecte, malefici si benefici. Nu de alta, da atunci nu ar mai fi vorba de astrologie, zic eu. Asta poate fi o noua stiinta, SABIENOLOGIA :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 1:39 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Mihnea draga , nu e necesar sa imi dai dreptate, ca nu de asta m-am apucat sa scriu, tu poate ai rabdarea si curiozitatea necesara, cu toate ca ma indoiesc, sincer, eu una m-am plictisit , de acest AdiM, care asa cum am vazut pe site-urile sale nu ofera decat informatii contra-cost . Astazi a facut exces de zel postand in toate directiile, si improscand cu venin in dreapta si in stanga, nu degeaba are ascendentul in scorpion pare-se. Daca ai ceva bani care iti prisosesc, eu zic ca poti sa te incumeti, dar crede-ma, nu te avanta ca ai sa regreti, mai bine iesi la o bere rece cu amicii pe caldurile astea, si cred cu siguranta ca vei fi mai castigat.


Pur si simplu si-a facut reclama gratuita.Asta a facut AdiM prin postarea la Eminescu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:04 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
acest AdiM, care asa cum am vazut pe site-urile sale nu ofera decat informatii contra-cost


Draga Claudia, contra cost ofer doar consultanta astrologica si servicii de IT. Iar in studiile astrologice pe care le fac, ofer interpretari destul de complete, folosind cele 10 planete, Nodurile lunare si Chiron, in sistem Placidus sau Whole. Un studiu include in medie circa 30.000 caractere. Simbolurile Sabiene le folosesc doar ca un adjuvant, asa cum mai folosesc si stelele fixe. Alti astrologi folosesc in combinatie cu astrologia si Tarotul, numerologia sau alte arte divinatorii.

[mesaj sters de admin] FARA RECLAMA!!!!!.. DACA DORESTI FA-TI RECLAMA PE PRIVAT

Mi se pare mai firesc sa spun deschis ceea ce fac, fara sa mi se para jenant, si chiar daca pare reclama, decit sa critic ceea ce nu stiu sau stiu incomplet, asa cum faci tu. In fond, sa spui adevarul nu e ceva rusinos, si mult mai penibil mi se pare sa acuzi pe cineva de ceva ce nu este adevarat.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:39 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Lucrurile sunt simple draga AdiM, tot ce faci tu impreuna cu cei de la AAR, asa zisele informatii gratuie oferite sunt praf in ochi fata de ceea ce se ofera pe acest site.In plus din revista digitala astrele, gratuit nu este decat un singur articol din fiecare numar al revistei, restul trebuie platit. La urma urmei politica voastra e simpla, dati cu picatura, iar cine vrea mai mult trebuie sa plateasca.

Ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca nu renunti nici o clipa in ati face reclama, chiar si prin postarea anterioara.
Pentru mine un lucru este clar, pentru voi astrologia e o meserie, iar daca vreti sa traiti din asta si sa o vindeti, e treaba voastra , a fiecaruia din cei de acolo, dar macar sa aveti bunul simt sa o faceti pe site-urile voastre.

Pe acest site nu se vinde nimic, iar totul este oferit cu multa dragoste si caldura din motive pur caritabile.Nu avem aceleasi interese, aici nu se face publicitate mascata, pentru ca nu vom vinde niciodata informatia, cum faceti pe forumurile unde oferiti asa zisele gratuitati.


Last edited by claudia on Mon Jul 24, 2006 10:13 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:08 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
Lucrurile sunt simple draga AdiM, tot ce faci tu impreuna cu cei de la AAR, asa zisele informatii gratuie oferite sunt praf in ochi fata de ceea ce se ofera pe acest site.In plus din revista digitala astrele, gratuit nu este decat un singur articol din fiecare numar al revistei, restul trebuie platit. La urma urmei politica voastra e simpla, dati cu picatura, iar cine vrea mai mult trebuie sa plateasca.
Pe acest site nu se vinde nimic, iar totul este oferit cu multa dragoste si caldura din motive pur caritabile.Nu avem aceleasi interese, aici nu se face publicitate mascata, pentru ca nu vom vinde niciodata informatia, cum faceti pe forumurile unde oferiti asa zise le gratuitati.


