It is currently Tue Apr 16, 2024 10:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: "La rascruce de vanturi"... astrale. Atlantida
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 12:51 am 

Joined: Thu Oct 06, 2005 12:58 pm
Posts: 15
Location: bistrita
Cineva cauta la un moment dat o persoana care sa fi avut experienta unui tranzit plutonian peste ascendent. Nu stiu daca Veronica mai viziteaza forumul ,asa ca propun oricui e dispus sa discutam despre ...uragane astrale. Pluton e la 22 grade Sagetator. Acceptand o(absolut) minima toleranta (Asc 23 grade Sagetator) putem spune ca-si face leatul peste Asc. meu. Suntem milioane de oameni pe planeta interesati de astrologie, o mica parte mai intelegem cate ceva si o parte mult, mult mai mica a avut puterea si capacitatea de a aprofunda si a cunoaste cu adevarat. Regret dar nu fac parte dintre ei. Astfel incat o sa spun simplu: privind in urma cu aprox. 3ani observ apropierea "amenintatoare". Atunci au aparut primele intrebari de genul"cine sunt,ce caut , unde sunt, de ce sunt, pana cand, cum...." E foarte adevarat ca tot cam pe atunci Jupiter in tranzit facea cj. cu Jupiter natal incheind al treilea ciclu. Dupa cum spuneam , nu ma prea pricep , asa ca eu fac doar o descriere retroactiva a starilor mele insotita de" coincidente"....astrale. Pana atunci nu aveam nici cel mai mic interes fata de astrologie. Nu stiu daca harta mea arata aceasta schimbare de atitudine, poate intr-o interpretare in planul ezoteric...Cert e ca odata cu primele inrebari, au inceput si cautarile. Au inceput si nemultumirile fata de propria mea persoana,cu cat citeam mai mult ,cu atat imi dadeam seama cat de putin stiam. Ceva interior s-a schimbat , e ca o redefinire dar fara sa cunosti noua definitie. E bulversant , dar nu e totul. Crize majore in familie, pe plan profesional dar stiti ce e culmea? Au trecut cu bine ! Soarele meu face trigon cu Asc. si deci cu Pluton , poate si de aici capacitatea de a depasi greutatile. De buna seama , acest tranzit nu s-a sfarsit ...voi mai vedea. El trebuie ca se interpreteaza si functie de zodie si de aspecte, pt. fiecare in parte. Dar eu nu cred ca poate fi ignorat sau prea usor de dus....As fi bucuroasa sa aud si alte pareri...poate chiar a unor persoane in cauza.
V-as mai propune o tema. Citisem undeva ca in perioada in care Neptun a tranzitat Scorpionul s-au reincarnat spirilele celor ce au trait in Atlantida. Dar un fapt nu e aratat niciodata de un singur aspect , si in acei ani s-au nascut f. multi oameni, nu ? Daca luam asta drept ipoteza , ce ziceti voi , ce alte aspecte ar trebui sa apara pe harta ?[/quote]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 8:56 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
buna, Mariana. Eu am ascendentul la 14,30 grade Sagetator. Daca Pluto e la 23 grade Sagetator cred ca in momentul asta am scapat de ac conjunctie, sg pericol ar fi sa mearga retrograd (din mai 2006 pana in octombrie 2006, dar ajunge la minim 24 grade , dar e departe de ASC meu).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 10:30 am 

