It is currently Thu Mar 28, 2024 5:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tema orara
PostPosted: Sun May 20, 2007 2:46 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
In tema orara se folosesc drept semnificatori cele sapte planete traditionale. Deci se analizeaza drept semnificator al ascendentului guvernatorul traditional in cazul in care acesta ( ascendentul) este in Scorpion, Varsator sau Pesti? La fel si pentru guvernatorii caselor care sunt implicate in intrebare?
Si inca ceva: daca intrebarea vizeaza o a doua casatorie, in tema orara se analizeaza casa IX, sau privim aceasta tema orara ca pe ceva "nou" si analizam casa VII, chiar daca ne intereseaza o a doua casatorie? Dar daca se foloseste pentru raspuns la o asemenea problema tema compusa ( orara plus tema nativului) poate ca ar fi corect sa se analizeze totusi casa a IXa, nu?!

Merci !



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tema orara
PostPosted: Wed Jul 18, 2007 4:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela,
da, asa se spune la carte ca se folosesc doar planetele cunoscute de stramosii nostri, in afara de Uranus, Neptun si Pluton, considerate descoperiri recente.
Eu am observat ca rezultatele sunt la fel de corecte daca se iau in calcul si aceste planete. Daca vei ridica o tema si un ascendent in Varsator vei simti, atunci cand va aparea solutia, elementul inedit, neprevazutul cu care ne hraneste Uranus in permanenta. Daca ascendentul va cadea in Scorpion, solutia nu va fi niciodata finala si ti se va ascunde o parte din adevar. Pestii aduc raceala si dezordine atunci cand se urca pe ascendentul unei teme orare si niciodata nu vei fi multumita de solutie, oricat de precisa ar fi ea.
Prin urmare eu iti recomand sa verifici si sa vezi cat de bine analizatorii tai subtili pot intelege si integra vibratiile acestor planete intr-o tema orara. Eu am certitudinea ca te vei descurca foarte bine cu ele si le vei intelege.
In ceea ce priveste o a doua casatorie...
cred ca s-a mai discutata despre asta si mi-am exprimat si atunci dezamagirea fata de astrologii care leaga casa IX de convenienta sociala numita casatorie. Prin casatorie se ridica din casa VII, urmatoarele apar din casa XI. Astrologia face diferenta doar intre inceput si restul. Planetele nu ne numarara prieteniile si nici nu ne imparte sectoarele de viata dupa cate idei traniste ne mai vin in cap pentru a ne casatori. Am urmarit de multe ori aceasta problema si consider ca eroarea vine din usurinta cu care sagetatorul si casa analoga - IX- o creaza - aceea de a salva aparentele de dragul unei permanentizari, chiar si falsa. Prin urmare raspunsurile ce vin din casa IX legate de casatoria a II-a pot imbraca atata de usor haine adevarului pe cat de usor si cald iti poate zambi un sagetator chiar daca nu te poate suferi. Comparatia nu este deloc intamplatoare si ar trebuie sa te ajute sa intelegi ca aceasta casa poate fi atat de inselatoare pe cat de valoroasa si puternica este.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 05, 2007 11:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita, cred ca am priceput cum este cu casatoria a doua! Merci!
Te rog, am sa revin putin tot asupra caselor, cu rugamintea de a ma ajuta din nou!
Incercam sa vad ce sanse mai are fiul meu sa-si gaseasca actul de identitate (C.I), pierdut fara sa-si dea seama cum...
Pe o tema orara in care intrebarea fusese pusa de mine pentru fiul meu, am fost tentata sa analizez casa III de la casa V ( a V pt ca era vorba de fiul meu si III de la V pt ca era pierdut un act!) . Am vazut insa ca sunt astrologi care recomanda pentru obiectele uitate casa II, iar pentru cele pierdute definitiv in casa IV :? :?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 9:20 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In primul rand o tema orara nu poate da raspunsul daca nu se leaga de starea de fapt. Intr-o astfel de problema trebuie sa iei in considerare si faptul ca nu-l vei gasi niciodata si deci trebuie sa arunci un ochi in casa XII sa vezi ce vine de acolo.
Uite am ridicat si eu o tema pt aceasta problema
Image
Mercur semnificatorul intrebarii in casa XI guvernata de Luna din IX ce face trigon la ascendentul momentului. Saturn este insa in 12 intr-o asociere suspecta cu Venus. Spre Saturn, Neptun retrograd trimite o opozitie neobisnuita din casa V. Hm, eu cred ca cineva (Luna, Venus, deci o femeie) se joaca cu el. Fiind casa IX implicata in aceasta situatie, cu o Luna in exaltare, eu cred voi cautati obiectul exact acolo unde nu este... Poate a mers la cineva in vizita si la uitat acolo sau i l-a luat cineva si nu vrea sa i-l dea...
Exista un factor uman care opreste gasirea obiectului si cred ca acel factor uman are cu pagubitul o relatie speciala, afectiva. Da, eu cred ca il va gasi, dar gasirea lui va genera o serie de actiuni mai putin placute, sustinute de un fel de retrospectiva... cineva isi va aminti ca s-au mai intamplat dintr-astea si ca pana la urma o intamplare aparent banala va provoca niste schimbari in lant ce nu pot trece neobservate.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group