It is currently Thu Apr 18, 2024 10:43 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Relocalizarea temei
PostPosted: Tue Feb 20, 2007 4:14 pm 

Joined: Mon Feb 19, 2007 9:33 pm
Posts: 1
Location: bruxel
Cand o persoana traieste departe de locul nasterii,harta natala se recalculeaza pt.locul in care traieste acum.Intrebarea mea este cum mai folosesc astrologia previzionala:tranzite,progresii,rev.solara,etc.,in raport cu harta natala sau cu cea recalculata?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Relocalizarea temei
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 11:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca locuiesti in alta parte si vrei sa folosesti astrologia previzionala atunci este bine sa te folosesti de revolutia solara. Unii folosesc relocarea temei natale care mi se pare o brutalzare a astrologie si intre aceasta metoda si o operatie de schimbare de sex nu este nici o diferenta, amandoua sunt la fel de clar orientate impotriva naturii.
Nu este deloc intamplator ca te-ai nascut intr-un loc, iar faptul ca ai ajuns sa traiesti intr-o alta tara se datoreaza si orientarii particulare a temeie natale, construita asa pentru ca spiritul tau a ales locul nasterii dupa posbilitatile sale, nu dupa identittea pe care ego-ul i-l construite in aceasta lume. Relocand tema natala este ca si cum ti-ai nega bagajul karmic si ai considera ca de fapt asa trebuia sa fie de la inceput...
Este pur si simpu un nonsens sa se aplice aceasta relocare a temei...
Prin urmare tema natala este tema natala si daca vrei sa te uiti pe tranzite le analizezi in raport cu tema natala ridicata dupa locul unde te-ai nascut.
Sigur, vei intreba, daca eu locuiesc in SUA si tranzitul lui jupiter pe casa X ma poate duce la Casa Alba, la fel se intampla si in Romania?
Hm, in nici un caz nu Jupiter te duce la Casa Alba, ci tu te duci pentru ca nu faci decat sa beficiezi de un sprijin din partea unui benefic sa-ti pui in practica dorintele. Adica ai moneda de schimb pentru activitatea in care vrei sa te implici. Evident ca Jupiter pe X iti aduce dorinta de a straluci in societate, gust pentru functie, demnitate, recunoastere sociala si daca iti va permite si contexul societatii de acolo, care la randul ei este inclusa intr-un determinism astral dependent de tema nasterii acelei natiuni, atunci subconstientul alege finalitatea care considera ca ii ofera recunoastere intensa si ampla, deci un in raport cu mediul in care a fost dus de barca initiala - tema natala. Cu siguranta daca se nastea cu tema natala in pozitia relocata nu era la fel... ori tocmai aceasta diferenta, care este reala si care se masoara in timp si realizari, face diferenta intre cele doua pozitii.
Acelasi Jupiter pe casa X, ii poate aduce unui taran, care nu stie decat munca la camp, cea mai buna recolta, un an bun, hamabarele pline si o stare de bunastare, stabilitate, liniste, adica in sfarsit, este si el cineva.
Nu trebuie sa ne batem joc de tema natala si sa o tragem de cap, ca la coafor, ea trebuie sa ramane o imagine de o clipa, o lentila de contact, care ne influenteaza perceptia.
Se recomanda ca revolutia solara sa o ridici pentru locul unde locuiesti, pentru ca, prin insasi natura ei, revolutia solara face referire la modul de raspuns al temei, in ansamblu, la fiecare declic determinat de trecerea Soarelui peste pozitia sa de la nastere. Aici se ridica tema cu coordonatele unde se va locui, pentru ca acela va fi contextul de un an.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Relocalizarea...functioneaza
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 4:26 pm 

Joined: Mon Feb 26, 2007 4:18 pm
Posts: 5
Am acumulat suficienta experienta de viata pe cele mai diverse meridiane (inclusiv Antarctica), experienta pe care am trecut-o prin filtru astrologic si care a scos in evidenta ca:

1. Tema natala relocalizata (TNR) functioneaza si releva circumstantele pe care le impune acel loc particular de pe glob

2. Tranzitele functioneza atit pe tema natala (TN) cit si pe cea natala relocalizata; de fapt, se recomanda analiza ambelor seturi de tranzite; am observat ca exista persoane la care tranzitele pe TN functioneaza mai bine decit pe TNR, si invers. Nu am intilnit insa persoane care sa fie in mod exclusiv influentate de tranzitele pe TN indiferent de locul unde se afla.

