It is currently Thu Mar 28, 2024 3:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 27 posts ] 
Author Message
 Post subject: Yodul sau mana destinului...
PostPosted: Mon Feb 05, 2007 4:39 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Intr-o tema natala, o astfel de configuratie are drept focar luna in gemeni pe casa 12, iar celelalte 2 planete sunt soarele, in capricorn , casa 7, conjunct cu descendentul si pluto in scorpion, casa 5.
Ce interpretare dati acestei configuratii, mai ales ca prin definitie, focarul este o planeta foarte senzitiva, iar in acest caz concret este chiar luna si este si pe casa 12.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Yodul sau mana destinului...
PostPosted: Sat Mar 10, 2007 8:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Interesant acest Yod.
Asa cum bine se stie yodul clasic este cel cu Venus focar, insa se admit si alte planete, fara ca aceasta configuratie sa-si piarda din insemnatate si valoare, cu conditia ca unghiul celor doua inconjunctii sa fie in limita a 2 grade.
In primul rand valoarea yodului deriva si din trasaturile celor doua inconjunctii care aduc temei o caracteristica umana speciala. Cand Luna este in Gemeni omul simte nevoia sa-si piarda vremea in activitati usoare care sa nu-l solicite prea mult si nici sa-l oboseasca. Prefera activitatile intelectuale venite din jocuri ale mintii sau intalnirile mondene in care sa discute cate in luna si in stele. Pe langa acestea Luna in Gmeni aduce o abilitate speciala spre a imita, elogia, specula, pacali cu o versatilitate unica. Atunci cand ea se afla in casa XII superficialitatea pe care o predispune individului prin pozitia sa in semn se va intoarce impotriva sa. Prin urma persoana va fi neincrezatoare in sine, in sentimentele sale care vor fi explozive, dar confuze si va trai cu impresia ca intotdeauna i se apreciaza ceea ce nu este valoros la ea. Are o viata interioara bogata si, evident - casa XII, o dubla personalitate cu care, in intimitate, poarta cu sine discutii interminabile. Luna in Gemeni si casa XII este un semn puternic ce impulsioneaza spre dialog interior ce oboseste sufletul si-l departeaza de drumul sau. La nivel superior aceasta pozitie ofera sanse speciale de a intra in contact cu o ierarhie spirituala, cu o informatie sau pur si simplu cu o valoare, intr-un moment special de inspiratie sau o sansa speciala de a intalni o persoana superioara care i va oferi un mare sprijin. Este semn de medumitate si de clarviziune.
Cand Luna in Gemeni din casa XII va face o inconjunctie cu Soarele din Capricorn si Pluton din Scorpion avem de-a face cu o absortie a emotionalului spre aceleasi obiceiuri din trecut, spre acelasi mod de a simit si aprecia lumea, spre acelasi mod abil de a pierde vremea fara a aduce putere vietii, ci doar de a consuma: "mai bine cel mai destept dintre prosti, decat cel mai prost dintre destepti"... Superficialitate emotionala adusa de Luna in Gemeni, ca semn karmic, indica un trecut petrecut intr-un contex social aspru, auster pe care nu l-a inteles. Atubci a supravietuit, dar a trebuit sa-si sacrifice puterea de intelegere si disponibilitatea spre evolutie. A preferat sa fie un om inteligent intr-un cadru infam, incult sau superficial, in timp ce vointa sa s-a oprit pe obiecte, valoare, statutului social.
Aceasta pozitie poate indica semnul unui fost preot anterior. Prin urmare acum se poate vedea inzestrat cu o vointa puternica, cu puterea de a atrage atentia celor din jur (magnetism), dar avand in permanenta in suflet insatisfactia ca pentru a reusi viata sa intima trebuie tinuta departe de ochii celorlalti.
Luna in Gemeni aduce frumusete fizica, un corp rafinat si bland, iar Soarele in Capricorn o statura dreapta, subtire, solida. Daca ne gandim ca ascendnetul este Rac, iar Luna in casa XII, o casa ce depoziteaza, am putea sa ne gandim ca persoana aceasta are trasaturi feminine evidente, corpul este bine proportionat cu forme clare, vizibile.
Spun acestea pentru ca sunt informatii pretioase. Luna in Gemeni este in primul rand versatila, iar Soarele in Capricorn nu ofera nidecum refuzul placerilor lumesti. Prin urmare firea retinuta si calculata, miloasa si atenta, se poate transforma dintr-odata intr-o vrajitoare versata care va face orice pentru a-si multumi poftele.
Ar fi bine daca ar putea sa-si descoperi trecutul... ar intelege multe din esecurile pe care le-a avut in aceasta viata si multe despre preferintele sale... si cine stie poate si ce rol indeplinesc oamenii pe care ii intalneste.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Yodul sau mana destinului...
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 9:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Interesant acest Yod.
Asa cum bine se stie yodul clasic este cel cu Venus focar, insa se admit si alte planete, fara ca aceasta configuratie sa-si piarda din insemnatate si valoare, cu conditia ca unghiul celor doua inconjunctii sa fie in limita a 2 grade.


