It is currently Fri Mar 29, 2024 12:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Harta Persona
PostPosted: Thu May 10, 2007 9:38 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:?: Ce este Harta Persona? Am intalnit acest concept cautand articole in limba italiana. Cautand apoi in romaneste am gasit doar o referire la "harta persona a ascendentului". Din italiana am inteles doar ca este un mod particular de interpretare a temei. Tehnic: o "harta persona' este harta primului tranzit al Soarelui peste pozitzia fiecarei planete din harta natala. Toate "hartzile persona" sunt "revelate" in cursul primului an al nasterii unui individ, cand Soarele isi face "prima tura" trezind "personalitatile interioare", una dupa alta. Fiecare personalitate interioara (din cele 12) are ascendentul sau. Trebuie sa tratam aceasta harta ca pe una normala dar trebuie sa tinem cont ca nu este harta noastra ci doar a uneia din cele 12 personalitati interioare ale noastre" :shock: Ori am tradus jalnic, ori conceptul este greu de intzeles. Am dedus, oricum, ca se deschide harta pentru momentul in care Soarele trece prima oara peste un anumit punct al temei. Dar, ce este aceasta harta si ce informatzii ne aduce in plus?

iata si doo imagini ajutatoare:

Image Image



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Harta Persona
PostPosted: Thu May 10, 2007 11:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, ai tradus foarte bine.. si este exact asa cum se spune
Acest concept tine mai mult de mistica astrologiei si, in mod concret, nu prea se poate identifica trasaturile primului tranzit in viata omului pentru ca orice interventie poate modifica predispozitia generala si deci anula o parte din trasaturile impuse de tema. Hm, un paradox, sa spunem! Ceea ce este foarte clar vine din observatia primului moment al trecerii, adica hiatusul de frontiera pe care Soarele il va face atunci cand se afla in conjunctie cu cuspida fiecarei case. Acest moment este deosebit de important pentru copil pentru ca este contactul cu unul dintre cele 12 laturi ale destiinului sau, echivalentul celor 12 case.
Se poate calcula insa si hiatusul de consistenta, dupa metoda hindusa pe baza formulei:
Hiatus = intervalul x 3 / 7. Aceste moment aduce vibratia casei la maxima intensitate, iar trecerea soarelui, dar si a guvernatorului temei, peste acest punct le va activa prima data.
Activarea acestui punct este o mare problema in astrologie. Ce inseamna practic sa activezi o trasatura a unei case?
E dificil de cuprins intr-o explicatie. O casa este un domeniu de viata spre care ajungi printr-o deschidere sustinuta de valorile personale sau sustinuta de cineva/ceva din jur. Raportul cu aceste elemente care ne duc spre trasaturile casei ne da libertatea de a folosi calitatile unei case in mod constient sau de a transfera centrul de atentie din viata cotidiana spre cea spirituala, de asemenea prin aceleasi elemente.
Daca atunci cand Soarele trece pentru prima data prin casa II si hranirea bebelusului este defectuoasa, stabilitatea lui, conceptul de hranire se zdruncina, el va face apel la planetele din casa opusa. Daca acolo va intalni o vibratie buna, planete puternice si echilibrate, centrarea pe dorinta personala de supravietuire este constructiva. Daca insa va gasi un aspect stresant corpul care inca se formeaza va avea de infruntat o forta care ii va deforma structura pentru a rezona cu noua vibratie.
Un parinte care invata astrologie trebuie sa se uite pe harta copilui pentru a vedea care este primul impact al copilului cu lumea din jur si trebuie sa se integreze, intai pe sine, in segmentul de stimuli oferiti de trecerea Soarelui prin casele horoscopului copilului pentru a oferi noului nascut etaloane benefice.
Este de la sine de inteles cat de important este ca mama sa-i vorbeasca mai mult decat in mod obisnuit copilului atunci cand Soarele trece prin casa III, sa-i ofere mai mult decat pana atunci din caldura corpului sau cand Soarele trece prin IV si sa se joace cu el cand Soarele trece prin V s.a.m.d
Cand va fi mare va fi ajutat de etaloanele impuse de parinti in timpul primului tranzit... prin urmare parintele, din dragoste si grija pentru copil, il poate ajuta sa-si sublimeze o harta dezechilibrata intervenind cu antidotul atunci cand Soarele trece peste acel punct.
In mare cam la asta se refera... Personal consider acest sector al astrologie, care nu are inca un nume, fascinant, usor de folosit de un practicant obisnuit sa lucreze cu energia si purtator de salturi evolutive impresionante pentru un om obisnuit.
Relatia cu propriul copil este una magica si nu se desfasoara doar pe principiul ierarhiei, ci si al ajutorului reciproc.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 15, 2007 9:46 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Multumesc Coser. Foarte interesant si greu :x :lol: Si pt ca nu vreau sa vin iar doar cu-n multumesc as vrea sa continui un pic cu traducerea, pt. ca poate fi utila.

