It is currently Thu Mar 28, 2024 11:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 25 posts ] 
Author Message
 Post subject: tema compusa
PostPosted: Thu Nov 24, 2005 11:05 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
stie cineva cam ce ar putea semnifica o luna neagra in casa IV intr-o tema compusa?......in afara de faptul ca familia nu ar putea fi de acord cu legatura celor doi.......



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tema compusa
PostPosted: Sat Nov 26, 2005 12:12 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Lilith in casa IV nu inseamna in mod obligatoriu ca familia este impotriva, ci poate inseamna ceva mai rau... o buna intelegere fie a ei cu socrul, fie al lui cu soacra, intelegere subita ce are la baza o atractie inexplicabia... Soara il curteaza pe ginere, il accepta usor in familie si il coplesete cu atentii, iar socrul cu nora la fel...
Sigur nu trebuie sa ne gandim mai departe decat la o simpla atentie, dar trebuie sa luam in calcul si asta. Partea proasta este ca prin lilith dorintele devin foarte usor frustrari, iar de aici se poate ajunge la dispute puternice intre personajele amintite mai sus.
Pe de alta parte relatia celor doi prin lilith poate fi buna din punct de vedere sexual daca Lilith nu se opune lui Marte, Pluton sau Venus, dar supusa unui stres permanent. Cei doi isi gresesc foarte des si iarta foarte greu... O astfel de relatie ca sa mearga trebuie sa fie sustinuta de o sinastrie puternica si pozitiva. Daca iertarea este abordata liber si deschis discontinuitatile in comunicare sunt trecute cu vederea, iar cuplul poate rezista...
Oricum nu este o pozitie buna... e un stres teribila intre cei doi si daca la asta mai pui si stresul cotidian, angoasa cu care te intorci din cand in cand de la serviciu nici nu se mai pune problema ca unul dintre cei doi se mai gandeste la iertare... vor trage cu pusca unul in celalalt si doar disputa in sine ii poate destresa, nu intalnirea.
Dar, repet, daca sinastria este buna, toata aceasta interpretarea sinistra, va exista in continuare, dar va trece intr-un plan secundar.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Nov 27, 2005 12:03 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
interesanta interpretare..........



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Nov 27, 2005 5:26 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Dar luna neagra in c 12 in tema compusa ?Genereaza probleme din cauza lucrurilor ascunse ,ramase nespuse intrer cei doi, a secretelor? Submineaza relatia dintre cei 2 pe termen lung? Exista vreo posibilitate de contracarare a efectelor ei negative?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 10:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Lilith in casa XII in tema compusa este o pozitie extrem de interesanta. Ea poate fi cauza un relatii puternice, ce se construiete pe un magnetism misterios, greu de explicat si ii uneste adesea pe cei doi impotriva unui dusman comun. Acest dusman nu trebuie sa fie neaparat o persona, ci poate fi o situatie, lipsurile cotidiene, durerile, un handicap personal etc etc
Dar, intotdeauna cand vine vorba de Lilith exista un DAR, pentru ca relatia lor are la baza un magnetism karmic special, dupa ce evenimentul se consuma si alianta tacita pica, cei doi pot deveni dusmani de moarte. Dualitatea casei a XII ii poate bulversa pe cei doi astfel incat atunci cand se inteleg bine sa aiba impresia ca unul pentru celalalt reprezinta cel mai mare noroc posibil, iar cand se cearta sa creada cu tarie ca perioada cat au fost impreuna a fost una de ratacire si esec total.
Aceasta pozitie a lui Lilith se poate compensata (trasaturile ei pot fi diminuate) prin pozitionarea guv XII in case de aer care sa ofere celor doi sa discute micile neajunsuri atunci cand se intelege bine, dar si micile bucurii atunci cand se cearta sau in case de foc sa aiba puterea sa duca mai departe pasiunea teribila pe care Lilith o trezeste in cei doi.
Daca tema compusa nu beneficiaza de un astfel de privilegiu atunci trebuie sa se abordeze constient trasaturile planetelor in case de aer (III, VII, XI) sau foc (I, V, IX). daca nu sunt planete in astfel de case va folosi, cu mai putine sanse de reusita, guvernatorii caselor de aer, insa aici situatia trebuie discutata pentru ca sunt elemente de detaliu care nu trebuie interpretate gresit pentru ca asta ar insemna o actiune gresita intr-o situatie delicata mai ales ca instrumentul are rolul de "inlocuitor".