Desi nu mai este demult o surpriza pentru mine, totusi, modul in care ai conturat imaginea nativului pe a carui tema se afla acest Yod, folosindu-te de atat de putine detalii "tehnice" , m-a lasat fara replica! Da, este o tema feminina, o adolescenta superba, cu un corp rafinat si bland, cum bine spui, care doreste sa studieze actoria undeva departe de tara .
Aspectul de Yod poate fi considerat valabil deoarece inconjunctia Luna-Pluton este la grad perfect ( grad 12 gemeni, respectiv scorpion) iar inconj Luna-Soare este la 2 grade diferenta.

Multumesc frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 13, 2007 10:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Va rog, as vrea si eu sa stiu, daca se poate, ce arata un astfel de Yod cu Soare focar in casa X, JupiterRx in Taur III si UranusRx in Rac VI? Soarele este stapanul Desc, Jupiter stapanul MC, Uranus stapanul Asc... ? Magandesc ca ar putea fi o canalizare a eforturilor si vitalitatii catre social, pentru a straluci in societate si a se mentine, ajutandu-se de un mod de expresie original de inclinatziile uraniene... Am inteles ca un "deget al lui Dumnezeu " arata directia unei lectii karmice, a unei datorii...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 16, 2007 12:10 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In primul rand, un Yod cu planeta focar pe casa X, asa cum bine ai spus, directioneaza energiile, idealurile, eforturile spre social, spre o identitate sociala noua, puternica. Daca ar fi avut un Soare in Capricorn, pe inceput de semn, ar fi avut Jupiter pe final de Taur si Uranus pe final de Rac si atunci relatia celor trei planete s-ar fi construit pe considerente de necesitate a unei stabilitati materiale. Persoana ar fi avut nu simt al valorile original, personal, tact, atentie si un farmec aproape magnetic. Determinismul astral i-ar fi impus o atitudine aparent detasata fata de schimbarile traumatizante pe care le-a parcurs in familie (Uranus in IV) si isi va indrepta atentia mai mult pe informatie - elementul care i-ar fi conferit stabilitate si recunoastere. Ar fi gasit usor recunoasterea celorlati, dar foarte greu stabilitate emotionala, afectiva. Aceasta persoana ar fi parut puternica pentru ca ar fi avut rapiditate in a lucra cu informatile, un simt special al valorile, dar mai ales o maturitate volitiva care ar fi impresionat si ar fi trezit admiratie.
DAR Soarele este in Sagetator, iar situatia se schimba. Persoana este un adevarat maestru de ceremonie, insa traieste in dezordine mentala si cu bucuria castigului imediat, obsesia recunoasterii sociale, a statutului. Conflictele din familie, posibil din copilarie, i-au impresionat subconstientul, iar deciziile sunt modelate in conformitate cu aceste traume. Poate avea frica de intuneric, obsesia singuratatii, a dispretului, chiar mania persecutiei. Chiar daca este in Taur, Jupiter pe casa 3 ii aduce instabilitate si ii amplifica lupta interioare intre nevoia de afectivitate, bucurii personale si imaginea pe care vrea sa si-o mentina obsesiv, de care are un atasament obsedant.
Yodul, in general, prin faptul ca uneste planete aflate in inconjunctie, aduce la lumina conflicte interioare intre stari incompatibile. Soarele din Sagetator va fi in permanenta atras de tot ceea ce este stralucitor, prezent in centrul atentie, valoros, moral, just, apreciat, conventional, se va afla in permanenta in raport de incompatibilitate cu Jupiter din Taur care ii va oferi un simt special al valorilor, stabilitate afectiva si disponibilitate de a da vietii simplitate, modestie, iar Uranus haos prin instabilitate, iar de aici absenta unor valori parentale perene la care sa-si raporteze viata.
Este lesne de inteles ca toate aceste stari contrare nu se magnetizeaza, ci se resping, ca si cum ficareia ii este suficient sa duca greul temei spre o tinta. Prin urmare e complicat sa lupti cu acest stres interior, iar persoanei ii este greu sa-si controleze agitatia interioaare si exterioare pe care le are in permanenta.
Este un om care obtine perfomanta, dar se expune, prin asta, scandalurilor, pentru ca traieste pentru valori si nu pentru sine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 16, 2007 11:25 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Trebuie sa subscriu celor zise de mag… este intr-adevar naucitor sa vad cum ai scos din acest Yod esentza omului respectiv… (si, din greseala nici nu-tzi spusesem in ce semn ie Soarele!!!)
Este cu-adevarat maestru de ceremonii… este extrem de original si curajos dar totul vine din frica… frica de a nu cobori de unde s-o urcat…este innebunit dupa moda, lux, confort nemasurat, relatzii la varful varfului… chiar daca plateste scump toate astea… uneori cu umilintza… stiu, este un paradox dar…
Conflictele traumatizante insa n-au fost in familie (Uranus este in VI nu IV ) ci, candva, in relatzii ce au tzinut de job… datorii mari, singuratate apasatoare, tentative de suicid… (stiu despre ele si incerc sa le potrivesc cu casa VI).
Aparent este de pe alta planeta… impecabil, intangibil, cu o coloratura exceptionala, mare avangardist in tehnica, viseaza enorm de mult, are putere a gandului… dar este si taaare vulnerabil..

