It is currently Fri Mar 29, 2024 2:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: DECAN......
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 12:34 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Ceea ce stiam este faptul ca pentru fiecare semn zodiacal exista 3 decani. Ceea ce nu stiam (si as dori sa aflu detalii ) este ceea ce am citit acum, pe un site de astrologie: pentru fiecare decan exista o planeta guvernatoare :? Nu prea inteleg!? Cum se stabilesc acesti guvernatori? Inseamna ca fiecare semn zodiacal este guvernat de 3 planete?! :? :?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 12:47 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Fiecare decan al fiecarui semn zodiacal este guvernat de cate o planeta.

Ex.: zodia Berbec este guverata de planeta Marte.Pentru fiecare decan mai sunt stabiliti guvernatorii:

decan I -Marte
decan II-Soare
decan III-Venus


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 6:34 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
merci frumos, aries!
dupa ce am aflat ceea ce nu stiam, am cautat insistent si am gasit in Astrologia Practica a lui Cotrobescu guvernatorii pentru fiecare decan din semnele zodiacale. E vina mea ca atunci cand am citit aceasta carte , peste capitolul cu semnele zodiacale am trecut mai repede.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 6:39 pm 

Joined: Thu May 11, 2006 4:03 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti
stiti cumva care sunt guvernatorii decanilor pentru varsator? thank-you
:)



_________________
numai daca sti sa ierti si sa iubesti poti trece mai departe!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 7:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mai simplu e sa folosesti Zetul. El stie tot...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 8:07 pm 

Joined: Thu May 11, 2006 4:03 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti
Eu nu am instalat Zet-ul, dar dar daca vrei poti sa-mi spui tu care este guv primului decan pt varsator, multumesc frumos.



_________________
numai daca sti sa ierti si sa iubesti poti trece mai departe!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 10:44 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
adry_23 wrote:
stiti cumva care sunt guvernatorii decanilor pentru varsator? thank-you
:)



primul decan: Venus
al doilea decan: Mercur
al treilea decan: Luna



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 10:46 pm 

Joined: Thu May 11, 2006 4:03 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti
multumesc frumos mag



_________________
numai daca sti sa ierti si sa iubesti poti trece mai departe!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 22, 2007 11:33 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Daca tot vorbim de decanii varsatorului,Mihnea [unde-ai disparut pana acum?], ce spune Zet-ul despre acesti guv. ai varsatorului?

Cotrobescu ii numeste pe cei afisati de mag,iar Ely Star pe :Venus,Mercur,Soare.
Este singura diferenta intre cei doi.Banuiesc ca Cotrobescu este o sursa mai sigura.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 23, 2007 3:26 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mda, am tot mesterit la site... o sa-i pun adresa la share, arunca-ti si tu o privire...
Acum cu decanii, pt varsator corect e venus mercur luna, si regula determinarii lor e cam asa: se incepe cu primul decan al berbecului, in care e marte. Dupa aia, se continua cu guvernatorii in ordinea chaldeana a planetelor, adica in ordinea departarii de soare (adica saturn, jupiter, marte, soare, venus, mercur, luna). Deci dupa marte vine soare, dupa aia venus samd pana ce termini toti decanii (observi ca in ordinea chaldeana, e la fel ca la sistemul nostru binecunoscut solar, doar ca in loc de Pamant apare Soarele).



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 23, 2007 3:36 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Voi scrie ceva ce, pana cu putin timp in urma, nici eu nu stiam: guvernatorii fiecarui decan, pe semne zodiacale:

Berbec: Marte, Soare, Venus

Taur: Mercur, Luna, Saturn

Gemeni: Jupiter , Marte, Soare

Rac: Venus, Mercur, Luna

Leu Saturn, Jupiter, Marte

Fecioara: Soare, Venus, Mercur

Balanta: Luna, Saturn, Jupiter

Scorpion: Marte, Soare, Venus

Sagetator: Mercur, Luna, Saturn

Capricorn: Jupiter, Marte, Soare

Varsator: Venus, Mercur, Luna

Pesti: Saturn, Jupiter, Marte

Sursa: Adrian Cotrobescu, Astrologia Practica



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 23, 2007 4:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
problema nu e care cum e, ci ce faci cu ei. degeaba mi-am cumparat bmw, daca nu stiu sa conduc...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 23, 2007 4:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea wrote:
problema nu e care cum e, ci ce faci cu ei. degeaba mi-am cumparat bmw, daca nu stiu sa conduc...