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 7:07 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
eu si sotul meu avem lilith in casa a 12-a, tema compusa, si sunt uimita de acuratetea cu care ne-ai descris relatia :). eu puneam aceasta alternanta de foarte bine si foarte rau pe seama altor aspecte, dar se pare ca toate se leaga intr-un fel sau altul. din fericire avem luna in gemeni, casa a 3-a, si asta cred ca ne ajuta mult pe partea de comunicare.

tot referitor la tema compusa, cum s-ar interpreta chiron in casa a 12-a, foarte aproape de ascendent? (chiron e la 10 grade berbec, si ascendentul la 11:30 berbec).

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 11:51 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Ai mare dreptate Coser, e vorba despre o relatie pe care am avut-o cu cineva recent si din care nu pot nici acum sa ies complet, si cred ca nici el, desi neaga vehement anumite lucruri legate de relatie.
A debutat cu o mare pasiune si exact cum spuneai tu, cand eram f bine, cand eram ca si doi dusmani, bine, exagerez un pic, cert e ca apareau situatii conflictuale care s-ar fi putut evita.
Exista un magnetism puternic intre noi, cel putin eu asa il resimt, desi nu ne-am mai vazut de vreo 3 luni, desi nu suntem impreuna dar locuim in acelasi oras.
Ce e grav e ca acum a cam ajuns sa ma vada ca pe un dusman pt ca EU am fost cea care a rupt relatia din anumite motive pe care el nu le poate inteleg si accepta(refuza sa le inteleaga).
Mi s-a intamplat de multe ori sa ma gandesc intens la el ca apoi sa comunice cu mine prin intermediul telefonului, sms,net, chiar la putin timp dupa ce incepeam sa ma gandesc la el.
Guv C12 , Venus, este in Gemeni, semn de aer , si in C7, care e legata de aer daca am lua C1 ca fiind Berbecul . :wink: Venus e conj pe C7 cu Marte si vertexul DAR in opozitie cu Neptun pe C1 ceea ce nu cred ca-i prea bine....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 1:53 am 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
Ce semnifica Lilith neaspectata in 7 in tema compusa?
Dar Pluton in 8 cu trigon la Venus pe 1? Venus fiind interceptata in varsator...
Poate ma poti ajuta sa descifrez misterul, Gheorghita.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:22 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Lilith in VII pe tema compusa aduce din start o indoila pe cuplu, pe uniunea in sine. Chiar daca exista atractie si magnetism intre cei doi fiecare se gandeste ca relatia nu este de durata, fiecare gandeste mai putin corect despre cel/cea cu care formeaza cuplul. Atunci cand aveam de-a face cu un Lilith in Fecioara pe casa VII lucrurile se complica. Cei doi fie devin cicalitori, scotandu-si in evidenta defecte pe care nu le au in mod obisnuit, dar care in interactiune devin vizibile, fie nu discuta nimic despre asta, strang din dinti, isi zambesc si se gandesc la ce compromis sa mai faca pentru ca relatia sa mearga. Indiferent cum e interactiunea celor doi, sub razele lui Lilith in VII va fi permanent incarcatat de stres si de minciuna. Ei isi ascund unul altuia sentimentele nu din perfidie sau imoralitate, ci din neincredere. Cand mai intervine si aspectul indicat de tine puterea lui Lilith in VII se accentueaza. Daca Pluton face din Balanta un trigon cu Venus atunci ar mai exista o sansa - fiecare puteti da celuilalt o lectie de viata prin celelalte intractiuni pe care aveti cu prietenii sau pur si implu cu necunoscuti fara siguranta unei consolidari a cuplului. Daca Pluton face trigon cu Venus din Scorpion intervine, pe langa fascinatia pe atractie fizica, si o anume competitie - care poate mai mult.
Sigur aici intervine ascedentul compus in Capricorn, daca axa Leu-Varsator este interceptata, ceea ce ar putea aduce putina maturitate relatiei, dar si rigiditatea avand in vederea trasatura lui Lilith in VI, posibil in Fecioara.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 12:01 pm 

Joined: Thu Nov 24, 2005 3:09 pm
Posts: 14
Location: bacau
avand in vedere ca aici se discuta pe tema compusa v-as ruga daca ati putea sa-mi faceti si mie una ,datele sotului meu fiind urmatoarele:8 iunie 1967 la 12 noaptea iar datele casatoriei sunt:4 iulie 1993 ora 10:30 dimineata....stiu ca,casa casatoriei pica pe gemeni si tocmai de aceea v-as ruga daca puteti sa-mi spune-ti ceva....

