It is currently Thu Mar 28, 2024 5:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cazul unei fetite cu o tema grea
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 6:37 pm 

Joined: Sat Jun 23, 2007 1:40 pm
Posts: 6
Location: bucharest
Va propun atentiei cazul unei fetite (Catalina, 24.01.2005, 2 a.m., London - Goodmayes), copilul unei bune prietene, care de cand s-a nascut pare a avea numai necazuri: s-a nascut cu defect de sept la inima, care s-a operat la 1 luna; la 18 luni a fost operata pe creier pentru separarea celor 2 parti ale calotei frontale, care erau lipite de la nastere si nu trebuiau sa fie asa; fiind recent in Romania, la mare, pe 13.08 s-a ars cu un ibric cu apa fierbinte si a avut arsuri de gradul I , II si III care slava Domnului se vindeca acum...
M-am gandit sa o ajut putin - dar cand m-am uitat pe astrograma ei m-am cam speriat - are multe opozitii si cuadraturi - si nu numai. Am cautat mai ales date din astrologia karmica pentru ca am impresia ca atatea probleme la un copil atat de mic nu pot veni decat dintr-o karma dificila.
Intrebarea este: care este rezolvarea acestei teme?
O sa postez tema si ce am extras eu din ea - si o va rog mult sa ma ajutati cu o parere sau un sfat.



_________________
LaRa


"si la sfarsitul vietii ce ne ramane oare? cred ca niste sentimente" zice Nichita...si intelepciunea acumulata, as zice eu...
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 8:53 pm 

Joined: Sat Jun 23, 2007 1:40 pm
Posts: 6
Location: bucharest
[img][URL=http://img212.imageshack.us/my.php?image=catalinalq5.png][IMG]http://img212.imageshack.us/img212/867/catalinalq5.th.png[/IMG][/URL][/img]
(am incercat sa pun si tema aici - nu am reusit!)
In orice caz, atat cat ma pricep si cat am citit, eu am observat urmatoarele - va rog sa ma corectati daca gresescv:
- micuta vine cu o karma de agresivitate-careu in T in semne cardinale
- NN in casa VI - ar fi putut veni cu o boala karmica; probabil ca a venit in viata asta pentru purificare si sacrificiu
- NS in casa XII aduce o karma grea din viata precedenta
- Lilith in Rac - datotrie karmica fata de membrii familiei, cu incercari in copilarie
- Lilith in casa VIII - experiente iesite din comun in legatura cu moartea; uneori moarte ciudata (D. Ciuperca)
O rezolvare cred ca o da Saturn, care este in Rac (in exil) , in casa IX, retrograd. Saturn in Rac cere nativului sa invete sa nu-si judece parintii, iar in casa IX - sa se deschida conceptiilor spirituale. Aspectele lui Saturn cu Luna, Mercur , Venus (conjunctie si respectiv opozitie) cere nativului in viata asta o noua forma de expresie la nivelul afectivitatii, comunicatiei (intelectului), emotiilor, familiei.
De asemenea, NN in Berbec spune ca nativul trebuie sa -si rezolve problemele singur.
Ma intreb care o fi relevanta conjunctiei NN cu pctul arabic al Norocului si a cuadraturii cu Chiron?
De asemenea, am impresia ca mama are un mare rol in viata fetitei - in afara de rolul ei de mama - poate ca harta ei spune ceva - Lia, 29.07.1972, Vaslui, ora 23.35.

Cu revenire la tema in sine a fetitei, oare Jupiter, ca focar al careului in T nu ar putea oferi o rezolvare el insusi? Cum oare ne dam seama de asta?
De asemenea, exista un stelium pe casa II (Marte conjunct cu Pluto si Venus conjunct cu Mercur) - cat de mult ajuta asta tema? (Am citit despre casa II ca se raporteaza printre altele si la tesuturi, iar fetita asta a avut pana acum probleme legate de tesuturile imperfecte: tesut cardiac , tesut osos cranian, tesut agresat prin ardere...)
... :( Lacramioara


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 28, 2007 11:42 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Am atasat eu harta, am vazut ca tie nu ti-a mers, ideea este sa fie coordonatele bune, sper ca le-am nimerit.

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 29, 2007 9:22 pm 

Joined: Sat Jun 23, 2007 1:40 pm
Posts: 6
Location: bucharest
Multumesc mult pentru postarea temei - am verificat-o cu cea obtinuta de mine cu Astrolog 5.41 si totul pare in regula (diferentele sunt foarte mici, fara sa afecteze in mod serios nici o pozitie).
Lacramioara


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group