Draga Claudia, esti complet dezinformata, da-mi voie sa te lamuresc.
Numai in primii 2 ani ai revistei Astrele a existat incercarea de a o oferi contra cost, abonatilor. Banii strinsi atunci au fost foarte putini, si nimeni din redactie nu i-a incasat personal, ci au fost folositi pentru cheltuielile de infiintare a Asociatiei Astrologilor. De aceea, ceea ce se gaseste la http://astrele.eastrolog.ro a ramas in stadiul de atunci. In acei ani s-au adunat 567 de articole, si ca sa le punem pe toate pe web ar fi insemnat o munca enorma. In schimb, din martie 2004 s-a creat situl www.astrele.ro unde gasesti gratuit alte citeva sute de articole noi, adunate din martie 2004 pina in prezent. Mai nou, colectia numerelor 1-48 a fost publicata pe un CD, iar banii din vinzarea lui intra in contul AAR. Articolele scrise de mine pentru Astrele se gasesc, gratuit, in situl meu.

Este foarte frumos ca aici totul este gratuit, si oferit cu dragoste si caldura.
Va doresc sa simta si sa aprecieze asta toti cei care vin aici, asa cum fac si eu.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:09 am 
Mihnea wrote:
Pentru ca eu nu am nimic impotriva ca Adi sa comenteze astrologic hartile, macar pt simplul fapt ca nu am vazut nici o analiza de-a lui, si sunt chiar curios...


Mihnea, nici eu nu am vazut harti comentate de AdiM, si sunt si eu curioasa.
Deci Adi, "draga" te rog mult sa-i satisfaci curiozitatea lui Mihnea!!! Pentru ca el chiar te considera stiutor. Asta pana la proba contrarie, evident.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:28 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Mihnea wrote:
Pentru ca eu nu am nimic impotriva ca Adi sa comenteze astrologic hartile, macar pt simplul fapt ca nu am vazut nici o analiza de-a lui, si sunt chiar curios...

Mihnea, nici eu nu am vazut harti comentate de AdiM, si sunt si eu curioasa.
Deci Adi, "draga" te rog mult sa-i satisfaci curiozitatea lui Mihnea!!! Pentru ca el chiar te considera stiutor. Asta pana la proba contrarie, evident.


Draga Mihnea si Mihaela, n-am venit aici ca sa demonstrez cit sunt eu de competent in astrologie.
Vreau doar sa particip la discutiile din acest forum cu aceleasi drepturi ca orice alt membru, daca exista drepturi egale si daca managerul forumului, ca gazda, are grija ca ele sa fie respectate.
Spun ceea ce stiu, gindesc si cred, si daca asta socheaza sau ofenseaza pe cineva, nu prea am ce face, fiindca un om nu poate sa gindeasca sau sa traiasca doar cum le este celorlalti pe plac.
Exista multe opinii si atitudini diferite in lume, si tocmai pentru asta exista forumuri de discutii, ca sa facem schimb de experienta si sa invatam unii de la altii, discutind.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:41 am 
AdiM wrote:

Draga Mihnea si Mihaela, n-am venit aici ca sa demonstrez cit sunt eu de competent..... si tocmai pentru asta exista forumuri de discutii, ca sa facem schimb de experienta si sa invatam unii de la altii, discutind.


Pai ce-am invatat noi de la tine???????? Ca astrologie vad ca nu stii, pt ca te eschivezi........
Si scuze, ti-am acordat prea multa atentie, nu meriti, pentru ca de fapt nu stii astrologie, din moment ce nu faci decat sa BATI CAMPII

Eu una tre' sa plec la firma, ca mai trebuie sa castig si bani. Din munca nu din amagit lumea!

Oricum AdiM, te-ai facut de cacao rau de tot!!!!!!!


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:48 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Oricum AdiM, te-ai facut de cacao rau de tot!!!!!!!



Multumesc, Mihaela,
inteleg ca te multumeste concluzia asta, si daca este asa, asta inseamna
ca macar un om pleaca azi fericit la serviciu! :)



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 5:42 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Pacat...sunt atatia oameni inteligenti pe acest forum care isi lasa mintea condusa catre cum sa-l contreze pe celalalt ...oare Mercurul asta retro in tranzit sa fie de vina? :roll:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:06 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Fiecare face ce poate si ce vrea el, dupa cum se vede, aici ca si in viata.
Eu pot sa scriu pe forum si vreau sa scriu sincer si deschis pe forum, fara sa jignesc pe cineva.
Daca unii se simt jigniti sau ofensati de ceea ce scriu, cred ca de vina e doar jignirea sau ofensarea lor, launtrica, pe care si-o intretin singuri, fiindca intentia mea nu are nimic de-a face cu asta.
Fiecare este definit de propriile sale cuvinte, nu de interpretarea altora despre ele.

