It is currently Thu Mar 28, 2024 9:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Harta progresata
PostPosted: Sat Mar 17, 2007 12:04 am 

Joined: Tue Aug 23, 2005 8:05 pm
Posts: 20
Multe programe intocmesc harta progresata dar si harta progresata impreuna cu cea natala. La ce foloseste progresia fara a o raporta la natal? Aspectele dintre planetele progresate sau pozitia lor in case au vreo importanta de sine statatoare?
Daniel


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Daniel...
PostPosted: Sat Mar 17, 2007 9:23 pm 

Joined: Mon Mar 05, 2007 8:30 pm
Posts: 10
Location: Alexandria
Te rog spune-mi si mie,programele de care spui se gasesc si "free" pe net?...caci eu nu am gasit pe niciunde!

______________________________________
Bill_sag,multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 18, 2007 10:56 am 

Joined: Tue Aug 23, 2005 8:05 pm
Posts: 20
Din ce am vazut eu, cele free nu prea fac decat natal, tranzit si eventual sinasrtie. Vezi totusi ca Astrolog 5.40 se gaseste;cred ca a fost si pe aici un topic despre acest program. Mai este free si ZET 7 sau zet8, versiuni mai simple. Oricum, daca intri pe astro.com iti faci acolo cam orice vrei, dar numai on line.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Harta progresata
PostPosted: Thu Mar 29, 2007 9:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daniel wrote:
Multe programe intocmesc harta progresata dar si harta progresata impreuna cu cea natala. La ce foloseste progresia fara a o raporta la natal? Aspectele dintre planetele progresate sau pozitia lor in case au vreo importanta de sine statatoare?
Daniel


Daca faci asta te pierzi pe drum si, chiar daca reusesti sa obtii cateva informatii, nu prea le poti integra pentru ca, lasand in urma tema natala, uiti de unde ai plecat si, prin urmare, nu prea mai stii unde sa ajungi. Progresiile (directiile secundare) sunt elemente de astrologie previzionala care indica evenimentele ce apar in viata unui om prin raportarea ipostazele astrale ale zilelelor de dupa momentul nasterii la cate un an din viata.
Daca tu esti nascut pe 1 martie 1980 poti sa vezi cum va fi anul 31 din viata ta consultand pozitia astrelor pentru 31 martie 1980 care, fiind a 31-a zi de dupa momentul nasteri, va indica, in directiile secundare (progresii) cel de al treizecisiunulea an din viata ta.
Evident ca pentru a intelege cum se integreaza aceste redispozitii in viata ta trebui sa ai in fata tema natala. Acest sistem, in general sistemele astrologiei previzionale, aduc modificari in viata unui om prin modularea predispozitiilor pe care la primeste la nastere. Adica nu-ti pica nimic din cer, dar poti avea perioada favorabile prin mobilizarea unor trasaturi personale asupra carora se aplica un complex de factori ce tin de magnestismul astral. Aceste sistem desi in aparenta simplu este pur si simplu magic. El ne spune ca evolutia in viata de zi cu zi se face prin intelegerea semnelor succesive (daca asc anual poate "sari" de la o zodie la alta in ani succesivi, cu planetele progresate nu se intampla asa), dar mai ales prin similitudinile delicate intre trecerea la 2,5 ani a Lunii progresate de la o zodie la alta si revolutia lui Marte, spre exemplu, la 2 ani, dar mai ales revenirea Lunii progresate la aceiasi pozitie pe tema natal dupa aprox. 29 zile(29 de ani) in similitudine cu revenirile lui Saturn peste pozitia sa natala (trazitul saturnian) - semn de mare incercare ce obliga la maturitate si profunzime.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group