3. Revolutia solara (RS) se calculeaza pe locul reintoarcerii solare, si se interpreteaza prin superpozitie pe TNR. Daca in cursul anului urmator, subiectul se muta intr-o alta zona de pe glob, se va lua in considerare noua TNR. Superpozitia RS pe TN functioneaza de asemenea, dar intr-o masura mult mai mica. Alegerea locului pentru momentul reintoarcerii solare permite ca RS sa fie un mijoc important de corectie, de imbunatatire a destinului. De altfel singurul astrologic la indemina individului.

4. TNR calculata incremental pe diferite locuri pe glob duce la aflarea acelor locuri geometrice si implicit acelor zone critice (intersectia locurilor geometrice) de pe glob unde individual poate experimenta circumstante dramatice. Astrocartografia functioneaza si releva un destin “geografic” desfasurat mai degraba in spatiu decit in timp.

O persoana a carui destin ii permite relocalizarea pe alte coordonate geografice isi regaseste in mod necesar elementele corespunzatoare in TN. Sa luam exemplul “nouarilor” (persoane cu planete cu precadere in casa a IX-a), care au “sansa” sa se relocalizeze o data sau de mai multe ori in cursul vietii, astfel incit sa simta efectele relocalizarii (amintite mai sus) mai pregnant decit altii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Relocalizarea...functioneaza
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 6:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sa aplici relocarea temei este ca si cum ai vrea sa schimbi originea unui om. Daca te-ai nascut roman, originea ta este romana chiar daca iti schimbi actele, resedinta etc etc... s-a intamplat asta, te-ai nascut asa si nu poti schimba asta decat daca schimbi trecutul. Intre a schimba trecutul si a te considera de alta nationalitate este o diferenta majora... la fel si cu tema natala relocata...
Relocarea temei natale anuleaza in mare parte astrologia karmica, ale carei criterii si impuneri determinate de stadiul noastru evolutiv ne spune ca nimic nu este intamplator si ca ne-am nascut acolo unde am putut si unde am considerat, dupa puterea noastra, ca ne va fi cel mai bine.
Ma gandesc, doar asa ca un exercitiu, ca relocarea temei spre o tara nordica aduce pe o tema natala axe interceptate chiar daca din locul real de nastere ele nu apareau... In cazul acesta cum privim destinul? Te nasti fara o tensiune karmica majora (axa interceptata), dar faptul ca te duci putin mai la nord ea iti apare, indiferent ca destinul tau o are inclusa in memoria sa sau nu.
Nu tin in mod special sa te contrazic, ci spun asta deoarece am observat ca relocarea temei ii atrage mai mult pe oamenii care nu-si inteleg tema natala, ca altfel de acolo ar intelege tot ce se poate intelege...
Ca sa-ti vezi pasiunea pt muzica nu ai nevoi de te duci in china, iar ca sa-ti cultivi simtul religios nu trebuie sa te culci la izvoarele Nilului...
Am fost profund dezamagit de articolul Danei Panduru care (cica a invata astrologie la Londra si a tinut cursuri la Facultatea de Psihologie din Timisoara), pe un site, nu mai stiu care, vorbea despre relocarea temei spunand ca la Arnord Schwarzenegger relocarea temei spre California i-a adus un Jupiter pe casa X si de aceea a devenit atat de celebru. Intai am ras apoi m-a luat o tristete adanca... Pe tema natala Arnord avea Jupiter pe casa V, semn de putere, influenta, faima, renume si, mai ales, excelent pentru actorie, mult mai bun si stabil decat Marte su Uranus in V in relocare... Cine stie putina astrologie, nu pentru a-si justifica goana dupa senzational, ci doar pentru a intelege, stie care sunt diferentele majore intre cele doua pozitii in problema indicata de Dana Panduru in acel articol.
Cu siguranta sunt multe teme care nu arata atat de clar diferentele intre natala si relocata, dar sa dai asa de clar un exemplu impotriva afirmatiei sale este crunt. Probabil ca nu a gandit, ci l-a preluat si ea de la altii, pierduti in goana dupa senzatinal.
iata cele doua teme...

