It is currently Thu Mar 28, 2024 1:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 82 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: "de la AdiM citire" :)))))) - sa luam aminte :))))
PostPosted: Sat Jul 22, 2006 4:12 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
coser wrote:
cat despre AAR ma abtin... cuvinte frumoase care suna din coada... acolo sunt prea putini oameni seriosi care vor binele astrologiei si nu al lor personal... asa ca te rog nu insista cu mine ca nu e cazul... si nici nu vreau sa dau nume sau sa prezint cateva motive...


Nu stiu de ce spui asa ceva despre AAR. N-ai fost niciodata membru AAR,
nu te-am vazut la nici una dintre sedintele sau evenimentele AAR,
nici nu imi amintesc sa-mi fi spus vreun membru AAR ca te cunoaste personal,
altfel decit de pe net. Cred ca vorbesti din auzite sau din ce iti imaginezi.
Lucruri neplacute ar putea spune oricine si despre tine,
fara sa te cunoasca personal, numai fiindca are ceva contra ta, dar la ce bun?!
Nu este greu sa faci ceva de unul singur in astrologie, asa cum faci si tu, fac si eu, si fac si altii.
Dar este mai usor sa faci unele lucruri cind cauti sa colaborezi cu alti astrologi,
si este infinit mai greu cind ii critici pe altii fara macar sa fi fost vreodata la intrunirile lor
sau in contact direct cu ei, ci doar vorbind din afara, din auzite sau poate din
ceea ce te lasa propriile tale sentimente... Asta este birfa.
Cind ii critici pe altii, automat ii atragi spre tine doar pe cei care au aceleasi tendinte
critice ca si tine, la fel de nefondate si de "din auzite", si ii respingi pe cei care
au alte pareri decit tine.
Si asa iti limitezi propriul tau cerc, dupa parerea mea, la cine este in rezonanta cu
propriile tale temeri si nemultumiri.
Cred ca un astrolog ar trebui sa fie un om echilibrat, impartial, detasat si capabil sa
respecte preceptul biblic "Nu judeca, fiindca vei fi judecat".

As intelege sa critici decent ideile AAR, exprimate in statutul si in declaratiile oficiale ale AAR,
dar sa judeci membrii AAR, ca persoane, fara sa-i cunosti personal, mi se pare foarte urit.

Este dreptul tau sa ii tratezi cum vrei tu pe colegii tai astrologi,
si poate vei afla cindva ca esti capabil si sa cooperezi cu altii in domeniu,
in loc sa-i tratezi drept rivali, mai putin destepti sau mai putin bine intentionati ca tine.

Parerea mea.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 2:50 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Draga Gheorghita, nu a fost intentia mea sa deschid o noua rubrica prin raspunsul meu la cuvintele tale, dar tu poti sa faci ce vrei in forumul tau si iti multumesc pentru atentia deosebita pe care mi-o acorzi.

Dupa titlul pe care l-ai pus singur mesajului meu, inteleg ca te amuza, si mai inteleg ca asta e parerea ta despre opinia mea si, generalizind, probabil si fata de ceilalti membri ai forumului tau, daca au curajul sa te critice sau sa te supere cu ceva.

Dar daca nu-ti pasa de oamenii care vin aici si isi spun deschis opinia, nu inteleg de ce te mai ocupi de astrologie, care implica impartialitate si obiectivitate in judecarea oamenilor, a astrogramelor si a vietii pe care o traiesti.

Este forumul tau si viata ta. Faci ce vrei cu ele, si cred ca fiecare recolteaza ceea ce seamana.

Daca te intereseaza sincer parerile membrilor forumului tau despre forum si despre ce faci tu, ar fi util sa deschizi o sectiune dedicata acestor opinii.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 5:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:
Este forumul tau si viata ta.


Daca este forumul meu si viata mea atunci de ce vrei neaparata sa fie adevarat proverbul romanesc "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"?
La bazaconiile pe care le sustineti, la superficialitatea cu care interpretati astrogramele ati merita mai mult ... dar toate la timpul lor...
Daca ati fi un simplu grup de oameni, o simpla adunatura ati fi tratati cu o mare indiferenta, dar voi iesiti ca paduchele in frunte si vreti cu nerusinare sa reprezentati o autoritate in domeniu...
... ca sa nu mai spun (O Doamne) de tema sub care v-ati asociat... care m-a cutremurat: auzi, asociatie de astrologie cu mercur retrograd si Lilith in casa X... :shock: !!!???
Dar nu este de mirare... am vazut o astrograma facuta de tine PE BANI GREI si una facuta de nicolici si una facuta de firicel de poama rara PE BANI GREI si m-a luat groaza... si nu aveti ABSOLUT deloc respect pentru omul disperat care cere o informatie, pentru cel care ar fi dispus sa plateasca oricat sa afle ceva, oricat de putin, iar voi profitati de situatia delicatat in care se afla un om cand are o problema. Nu te critica nimeni ca iei bani, ia cat vrei, dar spune ceva util, spune ceva personal, ceva sigur nu doar COPY-PASTE din carti sau ceva care sa se sprijine doar pe ceea ce va crede omul cand citeste ce scrii.
Imi este atat de sila de cum practicati voi astrologia si de tupeul cu care va mai considerati si profesionisti incat daca ai sti cred ca ai vomita tu in locul meu... Eu zic sa te duci pe forumurile acelea unde se discuta orice numai astrologie nu... care, la inceput, m-au distrat copios, de care apoi m-a luat groaza si m-am gandit ca pentru aberatiile acelea nu exista inventata inca definitie ...
Consider ca parerea mea te preocupa prea tare avand in vedere ca voi sunteti "atat de multi si atat de buni", iar eu doar unul singur... :D
AdiM wrote:
N-ai fost niciodata membru AAR,
nu te-am vazut la nici una dintre sedintele sau evenimentele AAR,
nici nu imi amintesc sa-mi fi spus vreun membru AAR ca te cunoaste personal,
altfel decit de pe net

hai ca aici a fost tare de tot... ti-ai lungit gatul uitandu-te dupa mine, poate poate apar printr-un colt de sala sa ma fotografiezi... sau ii pui pe cei din AAR sa dea nota informativa... vai de capul ei viata!

