It is currently Fri Mar 29, 2024 2:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: placidus sau campanus?
PostPosted: Sat May 19, 2007 10:55 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
in "astrologia personalitatii" dane rudhyar aduce in discutie preferinta sa pentru sistemul campanus(il eticheteaza ca bun,dar nu perfect).ce ne facem cand un asa mare astrolog al secolului trecut opteaza pentru un sistem nefolosit,dupa cate vad,de cei mai multi dintre noi?asa repede apar "revolutiile"?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: placidus sau campanus?
PostPosted: Wed Jul 18, 2007 4:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, cei doi initiatori ai celor doua sisteme de case care le poarta numele se pare ca au avut aceiasi sursa niste texte din araba care reprezentau de fapt traducerea din greaca a unor texte scrise de Euclid.
Din punct de vedere matematic eu nu stiu care dintre ele este mai precis, stiu insa precizia sistemului Placidus scade cu cat de apropii mai mult de cercul polar, iar acolo sistemul Campanus este mult mai potrivit si deci indicat pentru a fi folosit. Avantajul sistemului placidus vine probabil si din popularitatea lui. Nu exista nici o indoiala ca ambele sunt corecte, avand in vedere ca ambii au fost vestiti profesori de matematica, doar ca sistemul lui Placidus, a avut mai mult noroc, fiind preferat de biserica pentru a-si sistene teorile ptolemeice cum ca Pamantul este centrul universului si ca totul se invarte in jurul lui.
In interpretarile mele eu folosesc sistemul de case Placidus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: placidus sau campanus?
PostPosted: Thu Jul 19, 2007 12:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 18, 2007 12:52 pm
Posts: 19
marian12345 wrote:
in "astrologia personalitatii" dane rudhyar aduce in discutie preferinta sa pentru sistemul campanus(il eticheteaza ca bun,dar nu perfect).ce ne facem cand un asa mare astrolog al secolului trecut opteaza pentru un sistem nefolosit,dupa cate vad,de cei mai multi dintre noi?asa repede apar "revolutiile"?


Da, personal sunt pe aceeasi rezonanta cu felul de abordare astrologica a lui Dane Rudhyar, cand l-am citit prima data mi-am dat seama ca ceea ce spunea si cum spunea, trimiterile la cercetarile psihologice si spirituale ale lui Carl Gustav Jung imi mergeau direct la suflet; dar sincer nu mi-am pus niciodata problema sa "copiez" modelul de lucru a unui astrolog oricat ar fi el de cunoscut. Am inceput sa patrund in tainele astrologiei folosind sistemul de case egale. Am auzit mai multe pareri care afirma ca, din punct de vedere spiritual, a se lucra cu acest sistem este mult mai corect, decat a include sistemele de case mai noi care iau in calcul dimensiunea fizico-geografica care influenteaza individul prin evenimente. Sistemul de case intregi se rasfrange mai mult asupra atitudinii interioare vis-a-vis de orice fel de evenimente prin care trece fiinta, deci asupra evolutiei ca spirit!
DAR, in practica, trebuie sa recunosc, ca daca vreau sa aflu posibilitatea aparitiei unor evenimente concrete in viata fiintei respective folosesc Placidus, sau mai nou urmaresc sistemul Koch. De asemenea, urmaresc si sistemul de case intregi.

Sunt inca la nivelul cautarilor si cred ca, cel putin pentru inceput fiecare dintre cei care mai cautam, ar trebui sa urmareasca mai multe sisteme pentru a vedea care i se muleaza mult mai bine pe structura sa. Atunci cand ai gasit unul care te satisface ca si raspuns al cautarilor, atunci acela este sistemul cel mai corect pt tine. Este adevarul tau, indiferent ca nu stiu ce mare astrolog foloseste alt sistem.
Aceasta este parerea mea, buna sau rea!

Elena,


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 20, 2007 9:44 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
eu nu spun ca ar trebui adoptat un sistem de case doar pentru ca nu stiu care mare astrolog a lucrat cu acel sistem.incercam sa inteleg pentru ce acest astrolog a facut alegerea respectiva.dane rudhyar explica in prefata la editia din 1970 ca sistemul placidus este un sistem de calcul al cuspidelor caselor bazat pe factorul timp iar sistemul campanus pe factorul spatiu.el spune tot aici "casele natale sunt sectiuni de 30 de grade ale spatiului ce inconjoara actul natal de individualizare(adica,prima respiratie)".deci nu ar fii vorba de o alegere bazata pe criterii geografice(adica ca un sistem se preteaza mai bine,functioneaza mai bine intr-o zona iar in alta nu),ci pe intelegerea termenilor de baza si a metodologiei de baza ai stiintei astrologice.deci,cercul caselor se refera,dupa rudhyar,la spatiu,nu la timp.probabil ca nu nu m-ar fi preocupat aceasta problema acum,la inceputul patrunderii mele in tainele astrologiei,daca aceasta probleme nu era legata de un fapt concret:in sistemul placidus o planeta a hartii mele natala cade intr-o casa iar in campanus in alta.mai cocret,uranus mi se pare ca a "functionat" pana acum in casa 7 si nu in 8.se poate sa ma insel.oricum ,un lucru bun e ca incerc sa inteleg ceea ce citesc(nu spun ca voi nu o faceti).oricum, stiu ca sunt la inceput.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group