It is currently Thu Mar 28, 2024 9:55 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: tranzite Chiron- NN
PostPosted: Sat Oct 08, 2005 5:29 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
In aceasta perioada,NN in tranzit trece peste Chironul meu natal iar Chironul in tranzit trece peste NN natal! :roll:
Sa insemne cumva ca am o lectie de invatat, o lectie de destin? Ca ceea ce mi s-ar putea intampla in perioada imediat urmatoare ar putea influenta evolutia vietii mele pe o perioada mai lunga de timp? Chironul natal e in C7 iar NN natal e la finele C4.
Si asa trec printr-o perioada f solicitanta pt ca inainte de a fi conjunct cu Chironul natal,NN a facut conjunctie cu Soarele natal!!! Si nu a fost si nici nu este o perioada usoara pt mine,mai ales din pct de vedere relational. :?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite Chiron- NN
PostPosted: Sun Oct 09, 2005 7:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asthart la modul cel mai simplist explicat acest aspect te poate face putin mai matura doar in ceea ce priveste viata ta personala, insa nu avem cum sa ne limitam doar la atat pt ca viata personala implica printre altele nenumarate contacte ce au un anume suport astral ce contribuie la definirea conceptului de "sens al vietii" (NN) sau de "invatator" (Chiron).
Cert este ca perioada pare a fi incurcata, poate chiar ciudata in care oamenii au fata de tine un alt comportament, de parca o mana nevazuta ii determina sa faca asta. In realitate ei nu sunt schimbati, ci doar tu ai puterea, prin efortul cumulat al Nodurilor Lunare si Chiron, sa vezi putin dincolo de gesturile evidente date de asimilarea societatii de consum. Poti avea chiar momente de iluminare, de intelegere ce ar putea sa te pacaleasca, cum nu se poate intampla decat pe astfel de tranzite sau doar pe tranzitele marcate ale lui Chiron, ca te-ai schimbat si ca acum esti alt om, altfel, evident mai bun, si mult mai puternic. Gresit! Ceea ce ti se intampla pe astfel de tranzite au si un suport karmic puternic. Deci nu totul se rezuma la intelegere, ci si la suportabilitate. Sa nu uitam ca asteroidul spiritualitatii, Chiron, este situat intre limitarea si obstructionarile lui Saturn si curajul si libertatea uriasa a lui Uranus. In astfel de momente iti raportezi viata in special la aceste doua notiuni: "sunt sau nu libera" "pot sau nu sa fac asta" "este momentul unei schimbari".Aceasta suprapunere este puternica si tu trebuie sa te bucuri ca ai asa o sansa sa intelegi si sa consumi ceea ce de obicei amani.
Asadar fii atenta la vise, la reactiile celorlalti, la ce simti fata de ei si ce ti se pare acum important... daca ai putea fi martor la tot ce ti se intampla acum ar fi minunat pentru ca este o experienta minunata si ar fi pacat ca dupa un timp sa ajungi sa spui "da` ce mi s-a-ntampla in perioada aceia? Uite ca nimic"... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 09, 2005 11:52 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
"Sa nu uitam ca asteroidul spiritualitatii, Chiron, este situat intre limitarea si obstructionarile lui Saturn si curajul si libertatea uriasa a lui Uranus. In astfel de momente iti raportezi viata in special la aceste doua notiuni: "sunt sau nu libera" "pot sau nu sa fac asta" "este momentul unei schimbari"." - spui tu.
Hmmm, cam asa simt de ceva vreme,ca si cum trebuie sa iau o hotarare f importanta in privinta vietii mele personale,impinsa de Uranus inainte dar tinuta de maini si de picioare de catre Saturn! :? Simt totul f acut, ca pe ceva ce trebuia sa se intample!
"Deci nu totul se rezuma la intelegere, ci si la suportabilitate." mai zici tu.
Adica totul se rezuma la cat pot duce,asta intelegi prin suportabilitate? Alegerea mea sa depinda de cat pot lua in traista, ca sa ma exprim asa? :shock:
Am sa fiu atenta la vise si la reactiile celorlati.Merci pr sfat.Sper doar ca tranzitul asta sa lase in urma doar lucruri bune. :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 31, 2005 10:04 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Buna Coser,deja am primit prima lectie de la NN peste Chiron in C 7!!!!Dusmani ascunsi la locul de munca care m-au discreditat in ochii sefei, cu consecintele negative de rigoare pt mine......pe nedrept.....dar asta e.....si e greu sa ma stapanesc sa nu ma revolt, nici nu stiu exact ce as putea face de fapt. :?
Incep sa ma intreb care-i sensul vietii mele si ma gandesc la cele spuse de tine, ca e ceva karmic in ce mi-i se intampla in perioada asta in planul relatiilor. Poate ca tre sa invat lectia umilintei sau ,din contra, sa invat sa ma revolt impotriva unei nedreptati. Dar cum as putea stii care din ele doua e lectia de asimilat?
Am NN in tranzit c7 sextil cu Neptun in tranzit ,Neptun fiind guvernatorul c 6 natala.Ma poate afecta asta cumva pe domeniul profesional?Pt ca deja am probleme....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 01, 2005 8:14 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
astharte,
ii pare rau de ceea ce ti se intampla si, crede-ma, stiu foarte bine cum este, am trecut de atatea ori prin asta... si in totdeauna m-am gandit ca un Saturn in exil pe XII a fost la mine cauza. As vrea sa pot identifica si la tine cauza dar nu cred ca am datele...daca le vei oferi ma voi uit negresit
cred ca le-am avut pe pm dar de acolo le sterg periodic se aduna multe...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 01, 2005 1:50 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Buna Coser. Datele mele sunt 9 aprilie 1972 ,Bucuresti, 17,30 (ora e cu aproximatie).
Merci si o zi buna.
Iar despre ce mi-i se intampla...asta-i viata,nu avem parte numai de lucruri bune altfel nu am invata nimic in trecerea noastra prin lume,nu? :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 02, 2005 9:51 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Tensiunea si evenimentul indicat de tine este o lectie de viata. NN peste Chiron iti atrage atenia asurpa aomenilor si mai ales asupra reactiilor puternice fata de acestia. Poate ca ii vedea buni si nu erau si poate ca nu sunt asa rai cum ii vezi acum. Problema indicata de tema ta este o chestiune de viziune. Mercur se apropie de Neptun din tema natala, ceea ce iti poate tulbura perceptia si te poate face incapabila sa vezi dincolo de un val de idei peconcepute. Mai este insa si acel teribil Saturn pe X care iti indica sectorul de viata cel mai incercat....
Crezi ca acest gen de interactiune s-a terminat? Hm, nici vorba, stai sa vezi ca spre sfarsitul lunii Saturn pe X intra in mers retrograd si in loc sa rezolve te va face sa bati pasul pe loc... sau chiar sa retraiesti conflicte anterioare pentru a te maturiza.
Uransul pe V te tulbura tare de tot pe decizie, dorinta de a ti se face dreptate si te poate face sa percepti disproportionat durerile personale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 19, 2005 2:54 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Buna!