"Draga" Adi scuteste-ne, du-te la tine acasa si aprofundeaza simbolurile sabiene... ca deh, sunt bune si astea cand altceva nu stii... sau asteapta-ma in salile acelea unde va intalniti voi, cine stie poate in urmatorii 20 de ani as putea veni si eu sa ma uit la voi ...de departe... pt ca se ia... ce aveti voi e boala grea!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 5:57 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Ce sa-ti zic, Gheorghita? Fiecare face ce stie, asa cum stie, si cit stie el.
Am venit in forumul tau cu increderea ca este un loc unde se poate face ceva bun pentru astrologie,
alaturi de alti astrologi, care si ei au invatat astrologia asa cum au putut si le-a fost viata,
si o practica in conditiile in care i-a adus viata lor si gindirea lor, si dupa viziunea lor.
De la un forum de astrologie ma astept sa fie un loc unde astrologii pot deveni prieteni si pot discuta amiabil sau cel putin decent.
Din pacate, inteleg ca esti atit de revoltat de ceea ce fac altii incit nu poti fi nici macar gazda buna,
cu cei care de fapt iti ajuta sa ai trafic in forum.
Nu ar fi greu sa demonstrezi ca ai dreptate facind tu mai bine decit altii ceea ce critici la ei, in loc sa pierzi timpul criticind.
Dar se pare ca deocamdata ai vrea ca toti sa vada si sa practice astrologia numai asa cum o vezi si o practici tu, nu cum o fac altii.
AAR nu a declarat niciodata ca ar fi sau ar vrea sa fie considerata o autoritate in domeniu, daca asta te deranjeaza. Membrii ei sunt astrologi care au ales sa colaboreze ca sa promoveze astrologia IMPREUNA, si fiecare isi face studiile si preturile asa cum stie si are nevoie, ca si tine. Tu ai ales sa promovezi astrologia de unul singur impotriva tuturor. E alegerea ta, dar asta nu iti da dreptul sa judeci ce fac altii, ci cel mult iti da avantajul celui care striga tare contra celorlalti, ca sa atraga atentia asupra sa.
Te rog, da-mi lectii de moralitate si de buna purtare in continuare.
Eu o sa-ti spun doar ce cred eu, sincer, atita timp cit acest forum este un forum liber, deschis tuturor iubitorilor astrologiei.
Cine ne citeste va alege singur ce vrea sa inteleaga.
Iar viata va decide ce e mai bun din toate astea.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:
Am venit in forumul tau cu increderea ca este un loc unde se poate face ceva bun pentru astrologie,
alaturi de alti astrologi, care si ei au invatat astrologia asa cum au putut si le-a fost viata,
si o practica in conditiile in care i-a adus viata lor si gindirea lor, si dupa viziunea lor.


Probabil ca asa este si as vrea sa te cred pe cuvant, dar atunci ce cauta mesajul tau in fruntea acestui topic?

AdiM wrote:
Din pacate, inteleg ca esti atit de revoltat de ceea ce fac altii incit nu poti fi nici macar gazda buna,
cu cei care de fapt iti ajuta sa ai trafic in forum.

Adi noi avem pretentii diferite de la viata... daca scade sau creste traficul este ultimul lucru care m-a preocupa pe mine. Ceea ce ma preocupa pe mine este calitatea informatiei pe care o ofer si vad ca si pe voi va preocupa asta, dar, evident altfel decat pe mine.

AdiM wrote:
De la un forum de astrologie ma astept sa fie un loc unde astrologii pot deveni prieteni si pot discuta amiabil sau cel putin decent


Exista aici astrologi, unii dintre ei profesionisti, cu care colaborez si care imi bucura viata cu profunzimea lor si, mai ales, cu modestia lor desoebita. Daca nu i-ai vazut pana acum inseamna ca nu te-a preocupat astrologia de pe acest forum, pentru acesti oameni aici vorbesc doar despre astrologie.

AdiM wrote:
Te rog, da-mi lectii de moralitate si de buna purtare in continuare.


Ai vrut sa fii modest si ti-a iesit un porumbel din gura... Nu mai incerca sa fii modest daca nu poti... ca se vede

AdiM wrote:
Dar se pare ca deocamdata ai vrea ca toti sa vada si sa practice astrologia numai asa cum o vezi si o practici tu, nu cum o fac altii.


Dar tu Adi nu practici astrologia... ci scoti bani din astrologie, vinzi impreuna cu prietenii tai niste informatii superficiale ... probabil ca tu crezi ca a vinde o astrograma inseamna a practica astrologie, dar ai o varsta si este nepotrivit sa te invete cineva ca practica este una si comertul este alta.
Eu prietenii mi-i aleg foarte bine. Imi pare rau ca ti-am ranit sentimentele, dar prietenii mei nu ar face niciodata ceea ce faci tu impreuna cu cei cativa din jurul tau.
Abia cand vei practica astrologia, abia atunci ma voi gandi daca am putea colabora sau nu. deocamdata eu nu am de vanzare nimic, deci nu ai de ce sa te plangi ca nu colaboram.

... iar morala, fa-ti singur...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:30 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Draga Gheorghita,
daca eu nu practic astrologia, dupa cum spui tu, cel putin mi se pare de bun-simt sa incerc sa o protejez de oameni care deschid un forum cu cuvintele: "Motivul principal pentru care am dorit acest forum a fost dat de necesitatea unui grup de studiu, a unui grup in care sa nu se arunce cu noroi in cel ce ofera informatia, sa nu se posteze cu teama unui raspuns batjocoritor si fiecare sa aiba parte de bucuria comunicarii." - se vede la http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=20
si apoi arunca in alti astrologi cu noroi, fara sa-i cunoasca si fara sa aiba argumente solide pentru asta. Am impresia ca de fapt ai vorbit numai despre tine aici, ca te-ai gindit numai la tine cind ai spus "cel ce ofera informatia", nu si la altii.

Mai multe nu prea am ce sa-ti spun, habar n-am cum faci tu studii astrologice si ce preturi ai, ce faci in astrologie, in afara de acest forum, nu am incercat deloc sa iti investighez activitatea ca sa gasesc hibe, fiindca am toata increderea ca faci ce stii tu mai bine in astrologie. Nu am cum sa te judec pentru ceea ce faci, doar iti pot spune parerea mea in contextul interactiunii noastre directe, desi virtuale, de aici. Ar fi mai cinstit ca, la inscrierea in forumul tau, orice nou membru sa fie anuntat: "Aici conteaza doar parerea lui Gheorghita Coser. Cine are alte pareri, sa ramina afara!"

Spune concret, ai vrea ca eu sa parasesc acest forum fiindca iti stric cumva "bucuria comunicarii"? In acest caz, cum se mai justifica intentia ta de la deschiderea forumului?

Ce vrei de fapt, de la astrologie, de la ceilalti astrologi, de la vizitatorii sitului, de la tine insuti?



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:37 pm 
Nu vreau sa intru in polemica, chiar imi cer scuze daca sunt cumva inoportuna, insa vreau sa spun ca voi AdiM, faceti prea mare tam-tam de fiecare data cand va reuniti in gasca voastra de prieteni. Sunteti un grup de prieteni care pur si simplu va intalniti si asemenea intalniri cu prietenii la o shueta, are orice om. Nu cred ca trebuie sa dati comunicat de presa pt asta, sau sa va considerati "mai astrologi" decat altii.

Pentru ca aceasta AAR nu a promovat nici un talent din randurile elevilor pe care voi ii pregatiti la acele cursuri, nu apar nume noi, sunteti doar voi cei din gasca; iar interesele voastre sunt doar ale voastre personal, si nu ale astrologiei romanesti. Va folositi de diversele persoane care apar la TV doar pt a va promova pe voi insiva, si nu doriti decat publicitate pt voi ca sa puteti in final sa mariti preturile.
Iar in privinta celor care apar la TV, asta e un alt capitol, pt ca unii sunt mai valorosi, iar altii sunt de-a dreptul non valori.

LA TV APARE O IMAGINE!!! OMUL DIN SPATELE IMAGINII DE OBICEI ESTE CU TOTUL ALTFEL!!!

