It is currently Fri Mar 29, 2024 1:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: 13 zodii?
PostPosted: Tue Feb 20, 2007 8:38 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Recunosc ca nu-i prima oara cand intalnesc aceste supozitzii dar... as vrea sa ma lamuresc cum stau lucrurile... avand in vedere ca am gasit pe net mai multe interpretari:


o parere

Un astrolog australian a descoperit cel de-al 13-lea semn zodiacal

Al 13-lea semn zodiacal a aparut datorita micilor abateri ale traiectoriei P?mântului, înregistrate în timpul miscarii de revolutie.
"Practic, locul aparent al Soarelui s-a modificat în ultimii 3000 de ani, când s-a nascut astrologia", a declarat John Shobbrook, directorul Observatorului Siding Spring al Universitatii Nationale din Australia.

Noul semn este Ophiuchus sau Purtatorul de serpi si se afla în perioada 30 noiembrie - 18 decembrie, între zodia Scorpionului si cea a Sagetatorului. Semnul, simbolizat de niste serpi încolaciti utilizati de medici, a fost remarcat de Ptolemeu, parintele astronomiei, care l-a înscris printre alte 48 de semne, în catalogul sau de astronomie, "Al Magest".

În mitologie, Ophiuchus era reprezentat sub forma unui batrân într-o mantie, purtând un sarpe. Se spune ca Opiuchus îl simbolizeaza pe Esculap, iar sarpele indica faptul ca veninul poate vindeca sau ucide.

Nativii acestei zodii au capacitati de vindecare, pot interpreta visele, cauta pacea, au talent poetic si atrag norocul.

alta

Cele 12 constelatii sau semne zodiacale sunt de fapt 13. Cea care nu a fost luata in considerare este Constelatia Ophiucus.

Iata cum ar fi noua delimitare:
Pesti 12.03-18.04
Berbec 19.04-13.05
Taur 14.05-21.06
Gemeni 22.06-20.07
Rac 21.07-10.08
Leu 11.08-16.09
Fecioara 17.09-30.10
Balanta 31.10-23.11
Scorpion 24.11-29.11
Ophiucus 30.11-17.12
Sagetator 18.12-20.01
Capricorn 21.01-16.02
Varsator 17.02-11.03


alta

Ophiuchus nu este considerata o zodie ci reprezinta o zona de trecere, un prag spiritual. Ea ocupa ultimul decan din Capricorn si primul decan din Varsator si indica , asa cum am mai zis, un prag spiritual pe care o persoana ajunsa la anumit nivel de constientizare il poate trece in drumul ei spre desavarsirea spirituala.
Mai pe scurt spus o persoana care are influente de la Ophichus (nu doar nascuta in aceea perioada) are posibilitatea de a realiza un pas inainte in plan spiritual (nu conteaza religia sau modul in care il realizeaza). De obicei aceasta persoana a ajuns la un nivel maxim la elevarii sociale si materiale si acum isi indreapta toate eforturile si aspiratiile catre realizarea sinelui.
Ophiuchus nu are o simbolistica proprie ca oricare alta zodie si din acest motiv nu poate fi considerata a 13 zodie. Ea este guvernata de Chiron care este un asteroid (sau o planeta mai mica) care se gaseste intre Saturn (guverneaza Capricornul) si Uranus (guverneaza Varsatorul) si care reprezinta ghidul spiritual , initiatul , cercetarea spirituala.


asadar... care ar trebui sa fie atitudinea noastra, astrologic vorbind fatza de aceasta constelatzie?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: 13 zodii?
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 12:13 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cu ma bine de 10 ani in urma am trait si eu aceiasi dilema, cand am aflat de la Gabriel Mihailovici ("Trilogia horoscopului personal" vol 1, p. 88 ) ca Ophiuchus este intre Capricorn si Varsator in timp ce pe hartile astronomice el este situat intre Scorpion si Sagetator.
Asta este una dintre greselile sale care a creat confuzie, dar care poate fi considerata o simpla greseala si nu o eroare din necunoastere sau, ma rog, asa pare...
Totusi Gabriel Mihailovici mai face erori dintr-astea, probabil pentru ca atunci cand vrea sa transmita ceva este psihochinetic sau mai curand hiperchinetic, asa cum a fost si in cadrul conferintei de astrologie din oct 2006, cand a incurcat putin datele. Dupa cum se vede din imaginea de mai jos Gabriel Mihailovici a ridicat tema Marii Uniri pentru 1 dec 1918, uitand ca de fapt trecerea la calendarul gregorian s-a facut, in Romania, abia in 1919, asta inseamna ca tema de la 1 dec 1918 este de fapt cea de la 13 decembrie 1918... M-am distrat gandindu-ma cat de bine a argumentata el momentul istoric 1 decembrie 1918, din punct de vedere astrologic... :))))

Image

O astfel de greseala a facut el in cartea sa "Trilogia horoscopului personal" ... prezentand bine constelatia, ca trasaturi astrologice, dar plasata gresit in spatiu.
Image
Ophiuchus nu va fi niciodata o zodie distincta, ci un sector care se suprapune peste o parte din Scorpion si o parte din Sagetator.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 12:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:D

Am inteles, multumesc. Am gasit ceva relevant si aici http://en.wikipedia.org/wiki/Ophiuchus si am mai citit ca nici Ptolemeu nu-i acorda calitatea de zodie dar in nici un caz pe motivul "ghinionistului" numar 13 asa cum se speculeaza.
Uneori Ophiuchus este numit si Imothep (doctor, scrib, arhitect, poet si astrolog in Egiptul antic) .



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 12:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Imhotep, o alta slabiciune de-a mea... primul geniu din istoria omenirii caruia i se cunoaste numele...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Imhotep
http://www.virtual-egyptian-museum.org/ ... 106.html&0



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 20, 2007 6:46 pm 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
Mi se pare ca domnul Mihailovici are trasaturi specifice lui Mercur in exil... Asta e...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group