Image

Ne poti da si exemple concrete din viata ta? Ne-ar prinde bine o comparatie intre tema natala si tema natala relocata...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Tema...guvernatorului
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 10:40 pm 

Joined: Mon Feb 26, 2007 4:18 pm
Posts: 5
Daca te relocalizezi, nu iti modifici karma, dupa cum nu poti sa-ti modifici trecutul, ci existind intr-un mediu nou, te confrunti doar cu diferite conjuncturi, situatii de viata. Daca te duci inspre nord (sau spre sud, dincolo de Ecuator), apar planete interceptate, care se vor manifesta problematic, greu sau deloc, aparent in acelasi mod ca si cind ar fi induse de karma. Nu inseamna insa ca apare o noua karma.

Am vazut TN si TNR ale lui Arnold Schwarzenegger prezentate mai sus. Intotdeauna am fost sub impresia ca Arnold are Soarele in V care se "muta" pe MC in California.
El s-a nascut de fapt in aceasi zi, dar in jurul orei 20:30GMT. Am gasit aceasta informatie undeva mai de mult, si am incercat sa regasesc sursa pe Net. Am fost surprins sa gasesc pe google doar doua versiuni apropiate ale orei de nastere, 4:10AM si 5:30AM.

In general, relocalizarea se analizeaza schematic, aparent simplist, pe baza planetelor in case, AS si MC in semne, precum si a tranzitelor grele.

Informatia Danei Panduru ar fi fost un exemplu clasic de cum functioneaza relocalizarea, daca nu s-ar fi bazat pe o tema nereala, implicit gresita. Dovada sta faptul ca nu se explica cum a ajuns sa se stramute peste mari si tari un Ascendent in Rac fara planete in casa IX, si fara elemente ajutatoare, cum ar fi fost IC in Sagetator. De asemenea un MC in Pesti, cu guvernatorul MC in V ar fi dus mai degraba catre o cariera didactica, posibil artistica, dar nicidecum politica. Constitutia sa fizica impresionanta nu poate fi explicata printr-un Ascendent Rac, guvernatorul AS in VI. O planeta feminina cum e Venus in I nu-l ajuta in acest sens.
Nu in ultimul rind, tranzitul jupiterian in Leu in 2003 cind a devenit guvernator, ar traversa casa I natala si VII relocalizata. Acel Arnold banuiesc ca s-ar fi casatorit (din nou) sub acel tranzit, si nicidecum sa cistige cursa pentru fotoliul de guvernator.
Daca calculam TN pentru ora de nastere reala (aici musai trebuie sa indic sursa :wink: ), se regasesc un Ascendent Berbec, un MC Capricorn si tripleta cheie Soare/Saturn/Pluto in V si in Leu. Saturn este guvernatorul MC incadrat de Soare si Pluto, ce-i da putere si stralucire in cariera, indiferent de ceea ce face. Guvernatorul V, Luna, se regaseste in X si pune in evidenta popularitatea de care se bucura, cariera de actor si cea politica, precum si un puternic sprijin din partea feminina (sotie, electorat).
TNR accentueaza tendintele native prin elemente noi: tripleta Soare/Saturn/Pluto se “muta” pe MC, un Jupiter in I ii va aduce expansiune si optimism nelimitate. Acel Venus in IX explica studiile sale diplomatice.
Ca o confirmare finala ca ora 20:30GMT este apropiata de cea reala sta tranzitul lui Jupiter prin casa X (TNR) care se petrece in 2003 cind el devine guvernator (!).

Comparind cele doua teme, TN si TNR, dintr-un punct de vedere holistic, se observa ca prin relocalizare, anumite sectoare cheie isi pastreaza importanta, incarcatura, facind schimb doar de planete: casa I, III, V, VIII, X (aici V isi pierde planetele). Astfel se dovedeste in mod subtil ca karma nu se modifica, nu se anuleaza, nu evolueaza, ci individul isi alege noi circumstante care sa-i permita un lucru mai direct, posibil mai eficient asupra karmei sale.