Eu personal nu ma las intimidata de imaginile de la televizor.

Iar aici pe forumul lui Gheorghita Coser chiar se discuta astrologie pura. Se fac studii pt diverse teme astrologice, se raspunde celor care doresc sa invete astrologie, si chiar si celor care vor sa se cunoasca mai bine folosindu-se de astrologie. Iar toate astea sunt super vizate de Gheorghita deci tot ce se discuta este la un nivel calitativ care nu cred ca e prea des intalnit pe net. Iar pe forumurile unde activezi tu AdiM se fac doar trimiteri catre casierie.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:44 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Bag de seama ca doar tu si simpatizantii tai sunteti nemultumiti de acest forum...
Daca tu nu ai rabdare sa citesti ce scriu e problema ta. Eu imi argumentez intotdeauna ce spun...

dar, asa o simpla curiozitate... ce ti-a venit chiar acum cu AAR-ul? Am vazut ca ai postat un quote scris de mine undeva pe anul trecut... ai avut nevoie de un an de zile ca sa intelegi ce spus?

... iar despre faptul ca oamenii sunt multumiti cu ce se intampla aici nu este problema ta, tu cel mult te poti informa citind impresiile lor ... daca ai rabdare (desi nu cred, probabil ca ai niste comezi care iti ocupa timpul) si le-ai citi, vei vedea ca doar simpatizantiii tai sunt nemultumiti, doar cei care vin aici NU PENTRU A STUDIA ASTROLOGIA, asa cum o facem noi, ci pentru batjocura si intriga... asa cum ai facut tu.
... ai auzit de proverbul romanesc "pasarea pe limba ei piere"? Cred ca da... tocmai de aceia ei vin, fac putina galagie si apoi pleaca... si, acesti oameni dificili si rautaciosi, atunci cand hotarasc sa plece iau o hotarare inteligenta... cred ca ar trebuie sa iei si tu o hotarare inteligenta atat timp cat, stand pe aici nu discuti, astrologie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:00 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Draga Mihaela,

"grupul de prieteni" la care te referi nu s-a format altfel decit propriul tau grup de prieteni, adica
prin simpatie, preocupari comune, compasiune si colaborare.
Oricum, un simplu grup de prieteni nu poate sa dea vreun comunicat de presa.
Da, AAR a fost infiintata de catre un grup de prieteni care, dupa vreo 2 ani de buna colaborare eficienta, au ajuns la concluzia ca le-ar fi mai util sa promoveze astrologia printr-o organizatie juridica, legala.
AAR poate sa dea comunicate de presa, fiindca este o organizatie legala, cu statut juridic, care s-a nascut firesc, dintr-o colaborare de citiva ani in grupul nostru de prieteni, fiindca asa am gasit ca am putea face mai multe impreuna pentru astrologie. Daca nu crezi, incearca tu sa creezi o organizatie legala dedicata astrologiei fara sa-i cunosti destul de bine pe ceilalti membri, si mai vorbim dupa aceea. Daca ai un alt grup de prieteni preocupati de astrologie, poti infiinta o alta organizatie, mai buna decit AAR. Ar fi mai productiv pentru tine si pentru astrologie in general sa faci asta, decit sa critici AAR de pe margini.

Oricum, comunicatul de presa este o forma prin care oricine poate aduce ceva la cunostinta celorlalti, prin presa. Nu este nimic de judecat daca da cineva un comunicat de presa. Tu insati ai putea sa dai unul, ca persoana fizica - daca presa ti-l accepta, desigur.

Pe urma, AAR nu si-a propus deloc sa promoveze "talente" in astrologie, ci doar sa promoveze astrologia ca domeniu.
Nici macar nu si-a propus sa formeze astrologi, prin cursuri sau alte asemenea metode.
In AAR vine cine vrea sa sustina astrologia, alaturi de ceilalti, nu cine ar vrea sa devina vedeta in astrologie.
Deci daca te astepti ca AAR sa anunte vedete in astrologie, poti sa astepti mult si bine.
Astrologia nu este show-business, asta e treaba televiziunilor si a altor scene publice.
Dar credeam ca stii deja asta.

Cit despre scopurile in care facem noi ce facem, in AAR, astea sunt speculatii, crede-ma.

AAR ca organizatie are dreptul legal sa aiba activitati aducatoare de venituri, ca sa aiba cu ce sa isi organizeze activitatile.
In acest scop, are citeva surse de venituri, rezonabile si legale.
Membrii AAR, astrologi, isi fac singuri preturile pentru serviciile astrologice pe care le ofera independent de AAR, si asta nu e treaba AAR. AAR nu raspunde in nici un fel de activitatea economica individuala a membrilor sai.

Te rog sa cugeti mai atent la aspectele juridice ale afirmatiilor pe care le faci, fiindca e foarte usor sa acuzi pe cineva, gratuit, fara nici o responsabilitate, dar la fel de usor este sa arunci vorbe in vint despre cineva, si apoi sa vezi ca acuzatiile pe care le faci nu reflecta ilegalitatea sau imoralitatea cuiva, ci doar o parere a ta, si ma indoiesc ca faci parte dintre oamenii dornici sa arunce cu noroi in altii doar din placere.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:18 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
[quote="coser"]Bag de seama ca doar tu si simpatizantii tai sunteti nemultumiti de acest forum...
Daca tu nu ai rabdare sa citesti ce scriu e problema ta. Eu imi argumentez intotdeauna ce spun...
dar, asa o simpla curiozitate... ce ti-a venit chiar acum cu AAR-ul? Am vazut ca ai postat un quote scris de mine undeva pe anul trecut... ai avut nevoie de un an de zile ca sa intelegi ce spus?[quote]

Eu nu sunt nemultumit de acest forum, fiindca nu imi apartine si nu e de datoria mea sa fiu nemultumit de el.
Cred ca doar administratorul unui forum poate fi multumit sau nemultumit de el, in functie de cum vede el
ca forumul respecta sau nu intentia sa initiala.
Daca as fi nemultumit, nici nu as mai scrie in el. Sunt convins ca acest forum poate fi un forum bun,
dar asta depinde mai ales de tine, care il administrezi. Ce cred altii oricum nu te intereseaza, din cite vad,
fiindca nicaieri in forum nu ai cerut opinii despre cum e forumul sau daca e administrat bine,
iar daca ti le-a oferit cineva, tu stii ce i-ai raspuns...

Am raspuns asa tirziu la ideea ta despre AAR fiindca abia acum am vazut-o. Si am raspuns nu in numele AAR, ci al meu personal, ca opinie despre cum vad eu AAR.
Pentru mine, un forum pe net e un loc atemporal si unde fiecare membru vorbeste in nume propriu.
Daca vad un mesaj la care merita sa raspund, nu ma uit cind a fost scris.
Raspund asa cum i-a venit vremea.

