It is currently Tue Apr 16, 2024 2:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Mercur combust
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 4:26 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Uitandu-ma pe astrograma bunicului meu (31.10.1921, Constanta, ora necunoscuta) am vazut ca Mercur este in conjunctie cu Soarele. Este vorba de Mercur combust? Are importanta daca Soarele este intre Pamant si Mercur sau Mercur este intre Pamant si Soare? Am citit pe undeva ca :arrow: cu cat este mai aproape de Soare, cu atat e mai rau... Asa este?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 7:18 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Despre planetele aflate in conjunctie de pana la 12 grade cu Soarele se spune ca sunt combuste (arse de Soare) si ca acest lucru ar afecta calitatile planetei respective, cu alte cuvinte este mai probabil sa se manifeste latura disonanta a acesteia. S-ar parea ca cel mai putin de dorit ar fi combustia Lunii (in momentele de Luna Noua). Insa in cazul in care conjunctia este de sub 30 de minute vorbim despre o "planeta in inima Soarelui" (sau cazimi), aceasta conjunctie conferind planetei calitati exceptionale. In cazul bunicului tau vad o conjunctie Soare-Mercur de 38 de minute...



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 7:27 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Nu stiu ce sa zic... Mie ZET imi arata asa (luand ora 12.00):

Sun 7°27'31.42"Sco
Mercury 7°29'18.78"Sco

sau:
Conjunction Sun-Mercury >0° 1'47"< 7°28'Sco - 7°29'Sco

deci ar fi in inima soarelui...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 8:07 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Acest raport dintre Soare si Mercur este abodat in special in astrologia orara insa eu am observat ca ea se aplica in totate ramurile astrologie indiferent, cat de abstracte sunt.
Conjunctia Soare-Mercur da nativului puterea de a oferi caldura care ajuta samanta sa se prinda in pamant, care o ajuta sa creasca si la randul ei sa se dezvolte. Exista insa limite ale acestei temperaturi si daca ele nu sunt respectate caldura poate deveni distrugatoare. Aceasta conjunctie ajuta sa coboare mintea in inima si sa lasa acolo jertfa compasiunii si a puterii de a da viata unui om, unui gand, a unei idei, a unei cai sau de a intretine un proces deja format.
In diferite cai de evolutie spirituala etapa coborarii mintii in inima este o etapa extrem de importanta si este asemuita cu momentul de gratie primit in momentul initierii, a intelegerii sau a revelatiei naturii empatice a universului.
Revenind la astrologie, conjunctia Soare-Mercur este unul dintre tulburatoarele mistere ale astrologiei pentru ca ofera diferente foarte mari intre oameni in cazul unor diferente mici intre orbul conjunctiei.
Exista 3 etape ale conjunctiei Soare-Mercur:
1. conjunctia (la un moment dat este impropriu spus conjunctie) cu un orb (toleranta maxima admisa aspectului) cuprins intre 17 si 5 grade (unii sustin ca limita de 17 grade este excentrica si se accepta 12 grade, cum spune Brigid) unde Mercur este sub razele Soarelui. Influenta puterii personale asupra intelectului este minina, dar se poate spune, la tipul evoluat, de o energie de rezerva, un as in maneca pe care nativul il are in permanenta.
2. conjunctia cu un orb cuprins intre 5 grade si jumatate de grad unde Mercur este ars de Soare. In acest caz personalitatea domina intelectul, puterea personala domina procesele mintii si alegerile nativului sunt de fapt niste pulseuri instinctuale sprijinite pe un proces subtil de negare a individualitatii sale mentale.
3. conjunatia Soare-Mercur sub o jumatate de grad in care Soarele intareste mentalul, comunicarea devenind o fuziune echilibrata intre personalitate si idei creatoare. Astrologii numesc asta cazimi si este pozitia in care Mercur si Soarele traiesc o prietenie constructiva si emotionanta. Ideila nativului sunt pline de forta si imbatabile. Tipul evoluat poate deveni usor agresiv, insa, in momentul maxim al exploziei, simbioza celor doua planete il determina sa se intoarca spre caldura aratand: compasiune, protectie, echilibru, altruism, generozitate, eroism, comunicare, dizolvare, stralucire, modestie. Aceste conjunctii sunt rare si ele nu au duratat mare doarece fereastra conjunctiei tine de la cateva ore la o zi.
Orientarea conjunctiei este interesant de studiat pentru ca este ca un glob de cristal care distribuie in jur o lumina diafana, purificatoare.
Cand aceasta conjunctie se manifesta negativ avem de-a face cu un rasfatat al sortii. Nativul are sanse la care altii nici nu viseaza, dar nu doreste sa se foloseasca de ele pt ca este prea sigur pe norocul sau. Cand conjunctia se manifesta pozitiv atunci avem de-a face cu un misionar. Acesta este un om care are ceva de spus si evolutia sa ii ofera diferite prilejuri de a arata ca este asemenea unui licurici despre care, in povesti, se spune ca lumineaza pentru simplul fapt ca respira.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 2:24 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
oops, iata lucruri noi!