Multumesc din suflet.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 5:11 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Daca nu cer prea mult, m-ar interesa care este esenta, in cazul meu, al unui Yod format de Luna, NS si Saturn R pe casa X, Neptun pe III si Jupiter pe V. Interesant este ca aspectul este mai degraba al unui Bumerang, tinand cont si de Venus care se opune planetelor din focar.


Multumesc, tare mult.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 09, 2007 9:21 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
In cazul configuratiei Bumerang actiunea focarului, in cazul meu conjunctia Luna- Saturn- Nodul Sud este redirectionata catre planeta aflata in opozitie, respectiv catre conjunctia Venus-Lilith.Aceasta configuratie ne spune ca experientele prin care trece individul sunt traite prin aceaste planete, Venus - Nodul Nord si Lilith dar si prin sextilul dintre Neptun si Jupiter.Cele doua inconjunctii nu sunt folosite, fapt ce antreneaza frustrare, blocaje si interiorizare, fara ca individul sa beneficieze de facilitatile oferite de planetele focar de eventualele energii pozitive ale acestora. De aceea o solutie ar fi ca cel in cauza sa-si dezvolte intuitia si sa-si mareasca perceptia asupra evenimentelor traite pentru a intelege cat mai corect maniera in care isi poate utiliza cat mai eficient energia planetelor din focar.

Cam asta am inteles eu despre aceasta configuratie, nu stiu cat e de corect. Astept si parerea voastra.

Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 09, 2007 10:38 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
claudia wrote:
Daca nu cer prea mult, m-ar interesa care este esenta, in cazul meu, al unui Yod format de Luna, NS si Saturn R pe casa X, Neptun pe III si Jupiter pe V. Interesant este ca aspectul este mai degraba al unui Bumerang, tinand cont si de Venus care se opune planetelor din focar.


Multumesc, tare mult.


Greu Yod, greu...

In primul rand Saturn pe casa X alaturi de NS este semn de grea incercare, de conditionari pe care sufletul trebuie sa le parcurga pentru a-si diminua din orgoliul de a face ceea ce poate cel ma usor sa faca - sa conduca (Jupiter pe V). Pentru asta lectiile de viata pot fi inselatoare, tulbure si chiar dure, pentru ca, prin Neptun in III, se refuza o lectie, o metoda, o informatie.
Atitudinea ca este o fiinta aleasa, chiar daca nu o poate arata, face din persoana la care te-ai referit, o persoana care de la prima vedere creeaza antipatii, invidii sau fascinatii puternice. Are prin Luna conjuncta cu NS si Saturn o gandire practica, orientata spre eficienta, dar, din nefericire, eficienta este impregnata de contextul social trecut, cand insertia sociala nu a fost identica celei de acum, ci diferita. Diferenta de context ii creeaza probleme de adaptare, iar Saturn, ca varf al yodului, cere maturitate, perioade de penitenta afectiva, volitiva sau, in cazul mai grave, chiar concreta (privare de libertate). Daca Neptun pe III nu indica o persoana ingrata, pentru care un zambet sa fie efortul de o viata pentru care cere o vacanta la Miami, atunci privarea de libertatea nu se mai sustine.
Canalizarea energiilor spre casa X nu este deloc intamplatoare. Are loc un fel de miraj, de magie, prin care multe din situatiile de acum le-a avut anterior, iar acum isi completeaza elementele lipsa din mecanismul de atunci.
Privind in ansamblu consider ca acest Yod este contructiv si chiar benefic, cu toate ca e complicat si incarcat de durerea de a face cu greutate orice lucru, dar, repet, este semn de gratie, pentru ca i se acorda persoanei privilegiul de a-si repara greselile facute anterior.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 10, 2007 11:12 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Gheorghita a scris:

Quote:
In primul rand Saturn pe casa X alaturi de NS este semn de grea incercare, de conditionari pe care sufletul trebuie sa le parcurga pentru a-si diminua din orgoliul de a face ceea ce poate cel ma usor sa faca - sa conduca (Jupiter pe V). Pentru asta lectiile de viata pot fi inselatoare, tulbure si chiar dure, pentru ca, prin Neptun in III, se refuza o lectie, o metoda, o informatie.

Perfect adevarat, si inca ce orgoliu cand te gandesti ca poate chiar s-a priceput sa conduca.Trecutul e relevant asa cum ai spus si tu NS, Saturn R si Luna din 10, ne vorbeste de o karma profesionala. A gresit pentru ca a fost extrem de mandra de realizarile sale, s-a considerat prea importanta prin ceea ce a construit, iar totul a mers pana acolo cand practic s-a identificat cu reusita sa, lasandu-se corupta de puterea detinuta. Mai grav este faptul ca cei care au facut parte din familia ei au suferit, pentru indiferenta de care a dat dovada in relatia cu ei.Acum trebuie sa invete lectia umilintei in profesie , daca nu o va face va fi expusa unor situatii jenante si chiar penibile. Autoritatea si violenta de care a dat dovada se pot intoarce impotriva ei, iar lectiile de viata cu siguranta sunt dure, tulburi si inselatoare asa cum bine ai spus.Iluzia si mirajul puterii de a face ce stie mai bine de una singura, refuzul din aceasta viata de a coopera, de a comunica si de a-si dezvolta relatiile cu cei apropiati dar mai ales de a invata toate valorile comunicarii.Mai mult ca orice are nevoie de altul de a progresa si asta cu atat mai mult cu cat Neptun este si guvernatorul casei VII.

Gheorghita a scris:
Quote:
Atitudinea ca este o fiinta aleasa, chiar daca nu o poate arata, face din persoana la care te-ai referit, o persoana care de la prima vedere creeaza antipatii, invidii sau fascinatii puternice.


Perfect adevarat, dar cum se face ca cei din jur o copiaza ?

Quote:
Canalizarea energiilor spre casa X nu este deloc intamplatoare. Are loc un fel de miraj, de magie, prin care multe din situatiile de acum le-a avut anterior, iar acum isi completeaza elementele lipsa din mecanismul de atunci.


Mirajul si magia ca ar putea sa retraiasca statutul social avut anterior.Numai ca ceea ce altadata a obtinut cu multa usurinta, acum vine cu multa, multa truda, umilinta, rabdare si responsabilitate.Daca in trecut familia a fost abandonata in favoarea profesiei , acum efortul este dublu , va trebui sa faca fata ambelor, chiar daca satisfactiile vor intarzia sa apara. E o lupta crancena pentru care un zambet este satisfactia efortului depus chiar daca mirajul unei vacante la Miami ar putea sa ii aminteasca de vremurile mai bune.

Iti multumesc tare mult pentru raspuns, dar nu ai spus nimic de Venus si Lilith. Ce rol au in acest Yod? Daca cer prea mult te rog sa ma scuzi.