Joined: Thu Oct 06, 2005 12:58 pm
Posts: 15
Location: bistrita
Ma bucur sa te cunosc , Sabina. Acum Pluton e la 22 grade si 12 minute din cate stiu eu , in mers direct. Cred ca "anul tau plutonian" a fost 2001 din ianuarie pana prin noiembrie. Din cate am obs. si citit ,aceste tranzite se manifesta lent dar sigur. Poate ca abia privind in urma iti dai seama de influenta lui. Pe tine te-a marcat in vreun fel aparte perioada 2000-2002(sa zicem) ? Esti aceeasi persoana de dinainte ? Pe harta ta unde se afla Pluton natal: dar Soarele ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 1:57 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
In perioada care spui in 2001 m-am casatorit in octombrie si am stat 3 ani la un unchi al sotului , frate cu mama lui.
Era egoist si zgarcit si incerca mereu sa ne puna sa platim mai mult decat consumam ca altfel ne dadea afara stiind ca nu avem unde sa ne ducem desi nu ne cerea bani de chirie sa nu se supere sora lui (mama sotului), incerca sa isi scoata chiria cumva pe nevazute.
Iar cu spatiu era o alta probl ca el ocupa toata bucataria si nu ne lasa nici un colt, in schimb noaptea cand termina ce avea de facut (cred ca isi facea de lucru) ne punea sa facem curatenie daca foloseam si noi bucataria imediat, ca era casa lui si trebuia sa facem cum zice el, nu conta ca e noapte si a 2a zi ma trezeam cu noapte-n cap sa ma duc la servici, mai mult zicea ca ii consumam lumina desi plateam 2/3 noi si 1/3 el la toate.
Mai mult stateam pe la mc donald si eu la mama mea, veneam doar seara la culcare si asa scapam de facut curat dupa el si sa stau pana la 1 noaptea sa imi fac si eu mancare.
Vazand asa m-am gandit nu cumva sa fiu si eu egoista, zgarcita si profitoare ca el vazand ce urat este, desi eu aveam alt defect: eram total indiferenta la pers din jur, nu ma interesau probl lor nici de bine nici de rau fiind suparata de situatia mea ca stau la mana altuia, exact ce nu suport eu si din cz asta nici nu bagam lumea in seama, ii tratam numai cu spatele.
Poate ca a fost ca o lectie sa nu mai fiu indiferenta si nepasatoare la probl. altora.
Ref la intreb ta: la mine in astrogr pluto e la 6 grade balanta casa 9 si conjunct cu cuspida casei 10 (MC in balanta la 11 gr). Soarele e la 9 grade in rac si in cuadratura cu luna la 9 grade berbec, luna opozitie pluto si soarele in cuadratura cu pluto. Dar planeta pluto (natala)nu e asa importanta in harta mea, din cate stiu eu, dacat pluto in tranzit cat a fost conj cu ASC.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: "La rascruce de vanturi"... astrale. Atlantida
PostPosted: Tue Oct 11, 2005 10:40 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mariana wrote:
Citisem undeva ca in perioada in care Neptun a tranzitat Scorpionul s-au reincarnat spirilele celor ce au trait in Atlantida. Dar un fapt nu e aratat niciodata de un singur aspect , si in acei ani s-au nascut f. multi oameni, nu ? Daca luam asta drept ipoteza , ce ziceti voi , ce alte aspecte ar trebui sa apara pe harta ?


Atlantida a avut o civilizatie foarte complexa si ea este plasata de astrologi sub influenta planetei Neptun si a zodiei Varsator, dar nu poti pune revenirea spiritelor atlante doar pe o singura pozitie astrala....adica nu se poate reduce totul doar la aceasta pozitie, oricat de complexa ar fi ea...
Este clar ca spiritele atlante nu s-au incarnat acum pentru prima data de la scufundarea Atlantidei... ci au avut nenumarare existente in care au interactionat si multi dintre ei si-au mai diminuat din spiritul revolutionar, specific atlantilor....
In continuare consider ca atlantii au un mare impact asupra civilizatiei umane prin puterile si abilitatile lor ce pot fi puse nu doar pe seama lui Neptun sau pe seama Varsatorului, ci toate planetele printr-un cumul de forte scot in evidenta abilitatile lor speciale, contactul pe care acestia il au cu o comunitatea subtila de unde primest informatii deosebite.
Scufundarea Atlantidei a avut loc intr-un moment cu totul si cu totul special din punct de vedere astral cand foarte multe planete tranzitau semnul Berbecului... asadar, sanctiunea este clara si din punct de vedere astrologic.... si, de asemenea, marcajul pe semnul Berbecului din acel moment a accentuat si mai mult trasaturile impulsive ale spiritelor ce au trait atunci, dar si vocatia pionieratului ce a schimbat in bine evolutie societatii umane...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group