It is currently Fri Apr 19, 2024 6:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: diurn-nocturn
PostPosted: Tue May 29, 2007 12:46 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Gheorghita, te rog mult, cand poti, spune-mi si mie daca aceste afirmatii pe care le-am gasit aici: http://www2.webng.com/ezoastre/dinoct.htm , au, astrologic vorbind, vreo baza, pt. ca n-am mai citit asta nicaieri. Multzam. Iata si textul:

Când într-o astrograma Soarele se afla sub orizont, în una din casele I – VI, atunci aceasta persoana este una de tip nocturn. Înainte de a se naste, aceasta entitate se afla de asemenea într-un somn spiritual, neputând astfel sa-si aleaga singura momentul nasterii, astfel a fost ajutata de ghidul sau spiritual pentru a putea intra în lume. În momentul nasterii, mentalul acestei entitati primea doar energiile Lunii, care cristalizeaza si inhiba orice activitate spirituala.

- În cazul când Soarele se afla deasupra orizontului, în una din casele VII – XII, atunci aceasta persoana este una de tip diurn. Energia vitalizanta si spirituala a Soarelui a ajutat entitatea sa-si aleaga singura momentul nasterii, iar nasterea care a avut loc în acest interval de timp, este influentata de energie si luciditate, fapt ce îi va permite pe parcursul vietii si caute adevarurile spirituale.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: diurn-nocturn
PostPosted: Wed Jul 18, 2007 8:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid,
consider ca indicatiile pe care le-ai citi sunt pure speculatii. Nasterea diurna sau noctura nu este nicidecum indicatorul nivelului de evolutie spirituala, nu a fost niciodata. Multi astrologi au abordat acest subiect insa nu am citit pana acum asemenea speculatii ce pot trece foarte usor drept glume cu substrat astrologic.
Noi, cei care invatam astrologie, stim ca niciun element astrologic, luat singular, nu este atat de categoric in a indica evolutia spirituala a unei persoane. Exista indicii pe care astrologul le citeste si in niciun caz nasterile diurna sau noctura nu se gasesc printre ele.
Acesta poate deveni cel mult un element particular in astrologia natala si, avand in vedere particularitatile pe care le-ar putea avea grupele pe de ascendente pentru cele doua tipuri, de-a lungul anului, s-ar putea scrie si o carte.
Stiu ca Armand Constantinesc spunea, nu imi amintesc exact acum unde anume, ca nasterile nocturne indreapta atentia spre interior in timp ce nasterile diurne spre exterior. Si aceasta informatie poate fi nuantata corectand-o cu elemente puternice ale temei care pot sustine sau infirma aceasta parere, cu toate ca aceasta parere pare mai aproape de adevar si mai putin in contradictie cu elementele particulare ale unei teme natale.
Daca o iei ca pe o simpla informatie va ramane asa si nu are rost sa-i critici pe cei care au emis-o, dar daca iti vei sprijini pe ea concepte astrologice pe care apoi sa le aplici in interpretari vei risca sa emiti observatii gresite, chiar daca, atunci cand vine vorba despre evolutie, nivel de constientizare, cunostere sau perceptie, aprecierile de factura astrologica nu pot fi verificate de oricine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 18, 2007 8:31 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Of... dah.. unde mai pui ca, apropo' de asta, dupa ce acum o luna am fost la maternitate sa-mi aflu ora nasterii si, bulversant, am constatat negru pe... galben-maroniu ca este o diferentza de 3h 45' fatza de cea pe care o stiam ... am aflat ca am soarele ( cu tot cu steliumul meu din sagetator) in casa a IV-a... Ma duc urgent pe net (eram in provincie si nu-mi aveam cartzile) si ce gasesc da Soare in IV?

"Aceasta pozitie este, intr-un anumit sens, dintre cele mai nenorocite deoarece priveaza individul de ajutorul influentei solare în cea mai mare parte a vietii sale care devine, din aceasta cauza, o lupta constanta si grea."

daca citeam fraza asta acum doi ani, in cautarile mele febrile, as fi cazut in cea mai adanca depresie...

Multam pt raspuns... :D



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 18, 2007 8:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Aceiasi astrologi, cu aceiasi indrazneala, impart si zodiile in zodii bune si zodii rele dupa cum stiu ei ca se inteleg cu reprezentatii semelor respective... :lol:
Da, daca vrei sa stii cat mai multe si, in cautarile tale, iti opresti analizatorul, aceste informatii te bulverseaza.
Dar, vorba aceea, ce nu te doboara te face mai puternic... Stiu ca tu le gandesti si, din nefericire pentru ei, sunt mult care procedeaza ca tine, iar pe mine asta ma bucura intr-un mod cu totul si cu totul special.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group