Claudia


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: am si eu o tema cu un Yod
PostPosted: Mon May 28, 2007 1:44 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Buna..... am si eu o tema cu un Yod... de fapt cu doua.:)...
Venus 13,52 gr in Scorpion casa 7; Luna 13,06 Gr in Gemeni casa 2; Nodul Nord 14,15 gr in Berbec casa 12; (venus e focar)
si tot in aceeasi tema un alt YOD
Marte 22,53 gr in Taur casa 1; Jupiter 23.02 gr in Balanta casa 6; Pluto 21,57 gr in Sagetator casa 8; Marte Focar;

pute-ti sa imi dati si mie o interpretare va rog?
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 03, 2007 1:44 pm 

Joined: Sun Jun 03, 2007 1:03 pm
Posts: 2
de ce configuratia numita yod are semnificatia de ,,mana destinului" sau chiar de ,,deget al lui Dumnezeu"?

domnul coser noteaza ,,Yodul, in general, prin faptul ca uneste planete aflate in inconjunctie, aduce la lumina conflicte interioare intre stari incompatibile."
Am mai gasit notat ca ,,Yodul prin semnificatia sa se apropie foarte mult de simbolistica lui Venus si anume el indica existenta unei karme la nivel sentimental, relational".

In ce fel actioneaza un yod? are el valenta unei karme?

si eu, in astrograma mea, am aceasta configuratie:
focar: neptun 8 gr sagetator, casa a II-a (opozitie cu soarele in casa a VIII-a, 16 gr gemeni)
celelalte 2 planete: venus 8 gr taur, casa a VII-a
mercur 9 gr rac, casa a IX-a.

cum sa inteleg mana destinului in cazul meu? sa incerc sa armonizez sursele de inspiratie cu mine, sa le gasesc cea mai buna cale de manifestare? mai ales ca profesez pe un teritoriu artistic :), eminamente vizual.
va multumesc anticipat pentru orice lamuriri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 03, 2007 11:46 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Nu stiu cat de bine ma pricep, Violet sa-ti analizez Yodul insa ceea ce am observat e ca neptun e in domiciliul de casa al lui venus(casa II-a ) venus care si e in domiciliu de semn in taur, iar mercur in casa IX-a care e domiciliul sagetatorului; deci intre cele 3 planete e o legatura evidenta nu doar datorita Yodului cat si pozitionarii in case/semne. Eu cred ca trebuie sa iti folosesti intuitia si imaginatia pe care le ai ca si calitati native, gustul pentru frumos, nevoia de a cunoaste mai mult si de a-ti extinde orizonturile de cunoastere.

Quote:
sa incerc sa armonizez sursele de inspiratie cu mine, sa le gasesc cea mai buna cale de manifestare? mai ales ca profesez pe un teritoriu artistic Smile, eminamente vizual.


Cred ca ai intuit corect :wink: Trebuie doar sa dezvolti idea...



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 04, 2007 1:51 am 

Joined: Thu Mar 15, 2007 2:49 am
Posts: 11
Location: Bucuresti
Am si eu o intrebare:ce semnifica prezenta mai multor yoduri intr-o tema natala?...avand in vedere ca in casa XII se afla conjunctia venus-neptun la 0.10 gr sunt vreo 4:
venus 5.44 - casa XII ,sagetator
neptun 5.34- casa XII ,sagetator
pluton 4.55 - casa IX , balanta
marte 5.07 - casa IV , taur Rx
saturn 4.45 - casa VII , rac.

multumesc anticipat!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 05, 2007 7:13 pm 

Joined: Sun Jun 03, 2007 1:03 pm
Posts: 2
multumesc pentru raspuns, liana.

poate ca nu trebuia sa adresez si o intrebare cu privire la astrograma mea, dar curiozitatea, dorinta de afla lucruri noi despre tine si daca se poate si lucruri extraordinare :D ne indeamna pe multi sa cerem ,,descifrari" particulare.
insa ramine intrebarea cu carater teoretic pe care am adresat-o si al carui raspuns nu-l cunosc inca. si mi se pare interesanta. si daca yodul e mana destinului, un trigon regal poate fi numit oare mina intinsa a lui Dumnezeu? indica oare yodul un punct de incercare?

violet[/i]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 8:14 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
violet wrote:
si daca yodul e mana destinului, un trigon regal poate fi numit oare mina intinsa a lui Dumnezeu? indica oare yodul un punct de incercare?

violet[/i]


