It is currently Thu Mar 28, 2024 4:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: tranzit Uranus si Marte
PostPosted: Wed May 16, 2007 12:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Uranus imi tranziteaza de mult timp si pentru mult timp casa a IX-a si in momentul de fatza este conjunct cu Martele meu din Pesti (care-mi cuadrateaza in natal tripla conjunctie Soare-Jupiter-Mercur din Sagetator V). In toata perioada asta simt cu adevarat ca sunt luata pe sus de evenimente, ma trezesc ca iau cuvantul in situatii in care nu m-as fi bagat niciodata, sunt agresiva si ma iau de piept cu oricine, lucru care ma amaraste ulterior pentru ca nu sunt eu si ma supar cand vad ca eu nu ma ascult pe mine...ma agit si exaltez la maxim si cad lata, chiar cu depresii... este prima oara cand simt clar ca intamplarile si actiunile mele sunt dirijate de altceva...
Marte in tranzit in Berbec este tot in casa IX dar in curand va intra in X si, conjunct cu Chironul meu natal imi va face opozitzie la Uranusul meu din IV dar si la Plutonul meu din III... si ma gandesc ca, combinatia va fi cam acida... asta ar da pripeala si risc de accidente dar, pe fondul tranzitului lui Uranus cj. Marte la ce evenimente ar trebui sa ma astept? :?:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzit Uranus si Marte
PostPosted: Sat May 19, 2007 2:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ceea ce simti tu este o dezordine venita din zodia Sagetator. Sagetatorul este zodie greu de analiza de astrologi, tocmai din cauza nativilor sagetator, care spun prea usor "asa este" sau "nu este asa, nu am fost niciodata asa". Realitatea este insa alta decat ceea ce aflam noi de la acest semn, prin intermediul celor cu Soarele acolo sau cu ascendentul. Sagetatorul de acum, cel care aduce reusita sociala, asa cum este la tine, prin conjunctia indicata, vine dintr-o Fecioara evoluata, care a inteles ca legaturile intre oameni trebuie sa se sprijine pe calitatea umana, nu pe reguli, principii, conveniente. Cand planeta evoluata din Fecioara sa trezeste in sagetator uita cine este, uita care ii este locul si isi aminteste doar ceea ce-i placea cel mai mult anterioar - regula. Acum insa face apel la foarte multe reguli, cu un accentuat caracter uman, dar tot reguli. Are o mare mobilitate si o incredere totala in regula. Dar oricat de elevata este o astfel de situatie ea ascunde fobii si temeri pe care doar o Fecioara le poate intelege si simti cu adevarat. De aceasta data insa planetele din Sagetator nu mai fac sacrificii personale, ci ii pot sacrifica pe ceilalti pe motiv si dintr-un temei legal, moral, comportamental.
Ceea ce nu se cunoaste foarte bine despre Sagetatori sunt motivele pentru care refuza sa-si exploreze viata personala. Cu toate acestea mediul acesta inchis indica astrologului o zona nevralgica trista si dificila.
Prin urmare casa IX iti ofera doar prilejul de a descoperi ca aceasta conjunctie din Sagetator purtatoarea unui semn destin spectaculos, a devenit asa printr-un compromis dureros, care acum iese la vedere.
Stim insa ca Sagetatorul aduce tristete in cazul singuratatii, neimplinirii in viata personala sau in cazul atacului fizic sau moral la persoana, direct, prin fapta, vorba sau indirect prin construirea unei situatii in care sa fie pus intr-o lumina proasta. Cauta-ti echilibrul din bucuri care altadata iti umpleau viata si cultiva sentimente ce pot fi formulate in expresi, fraze, acele emotii pe care le poti explica, pt ca altfel te vor domina.
Daca in viata ta nu ar fi existat un gol pe care l-ai ascuns lucrand si crezand ca prin asta totul va fi rezolvat, nu ar fi aparut acum cand casa IX este incercata. Timpul de unul singur nu rezolva nimic, noi trebuie sa oferim timpului de lucru.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 21, 2007 11:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Hmm, era sa zic "asa este" :-D multumesc mult... Asteptam cu teama acest tranzit, inca de pe vremea in care, intr-un post al tau in care-i raspundeai lui Mihnea, ziceai ca, in timpul tranzitului lui Uranus peste Marte trebuie sa mergi ca pe gheatza subtzire... Extrem de interesanta partea cu Fecioara... este semnul pe care l-am atras toata viatza fara sa-l intzeleg... Si, desi nu am planete in Fecioara, am simtzit intotdeauna ca... toata flexibilitatea si diplomatzia de-aici imi vine chiar daca n-am fost niciodata un om harnic, constiincios... dimpotriva... Ah... si, nu in ultimul rand... bucuria cu care accept umilintza... (ma rog, poate fi si Venus din VI). Multumesc inca o data... sa speram ca la finalul acestui tranzit o sa mai am vlaga sa povestesc cum a fost. Oricum... anul acesta am fost cel mai jos decat am fost vreodata si decat credeam ca pot fi... Una e sa te gandesti cum ai reactziona daca, si alta e sa fii pus efectiv in fatza evenimentelor ce tzin de partea cu umbra a vietzii... boala, dezintegrare, spitale.... uhhh... am vazut cum este sa te trezesti dimineatza si sa suferi la propriu ca te trezesti intr-o realitate cruda care, iata, s-a legat si de tine ca tzi-a venit randul... Pe langa acest tip de confruntari... am dat piept si cu Maria-Sa Timpul care a inceput sa-mi expandeze trupul si sa-mi deseneze sub ochi dungi violet... eh... d-astea...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 14, 2007 5:05 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
mermaid wrote:
Extrem de interesanta partea cu Fecioara... este semnul pe care l-am atras toata viatza fara sa-l intzeleg... Si, desi nu am planete in Fecioara, am simtzit intotdeauna ca... toata flexibilitatea si diplomatzia de-aici imi vine chiar daca n-am fost niciodata un om harnic, constiincios... dimpotriva... Ah... si, nu in ultimul rand... bucuria cu care accept umilintza... .


:D Revenind asupra unor posturi pt. a lamuri unele lucruri, am dat peste aceasta discutie si nu mi-am putut abtine rasul... pentru ca, intre timp am aflat ca am, cu siguranta, ascendentul in Fecioara... Ce-i foarte interesant este ca de cand am aflat ca am acest ascendent, am devenit harnica si constiincioasa :lol:.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group