Nu stiu la ce te referi cind vorbesti despre "simpatizantii" mei, sau despre cei care s-ar fi plins de studiile mele.
Clientilor mei de studii astrologice le solicit opinia despre studiile mele, astept de la ei raspunsuri si impresii, in ideea ca ele ma pot ajuta sa fac studii astrologice mai bune. Nu am primit pina acum opinii nefavorabile, ci cel mult cereri de lamuriri. Ma astept de la ei sa imi spuna mie daca sunt nemultumiti, nu sa se plinga pe la altii. Tu ai vrea sa-ti spun eu citi clienti de-ai tai mi s-au plins de tine si de studiile tale astrologice? Nu prea cred.
Deci cind faci asemenea afirmatii, ar fi bine sa aduci si dovezi concrete, si sa foloseasca la ceva, altfel sunt vorbe goale.

Deci aici si acum scriu doar eu, AdiM, nu AAR si nu "simpatizantii" mei.
Daca aduci in discutie lucruri care nu depind doar de mine, inseamna ca deja nu mai vrei sa discuti cu mine, ci cu multi altii. Dar eu m-am inscris aici in nume propriu. Te rog sa vorbesti cu mine ca persoana. Altfel ma obligi sa iti tot explic despre lucruri care nici nu sunt inscrise ca membri in forum.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:23 pm 
Draga Adi, ai venit aici zgomotos si pus pe hartza, anuntand cu surle si trambite despre aceasta AAR care pe mine personal nu ma intereseaza deloc, si sunt consternata ca oferi o gramada de informatii pe care nu ti le-a solicitat nimeni, si care chiar nu intereseaza pe nimeni.


Quote:
Te rog sa cugeti mai atent la aspectele juridice ale afirmatiilor pe care le faci, fiindca e foarte usor sa acuzi pe cineva, gratuit, fara nici o responsabilitate, dar la fel de usor este sa arunci vorbe in vint despre cineva, si apoi sa vezi ca acuzatiile pe care le faci nu reflecta ilegalitatea sau imoralitatea cuiva, ci doar o parere a ta,


Aspectele juridice???????? Voi chiar sunteti paranoici???????
Deci parerea mea este ca tu si gasca ta sunteti lipsiti de bun simt. Este pur si simplu parerea mea!!!!!!! Indiferent ca iti convine sau nu.

Iar eu nu sunt nici astrolog si nici aspirant la mai stiu eu ce titluri de glorie. Sunt un simplu cetatean care este pasionat de astrologie. Insa am dreptul sa am pareri despre cei care isi expun marfa pe taraba!


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:29 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
[quote="mihaela01"]Aspectele juridice???????? Voi chiar sunteti paranoici???????
Deci parerea mea este ca tu si gasca ta sunteti lipsiti de bun simt. Este pur si simplu parerea mea!!!!!!! Indiferent ca iti convine sau nu.
[quote]

Aspecte juridice, in sensul de logice, rezonabile si reale, si in acord cu legile.
Poti sa ai ce parere vrei tu. Iti apartine si te defineste.
Singura problema este ca tu crezi ca esti bine intentionata si eu cred la fel, dar iata ca avem opinii diferite.
In acest caz, cum stabilim ce este mai bine de facut, ca sa nu ne certam aici ca timpitii?
Hai sa gasim o cale.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:38 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Ar fi mai cinstit ca, la inscrierea in forumul tau, orice nou membru sa fie anuntat: "Aici conteaza doar parerea lui Gheorghita Coser. Cine are alte pareri, sa ramina afara!

In primul rand cine esti, AdiM si in numele cui vorbesti, totusi? Nu uita ca membrii si simpatizantii acestui forum nu sunt ademeniti pentru ca cineva sa castige bani din asta, si ca pe aici se invata cu adevarat, singurul castig fiind cel spiritual


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:45 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Adi (si spun draga fara ghilimele), parerea mea sincera e ca gresesti in privinta despotismului si regimului tiranic la care am fi supusi de catre seful nostru Gheorghita. Din ce spui tu Gheorghita ar fi un fel de Vadim al astrologiei... :roll:

Desi daca ma uit mai bine, parca seamana putin :lol:

Image Image



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:46 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
MARTA wrote:
In primul rand cine esti, AdiM si in numele cui vorbesti, totusi? Nu uita ca membrii si simpatizantii acestui forum nu sunt ademeniti pentru ca cineva sa castige bani din asta, si ca pe aici se invata cu adevarat, singurul castig fiind cel spiritual


Draga Marta,
vorbesc numai in numele meu personal, despre ceea ce stiu si cred.
Iar despre cine sunt si cu ce ma ocup, gasesti o multime de detalii in linkul din semnatura mea.
Stiu ca forumul acesta nu este unul comercial, ci unul de discutii astrologice.
Ca orice om preocupat de astrologie, m-am inscris si eu in el si imi spun parerea.
Banii nu au nici o legatura cu opiniile mele despre astrologie sau despre forum,
chiar daca unii tin mortis sa sustina asta, dar asta e doar parerea lor.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:50 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
[quote="Mihnea"]Draga Adi (si spun draga fara ghilimele), parerea mea sincera e ca gresesti in privinta despotismului si regimului tiranic la care am fi supusi de catre seful nostru Gheorghita. Din ce spui tu Gheorghita ar fi un fel de Vadim al astrologiei... :roll:[quote]

Draga Mihnea,
cred ca doar Gheorghita stie ce vrea si ce face cu acest forum. Eu nu l-as compara in nici un caz cu Vadim.
Deocamdata a declarat ce vrea la infiintarea forumului, iar noi vedem toti ce face acum.
Mai departe, este alegerea lui cum va continua.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:00 pm 
Deci "draga" Adi (eu spre deosebire de Mihnea trebuie sa pun ghilimele), acest forum este un loc in care cei seriosi si care vor sa invete se simt bine. Tu vii sa tulburi apele, si chiar nu inteleg deloc de ce faci asta. De ce nu dai raspunsuri astrologice daca tot ai cont aici???

Exista sectiuni de solicitari de informatii astrologice. Cand te voi vedea scriind in mod constant raspunsuri de astrologie pura, atunci poate voi crede ca esti bine intentionat. Deocamdata insa...


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:01 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.


Scuze, abia acum am observat citatul tau, dar mi se pare comic :))
Personal, consider ca tot ce s-a intimplat deja a fost inevitabil.
Nu am nici o nevoie sa mai demostrez asta. :D

Doar ce urmeaza sa se intimple poate fi evitat, modelat, reproiectat, reprogramat etc.
Ce s-a intimplat, s-a intimplat, si nici o justificare, nici astrologica, nu ne mai ajuta sa schimbam trecutul.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:01 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Si ca veni vorba despre bani. Parerea mea e ca Adi poate sa aiba ce preturi vrea pt analizele pe care le face, si nu numai el, ci orice astrolog. De ce spuneti mereu ca preturile sunt astronomice (sau astrologice :lol: ) Voi cum ati proceda daca ati vrea sa traiti din astrologie? Ati fi dispusi sa faceti o analiza cu 50.000 de lei? Eu cred ca nu. Dar cu 100.000? Ar fi uman si ideal, dar probabil ca dupa o luna sau 2 ori muriti de foame, ori va angajati undeva... Poate gresesc, chiar nu stiu cati clienti se gasesc pe luna, ca de la asta porneste totul. Daca poti sa-mi dai o idee despre acest lucru, Adi, ti-as fi recunoscator.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:07 pm 
Draga Mihnea, daca forumul lui Gheorghita nu ar fi existat, tu nu aveai de unde sa inveti astrologie gratis. Pentru ca AdiM nu ti-ar fi oferit gratis decat lista de preturi.
Cred ca ar trebui totusi sa apreciem corect lucrurile.

