It is currently Tue Mar 19, 2024 12:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Calendar cu fazele si zodiile prin care trece Luna
PostPosted: Thu Nov 27, 2008 11:59 pm 

Joined: Thu Nov 27, 2008 11:43 pm
Posts: 3
Salutare,

La insistentele sotiei mele si ale mai multor colege de serviciu, am creat un calendar care prezinta fazele si zodiile prin care trece luna pentru fiecare zi a unei luni selectate de dvs. Perioada pentru care aplicatia web calculeaza corect fazele este intre 1583 - anul in care s-a trecut de la calendarul iulian la cel gregorian - si 3399 - data la care se va face (daca omenirea mai apuca) urmatoarea corectie a calendarului.

Aplicatia se afla aici: Wikitools.ro.

Pe site mai puteti gasi si o aplicatie care calculeaza cand cade Pastele Ortodox / Catolic si inca una care va furnizeaza informatii despre Soare in functie de zona geografica in care va aflati.
Intentionez totodata sa creez o aplicatie de calcul al ascendentului in functie de data si ora nasterii dar si de zona geografica, numai ca nu am gasit pe nicaieri algoritmul.
Poate ma puteti ajuta dvs.

Multumesc


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Calendar cu fazele si zodiile prin care trece Luna
PostPosted: Sun Feb 15, 2009 8:29 pm 

Joined: Thu Nov 27, 2008 11:43 pm
Posts: 3
Salutare

Am creat o noua interfata a site-ului. Sper sa va placa mai mult acum.

As vrea sa stiu daca v-ar interesa mai multe aplicatii web legate de astronomie sau astrologie. Va astept cu sugestii


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Calendar cu fazele si zodiile prin care trece Luna
PostPosted: Mon Feb 16, 2009 1:46 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
waki wrote:
Va astept cu sugestii

As zice ca fazele lunii, asa cum sunt prezentate pe site-ul tau, nu ajuta intr-o analiza astrologica, unde, atunci cand spui faza de luna plina, de exemplu, spui ziua, ora si minutul la care Luna se opune perfect Soarelui. Pentru acel moment ridic o tema ( harta) astrologica...
Pentru exemplificare, luna februarie indica zilele de 8, 9, 10 si 11 zile de luna plina...pe 8 febr., de expl, luna era pe la gradul 25Rac, in timp ce Soarele era la gradul 19 Varsator!!!! Stiu ca influenta Lunii pline se simte si in faza de aplicatie si in cea de separatie a opozitiei Luna /Soare, dar pentru a fi utila informatia oferita,fiind forum de astrologie, este nevoie de mare exactitate, de momentul ( zi, ora, minut) la care se atinge gradul perfect al opozitiei, ca sa pot vedea harta momentului si apoi sa o interpretez...la fel si in cazul fazei de Luna noua ( conjunctia Soare/Luna)...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Calendar cu fazele si zodiile prin care trece Luna
PostPosted: Mon Mar 16, 2009 9:28 pm 

Joined: Thu Nov 27, 2008 11:43 pm
Posts: 3
merci de sugestii. am sa modific aplicatia pentru a oferi toate informatiile. eu am gasit in general fazele in care se afla luna la nivel de zile. banuiesc ca la nivel de moment deja se complica treaba.
iata insa alta aplicatie:

Calcul Ascendent. Atentie mare in momentul in care va calculati ascendentul deoarece trebuie sa tineti cont de Daylight Saving Time - schimbarea de ora de vara - pentru persoanele nascute dupa anul 1979. Am vazut ca putine aplicatii pe net tin cont de chestia asta. coordonatele geografice le puteti pastra pe cele presetate; ele sunt coordonatele aproximative ale Bucurestiului. La nivelul Romaniei, schimbarile lor sunt nesemnificative. Pentru cei care vor sa afle coordonatele ptr alte zone geografice, pot folosi aplicatia Calculeaza rasarit/apus tot de pe WikiTools:ro


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group