Mi-a placut motto-ul Mihaelei, "Descopera cauzele pentru a nu fi descoperit de efecte." Efectele ne descopera, adica ne dau de gol, cind nu am descoperit cauzele, inca. Cuvintele noastre sunt efecte ale propriilor noastre atitudini, care ne dau de gol in fata celorlalti asa cum suntem. Cauzele lor, in atitudinea noastra, inca mai trebuie sa le cautam. Cam asa inteleg eu, Mihaela.

In rest, oricine poate interpreta oricum vrea, stie sau poate el parerile altcuiva, din furie, din imaginatie sau cel mai bine din sinceritate.
Dar orice interpretare il defineste in primul rind pe cel care o face, nu pe cel despre care este facuta.
Tot ce ma defineste aici sunt cuvintele mele, nu parerile si interpretarile altora.
Si asta cred ca este valabil pentru fiecare.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Subscriu la cele spuse de Liana... si din pacate Mercur Rx ne afecteaza pe toti...
Hm, imi pare rau daca m-am facut si eu prost inteles. Deci:

1. Nu sunt membru AAR :lol: asta e tare rau
2. Nu sunt prieten cu Adi, Firicel sau mai stiu eu cine :lol:
3. Nu caut sa ma bag pe sub pielea lui Adi :lol: :lol: :lol:

Offf, cum ne complicam noi viata...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:28 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Subscriu la cele spuse de Liana... si din pacate Mercur Rx ne afecteaza pe toti...
Hm, imi pare rau daca m-am facut si eu prost inteles. Deci:

1. Nu sunt membru AAR :lol: asta e tare rau
2. Nu sunt prieten cu Adi, Firicel sau mai stiu eu cine :lol:
3. Nu caut sa ma bag pe sub pielea lui Adi :lol: :lol: :lol:

Offf, cum ne complicam noi viata...


Pai, Mircea, cine este Liana?

NU ai neaparat nevoie sa fii nimic din toate acestea 3, daca nu vrei asta, deci nu ai de ce sa oftezi.
Este suficient sa fii tu insuti, dupa parerea mea, indiferent ce alte nume ar implica asta.
Aceste 3 NU-uri pe care le enumeri, te definesc oare, personal? Prin nume straine de tine?
Sau te protejeaza de... ce sau cine, oare?

Daca suna cam ciudat mesajul meu, este fiindca eu insumi sunt nedumerit in legatura cu ce vrei sa spui aici. Dar daca tu insuti stii ce vrei sa spui, poate ma ajuti sa inteleg.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:35 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Caut sa evit confuzia cum ca as fi un fel de spion AAR, asta-i... Hai ca e chiar amuzant :lol:

Mai Adi, si ma cheama Mihnea (parca se spune ca te imbogatesti daca te boteaza cineva, nu?) :lol:

Liana este cea din spatele avatarului Blulisan.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:35 pm 
Cauza esti tu AdiM, care nu ai pic de demnitate si imi provoci sila efectiv. Iar efectul este ca eu te voi ignora total. Provocarile si incercarile tale disperate de a te baga in seama pe aici sunt sortite esecului si tu stii asta.

Iar eu acuma trebuie sa ies in oras, asa ca chiar te rog scuteste-ma de replici si dialoguri ca chiar nu mai am chef.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 7:05 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Caut sa evit confuzia cum ca as fi un fel de spion AAR, asta-i... Hai ca e chiar amuzant :lol:
Mai Adi, si ma cheama Mihnea (parca se spune ca te imbogatesti daca te boteaza cineva, nu?) :lol:
Liana este cea din spatele avatarului Blulisan.


Vezi, Mihnea, pina si eu te-am confundat cind ai vrut sa nu fii ceea ce esti, ci sa pari ceva in ochii altcuiva.

Spion al AAR... Asa ti s-a spus ca ai fi? Hmmm...
Interesanta mentalitate pot avea unii daca AAR a ajuns in ochii lor sa aiba spioni.