Eu am fost la un moment dat prin grupurile de discutii ale lui AdiM si acolo un incepator este tratat de sus cu dispret de catre unele persoane. In nici un caz acolo nimeni nu ofera informatii atat de pretioase asa cum face Gheorghita aici.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:08 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Deci "draga" Adi (eu spre deosebire de Mihnea trebuie sa pun ghilimele), acest forum este un loc in care cei seriosi si care vor sa invete se simt bine. Tu vii sa tulburi apele, si chiar nu inteleg deloc de ce faci asta. De ce nu dai raspunsuri astrologice daca tot ai cont aici??? Exista sectiuni de solicitari de informatii astrologice. Cand te voi vedea scriind in mod constant raspunsuri de astrologie pura, atunci poate voi crede ca esti bine intentionat. Deocamdata insa...


Multumesc, Mihaela, ca ai gasit increderea. In ultimele zile am dat si raspunsuri astrologice pe acest forum, dar se pare ca nu esti inscrisa la forumurile respective. Dar nu-i nimic. Eu nu te intreb pe tine daca tu dai raspunsuri astrologice pe forum. Inteleg ca esti si tu un simplu membru ca si mine, deci ca practic nu ai de ce sa imi ceri mie sa fac ceva anume aici, sau sa nu fac. Discut despre astrologie si despre forum asa cum stiu si simt. Daca ar exista vreo regula a forumului, ca ai voie sa spui anumite lucruri numai daca spui si alte lucruri astrologice, atunci ar fi ceva. Dar n-am vazut sa existe asa ceva, si chiar ar fi absurd sa existe. Deci ce vrei tu de fapt de la mine?



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:16 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Vrea de la tine ceea ce vrem si noi, ceilalti- daca ai vreun subiect interesant legat de astrologie posteaza-l, daca nu....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:17 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Draga Mihnea, daca forumul lui Gheorghita nu ar fi existat, tu nu aveai de unde sa inveti astrologie gratis. Pentru ca AdiM nu ti-ar fi oferit gratis decat lista de preturi. Cred ca ar trebui totusi sa apreciem corect lucrurile.
Eu am fost la un moment dat prin grupurile de discutii ale lui AdiM si acolo un incepator este tratat de sus cu dispret de catre unele persoane. In nici un caz acolo nimeni nu ofera informatii atat de pretioase asa cum face Gheorghita aici.


Draga Mihaela,
daca ai fost tratata de sus in grupurile mele de discutii, te asigur ca nu a fost intentia mea asta. Te rog povesteste ce ti s-a intimplat daca spui asa ceva, si poate lamurim situatia.

In ce priveste lista mea de preturi, la ora actuala am preturi doar la acele studii astrologice pentru care muncesc multe ore la fiecare. Uneori fac si studii gratuite, cind simt ca omul are nevoie. Altfel, de vreo 10 ani de zile am tot avut pe Internet situri, reviste de astrologie si grupuri de discutii, toate absolut gratuite. Eu locuiesc si acum intr-o garsoniera cu sotia mea si cu fetita de 6 ani, si daca as fi facut bani asa cum spuneti voi, n-as fi aici ci ar trebui sa am o vila. Imi fac preturile asa cum cred eu, ca sa nu fiu asaltat de cereri. Daca as reduce preturile, nu as mai putea face fata la comenzi. Probabil vei intelege asta atunci cind vei oferi si tu consultanta astrologica altora, pe net.

Deci, te rog, nu judeca faptele altora prin frustrarile tale.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:19 pm 
AdiM wrote:
In ultimele zile am dat si raspunsuri astrologice pe acest forum, dar se pare ca nu esti inscrisa la forumurile respective.


Pe acest forum??? Sau pe forumurile respective???? In fine n-are sens sa-ti spun ca nu se prea intelege ce vrei sa spui.

Eu m-am exprimat destul de clar insa, atunci cand vorbeam de bune intentii.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:30 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Faptul ca iei bani pentru consultatii, cat si in ce conditii, sunt aspecte care te privesc. Dar nu poti sa vii aici si sa vorbesti asa cum o faci, despre un om de la care noi toti invatam, si care nu pretinde nimic, nimanui.
Aici opiniile contrare sunt admise, insa dezbaterile sunt pe tema astrologica..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:32 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela, asa este tu ai dreptate, sunt multe forumuri de astrologie si crede-ma ca m-am uitat pe toate. Cred ca nici unul nu se compara cu forumul acesta, si asta se datoreaza in intregime lui Gheorghita. Nu-mi place sa elogiez pe cineva, dar asta e adevarul (asa cum il vad eu). Si eu imi doresc sa fiu cat se poate de obiectiv, nu stiu cat reusesc, dar incerc. Desigur toti de aici suntem recunoscatori lui Gheorghita, dar nu-mi place sa vad ca sarim toti pe Adi. Nu-i nici macar fair-play, unul singur contra a multi... Nu trebuie sa fim rai si sa spunem rautati doar asa, din spirit de solidaritate. Eu chiar am gasit lucruri foarte interesante pe siteul lui Adi, si desigur Adi iti multumesc pt asta... Desigur acum pot sa ma gandesc ca aceste lucruri interesante, sau articolele publicate regulat, nu fac altceva decat sa sporeasca traficul pe site, care se traduce in sporirea sau mentinerea la nivel constant a comenzilor... dar nu vreau sa fim rai, atata tot :cry:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:39 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Si ca veni vorba despre bani. Parerea mea e ca Adi poate sa aiba ce preturi vrea pt analizele pe care le face, si nu numai el, ci orice astrolog. De ce spuneti mereu ca preturile sunt astronomice (sau astrologice :lol: ) Voi cum ati proceda daca ati vrea sa traiti din astrologie? Ati fi dispusi sa faceti o analiza cu 50.000 de lei? Eu cred ca nu. Dar cu 100.000? Ar fi uman si ideal, dar probabil ca dupa o luna sau 2 ori muriti de foame, ori va angajati undeva... Poate gresesc, chiar nu stiu cati clienti se gasesc pe luna, ca de la asta porneste totul. Daca poti sa-mi dai o idee despre acest lucru, Adi, ti-as fi recunoscator.


