It is currently Fri Apr 19, 2024 7:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: tranzitul lui Marte
PostPosted: Sun Jan 07, 2007 10:35 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Ce efecte , sau mai bine spus ce poate aduce tranzitul lui Marte in careu cu NN lunare natale; ce lectie trebuie sa invatam?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 11:04 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Este important in ce casa se afla Marte si ce casa patroneaza.
In general, aspectul poate sa ne puna fata in fata cu propria agresivitate sau cu circumstante violente ce ne-ar putea crea unele probleme, aceasta fiind o lectie de viata din care trebuie sa invatam sa ne stapanim mai bine, sa gandim inainte de a actiona.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 12:03 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
multumesc Marta; in harta natala persoana respectiva are Marte in casa I si este in Berbec, iar Marte in tranzit in Sagetator face cuadraturi cu NN si NS natal.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 12:48 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Poate sa fie mai impulsiva si sa fie atenta sa nu se loveasca la cap, cu atat mai mult cu cat NN este cuadratat de Marte in tranzit. Daca Marte in tranzit ii cade in casa a IX-a pericolul ar putea veni de la drumurile lungi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 6:43 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Sa stii Marta ca Marte ii tranziteaza chiar casa IX, iar persoana respectiva chiar este plecata in aceasta perioada in alta localitate, iar Marte natal este si el in opozitie cu Lilith in tranzit.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 10:02 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Oricum de la drum lung pot veni problemele, nu stiu daca mutatul in alta localitate poate fi incadrat aici, casa a IX-a este casa drumurilor lungi, tot ce are legatura cu strainatatea se incadreaza aici, la fel si tot ce tine de studiu si de spiritualitate. Sa fie atenta la impulsivitate si la orice poate sa insemne ispita, pentru ca Lilith asta inseamna.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 1:53 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
multumesc Marta .si as mai avea o intrebare legata de doua aspecte ce apar :Neptun in tranzit face un careu cu Venus natal si in acelasi timp Venus in tranzit face careu cu Neptun retrograd din harta natala?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 2:37 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din cate stiu, in perioada in care un aspect din harta natala este reeditat de planetele aflate in tranzit acest aspect se resimte mult mai puternic decat de obicei.
In acest caz mai special efectele careului Neptun -Venus probabil ca se simte si el mai puternic. Este greu de spus in ce domeniu si cum simte persoana respectiva acest lucru fara o confruntare cu astrograma respectiva. In orice caz, Neptun prost aspectat aduce haos, confuzie, mediumitate excesiva, minciuna, iar cu Venus ar putea aduce probleme sentimentale, tradare, suspiciuni.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 6:00 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Multumesc Marta, dar sa stii ca nu este reeditat un aspect din harta natala(in harta natala Neptun nu face nici un aspect cu Venus), acum in tranzit Venus in casa VII face careu cu Neptun retrograd din casa VII natala iar Neptun in tranzit in casa a VIII face careu cu Venus natal din casa II.
Eu am citit despre Neptun in tranzit in careu cu Venus ca da individului nelinisti, incertitudini sentimentale, nu mai stie daca iubeste sau nu. Adesea individul se inseala idealizand aproape totul, iluzia pluteste in aer.
Ma gandesc ca acest aspect daca apare de doua ori accentueaza de fapt situatiile complicate sau imposibile, situatiile fara iesire si multe iluzii (Neptun fiind o planeta de natura gazoasa, rece si umeda , da prin tranzite efecte subtile, nedefinite, multe iluzii).
Neptun retrograd in casa VII , deci este angular , va da prin careul cu Venus in tranzit un efect destul de tulburator, cred asta deoarece persoanele care au pe Neptun angular simt mai puternic tranzitul lui Neptun.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group