Inteleg ca in spatele acestor mesaje din forum au loc o multime de alte discutii private, invizibile
pentru altii, dar de genul "ce, cum, cum sa facem, cum sa ne aparam, cum sa lovim...?"
Dar in numele cui, oare? Al carui ideal, al carei idei, al carei organizatii?

Eu sunt aici, acum, membru AAR pe fata, chiar vicepresedinte, dar nu spion al AAR, ci in nume personal.
Nimeni din AAR nu stie ce discutam noi aici fiindca nu e nici o misiune AAR in ce fac, cum isi imagineaza unii.
Pur si simplu scriu aici ca orice om care are dreptul sa scrie intr-un forum public, in nume propriu,
asa cum stie si crede, iar opiniile mele nu sunt si opinii oficiale ale AAR.
Unde este cazul, spun care sunt opiniile AAR.
Pe unii ii sperie cind aud de AAR fiindca asa vor ei, sa se teama de AAR
care le-o fi facut vreun rau imens, dar prin ceva ce numai ei stiu... iar ceilalti trebuie sa-i creada pe cuvint.

Ce sa zic? Nu poti darui nimanui nimic cu forta.

Este mare pacat. Aici e un forum unde se poate discuta astrologie, de la tehnici si teorii, pina la mentalitate si viziune filozofica in astrologie. Dar unii au ales sa se teama de altii, sa-si apere teritoriul, pozitia, ideile, maestrul, cu orice pret, sa il tina doar pentru ei, desi l-au declarat deschis tuturor.

Moderatorul acestui forum este singurul care poate face ceva ca acest forum sa devina unul cu adevarat deschis tuturor.
Inteleg ca are fani care uneori ii iau apararea chiar depasind anumite limite.
Este inevitabil pentru oricine are fani, ca fanii lui mai entuziasti sa inceapa sa vorbeasca aiurea in numele lui.
Dar e forumul lui, si de el depinde ce face mai departe cu el. Ca detinator de forum, eu inteleg ca prima mea datorie ar fi sa mentin pacea si buna intelegere intre membrii forumului, indiferent daca imi sunt prieteni si fani, sau vizitatori si chiar oponenti in idei.

AAR ii sperie pe unii din acest forum? Pe ce baze logice si juste, oare?! Pe parerile lor? Pe ce au auzit din birfe?
Citi dintre cei care vorbesc aici de AAR au fost macar la un eveniment AAR?
Citi i-au citit statutul, cu bunacredinta ca asa lucreaza AAR si nu altfel?
Eu stiu ca AAR face ce poate, cu oamenii si resursele sale, si conform statutului oficial si legilor in vigoare.
Cine n-a fost in AAR si nu stie direct ce se petrece acolo, si nu are dovezi clare ca ar fi ceva in neregula,
nu are nici un drept sa acuze AAR de ceva, decit daca vrea sa actioneze din rautate.

De asemenea, nu este treaba nimanui cum isi cistiga alt om banii si traiul, fie si in astrologie.
Daca aici este la mare pret ideea astrologiei gratuite, din pura omenie si caritate,
atunci va rog sa scrieti mare la inscrierea in sit ca aici nu sunt agreati astrologii care ofera consultatii pe bani
sau care traiesc din astrologie (aici ar intra si cei care cistiga din emisiuni TV de astrologie, desigur).
Asa ar fi mai cinstit.

Cam asta ar fi de spus. Poate ne mai vedem peste o saptamina.
De miine plec intr-un loc unde multi oameni pasionati de astrologie se intilnesc, nu ca sa judece ce fac altii care nu sunt acolo, ci ca sa discute ce pot face mai bine ei, impreuna, pentru promovarea astrologiei, indiferent de ceea ce ar face altii care au alte idei sau opinii. Cred ca asa ceva este cel mai bun lucru pe care il pot face mai multi astrologi impreuna,
sa coopereze prieteneste si fara resentimente unii fata de altii.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:19 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
AdiM wrote:
Vezi, Mihnea, pina si eu te-am confundat cind ai vrut sa nu fii ceea ce esti, ci sa pari ceva in ochii altcuiva


Aici ai atins un punct sensibil. Nu e genul meu sa par, sau sa vreau sa par asa si pe dincolo. De fapt prefacatoria imi repugna cel mai mult. Multumesc pentru apreciere, insa te inseli din pacate (sau din fericire).