12 personalitati arhetipale

Aceste 12 personalitati se pot pune in relatie una cu alta, aceste relatii transformandu-se ele insele in personalitati diferite. Se pot obtine astfel 66 de personalitati individuale diferite. Chiar 220 daca luam 3 cate 3...
Iata cele 12 personalitati de baza:


Personalità 1: "Razboinicul"
Daca doresc sa aflu mai mult despre forta razboinicului din mine, despre capacitatea mea de a ma afirma in maniera agresiva, despre ce pot eu sa fiu (un las sau un erou) - atunci voi deschide Harta Persona pentru Marte

Personalità 2: "Frumusetea"
Daca doresc sa aflu mai multe despre nesigurantele mele despre valorile mele si despre self-esteem-ul meu, despre senzualitatea mea si dorintele sexuale, despre capacitatea mea de a ma distra - atunci voi deschide Harta Persona pentru Venus

Personalità 3: "Intelectualul"
Daca doresc sa aflu mai multe despre flezibilitatea mea, despre interactiunile mele, verbale si nu numai, cu lumea din jur, despre modul meu de a relationa, despre felul in care comunic si despre inteligenta mea - atunci voi deschide Harta Persona pentru Mercur

Personalità 4: "Mama" ("Copilasul")
Daca doresc sa aflu mai multe despre feminitatea mea, despre copilul din mine, despre zenzatiile mele, despre siguranta si confort, despre partea mea feminina din psihe - atunci voi deschide Harta Persona pentru Luna (sa retinem aceasta harta ca fiind cel mai important instrument - in afara hartii natale - pentru explorarea lumii interioare a unei persoane).

Personalità 5: "Eroul" ("Tatal")
Daca doresc sa aflu mai multe despre vitalitatea mea, despre Eul meu, despre forta vitala ce se afla in interiorul meu - atunci voi deschide Harta Persona pentru Soare - harta de care dispunem deja, fiind chiar harta noastra natala

Personalità 6: "Ratiunea" ("Personalitatea represiva")
Daca doresc sa aflu mai multe despre circumstantele la care sunt nevoit sa ma adaptez, asupra lucrurilor pe care trebuie sa le accept - atunci voi deschide Harta Persona pentru Mercur (identica cu harta pt personalitatea nr. 3)

Personalità 7: "Ceilalti"
Daca doresc sa aflu mai multe despre felul in care ma inteleg cu alte persoane, cu partenerul, cu lumea - atunci voi deschide Harta Persona pentru Venus - (identica cu harta pt. personalitatea 2)

Personalità 8: "Fanaticul"
Daca doresc sa aflu mai multe despre fortele demonice care ma impiedica sa traiesc, despre felul in care vad lumea de dincolo - atunci voi deschide Harta Persona pentru Pluton

Personalità 9: "Filosoful"
Daca doresc sa aflu mai multe despre semnificatia vietii mele, despre tamaduitorul din mine, despre viata mea spirituala si relatia mea cu Divinitatea - atunci voi deschide Harta Persona pentru Jupiter

Personalità 10: "Batranul (Batrana)" ("Legiuitorul")
Daca doresc sa aflu mai multe despre "lege", despre aspiratiile mele superioare, despre vocatia mea si despre adevarul pe care nu reusesc sa-l ajung - atunci voi deschide Harta Persona pentru Saturn

Personalità 11: "Eliberatorul"
Daca doresc sa aflu mai multe despre modul in care-mi pot dobandi libertatea si independenta, despre acl domeniu din viata mea in care ma pot elibera de orice adictie - atunci voi deschide Harta Persona pentru Uranus

Personalità 12: "Maestrul"
Daca doresc sa aflu mai multe despre trecerea de la tenebre la lumina, despre "lumea mayei", despre felul in care pot depasi iluzia lumii - atunci voi deschide Harta Persona pentru Neptun

(traducere din italiana de pe Astro.com )



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Indicatii interpretare
PostPosted: Tue May 15, 2007 10:16 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Urmatoarele recomandari va vor servi in explorarea unui teritoriu necunoscut : lumea voastra interioara.

1) Personalitatea interioara cea mai importanta este reprezentata de guvernatorul Ascendentului. Intotdeauna veti gasi o frumoasa surpriza deschizand harta persona a Ascendentului.

2) Harta Persona a Lunii va aduce informatii asupra energiei feminine a psihe-ului vostru. Asa cum harta nasterii se mai numeste Harta Yang, vom numi Harta Persona a Lunii , Harta Yin (contrapartea sa feminina).

3) Ascendentul Hartii Persona arata sfera profunda a inconstientul ce trebuie gasita si rezolvata de acea parte din noi pt care s-a deschis harta.

4) Soarele dintr-o Harta Persona este intotdeauna considerat Eul acelei personalitati interioare. Il numim aici Eul Persona. Prin casa in care se afla acesta in Harta Persona putem afla in ce sfera a vietii se dezvolta..

5) Mijlocul Cerului intr-o Harta Persona indica destinul (aici, pe pamant) al fiecareia din aceste personalitati interioare. Este parcursul de la inconstient (ascendentul) la "lumina constiintei" (MC) . Nu se stie daca acest parcurs este urmat pana la capat de individ. Daca personalitatile interioare vor iesi la suprafata pana la statutul de constienta sau nu, depinde de intensitatea fortelor implicate in procesul cuceririlor individuale.

Am putea spune ca omul care a reusit sa integreze toate personalitatile interioare si-a terminat misiunea aici, pe pamant.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group