Perfect adevarat! Consider ca asta a fost numai primul pas, fara de care nu poate fi facut urmatorul...si cum speranta nu trebuie sa moara niciodata, poate reusim, cu ajutorul celor care stiu, sa aflam ce putem face cu aceste "bmw-uri" :P poate ne ajuti si tu , ce zici?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 23, 2007 6:16 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
treaba e putin mai complicata. adica daca intram in detalii despre decani si termeni si triplicitati si ne intrebam la ce folosesc, atunci o sa vezi ca raspunsul e simplu: dupa astrologia moderna, pur si simplu la nimic. singurul folos este dat de astro medievala, care pune mare accent pe ele. n-ar fi nimic rau in asta, daca insasi filozofia ar fi alta. si mai precis, daca astro moderna nu pune accent pe destin, pe predeterminare si soarta pecetluita, si toti urla cat ii tine gura ca astrele dispun, dar omul predispune (sau invers, nu mai stiu), atunci cu toul alta e situatia pt clasici. de fapt, e chiar la polul opus. problema e ca nu prea poti sa amesteci cele 2 moduri de vedere, ca una-i hais si ailalta-i cea.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 29, 2007 10:04 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:D :D

Interesant subiect, dar mai ales completarea lui Mihnea cum ca pt astrologia moderna asta nu ajuta la nimic si parca i-as da dreptate... dar cu astrologia nu prea e de joaca si acesti guvernatori, in anumite sisteme, nu prea sunt utili pentru ca au mai fost pusi si dupa ureche...
Pe vremuri m-a preocupat foarte mult aceasta problema exact asa cum v-ati gandit acum si am avut noroc sa ajung la un rezultat tocmai pentru ca am considerat ca este un element ce trebuie luat in seama. Atunci am descoperit intr-o carte de astrologie in engleza, xeroxata de la Biblioeteca Nationala (din nefericire nu va pot indica sursa pt ca am ratacit foile alea), unde se faceau cateva referiri la astrologia indiana pentru a scoate in evidenta niste similitudini intre sistemul indian si cel european intr-ale astrologiei. Acolo am gasit cea mai clara si mai plauzibila explicatie a guvernatorilor decanilor. Acesti guvernatori sunt stabiliti dupa guvenatorii zodiilor grupate pe elemente:
1. Pamant: Taur, Fecioara, Capricorn
2. Apa: Rac, Scorpion, Pesti
3. Foc: Berbec, Leu, Sagetator
4. Aer: Gemeni, Balanta, Varsator

Acolo se sustinea ca intotdeauna primul decan va fi guvernat de stapanul zodie propriu-zise - al doilea decan de stapanul zodiei din fata, iar al treilea de stapanul zodiei din spate.
Exemplu:
Berbec:
decanul 1 - Marte (guv zodiei propriu-zisa)
decanul 2 - Soare (guv Leu - zodia din fata)
decanul 3 - Jupiter (guv Sagetator - guv zodia din spate)

Sigur, ca veti gasi mai multe sisteme de incadrare a acestor guvernatori si, oricare ar fi cel pe care il utilizati, nu trebuie sa uitati ca acest guvernator, cand este altul decat cel natal, el devine, in exprimarea personalitatii, un fel de asistent al Soarelui. Totusi acest aspect este secundar in astrologie, asa cum sunt si gradele sabiene sau guvenatorii zilelor dupa nume sau cifra.
Daca vreti sa explicati cuiva de ce un Scorpion din primul decan poate fi profund si puternic, invingator si apreciat, cel din al doilea decan pesimist, inzestrat de la natura, dar inclinat spre a pretinde celorlalti aprecieri, fara sa doreasca sa demonstreze ca stie ceva, iar cel din al treilea decan tragic si profund, dar cu atat mai razbunator cu cat viata ii este mai trista, atunci puteti apela cu succes la acesti guvernatori ai decanilor. In alte cazuri astrologia are instrumente de lucru mult mai exacte ce il poate ajuta pe practician sa ofere informatii precise nu doar explicatii conjuncturale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group