AdiM wrote:
Spion al AAR... Asa ti s-a spus ca ai fi?


Nu stiu ce ai inteles tu din ce-am spus eu, dar e alta interpretare gresita. Se vede ca nu prea citesti acest forum, altfel poate ma cunoasteai mai bine. Ma refer la exprimarea mea, care te-a indus iar in eroare. Deci pt linistea ta, o sa iti raspund la intrebarea ta retorica: nu, nu mi s-a spus in nici un fel.

Nu prea mai am rabdare sa scriu, dar o sa incerc totusi.

AdiM wrote:
ce, cum, cum sa facem, cum sa ne aparam, cum sa lovim


Scuza-ma, dar acum ai atins culmea aberatiilor. Devine chiar deranjant.

Ai folosit de 15 ori (ce rabdare de fier am, zau) cuvantul AAR in discursul tau de final (si crede-ma ca asa va ramane, de final - cel putin pt mine, dar sper ca si altii s-au saturat). Ti-am mai spus ca nu stiu ce e cu acest AAR si de ce e asa important. Iti repet acum ca nu dau 2 bani pe AAR, dar de data asta cu mentiunea ca stiu si de ce. Chiar credeam ca vrei ingroparea acestui conflict. Acum imi demonstrezi contrariul. Iar imi dau seama cat de naiv pot fi. Invatatura de minte... asa zic de fiecare data :lol:

AdiM wrote:
Inteleg ca are fani care uneori ii iau apararea chiar depasind anumite limite


In sfarsit un punct comun. Sunt de acord ca s-au depasit "limitele legale", si te felicit pt diplomatia si tactul cu care ai raspuns.

Asta e concluzia mea, "draga" Adi. Imi pare sincer rau ca m-am inselat in privinta ta.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:26 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Draga Mihnea,
mesajul meu anterior nu a fost pentru tine, ci pentru cei care, dupa propriile tale spuse,
te-au pus in situatia sa demonstrezi ca nu esti spion AAR, si l-am inceput in mod firesc
citind mesajul tau.

Speram sa intelegi asta, iar daca ai crezut ca e pentru tine personal, imi cer scuze.

Este doar pentru ei, de fapt.
Nu cred ca faci parte dintre cei care te considera altceva decit ceea ce esti.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:45 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ok. Ne intelegem de minune. Mey, chiar nu vreau sa demonstrez nimic nimanui :cry:
Esti chiar exasperant :lol:

In fine... eu iti doresc o vacanta cat mai placuta, lipsita de asemenea discutii inutile, pentru ca din pacate sunt inutile. Daca iesea ceva constructiv de aici, era ok. Dar n-a fost sa fie...

Si poate ca peste o saptamana discutam ceva interesant, poate chiar ceva ce tine de astrologie?!



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
[quote="mihaela01"]Cauza esti tu AdiM[quote]

Draga Mihaela,
acest raspuns este pentru tine personal, nu pentru altcineva (ca sa evitam orice alte confuzii).

Cind cauza lucrurilor pe care le traiesti si te streseaza si te fac sa nu mai ai chef de ceva este in altii, atunci inseamna ca nu ai gasit cauza lucrurilor in tine insati.
Sa dai vina pe altii pentru tot ce nu-ti place este cel mai comod lucru cu care te poti debarasa de responsabilitatea personala, dar fara nici un rezultat eficient.

"Tu esti de vina! Eu sunt bun, dar tu esti rau, si din cauza ta eu sufar!"
Asta e o atitudine banala si comoda de alungare a responsabilitatii pe umerii altcuiva.
In acelasi timp, e un mod de a spune ca viata ta depinde de altcineva, si deci ca tu inca nu stii cum sa o controlezi.
Cind vei ajunge la acea cauza a lucrurilor (asa cum spune aforismul tau preferat), din tine insati, vei sti ca totul depinde de tine si ca tot ce iti ofera altii provine din ceea ce tu insati ai creat, prin atitudinea ta.
Atunci cind vei intelege asta, nu te vei mai supara pe altii si ei nu te vor mar stresa. Nu ii vei mai judeca si nu vei mai avea nevoie sa fii rea cu ei niciodata.
Atunci vei putea sa intelegi cu adevarat si astrologia.