Astept cu nerabdare raspunsul vostru!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 2:57 pm 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
Ca intotdeauna, Gheorghita, ceea ce mi-ai spus mie pe teme astrologice si-a gasit ecou in realitatea faptelor. Pacat ca aceasta nu este atat de placuta pe cat ne-am dori uneori, dar poate putem face ceva s-o schimbam...
Iti multumesc pentru raspuns si iti urez un "Mos Nicolae" cat mai darnic.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 08, 2005 11:48 am 

Joined: Thu Nov 24, 2005 3:09 pm
Posts: 14
Location: bacau
Astept raspunsul vostru legat de tema compusa pe care v-am rugat cu ceva timp in urma! :wink: :wink: :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 08, 2005 12:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cosmin wrote:
Astept raspunsul vostru legat de tema compusa pe care v-am rugat cu ceva timp in urma! :wink: :wink: :wink:


Trebuie sa spui care este motivul pentru care soliciti o astfel de tema compusa... este important pentru acest sentiment de coeziune pe care vrem sa il dezvoltam cu acest forum. In nenumarate randuri am facut o astfel de precizare. Fara o motivatie, o argumentare acest forum se poate foarte usor transforma intr-un cabinet de consultatii gratuite ceea ce nu doreste nimeni.
Aici discutam, chiar amplu, si fiecare va primi informatia pe care o doreste, dar mai intai trebie sa argumentezi si sa te explici de ce vrei ceea ce vrei asta pentru ca raspunsul pe care il primesti de la oricine intervine pe acest forum sa poate fi inteles si integrat in context... fiecare trebuie sa inteleaga ceea ce scriem aici si de aceia e nevoie de conversatie, nu de cerere si oferta..
Dupa cum vezi nu sare nimeni doar pt ca ai dat datele... pentru ca nu inviti la conversatie ...
Sper ca m-am facut inteles... :)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 08, 2005 2:03 pm 

Joined: Thu Nov 24, 2005 3:09 pm
Posts: 14
Location: bacau
Am solicitat aceasta deoarece exista in astrograma mea niste coincidente daca as putea sa le spun asa de exemplu ascendentul meu fiind in sagetator (baiatul meu este un sagetator),iar casa casatoriei fiind in gemeni(sotul meu este un geaman).
Voiam sa stiu daca avand casa casatoriei in gemeni asta inseamna ca voi avea doua casatorii?....pentru ca noi suntem casatoriti de 12 ani si ne intelegem destul de bine cu mici exceptii ....nu exista conflicte si despicam firul in patru pana ajungem la un acord ...cu alte cuvinte ne iubim inca f tare si nu vad deocamdata sa mai existe o alta casnicie in viata mea si nici nu imi doresc asta...

Daca se poate sa-mi raspunzi ti-as fi recunoscatoare pentru ca eu nu am cunostinte in acest domeniu care a inceput sa ma fascineze cu putin timp in urma ...incercand sa imi fac singura o astrograma dar nu stiu daca mi-a iesit bine.......


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 10:18 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Aha... asa spune :)

Nu, doar pentru ca ai cuspida casei VII in Gemeni nu inseamna vei avea doua casatorii. Se spune asta pentru ca zodia Gemenii este un semn dal, duplicitar si inclinat spre aventura. u saturn pe casa VII si cu guvernatorul casi VII in Pesti tu nu prea esti inclinata spre aventuri. Iti place sa fii remarcata sa ti se faca, poate, mai multe complimente decat trebuie insa Mercur in Pesti ca guvernator al VII nu iti da inclinatii spre aventura si nici spre casatorii multiple... Cu toate acestea daca se va intampla asta ea va fi o reusita (Venus in Varsator si III ca guvernator al XI face trigon cu Uranus semn de siguranta)... dar nu e cazul sa te gadesti la asta...
Si daca vrei sa continuam seria coincidentelor: sotul tau avand ascendentul in varsator iar tu pe Venus in varasator ca guv al casei a XI (a a doua casatorie) a doua casatorie tot cu el pare a fi :D
Buna intelegere de care aminteai o confirm si eu din punct de vedere astrologic si ea se bazeaza pe o relatie de necesitate sociala, o relatie data de legatura dintre casele III-IV. Tu ii oferi lui prilejul sa comunica, iar el tie prilejul de a simti. Cat timp se mentine aceasta trasatura relatia va merge bine. Cand se va rupe aceasta magie va veti tranforma in doi dusmani care desi se cearta foarte tare in familie, merg pe strada tinandu-se de mana ca doi indragostiti. Asta este data de relatia celor doua pozitii ale Lunii (la tine in Scorpion si la el in Gemeni) ce accentueaza foarte mult aparenta sociala si mai putin sinceritate celor doi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 11:44 am 