deci care ar fi conjunctia ideala, daca mai jos de 5 grade vorbim deja de conjunctie combusta? eu luam oricum orbul de maxim 8 grade. asta inseamna ca o conjunctie buna e doar intre 5 si 8 grade?


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 12:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Veronica, asa cum a spus si Brigid, combust tine de conjunctia unei planete cu Soarele. Eu am inteles din ce a spus Gheorghita ca o conjunctie combusta favorabila este sub 0,5 grade. Intre 5-12 grade nu prea e combustie, iar intre 5-0,5 grade e o combustie nefavorabila.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 1:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ceea ce am spus mai sus se aplica doar in cazul conjunctiei Soare-Mercur.... nu se aplica la toate planetele, nici macar la toate planetele in conjunctie cu Soarele. Este adevarat ca orice conjunctie la mai putin de jumatate de grad duce la o amplificare pozitiva a celor doua trasaturi, dar nu este cazimi ca in cazul conjunctiei Soare-Mercur, ci doar o conjunctie la un orb foarte mic.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 1:45 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihnea, gheorghita,

ok, acum am priceput, multumesc pentru explicatii. daca asa sta treaba cu mercur, cum sta cu venus si marte? in tema mea (apropos mihnea, sunt nascuta in aceeasi zi si in acelasi loc cu bunicul tau, doar anul difera :wink: ) si venus si marte sunt conjuncte cu soarele sub 5 grade.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 05, 2007 4:52 pm 

Joined: Tue Apr 03, 2007 5:37 pm
Posts: 6
buna ziua, am dat peste acest forum acum cateva zile si mi-am adus aminte ca am cateva intrebari pe care nu am avut cui sa le adresez, vad k acum am ocazia :) intrebarea mea ar fi urmatoarea: ce se intampla in cazul in care intre mercur ars de soare si soare mai intervine o planeta (marte)?
pozitile planetelor sunt urmatoarele:
soare 0*52'' balanta
marte 2*47'' balanta
mercur 2*52'' balanta - retrograd

am gasit desigur niste interpretari, dar separate, pentru fiecare planeta in zodie/casa/conjunctie cu alta planeta. problema e k sunt incepatoare si nu prea stiu cum sa le leg intre ele. marte e in exil in balanta, mercur e retrograd si ars de soare, totul se afla in casa a 3-a (care ar corespunde gemenilor, deci ar trebui sa fie o pozitie favorabila pentru mercur). faptul k mercur e retrograd blocheaza in vreun fel soarele si martele? sau marte e blocat intre soare si mercur ars? sau bat campii? :D

fiecare din aceste planete formeaza cate un sextil cu ascendentul, dar si destule cuadraturi cu alta zona a hartii. si sunt in opozitie cu mijlocul cerului (cu un orb de 8 *>> ma scuzati, nu gasesc semnul pt grad :D)

mie una imi suna destul de rau situatia, cu mercur km nenorocit si cu toate cuadraturile.. ma insel? as fi recunoscatoare daca mi-ar interpreta cineva situatia :D

si inca o mica intrebare... ce efecte are luna neagra in tranzit peste zona aceasta? gata.. prea multe intrebari din prima :D
multumesc


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group