Nu toate locurile de pe glob sunt egale in posibilitati pentru un individ, si el nu intimplator se va stramuta pe un anumit tarim, aceasta facindu-se in legatura cu karma sa chiar daca aparent i se va permite sa calatoreasca oriunde isi doreste.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tema...guvernatorului
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 11:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
vendemiatrix wrote:
Dovada sta faptul ca nu se explica cum a ajuns sa se stramute peste mari si tari un Ascendent in Rac fara planete in casa IX, si fara elemente ajutatoare, cum ar fi fost IC in Sagetator


:D :D :D
Doamne mai omule, dar esti de groaza... Adica oamenii care nu au planete in casa IX nu pot pleca afara?
Eu inteleg ca tu cauti explicatii insa nu prea ai argumentat, ci ai aruncat efectiv cu informatii unele si eronate pe deasupra, de ma faci sa-i duc dorul articolului Danei Panduru.
ia sa o luam metodic...
1. Ascendentul in Rac aduce tenacitate si ambitie, putere de a lupta pentru reusita proprie pronind de la o motivatie aproape imposibila: dorinta de recunoastere. Locul guvernatourlui temei si relatiile sale cu celealte plaete ne spune care este motivatia si ce va sluji ea. Guvernatorul temei in VI aduce o dorinta de munca, disponibilitate fata de efort si seriozitate, dar si probleme de sanatate cauzate de ambitii cultivate gresit. Cu totii stim cat de ambitios a fost Arnold pentru a reusi si dar mai ales faptul ca sanatatea lui a fost afectata... (nu intam in detalii)... asta se justifica cu Luna in VI... de ce? Pai simplu, orice manual de astrologie indica acest minimum de informatii.
2. Faptul ca nu are planete in casa IX - s-a mai discutat pe acest forum - nu inseamna ca aceasta planeta este inactiva. Nu a fost atras pur si simplu spre a emigra, ci a fost condus de o motivatie - aceea de a cuceri lumea (jupiter in scorpion pe casa V). Este incredeibil cum se poate ingora acest Jupiter in Scorpion pe casa V, care este pe frecventa a tot ceea ce a realizat Arnold in tot aceste timp, avand implicatii in cariera sa de actor (casa V) in cea de politician (Jupiter in Scorpion), dar mai ales fiind raspunzator de ambitia sa de a fi cel mai bun, de a fi un lider, sprijinindu-se pe o Luna in Capricorn pe casa VI, care inseamna munca din greu, efort sustinut si seriozitate.
3. IC in Sagetator? Unde? Care IC? La ce tema faci referire? Le-ai cam incurcat, nitel. IC inseamna Fundu cerului sau cuspida casei IV si pt nici o ora indicata de tine nu vei gasi FC in Sagetator.

vendemiatrix wrote:
O planeta feminina cum e Venus in I nu-l ajuta in acest sens.


Eh, aici te contrazic din nou. Venus in casa I, in anumite momente pe care ti le voi spune mai departe, este renumita in astrologie prin agresivitatea sa. Ma mir ca nu stii asta. Hai sa-ti amintesc! Exista in astrologie 2 mari pozitii ale lui Venus care ies din tipicul trasaturilor sale in casa si semn si apar in functie de relatia sa cu Soarele:
1. Luceafar de seara cand este blada, melancolica si poetica
2. Luceafar de dimineata cand este ambitioasa razboica si impunatoare.
Dupa cum vezi pe tema lui (cea ridicata pt ora 4.10) venus atinge punctul rasarit inaintea Soarelui ceea ce o face luceafar de dimineata... adica la nasterea lui, Venus se ridica la orizont ca luceafar de dimineata aducandu-i lui Arnold, pe casa I, ambitie si curaj, perseverenta si obsesia de a-i fi recunoscute niste merite - oricare ar fi ele.

vendemiatrix wrote:
Nu in ultimul rind, tranzitul jupiterian in Leu in 2003 cind a devenit guvernator, ar traversa casa I natala si VII relocalizata. Acel Arnold banuiesc ca s-ar fi casatorit (din nou) sub acel tranzit, si nicidecum sa cistige cursa pentru fotoliul de guvernator.


Jupiter ii trecea peste semnul natal... dar inaintea de a-i trece peste semnul natal, a trecut peste Venus si asta i-a adus un plus de farmec si subtilitate, sansa, ca nu degeaba s-au unit 2 benefici pe o tema.

in fine.. nu voi da prea multe citate din mesajul tau... cert este ca argumentele tale cu ora 20,30 nu prea stau in picioare...
Tranzitul lui Jupiter este pur si simplu magnific. Intotdeauna cand trece prin casa I se schimba ceva in bine in viata personala, proiectele sunt bune, iar rezultatele incurajatoare. Arnold nu este politician de meserie si tocmai de aceea adjudecarea succesului in acea cursa electorala, cu un tranzit jupiterian abia iesit din casa I, nu spune altceva decat ca a inceput pentru el un nou ciclu social care, din fericire, s-a soldat cu rezultate exceptionale.
nu stiu daca pe ceiallti i-ai convins, pe mine insa nu prea...
... dar nu-i nici o paguba!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tema...guvernatorului
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 11:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
o scurta completare...
uite tema unei prietene care a emigat in Canada.. acum 2 zile a plecat la Montreal... si iata surpriza casa IX e goala...dar iata din nou surpriza guvernatorul IX este in V si nimic nu se potriveste mai bine cu motivatia ei de a reusi pe care nu o voi divulga din motive lesne de inteles...

