It is currently Fri Mar 29, 2024 1:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Conjunctie Uranus cu Kiron
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 12:49 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
:arrow: Ce semnifica acest aspect de conjunctie dintre Uranus in tranzit in Pesti cu Kiron natal in Pesti ?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Conjunctie Uranus cu Kiron
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 2:07 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Tranzitul lui Uranus aduce, de regula, evenimente neasteptate, unele dureroase, altele spectaculoase, insa toate inedite, unice, originale. Uranus mobilizeaza acele trasaturi pe care individul nu are puterea sa le experimenteze, din lipsa de putere sau teama de necunoscut, si il pune in fata unor situatii care il scot din logica. Cand trece peste Chiron excentricul Uranus este pus putin in dificultate, deoarece va trebui sa fie practic pentru a putea obtine rezultate, va trebui sa fie eficient pentru a i se simti prezenta. Cu alte cuvinte tot ceea ce vine din aspectul lui Uranus cu Chiron este in mod indubital util. Sigur, poate sa nu fie deloc placut, dar sigur este util.
Chiron este lectia de viata spirituala, el aduce motivatii, apoi solutii, pentru a intari spiritul si pentru a-i reda linistea primordiala si atunci cand il intalneste pe Uranus mai ca l-ar batea putin gandul sa faca o pauza. Totusi interactiunea este incarcata de stres pentru ca noutatea vine din necunoscut, iar Chiron nu poate controla teama de necunoscut si de aici pana la tensiunea nu este decat un pas.
In aspectul sau negativ aceasta interactiune il face pe individ sa dispretuiasca sfaturile sa se inchida in lumea lui si sa nege ca ar avea vreo implicatie la binele celorlati. Se poate evita acest aspect cultivamd compasiunea si facand in situatiile conflictuale apel la intelegere si clementa.
Aceasta perioada este de altfel unica. Urmatoarea conjunctie ar putea sa aiba loc peste 80 ani, cand nu se stie daca persoana respectiva va mai fi in viata, de aceea lectia chironiana, la conjunctie cu Uranus in tranzit, se incadreaza in linia lectiilor majore de viata, iar Uranus este tentata sa rascoleasca prin aceasta conjunctie amintirile vechi din care isi va extrage puterea pentru a-si gasi spiritul practic necesar construirii cu chiron a unei relatii armonioase.
Puterea, forta, indrazneala nu sunt suficiente, acum trebuie flexibilitate, diplomatie, compasiune si intelegere.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 11:42 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Atat de adevarat dar in acelasi timp si dureros este ceea ce spui Gheorghita deoarece sufletul meu este cuprins de-o continua neliniste, parca cineva mi-a tras presul de sub picioare dar in acelasi timp mi se pune in loc alt covoras si nu stiu daca sa pasesc pe el sau nu?
O sa-ti urmez sfatul si o sa incerc sa ajut pe cat mai multi, sa fiu cat mai intelegatoare cu toate ca tendinta este alta ; nu prea pot fi intelegatoare fata de oamenii care mint, care-ti fac rau intentionat .
Ai dreptate in ceea ce priveste unicitatea acestei perioade, am invatat atatea lucruri noi sau poate mi-am adus aminte de ele, nu stiu, , am scris si citit in aceasta perioada cat nu am scris in timpul facultatii, am folosit tot timpul meu liber numai pentru studiu , pentru a ajuta si pe altii sa inteleaga macar un pic din ceea ce suntem de fapt noi oamenii .
Iti multumesc Gheorghita pentru raspunsurile tale atat de frumoase , pline de adevar si intelepciune.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group