Nu, trigonul regal indica un talent o abilitate, o deschidere, un potential benefic detinut de individ, ce rezulta, poate, si din incercarile pe care Divinitatea ni le lanseaza prin aceste Yoduri. Diferenta intre piramide si yoduri este ca diferenta intre ceea ce ai si ceea ce ai putea sa obtii, diferenta intre un cont substantial in banca si un job pe care il poti obtine daca treci de interviul dur din prezent.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 4:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Un trigon regal poate fi considerat la capacitatile sale daca nu este format numai din planete? Adica o piramida formata din Saturn , Pluton si NN poate fi considerata ea piramida? Si daca este ascendentul prins intr-o asemenea configuratzie, cu doua planete... se considera?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 6:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Hm, asta este o mare problema chiar si pentru astrologi: sa considere piramida aspectul la care particpa un alt element decat cele 10 planete sau nu? M-am gandit adesea de unde interdictia asta atat de vehementa: doar cele 10 planete sunt considerate eligibile pt a ridica o piramida sau o alta configuratie integrata in vastul capitol al structurilor astrologice.
Eu iau in considerare atunci cand situatia o cere si celelalte aspecte, iar asta s-a vazut din interpretarile pe care le fac. Nu ma hazardez si niciodata nu imi sprijin analiza pe elemente care lasa loc la interpretari si speculatii. Spre exemplu situatia indicata de tine. Atunci cand NN intra in calculul unei piramide, trebuie sa ne gandim ca NS va face doua sextile cu cele doua planete si ca, in acest caz, este vorba despre un zmeu, aspect care se va centra pe triunghiul minor de la baza si va avea sprijin in NN - considerat punct focar, varf. Este de la sine inteles ce rol imens are, in aceasta situatie, NN prin mobilizarea energiilor celor doua planete care trimit spre el sextile, pentru a ridica un triunghi minor, si cat de categoric si responsabil trebuie analizat si, apoi, abordat practic NN (sensul vieti, menirea) pentru a intelege dece cele doua planete prietene (cele doua aflate in trigon)ce se uita dulce si shagalnic spre NN, cu care fac trigoane.
Datorita unor astfel de situatii speciale, inedite si care necesita o intepretarea particulara cred ca s-a interzis abordarea altor elemente decat cele 10 cunoscute de astrologia moderna.
Eu tin cont de trigonaele a doua panete la ASC si la MC, tin cont de implicarea lui Lilith la un astfel de aspect, dar si a lui Chiron sau Junon, desi stiu ca o piramida intre cele 10 planete principale este stabil si imbatabil. Consider ca bogatia universului este deschisa oricui, diferenta o face cel care observa si surprinde prin observatiile sale exact ceea ce-i spune cerul.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 8:56 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Multumesc mult... In cazul acesta, eu care am o piramida de aer (Saturn in Gemeni, Pluton in Balantza si NN in Varsator) si de asemenea una de apa (marte in Pesti, Luna in Scorpion si Asc in Rac) pot sa disting chiar o stea a lui david. :roll: lasand gluma la o parte pt. ca ca nu vad acele sextile faimoase care fac configuratzia aceasta holistica) as putea sa confirm influentza lor (a piramidelor, chiar imperfecte, neformate doar din planete) prin faptul ca absolut in toata viatza mea energia mi-a a fost dispersata in toate zarile, sunt genul care are mii de skilluri dar nici unul profi... :D si desi prietenii imi spun ca sunt ultima renascentista :D :D eu stiu ca asta ar cam fi definitzia ratatului (a sti din toate cate putzin dar nimic foarte bine)... dar pot confirma si faptul (la fel de specific piramidelor) ca puteam sa ajung mult mai rau daca nu aveam aceste mici talente care m-au mentzinut pe linia de plutire si alteori chiar m-au propulsat unde nici cu gandul nu gandeam ...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 10:23 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Esti cam dura cu tine si asta nu poate veni decat de la Capricorn, pentru ca piramidele, asa cum le definesti tu imperfecte, iti aduc mobilitate si flexibilitate, spirit de observatie si analiza, perceptie de psihanalist intr-o lume tulbure, tulbure, tulbure. Prin urmare "material didactic" gasesti din belsug in jurul tau, asta insa nu-ti anuleaza simtul concretului, specific capricornului, care vine dintr-o foame de ganduri imposibil de expliat.
Data fiind situatia nu este de mirare ca poti construi, aparent din nimic, o oaza de liniste intr-un oras aglomerat si trist, prin trimiterile la ipostze inedite, pure, din cultura, traditie, obiceiuri, spiritualitate, devenire personala, respirand prin puntea pe care ti-o construiesti spre aceste valori. Asadar aerul de tristete poate veni, in acest caz, dintr-o bucurie stranie - aceea de a supravietui. Trasaturile capricornului nu aduc ineditul in mod obasolut necesar, ci aduc un inedit restrictiv, mentinut printr-un consum interior foarte mare. In timp ce ineditul varsatorului este mobil, distractiv, telepatic, cel al capricornului este eminamente restrictiv. Atunci cand un capricorn spune despre sine ceea ce spui tu, simte o mare durere, de la un varsator acestea le poti lua ca pe un mod de a epata.
Eu nu-ti critic dezamagirea pe care o ai fata de tine, pentru ca asta face parte din tine si te motiveaza, doar am vrut sa explic, asa cum inteleg eu, foarte pe scurt, cum vine treaba cu dezamagirile capricornului, atat de greu de inteles si digerat, mai ales cand sunt indreptate spre "celalalt".