Altfel, vei continua mai departe cu atitudinea de victima a altora, avind aceeasi viata in care altii sunt de vina pentru toate nefericirile tale.

Tu alegi.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:19 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
In fine... eu iti doresc o vacanta cat mai placuta, lipsita de asemenea discutii inutile, pentru ca din pacate sunt inutile. Daca iesea ceva constructiv de aici, era ok. Dar n-a fost sa fie...
Si poate ca peste o saptamana discutam ceva interesant, poate chiar ceva ce tine de astrologie?!


Nu stiu nici eu ce va iesi de aici, daca este constructiv sau nu. Nu eu decid asta. Decide fiecare care este implicat, depinde de ceea ce vrea sa construiasca in viata sa.
Discutiile astea nu sunt inutile, decit pentru cine nu le gaseste nici un rost.
Nimic nu este fara rost pe lume, dar fiecare om are puterea sa aleaga rostul lucrurilor pe care le traieste, si asa isi modeleaza viata.
Cu un mic efort, oricarui lucru ii poti gasi un rost, un sens util, pentru viata ta.
Dumnezeu predispune, Omul dispune.
Dumnezeu predispune, adica ofera oricui ocazii de a lua decizii bune, dar Omul dispune ce se alege de viata lui prin deciziile pe care le ia singur.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:31 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Auzi AdiM? Inainte te percepeam ca pe un om ok. Interveneai extrem de rar, aveai treaba ta pe alte linkuri , ale tale, pe unde probabil, ca si cautatori, fiecare din noi a ajuns ca sa mai citeasca cate ceva... Acum ai umplut intentionat topicurile cu niste argumente lemnoase ... iar si iar... unele-s asa lungi si plicticoase incat nu cred ca le citeste cineva ci doar spicuieste ... PACAT... contrar puterii tale de stapanire si a intoarcerii demonstrative a celuilalt obraz mi-am dat seama ca esti chiar RAU... un om RAU.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:51 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mermaid wrote:
Auzi AdiM? Inainte te percepeam ca pe un om ok. Interveneai extrem de rar, aveai treaba ta pe alte linkuri , ale tale, pe unde probabil, ca si cautatori, fiecare din noi a ajuns ca sa mai citeasca cate ceva... Acum ai umplut intentionat topicurile cu niste argumente lemnoase ... iar si iar... unele-s asa lungi si plicticoase incat nu cred ca le citeste cineva ci doar spicuieste ... PACAT... contrar puterii tale de stapanire si a intoarcerii demonstrative a celuilalt obraz mi-am dat seama ca esti chiar RAU... un om RAU.


Draga Sirena, sunt cel care sunt, iar tu percepi ce alegi tu sa percepi din ceilalti.
Eu nu sunt niciodata ce spun altii despre mine, ci doar ceea ce sunt eu.
Dar e adevarat ca pot sa-i deranjez cumplit pe altii cind ei ma vad altfel decit au nevoie cu adevarat.
Niciodata nu suntem ce spun altii, ci doar ceea ce suntem, ce simtim ca suntem, si ceea ce ilustram prin faptele si simtirea noastra.
Acelasi lucru este adevarat si despre tine, fiindca asa functioneaza mintea si fiinta umana.
Cind mintea umana este reglata si functioneaza corect, nu va gasi hibe si defecte in altii,
ci doar posibilitati de progres si sugestii de optimizare personala, chiar si acolo unde altii par a fi rai.
Cind mintea umana este deficitara, va cauta defecte si vinovatii ale altora, ca sa ascunda propriile defecte sau erori.
Si le va gasi, fiindca are resurse de inteligenta, chiar si acolo unde ele nu exista cu adevarat, si ii va convinge si pe altii ca asa este, si asa se naste teama, birfa si alte atitudini complet ridicole si inutile, si mai ales ineficiente pentru progresul spiritual.

Deci, tu zici ca eu sunt un om rau, si numai tu stii de ce zici asta.
Asa rau cum zici ca sunt, eu iti doresc tot binele din lume, si tot adevarul pe care il poti primi.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:56 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
AdiM,

Iti multumim pt lectia de moralitate sustinuta pe acest forum .