La inceput si eu eram de parere ca trebuie sa faci astrologie pe gratis. Dar am vazut ca din asta nu se putea trai. Trebuia sa traiesc din altceva. Am constatat ca ar trebui sa aleg intre doua variante: sa fac astrologie pe gratis, cistigindu-mi totusi traiul din altceva, sau sa fac numai astrologie, cistigindu-mi traiul din ea. Am incercat prima varianta, lucrind ca angajat in alt domeniu si totusi facind studii astrologice pe gratis, si au aparut doua mari neajunsuri: primul era ca oamenii, aflind ca le fac pe gratis astrograma sau horoscopul, dadeau buzna cu cereri. Nu-mi ajungea timpul sa le fac tuturor ce imi cereau; al doilea era ca, lucrind ca angajat in alta parte, in alt domeniu, nu mai puteam sa progresez in astrologie, sa studiez, sa ma perfectionez, si practic abia daca apucam sa rezolv unele comenzi de studii gratuite, fara sa imi perfectionez deloc metodele. Asa ca am tras concluzia ca e foarte frumos si nobil sa faci astrologie pe gratis, dar asta o poti face doar daca esti deja bogat, ai bani si nu ai nevoie sa iti mai cistigi traiul. Cealalta solutie era sa cer bani pentru studiile astrologice, cit sa imi permit la un moment dat sa ajung sa ma bazez doar pe ele, ca sa pot renunta la cealalta slujba si sa ma dedic astrologiei, sa ma perfectionez in ea. Si asa am facut, si am ajuns sa vad ca asa merge. Asa am ajuns sa pot renunta la jobul meu, ca sa lucrez independent, in loc sa fiu angajat. Mi-am stabilit preturi proprii, mult mai mici decit ce se practica in strainatate, mai mari decit ale altora din Romania, dar asa cum puteam sa le rezolv in timp util, sa fac fata la comenzile primite. Cind aveam prea multe comenzi si nu le mai faceam fata, mai maream un pic pretul. Asa am ajuns sa am preturi mari, fiindca altfel nu puteam face fata cererilor. Mi-am reglat pretul prin legea cererii si ofertei. Daca vrea cineva sa fac studii astrologice gratuite, il invit sa-mi plateasca el cheltuielile de zi cu zi.

Deci problema asta, a banilor ceruti pe studii astrologice, depinde de fiecare astrolog in parte, de cerintele, nevoile si situatia lui. As vrea si eu sa-l vad pe astrologul care face astrologie pe gratis, fara sa aiba alta sursa de venituri. Fiecare se descurca asa cum poate si stie in privinta banilor. Nu uitati, am iesit din comunism. Acum, fiecare este responsabil pentru viata sa, si nimeni nu mai este dator sa emita critici de partid.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:42 pm 
Mihnea, nu inteleg de ce spui ca suntem rai!!!! Doar Adi a venit aici si a inceput provocarile si mai ales reclama lui eterna cu AAR, desi stia ce parere are Gheorghita despre acest lucru.

Va pot asigura ca daca cineva se duce pe forumul lui Adi cu provocari i se blocheaza accesul acolo dupa prima postare. Iar Gheorghita nu a facut acest lucru cu Adi, desi ar putea ca doar e la el acasa, ca sa zic asa:)

Si acum repet ce am spus si eu si Marta. Daca Adi ar vorbi despre astrologie si nu despre AAR, nu ar avea nimeni nimic cu el.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:46 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Ooof, n-ai intzeles nimic... Explicatia ta este pertinenta. Dar esti multumit de ceea ce le oferi contra acelor costuri? Stii, uite, eu sunt incepatoarea incepatoarelor dar prietenii, in jurul meu ma vad ca citesc si ma preocupa. Si vin buluc, "ca sa le fac si lor" si transpir toata si muncesc uneori zile intregi culegand si incercand si sa intuiesc dar eu stiu ca rezultatul este o astrograma fumoasa, cgiar cu poze si trimiteri la tarot, cu cuvinte frumoase de care ei sunt incantatzi... Dar oare despre asta-i vorba? :( Nu... io nu cred...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:47 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
MARTA wrote:
Dar nu poti sa vii aici si sa vorbesti asa cum o faci, despre un om de la care noi toti invatam, si care nu pretinde nimic, nimanui. Aici opiniile contrare sunt admise, insa dezbaterile sunt pe tema astrologica..


Poate ca ai dreptate, dar cred ca opiniile despre calitatea forumului sau despre atitudinea administratorului ar trebui sa fie intr-o sectiune separata, dedicata lor. Din pacate, aceasta sectiune nu exista aici.

Nici macar aceasta sectiune din ANUNTURI cu titlul de la AdiM citire" :)))))) - sa luam aminte :)))) in care scriem acum nu am creat-o eu, ci insusi Coser, din proprie initiativa, dupa un raspuns al meu la un mesaj al lui despre AAR.

Asa ca imi spun opinia acolo unde gasesc ca se poate, si este despre astrologie, fiindca se refera la atitudinea fata de astrologie si fata de promovarea ei, care e mai importanta decit orice tehnica astrologica, si cred ca este important sa afle asta toti cei care sunt pasionati de astrologie.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:51 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mermaid wrote:
Ooof, n-ai intzeles nimic... Explicatia ta este pertinenta. Dar esti multumit de ceea ce le oferi contra acelor costuri? Stii, uite, eu sunt incepatoarea incepatoarelor dar prietenii, in jurul meu ma vad ca citesc si ma preocupa. Si vin buluc, "ca sa le fac si lor" si transpir toata si muncesc uneori zile intregi culegand si incercand si sa intuiesc dar eu stiu ca rezultatul este o astrograma fumoasa, cgiar cu poze si trimiteri la tarot, cu cuvinte frumoase de care ei sunt incantatzi... Dar oare despre asta-i vorba? :( Nu... io nu cred...


Nu sunt multumit. Cred ca mereu trebuie sa caut sa le ofer ceva mai bun. Asta ma face sa studiez mai departe, sa cercetez, sa caut sa imi perfectionez metodele si cunoasterea in astrologie.
E firesc sa fii nemultumit de tine in domeniul in care simti ca ai lucruri de facut. Asta te face sa cauti mereu sa progresezi, si nu te vei plafona. Faci ce poti pe moment, cit mai bine. Iar mai departe cauti sa inveti sa faci si mai bine.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:58 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu uitati, am iesit din comunism. Acum, fiecare este responsabil pentru viata sa, si nimeni nu mai este dator sa emita critici de partid.
Ai mare dreptate.....dar acest lucru este valabil pentru toata lumea, fiecare are dreptul la propria parere....( totusi, ce inseamna Mercur retrograd..)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:59 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Sigur ca da! Dar important este sa nu ma plafonez eu si sa iau si bani sau sa-i ofer omului o cale reala, un pansament, ceva...?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:02 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Va pot asigura ca daca cineva se duce pe forumul lui Adi cu provocari i se blocheaza accesul acolo dupa prima postare. Iar Gheorghita nu a facut acest lucru cu Adi, desi ar putea ca doar e la el acasa, ca sa zic asa:)


Draga Mihaela,
Daca cineva vine pe forumul meu cu provocari, nici macar nu va ajunge la el! :))
Asta fiindca la ora actuala (si asta de vreun an de zile) nu mai administrez nici un forum online.
Haide, te rog nu mai umbla cu cioace ca incepe sa se vada.
Te rog, vorbeste despre lucruri adevarate, nu despre chestii care nu sunt verificabile.

Daca te referi la grupuri de discutii prin email cind spui "forum", din astea administrez,
multe insa in colaborare cu altii, nu sunt ale mele personale.
Dar e altceva un grup de email fata de un forum online, asa ca ar fi bine sa faci diferenta.
Oricum, atita timp cit nu dai un exemplu clar de caz cind ai fost exclusa nejustificat
din vreun asemenea grup sau forum unde eram si eu implicat,
iar vorbim discutii. Recunosc ca uneori exclud oameni din grupurile de discutii pe care le administrez,
dar fac asta doar cu cei agresivi la adresa altor membri si cu cei care fac spam, care vin acolo
doar ca sa posteze reclame, nu ca sa participe la discutii.