Cum se interpreteaza tranzitul NN peste Saturn natal in casa XII si lilith conjunct cu juno natal in casa V? Sa inteleg ca ma asteapta o perioada grea pe cele doua sectoare ale vietii? Mie groaza de ce urmeaza pt. ca deja trec printr-o perioada f.grea, sunt in impas si simt ca nu mai am suficienta putere sa lupt cu viata.Mi-e teama de erorile pe care le pot comite fara sa-mi dau seama,de ranile pe care le-as putea provoca nestiind ce atitudine sa adopt in situatiile de cumpana.Am un acut sentiment de culpabilitate si o teama care ma bantuie permanent .Sa fie vinovat lilith natal din casaXII ?



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 26, 2005 12:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Amalia,
ceea ce spui tu pare sa aiba o cauza, mult mai ampla si doar NN peste Saturn sau Lilith conjunct cu Junon nu par sa fie suficiente. Sigur, Saturn este o planeta foarte dura, dar am impresia ca la tine cauza pare a fi alta, iar elementele indicate sunt doar piese intr-un mecanism complex.
Daca ne dai datele ne-am putea uita pe tema pentru a intelege despre ce este vorba.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 29, 2005 10:51 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Coser!

Am o problema cu harta mea,am constatat de curand ca ora nasterii mele pare sa nu fie cea pe care am banuit-o (2:15 am) pt. ca mie imi pica AC.in taur si luind la mana cartile de astrologie am dedus ca nu corespunde.(Am pus ora de nastere ca fiind 00:45,mama mi-a spus ca nasterea a fost intre 00:30 si 2:30) In primul rand pt.ca trasaturile mele fizice sunt cele indicate pt. AC. Berbec (barbie ascutita,fata in forma triunghiulara,par saten cu reflexe rosiatice,corp bine proportionat) Apoi Saturnul la AC face ca talia sa fie subtire si asa este.Imi place sa-mi asum toate greutatile casniciei.Niciodata in stare de inactiune,curaj,(uneori nebun)ambitie etc.Lovituri la cap (am avut una de pe urma caruia mi-a ramas un mic semn)
Planetele in case de asemenea mi-au dat unele indicii.Mercur in casa IV mi se potriveste mai bine.Pt. ca asa cum am citit da mare inclinatie spre schimbarile de domiciliu(daca nu pot, schimb cava prin casa)si insusiri de intermediar in tranzactii imobiliare pe care le-am probat (am schimbat locuinta de 3 ori si de fiecare data am intuit excelent momentul si i-am uimit pe toti abilitatile mele in domeniu desi nu am nici o tangenta...) iar prietenii pe care i-am sfatuit in asemenea probleme au iesit si ei in castig.
Venus in casa V - indica castiguri din domeniile artistice (in timpul ramas dupa servici ma ocup cu pictura, design vestimentar etc.)
Marte in casa VII -Casatorie timpurie.
Pluto in casa VI - fire caritabila,atractie pt.medicina sau ed. sanitara.Nativul are tendinta de a se sacrifica pe sine.
Luna in casaVII-cautare tulbure si nefericita a tipului de intregire.Tipul complementar infidel....
Ar mai fi si alte aspecte dar n-am sa insist.O singura problema ar mai fi de lamurit si te rog Coser sa-mi dai si mie un ajutor daca poti.Nu stiu unde ar trebui sa fie Saturnul in harta mea,casa I sau XII ?. Poate stabilind pozitia lui as putea sa-mi dau seama de ora exacta la care m-am nascut si sa pot sa stiu si eu care imi sunt problemele, la ce capitole sunt restanta etc.
La cata astrologie stiu eu, nu stiu daca am dedus corect ora,dar tare mi-as dori sa lmuresc acest aspect.
Data nasterii este 18-06-1967 Bucuresti.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group