Image


Acum Jupiter ii trece peste guvernatorul casei IX, iar Saturn se apropie sa-si incheie primul ciclu trecand peste pozitia sa de la nastere... in cazul asta cine simte ca nu sunt planete in IX?
M-a intrebat de mult, cand se gandea sa aplice pentru a emigra "Oare voi pleca vreodata?" raspunsul a fost DA categoric... pentru ca guv IX in V nu il va lasa pe individ niciodata sa se piarda in anonimat. Unii se folosesc de aceasta pozitie sa-si incerce norocul in alta parte, altii devin profesori, mentori, oameni solicitati, intrebati, cautati, luati ca model, apreciati.
Pana sa plece a fost profesoara de franceza si una foarte indragita de copii...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Relocalizarea...functioneaza
PostPosted: Fri Mar 02, 2007 9:55 pm 

Joined: Mon Feb 26, 2007 4:18 pm
Posts: 5
coser wrote:
Image



Pina la gasirea sursei ce da ora 20:30GMT, ma abtin de la comentarii suplimentare.

Totusi recalculind tema pentru 4:10AM ora locala (se pomeneste ca informatia ar fi fost furnizata de un coleg al sau), am obtinut Ascendent in Leu si Mijocul Cerului in Berbec. La fel ca si cea arata aici: http://www.kozmikhoroscopes.com/arnie.htm

Aproape peste tot (http://www.astrodatabank.com/NM/Schwarz ... Arnold.htm) se vehiculeaza TN pe care ai aratat-o, unde se vede clar ca s-a luat in calcul o diferenta de doua ore. De ce? Austria este in Europa Centrala (UT+1) si ora de vara s-a introdus de abia in 1980: http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Eu ... ummer_Time

Imi scapa ceva aici? :?:

Acel Jupiter ii ramine in casa V, si tripleta i se muta in casa I. Da, asa il recunosc pe Arnold! Nu stiu de ce se pune mai mult accent pe cariera sa de actor si de politician, cind el a fost mai inainte (si inainte de toate) un atlet de exceptie, care a revolutionat culturismul, dominindu-l autoritar pentru mai bine de un deceniu. Rolurile sale in flme au fost cu precadere de actiune, bazate pe aceleasi valente fizice. In rest el a fost un actor mai curind mediocru. Inca odata spun ca un Ascendent in Cancer cu guvernatorul AS in VI nu poate avea fizicul sau, fizic pe care si l-a faurit intradevar prin multa munca, dar si bazat pe o mostenire genetica de exceptie (chiar el recunoaste aceasta provenind de la tatal sau). MC in Pesti cu guvernatorul sau undeva pe linga FC greu de crezut ca poate genera o cariera asemanatoare.
Este posibil ca aceasta harta sa fie corecta, citeva elemente cum ar fi primul sau film in 1970, la doi ani de la venirea sa in California, s-a petrecut probabil sub Jupiter in tranzit in casa V, moartea tatalui sau cu un Saturn in tranzit prin IV, samd. Nu am mers mai departe insa cu analiza.

Amuzant este acest articol: http://www.findyourfate.com/astrology/c ... Arnold.htm unde, fara sa se dea ora de nastere, se analizeaza tripleta in VIII, conjunctia Marte-Uranus in VI, samd. Fara comentarii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Relocalizarea...functioneaza
PostPosted: Sat Mar 03, 2007 10:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu stiu unde ai gasit ora 20.30 GMT ca ea nu prea exista... am cautat si eu...
Cat despre diferenta GMT de 1 ora iti dau dreptate, dar cum iti explici ca toate temele sugereaza o diferenta de 2 ore?
Am vazut asta ca am cautata datele sale de nastere si m-am gandit ca o fi fost vreo situatie speciala cand s-a folosit ora de vara de care eu nu stiam...
Janus, de asemenea, a calculat tema cu o diferenta de 2 ore...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group