Mi-ar fi placut sa fi venit cu ceva nou , din pacate sau din fericire pt tine am mai citit si noi cite ceva .
E foarte frumoasa filozofia ta de viata ,dar vezi tu, nu ajunge doar sa gindim , mai ramine sa si aplicam in viata de zi cu zi ceea ce am invatat .Destul de greu zic eu , citi dintre noi ne-am depasit tendintele cu care ne-am nascut ?
Cit despre sinceritatea si bunele tale intentii da-mi voie sa-ti spun din nou , ca nu-mi inspira incredere .
Probabil pt multi care intra pe acest forum ti-ai atins scopul .



Toate cele bune !

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:01 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
annahita wrote:
AdiM,
Iti multumim pt lectia de moralitate sustinuta pe acest forum .
Mi-ar fi placut sa fi venit cu ceva nou , din pacate sau din fericire pt tine am mai citit si noi cite ceva .
E foarte frumoasa filozofia ta de viata ,dar vezi tu, nu ajunge doar sa gindim , mai ramine sa si aplicam in viata de zi cu zi ceea ce am invatat .Destul de greu zic eu , citi dintre noi ne-am depasit tendintele cu care ne-am nascut ?
Cit despre sinceritatea si bunele tale intentii da-mi voie sa-ti spun din nou , ca nu-mi inspira incredere .
Probabil pt multi care intra pe acest forum ti-ai atins scopul .
Toate cele bune !
Annahita


Multumesc, Annahita,
fac si eu ce pot pe aici.
Se spune: "Cind cei care pot nu fac ce pot, cei care nu pot fac si ei ce pot..."
Atita tot.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:36 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Multumesc, Annahita,
fac si eu ce pot pe aici.
Se spune: "Cind cei care pot nu fac ce pot, cei care nu pot fac si ei ce pot..."
Atita tot.



Cu placere AdiM !

Am observat ca faci ce poti pe aici .

Dar mie imi place enorm sa-ti spun ,,Cu cit cunosc mai mult oamenii ,cu atit iubesc mai mult ciinii "

Doar atit .

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
annahita wrote:
Dar mie imi place enorm sa-ti spun ,,Cu cit cunosc mai mult oamenii ,cu atit iubesc mai mult ciinii" Doar atit. Annahita


Inteleg aluzia. Canis Major sau Canis Minor?



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 12:38 am 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
AdiM ,

Ma bucur ca ai inteles aluzia ,mai departe ar fi trebuit sa intelegi ca eu ce am avut de spus...ti-am spus ,si au fost ultimele mele cuvinte in ceea ce te priveste ,doar esti baiat inteligent ce naiba ....jocul s-a terminat . :)

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 12:44 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
annahita wrote:
AdiM ,
Ma bucur ca ai inteles aluzia ,mai departe ar fi trebuit sa intelegi ca eu ce am avut de spus...ti-am spus ,si au fost ultimele mele cuvinte in ceea ce te priveste ,doar esti baiat inteligent ce naiba ....jocul s-a terminat . :)
Annahita


ok



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 9:12 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
AdiM wrote:
Nu stiu nici eu ce va iesi de aici, daca este constructiv sau nu...
Nimic nu este fara rost pe lume...


Desigur. In sens personal, aceasta discutie mi-a amplificat determinarea de a invata astrologie, lucru pt care iti multumesc. Sper ca acelasi efect sa-l aiba asupra tuturor de pe acest forum.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: stau si ma mir...
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 1:03 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
de cind sa infintat acest forum ..il citesc aproape zilic.
membrii imi sint necunoscuti si totusi prieteni.
am discutat mult pe aici despre astrologie credinta ..spiritualitate si bun simt.
discutii care mi-au atins sufletul :)
atmosfera pe acest forum a devenit insuportabila...

AdiM iti multumim pentru lectie :)

"sa invatam sa toleram si sa nu judecam"

citeva cuvinte pentru tine AdiM:

dupa cite vad ai o problema personala cu gheorghita...membrii forumului au sarit ca clostele sa-l apere :D
nu-i de mirare, ca-l iubim cu totii :) si asa au iesit disputele astea.

AdiM daca ai o problema cu el...atunci lupta ca un barbat ! fair si fata in fata.
dar nu face forumul praf.
forumul sintem noi..elevii..
el este mentorul nostru care din motive absolut altruiste, ne invata astologie.
locul nu este potrivit. ...

binenteles ca ne bucuram de fiecare membru cu idei inovative :wink:

pace si lumina

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 2 of 2 [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group