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 06, 2007 11:23 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da...tare frumos m-ai vazut dar is realista :-) desi n-am in Capricorn decat pe draga de Venus, singura mea planeta in semn de pamant dealtfel, ea este la mine un element auster, neimpresionat de artificii si surogate... Este un element care in loc sa-mi aduca acea savoare dulce venusiana, mi-a dat un gust un pik mai aspru... Totushi, fatza de altzi truble-makeri din harta mea este cel care m-a salvat de deceptzii... cel care mi-a dat un aer domol desi in realitate as fi vrut sa ...vanez crocodili... :D Multzam.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 07, 2007 5:49 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu trebuia sa fii Capricorn ca sa ai, la un moment dat, trasaturi din aceasta zodie. Eu nu am nici o planeta in Capricorn si asta ar insemna ca valorile acestui semn sa-mi fie straine intelegerii directe. Totusi am un careu in T (Jupiter-Saturn-Uranus) in care Saturn din Rac si casa XII este focar si care duce punctul reflex al acestei configuratii direct in casa VI, la 27 grade Capricorn. Se pare ca nu prea am de ales (nimeni nu prea are de ales cu Saturn!!) si imi accept destinul, asa cum se construieste el, cultivand valorile casei VI si ale Capricornului.
Incurcate mai sunt caile Domnului, nu?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 07, 2007 12:37 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Chiar incurcate... :D eu fugisem sa vad ce am in Capricorn ignorand Descendentul pe care tu il dedusesei simplu :D si cum spuneai undeva ca descendentul atrage atentia spre valorile sale, iakata... Cat despre a cauta elementele de compensare si ranforsare... mai am cale lunga... :D



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 19, 2007 4:25 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 18, 2007 12:52 pm
Posts: 19
Mda, eu am credinta ca orice punct de incercare din orice astrograma natala este o mana intinsa de Dumnezeu catre noi spre Trezire. Nu spune oare traditia populara ca "suferinta este cel mai bun maestru"? Nu bun in sensul de tolerant, bun in sensul de eficace :wink:
In ultima carte de astrologie pe care am studiat-o si aparuta recent pe piata se spunea ca toti marii mistici si sfinti cunoscuti pana acum, au in hartile lor natale aspecte pe care astrologia traditionale le numeste grele, rele, dizarmonioase, dar care, din o cu totul alta perspectiva nu sunt decat aspecte dinamice care trezesc fiinta catre ceea ce este cu adevarat Nepieritor.

Dar sa propun si eu ceva subiecte spre discutie si analiza: o tema cu urmatorul Yod pe de o parte Neptun la 24.17 Scorpio R, casa 5 sextil Uranus 25.13 Fecioara pe cuspida caselor 3,4 avand ca planeta de fapt planete focar Luna 26 berbec + Saturn la 23.39 Berbec in casa 10. pare ceva asemanator cu o alta tema pusa in discutie in acest topic dar e o tema masculina de data asta. As mai vrea sa adaug un stelium de planete Soare, Mercur, Venus si Marte toate pe cuspida Gemeni - Rac, in casa 12, exceptie de la cuspida facand doar Mercur. Asc Rac la 21 de grade.

A doua tema: Neptun 5.03 sagetator, casa 9 sextil Jupiter 2.20 Varsator R, casa 12 inconjunctii cu Saturn (conjunct si cu NS) planeta focar 4.15 gr Rac, casa 5; (in conjunctie cu NN este Lilith) In tema respectiva Neptun este si pe MC, orb 5 grade, si este planeta "focar" in ceea ce Ciuperca numeste "casa".