Deci, daca afirmatia ta se refera la un grup administrat de mine,
avem toate mesajele in arhiva si o poti dovedi cu ele.
Te rog, spune despre ce vorbesti.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:07 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
AdiM ,


Am stat si am urmarit cu interes tot ce ai postat pina acum ,dar nu pot sa ma intreb si sa te intreb care este cauza interventiei tale pe acest forum .
Nu cumva te-a deranjat faptul ca Alex B a facut public pe un anumit forum ca i s-a rectificat ora de nastere gratuit si de catre cine ?

Da-mi voie sa-ti amintesc ce ai postat pe astroforum .

Quote:
Coser e un om generos daca iti da gratuit astrograma,
dar recunosc ca nu stiu de nimeni care sa dea astrograma contra cost.
Cine stie, si-o poate lua si singur, gratuit, de la http://www.astro.com
sau din alte situri care permit desenarea ei automata.
Totul este sa stii sa introduci datele corecte.

alexb a scris:

Ma ajuta cineva in continuare ?
16 Octombrie 1974 ora 18:21 Bucuresti


Foarte rapid, cit imi permit un mesaj pe un forum si instrumentele mele de lucru, pot sa-ti spun pozitiile planetare calculate pentru aceste date si Simbolurile Sabiene pentru ele, daca nu ti le-a dat deja Coser.
Dar cred ca asemenea raspunsuri pe datele personale ar trebui date in particular, nu pe forumuri publice, macar din discretie.

Observ ca deja ai fost ironic ,pt ca stiai foarte bine ca Coser nu se ocupa de Simbolurile Sabiene . Te-a deranjat cumva faptul ca totul s-a facut gratis si nu s-a cerut bani ? De altfel Chiar Alex a afirmat asta .


Uite ce a scris Alex :

Quote:
Din moment ce am deschis topicul nu ma deranjeaza sa primesc raspunsuri public.
O comanda pt studiu astrologic costa (sper ca nu ma va blama nimeni dintre cei care fac studii pe bani). Am avut o experienta neplacuta cu
"vestita" Minerva in urma cu ceva timp.A fost mama cu tema mea natala
la ea , contra cost ,a aflat niste lucruri cel putin ciudate iar concluzia "vestitei" a fost ca trebuie sa merg si eu sa vorbesc cu ea dar cu conditia sa platesc din nou.

Iata ce mi-a dat Coser. Gratis.


Parca spuneai ca nu cunosti pe nimeni care sa dea astrograme contra cost . Eeeeeee si vestita Minerva face parte din AAR . :lol:

Ti-ai adus aminte cum Coser a avut ceva de zis despre unii Astrologi din AAR si te-ai gindit ca ar fi momentul sa-i dai o lectie , prea face totul pe gratis si va sta ca un ,,ghimpe in coasta la toti ".


Frumoasa intentia ta de a incerca sa postezi pe acest forum si sa dai impresia ca intr-adevar doresti sa promovezi astrologia aici , dar sincer eu nu cred in intentiile tale bune . De fapt nu ai facut decit sa scoti la iveala o frustrare care te macina de foarte mult timp si se pare ca Alex a reusit prin postarea sa sa o scoata la suprafata .



Toate cele bune !

Annahita


Last edited by annahita on Mon Jul 24, 2006 2:44 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:16 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Habar n-am de ce am ajuns sa postez in 2 zile atitea mesaje pe acest forum.
Din una, din alta... poate din toate.
Pur si simplu am raspuns sincer la toate, considerind ca e cinstit si adevarat ce spun.
Acum, voi le veti lua asa cum vreti voi.
Fiecaruia dupa credinta lui.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu cred ca este timpul sa te opresti. Este prea mult pentru 24 de ore... du-te si varsati oful printre cei din AAR care stiu sa-ti ofere un umar pentru lacrimile tale de crocodil.
DECI... este ultimul avertisment. Aici este un forum de astrologie unde tu citesti mesajele o data pe an si te poti de parca stii totul... si este neplacut in primul rand pentru membrii forumul, iar dintre cei care au intrat in seara asta o parte chiar si-au spus parerea, dar si pentru mine pentru ca nu sunt obligat sa-ti suport frustrarile si aberatiile.
Noi nu avem nimic de impartit, asa ca te rog sa te duci acolo unde ai de impartit...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:28 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Oricum rezultatul acestei dispute era clar de la inceput. Io chiar habar n-am de ce te-ai bagat singur in gura lupului. Inclin totusi sa cred ca e vb de Mercur Rx :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:
Habar n-am de ce am ajuns sa postez in 2 zile atitea mesaje pe acest forum.
Din una, din alta... poate din toate.
Pur si simplu am raspuns sincer la toate, considerind ca e cinstit si adevarat ce spun.
Acum, voi le veti lua asa cum vreti voi.
Fiecaruia dupa credinta lui.


Fara nici o urma de ironie, dar mai baietel eu cred ca trebuie sa intrebi si un psiholog sa vezi ce parere are un specialist despre ce ti se intampla tie. "Habar n-am de ce am ajuns sa postez in 2 zile atitea mesaje pe acest forum"... O Doamne!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:30 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
coser wrote:
Eu cred ca este timpul sa te opresti. Este prea mult pentru 24 de ore... du-te si varsati oful printre cei din AAR care stiu sa-ti ofere un umar pentru lacrimile tale de crocodil.
DECI... este ultimul avertisment. Aici este un forum de astrologie unde tu citesti mesajele o data pe an si te poti de parca stii totul... si este neplacut in primul rand pentru membrii forumul, iar dintre cei care au intrat in seara asta o parte chiar si-au spus parerea, dar si pentru mine pentru ca nu sunt obligat sa-ti suport frustrarile si aberatiile.
Noi nu avem nimic de impartit, asa ca te rog sa te duci acolo unde ai de impartit...


Eu m-am oprit deja, pentru moment, ca nu ajungem nicaieri asa.
Din pacate, nu ai alta alternativa decit sa ma excluzi din forum daca nu-ti place ce spun,
fiindca uneori, cind o sa simt ca este cazul, o sa mai revin, cu dreptul oricarui alt membru.
Nici eu nu am alta alternativa decit sa-ti spun adevarul, asa cum il simt si il stiu eu.
In rest, Dumnezeu va judeca.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:33 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
AdiM, daca esti pasionat de astrologie, mare pacat ca-ti pierzi timpul asa. Nimeni nu are de castigat in acest mod, asta e sigur...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:

Eu m-am oprit deja, pentru moment, ca nu ajungem nicaieri asa.
Din pacate, nu ai alta alternativa decit sa ma excluzi din forum daca nu-ti place ce spun,
fiindca uneori, cind o sa simt ca este cazul, o sa mai revin, cu dreptul oricarui alt membru.
Nici eu nu am alta alternativa decit sa-ti spun adevarul, asa cum il simt si il stiu eu.
In rest, Dumnezeu va judeca.


