It is currently Thu Mar 28, 2024 11:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Via combusta-o mica revenire
PostPosted: Sun May 20, 2007 3:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita, desi s-a discutat destul de mult pe acest forum , cu ceva timp in urma, despre "Via combusta", revin asupra acestui subiect cu rugamintea de a-mi da o interpretare pentru un ascendent in balanta, in acea zona. As mai preciza ca guvernatorul acestui asc este in berbec, casa VI, in careu cu neptun, guvernatorul casei VI.
Multumesc!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Via combusta-o mica revenire
PostPosted: Sun May 20, 2007 7:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Era mult mai simplu daca postai tema pentru ca nu sunt suficiente aceste informatii.
In primul rand sa ne amintim ca Via Combusta diminueaza potentialul planetei si il orienteaza spre un "ajutor" oferit de o planeta, un grup de planete sau o alt punct important al temei.
Ascendentul nu poate fi decat in Balanta, iar guv temei in exil care, daca face un careu cu Neptun nu poate fi vorba decat despre o persoana pana in 23 de ani, oricum o persoana cu Neptun in Capricorn ('84-'98), deci vorbim despre o persoana tanara. Am precizat aceasta informatie pentru ca am convingerea ca ascendentul in Via Combusta se exprima diferit in functie de varsta.
In prima etapa aceasta pozitie aduce o dependenta de unul din parinti. Daca FC este in Varsator atunci implicarea parintilor nu este perceputa asa cum trebuie. Daca Pluton se va situa in jurul ascendentului atunci valorile personale vor fascina anturajul si persoana respectiva va oferi celorlalti modelul parintilor cu atat mai mult cu cat nu va indragi deloc acest model. Relatia complexa care se realizeaza intre dependenta de acest substract si nevoia de a demonstra originea sanatoasa duce spre performanta sociala, dar si spre mari defecte de personalitate. Psihologia, medicina, relatiile interumane sunt domenii pe care respectiva persoana le va prefera. Interesul major pe care il va manifesta va fi cel al comportamentului, indiferent ca este psihologic sau fiziologic.
Daca FC este in Capricorn cu Neptun pe FC sau aproape de acesta avem de-a face cu o persoana interiorizata, care se hraneste cu frici si care se construieste slaba si dependenta de un aliment, medicament sau protectia cuiva. Va prefera locurile intunecate, tonalitatea scazuta a vocii, persoanele calde, afectuoase, protectoare.
In primul caz, la maturitate, vom descoperi o persoana rece si agresiva, prea selectiva si care isi va trai relatiile de dragoste in tot atatea drame. Daca este Berbec atunci situatia va lua amploare si greu va mai putea fi stapanita. Va avea multe experiente, ii va placea sa povesteasca celorlalti ce traieste ea, pentru ca atentia acestei persoane va fi centrata doar pe experientele proprii si cum o hranesc pe ea toate acestea. Daca este Taur sau Pesti se va opri asupra unui singur om, pe care il va alege dupa modelul parental (poate chiar asemanare fizica) si se va afisa de timpuriu ca o persoana realizata, care, la randul ei, va avea copii realizati, asa cum parintii ei o au pe ea.
In al doilea caz un nativ Berbec va avea dupa momentul adolescentei o desprindere brusca de modul de a fi pe care l-a abordat in perioada copilariei. Va descoperi ca poate vorbi, ca este ascultata si ca intunericul nu mai are farmecul pe care il avea in copilarie. Daca in copilarie a avut performante la scoala, prieteni linistiti si aspiratii promitatoare, acum totul se schimba. Scoala devine o amintire intr-un album cu fotografii de la festivitatile de premiere, iar pasiunea pentru invatat un obicei prea mult legat de traumele copilariei. Isi va manifesta dorinta de a pleca departe de locul copilariei si poate deveni o persoana de succes, muncind toata viata pentru a avea cu ce sa traiasca, nu pentru confort.
Daca in acelasi caz aveam de-a face cu un copil Pesti situatia devine tragica si dureroasa. Slabiciunea acestui semn, cumulata cu un guvernator al temei in VI si cuadrat cu Neptun, va fi prea greu de temperat de un mode echilibrat alparintilor. Este cunoscut in astrologie cazul pestilor, care nu pot fi educati – ei, de mici, se educa singuri. Orice interventie din exterior este privita ca o lectie la scoala. Isi iau notite, memoreaza, redau, insa tin acestea departe de emotiile lor si nu ii poate deforma nimic din ce ar putea veni din partea familiei. Descoperim astfel cazul unul copil talentat care se inhiba prea usor, care scrie poezii pe ascuns si care se ataseaza prea tare de rude apropiate (bunici, matusi) fata de care va face o adevarata pasiune. Este un copil cu viziune care nu stie niciodata incotro se duce, un fel de domnisoara de salon, potrivita pentru orice, dar in realitate la nimic.
Daca aveam de-a face cu un copil cu Soare in Taur viata lui se va schimba cand parintele lui ii va pune prima suma de bani in mana si-i va spune "cu astia faci ce vrei tu". Ulterior acestui moment viata lui se va centra in jurul valorilor practice si va sti sa-si vanda imaginea, potentialul, obtinand rezultate remarcabile. Durerea va fi pentru el o parghie spre reusita.
Acum tu alegi in care se integreaza tanarul sau tanara despre care ai intrebat.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 20, 2007 10:34 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita, ai dreptate si-mi cer scuze ca am pus in discutie un caz concret fara sa dau si tema! Gafa mea a adus si ceva bun ( e drept, pe seama timpului tau liber!!): detalii si pentru alte cazuri decat cel care ma interesa acum pe mine, iar pentru asta iti multumesc!
Tema in cauza are FC in Capricorn, insa nativul este Varsator.
Asta este tema:

Image

Spui la un moment dat ca "am convingerea ca ascendentul in Via Combusta se exprima diferit in functie de varsta".
Te rog, care ar fi directiile, daca le pot spune asa, dupa care te poti ghida in analiza unui asc in Via Combusta pt un nativ in varsta?

Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 21, 2007 6:39 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mag wrote:
Spui la un moment dat ca "am convingerea ca ascendentul in Via Combusta se exprima diferit in functie de varsta".
Te rog, care ar fi directiile, daca le pot spune asa, dupa care te poti ghida in analiza unui asc in Via Combusta pt un nativ in varsta?

Merci frumos!


Da, cele doua directii le-am indicat in analiza anterioara:
1. Varsta formarii fizice si mentale
2. Maturitatea

Cazul tau nu l-am luat in vederea. Cu FC in Capricorn si Soarele in varsator avem de-a face cu un caz inedit. Dorinta de libertate a varsatorului poate fi o forta ce se poate intoarce impotriva sa, atunci cand modelul din familie este unul slab sau atunci cand acesta nu exista. Jovialitatea si mobilitatea ascendentului in Balanta aduce ma aproape de intelegere si constientizarea increderea si siguranta Varsatorului si orice moment al vietii poate deveni o sursa de inspiratie si exprimare. Cand modelul parental nu exista sau este diminuat valorile acestui tip se modeleaza dupa societate. Devine agresiv si inclinat sa faca doar ceea ce cere momentul, fara nici un pic de perspectiva sau responsabilitate. Da totul pentru o prietenie de moment si se arunca in riscuri majore, tocmai pentru ca ii lipseste echilibrul parental la care ascendentul ii face apel.
In ambele cazuri sunt indivizi greu de controlat si in permanenta ii privesc pe ceilalti de sus, atasat de mama si de femeia care le poate construi o astfel de imagine.
Privita din exterior maturitatea acestor indivizi nu pare diferita de perioada copilariei, insa ea este. Obtine cu varsta ochilibrul dupa modelul impus de parinti si atasamentul fata de mama se transforma in afectiune, intelegere. Prin urmare nu-i va mai privi de sus pe cei din jur si se va prezenta pe sine in grupul sau si ca o sursa de echilibru si incredere.
Va privi intotdeauna cu teama aceasta incredere a sa (paradoxul care nu va parasi niciodata varsatorul !!!) si nu va spune niciodata ca s-a schimbat pentru ca varsatorul nu va renunta niciodata la intentia sa de libertate, la marja de eroare pe care vrea sa o impuna fiecarui sistem pentru a rupe ritmul si a schimba. Largind putin cadrul acestei atitudini am putea descoperi un tip inteligent, care se poate realiza prin efort propriu, care urmeaza o cale inedita si care se intoarece in familia sa oricat de departe il poate duce drumul sau.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 21, 2007 8:26 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Da!!!!! L-am regasit perfect in descrierea facuta de tine ( ca de fiecare data, dealtfel!!).
Multumesc!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group