In ambele teme am folosit sistemul de case Placidus ca sa fim la unison! :)

Elena,


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:58 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
buna ziua,recent am descoperit in natala o piramida de aer intre soare varsator-pluto balanta-si desc gemeni si un yod sau un fel de yod, luna ca focar in rac pe 7 cu neptun pe asc in sagetator si soarele din varsator pe 2...datele mele sunt 16 februarie 1981 3:45 am galati, se poate o interpretare,va rog? :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 01, 2008 10:08 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Nu ai niciuna dintre cele doua configuratii indicate de tine. Nu ai yod pentru ca orbul intre planetele indicate de tine este prea mare si configuratia nu se formeaza. DESC nu se include in configuratii decat foarte rar, in situatii exceptionale sau atunci cand doresti sa obtii mai multe informatii despre trasaturile sale in horoscop. Acum nu are rost sa consideram cazul de fata o exceptie.
Ai o fire contradictorie, romantica, sensibila, dar caustica. Atunci cand razi ranesti si cand ironizezi impresionezi... hm, din punctul meu de vedere aceasta combinatie este surprinzatoare insa periculoasa cu Lilith in casa X care iti incurca relatiile, prieteniile, colaborarile tot ceea ce implica interactiune. Nu intamplator ochiul tau a cazut pe descendent, pentru ca la tine functiile descendentului, dupa aspectele pe care le-am mentionat mai sus, sunt transferate spre casa X, unde ai o conjunctie Lilith-Junon pe Scorpion si un Pluton pe MC. Nu esti deloc un om obisnuit. De altfel nici nu te consideri un om obisnuit si nici nu te porti de parca ai fi un om osbisnuit. Prin mers, atitudine, exprimare, limbaj si ton devii o persoana usor de remarcat, poate prea usor de remarcat. Nu suporti anonimatul, dar nici nu te amesteci cu oricine, doar pentru a fi in centrul atentiei. Ai ceva personal cu care, de mica, ti-ai construit un fel de a fi unic.
Poti excela in limbi straine si Saturn si Jupiter ambele aflate in mers retrograd in casa IX in raport cu Luna situata pe axa interceptata poti lucra in diplomatie, sa calatoresti sa schimbi impresii si sa porti dialoguri cu personaje ce provin din regiuni in care ai trait in trecut. Ai o acuta nevoie de spatiu si apa are un rol important.
Esti un om interesant, plin de calitati, abil si capabil in a se se descurca singur, dar, in acelasi timp, bolnav de singuratate si obsedat de libertate si nesupunere.
... te intreb, evident in spirit de gluma: ce cauti tu in lumea asta?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 04, 2008 7:16 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
am intrat din intamplare aici,pe site, si am vazut ca mi-ati raspuns chiar dvs,d-le coser.evident ca am ramas cu gura cascata,pentru ca tot ce mi-ati spus se potriveste ca o manusa cu ceea ce stiu eu despre mine.am o slujba pe un vas de croaziera,deci in legatura cu apa,cu limbile straine,pe care le-am invatat singura si cu mare usurinta,de parca le-as fi stiut si vorbit de o viata,si cu locurile indepartate in care stiu ca am mai fost . de mica am stiut si simtit ca sunt altfel,si intra-adevar,mi-am creat un stil aparte,nu stiu daca neaparat sa fiu in centrul atentiei,pe care o capat indiferent de vointa mea.descendentul,din cate stiu,reprezinta si genul de partener pe care l-am vrea,ce ati spus e foarte adevarat,am avut 4 relatii serioase si de fiecare data am rupt la un moment dat ...luna din 7,in rac,arata clar ca imi doresc o relatie,sunt dependenta intr-un fel,chiar o familie,copii,sunt mamoasa,atenta la cel de langa mine,doar ca si eu am nevoie de aceleasi lucruri...marte din pesti cred ca ma face sa visez cu ochii deschisi la cavalerul meu in armura,iar venus din varsator e exact contrariul,independenta,pe cont propriu,asa cum am fost mereu.am o singura nelamurire,am aceasta tripla conjunctie juno-cupid-lilith in scorpion pe casa 10 in trigon cu marte in pesti din 2, ati putea sa imi interpretati aceste aspecte?
p.s.: mult timp am trait cu puternicul sentiment ca ar fi trebuit sa ma nasc in alt loc si mai ales in alt timp,dar de cativa ani am reusit sa ma integrez cat de cat,cu oarecare succes chiar :)


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 27 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group