Omul este o fiinta social si tocmai de aceia trebuie sa-si cizeleze regulile personale in raport cu altii pentru a se putea integra in comunitate. Atunci cand tii cont de cel de langa tine, nu faci totul pentru a-ti sustine propriul adevar pe motiv ca esti sincer si te straduiesti sa fii obiectiv, atunci faci apel la Bun Simt... absolut necesar oricarui om.
Daca vrei sa spui orice si cand iti vine eu te-as sfatui sa mai treci si pe la preselectie, asta pentru binele celor care te citesc ca pe mine, din momentul acesta, chiar nu ma mai poti surprinde cu nimic.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 9:55 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
coser wrote:
Daca vrei sa spui orice si cand iti vine eu te-as sfatui sa mai treci si pe la preselectie, asta pentru binele celor care te citesc ca pe mine, din momentul acesta, chiar nu ma mai poti surprinde cu nimic.


Asta este.
Nimic nu poate depasi orgoliul omului care crede ca le stie deja pe toate si pentru toti...
Fericiti cei care sunt cu tine, caci ei vor gasi ce cauta in acest forum, pe masura nevoii lor.

Dar daca ne vom intilni undeva, sa stii ca eu sunt gata sa discut cu tine prieteneste.
BYE for now.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 10:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:
Dar daca ne vom intilni undeva, sa stii ca eu sunt gata sa discut cu tine prieteneste.
BYE for now.


DA DA... CA IN IMAGINEA DE MAI JOS...

Image

PS.
.. am crezut ca m-am exprimat foarte clar cand am spus ca noi doi nu avem nimic in comun... dar e greu cu intelegerea asta



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 10:14 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
coser wrote:
.. am crezut ca m-am exprimat foarte clar cand am spus ca noi doi nu avem nimic in comun... dar e greu cu intelegerea asta


Oameni suntem, iar oamenii sunt frati, copii ai aceluiasi Tata Divin.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 11:13 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Draga domnule AdiM, ce sa mai vorbim la deal, la vale interesele dumitale personale sunt bineinteles si interesele celor de la AAR. Nu ai fi intervenit atat de hotarat si incisiv, improscand cu noroi in dreapta si in stanga daca interesele nu v-ar fi fost lezate.Iar aceste interese sunt bineinteles BANII. Vi s-au imputinat clientii, iar unii dintre ei au venit pe aici si au facut comparatii cu ce au primit de la voi, asa cum bine a aratat Annahita si era normal sa intrati in panica.

Nu vreau sa-ti spun decat” doua vorbe ”, scurt si la obiect si cred ca sunt in asentimentul multora din cei care activeaza pe acest forum si nu numai. Noi nu traim din astrologie ” domnule AdiM”, avem servicii, multi dintre noi cariere importante in diverse domenii, chiar si afaceri personale, poate chiar si una si alta . In concluzie avem din ce trai. Nu suntem chinuiti de grija zilei de maine.Si culmea mai avem si timp sa oferim informatii astrologice de o calitatea superioara.Altfel acest forum nu ar fi atat de asaltat pe cat este.

Si, ca sa inchei ce vroiam sa spun, sa iti fie clar, atat tie cat si colegilor tai din AAR ca NOI CEI DE AICI , SUNTEM SI VOM FI O CONCURENTA PUTERNICA PENTRU VOI, SI ASTA PENTRU CA NICIODATA NU VOM CERE BANI, asa ca, nu trebuie decat sa va CONSOLATI CU IDEEA CA MAI EXISTA SI OAMENI CU ADEVARAT PASIONATI DE ASTROLOGIE, CARE NU VOR DECAT SA-SI AJUTE SEMENII, ATAT SI NIMIC MAI MULT.


NUMAI FAPTUL, CA SUNTEM CAPABILI SA AVEM SERVICII SI SA NE MAI OCUPAM SI DE ASTROLOGIE BENEVOL, AR TREBUI SA VA PUNA PE GANDURI.

NOI, O SA CONTINUAM, CU SAU FARA INTERVENTIA DUMITALE , SI TREBUIE SA-TI MULTUMESC PERSONAL CA, NU AI FACUT DECAT SA NE ARATI CA AM DEVENIT O FORTA, CA SUNTEM UNITI, PUTERNICI SI CA AVEM UN LIDER CARE VA UMBRESTE CONTINUU SI VA VA UMBRI SI DE ACUM INCOLO INDIFERENT DE PRESIUNILE SI ATACURILE VOASTRE MURDARE, DE CARE VA ESTE TEAMA, PENTRU CA ESTE O VALOARE REALA CARE VA STIRBESTE DIN ASA ZISUL RENUME AL aar.

Cum poate sti, cine se aseamana se-aduna, asa ca te rugam lasaaaaaaaa-ne…, lasaaaaaaaaaaa-ne…,lasaaaaaaaaaa-ne…


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 11:38 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
claudia wrote:
asa ca te rugam lasaaaaaaaa-ne…, lasaaaaaaaaaaa-ne…,lasaaaaaaaaaa-ne…


Claudia, inflacarat discursul tau. Rostit de la tribuna, cu verva si patos, drept in inima dusmanului.

Singura mea obiectie e ca ai folosit cuvantul "noi". Pentru ca eu nu am nimic impotriva ca Adi sa comenteze astrologic hartile, macar pt simplul fapt ca nu am vazut nici o analiza de-a lui, si sunt chiar curios...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 11:57 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
CAND AM FOLOSIT CUVANTUL NOI TE-AM INCLUS SI PE TINE, FARA SA-TI CER ACORDUL, TE ROG SA MA SCUZI, DAR NU CRED CA TE DERANJEAZA.

Eu nu sunt curioasa sa-i citesc interpretarile dupa ce a postat la Eminescu :.."eu raman la toate rece". Nu face decat sa-si faca reclama pe acest forum, la simbolurile sabiene, lucru care incepe sa miroasa a tupeu .Auzi tu o criticam pe Minerva pentru ca suntem invidiosi???????????????Are curajul de a apare la televizor? Sa fim seriosi, plateste bani grei sa apara la Otv.Nu are curaj, are tupeu, tupeu sa atraga clienti, pe bani grei, asta are domnule AdiM, TUPEU, nu CURAJ nu confunda notiunile.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:22 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Claudia, recunosc ca am un grad de naivitate ridicat. Chiar nu stiu ce e cu AAR-ul asta, si zau daca ma intereseaza. Eu doar vreau sa invatam cu totii, atata tot. Despre gradele sabiene, stiu doar ca nu Adi le-a inventat, ca e insa un mare adept al lor, si mai stiu ca Gheorghita nu le foloseste deloc, de fapt chiar nu are o parere deloc buna despre ele. La Eminescu insa se cam potriveste, ce zici?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:29 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
DACA CREZI CA GENIUL, VIATA SI OPERA LUI EMINESCU SE REZUMA LA TREI CUVINTE DIN SIMBOLURILE SABIENE, CREDE-MA TE AMAGESTI. ASTROLOGIA NU SE BAZEAZA PE "SE POTRIVESTE", SI ASTA CRED CA STI SI TU, NU TREBUIE SA-TI SPUN EU.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 82 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group