Joined: Thu Nov 24, 2005 3:09 pm
Posts: 14
Location: bacau
Iti multumesc pentru interpretare si sa stii ca toate aceste sunt adevarate si intotdeauna am crezut ca undeva acolo sus trebuie sa existe ceva care ne leaga pentru ca noi chiar daca avem asa mici discutii nu putem sta suparati doar cand suntem la servici si cand ajungem acasa si ne intanlim privirile gata ne pufneste rasul si ne-a trecut....dar discutam pe tema pana ajungem la intelegere...nu ramane nedespicat....


Despre nodurile acele prezente pe harta in apropiere de ascendent si descendent poti sa-mi spui ceva ...eu am citit un pic despre ele dar mare lucru nu am inteles iar tu explici foarte bine imi place si chiar inteleg ceea ce spui ... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 4:26 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cosmin wrote:
Despre nodurile acele prezente pe harta in apropiere de ascendent si descendent poti sa-mi spui ceva ...eu am citit un pic despre ele dar mare lucru nu am inteles iar tu explici foarte bine imi place si chiar inteleg ceea ce spui ... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Tema voastra compusa nu indica asta... chiar deloc. In tema voastra compusa nodurile lunare sunt in Pesti-Fecioara, respectiv casele II-VIII... si daca luam in considerare si regentii karmici ea indica o reintalnire a doi prieteni vechi, intr-o noua ipostaza, o reintalnire in vederea construirii a ceea ce anterior nu s-a putut. Asta inseamna ca ori in trecut ati trait o iubire imposibila, respinsa de societate prin stramutarea unuia dintre voi, ori nu s-a pus problema sa mearga mai departe, relatia ramanand la nivel de prietenie sincera. Daca iau in considerare relatia Pesti-Gemeni as putea spune ca relatia a fost de stapan-sluga, dar nu la modul vulgar asa cum se intelege la prima vedere, ci o relatie de prietenie intre doua persoane aflate intr-un raport de subordonare.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 4:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cosmin wrote:
Despre nodurile acele prezente pe harta in apropiere de ascendent si descendent poti sa-mi spui ceva ...eu am citit un pic despre ele dar mare lucru nu am inteles iar tu explici foarte bine imi place si chiar inteleg ceea ce spui ... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Tema voastra compusa nu indica asta... chiar deloc. In tema voastra compusa nodurile lunare sunt in Pesti-Fecioara, respectiv casele II-VIII... si daca luam in considerare si regentii karmici ea indica o reintalnire a doi prieteni vechi, intr-o noua ipostaza, o reintalnire in vederea construirii a ceea ce anterior nu s-a putut. Asta inseamna ca ori in trecut ati trait o iubire imposibila, respinsa de societate prin stramutarea unuia dintre voi, ori nu s-a pus problema sa mearga mai departe, relatia ramanand la nivel de prietenie sincera. Daca iau in considerare relatia Pesti-Gemeni as putea spune ca relatia a fost de stapan-sluga, dar nu la modul vulgar asa cum se intelege la prima vedere, ci o relatie de prietenie intre doua persoane aflate intr-un raport de subordonare.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 2:47 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Am si eu doua intrebari privind doua situatii in care se afla Lilith in tema compusa

1 Lilith in fecioara, casa8, conjunctie cu luna- poate insemna repulsia sexuala din partea unuia, perversitati sexuale, influenta negativa din partea unei figuri materne?ce alte implicatii mai are aceasta pozitie?

2. Lilith in leu, casa 11, trigon neptun si opozitie cu soarele


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 11:44 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Tot legat de acest topic am si eu o intrebare : cum se interpreteaza lilith conjuncta cu marte pe casa IV-a in leu pe o tema compusa ? De ce cred ca e vorba despre un trecut dureros?
Specificari : -marte e guv. casei a XII-a compusa si face cuadratura cu AS comun (29.31taur)
- in casa IV-a compusa se mai gasesc uranus conj. cu pluton ( uranus guv casa X, iar pluton casa VI-a de fapt , pt ca desi cuspida casei VII-a e la 29.31 scorpion , cred se tine seama de acest lucru.
- venus guv casei a VI-a si a AS se afla in casa VIII-a capricorn si face sextil cu saturn de pe XI( saturn e singura planeta retrograda de pe harta conpusa -saturn conj cu kiron).
Multumesc.


Last edited by blulisan on Thu Feb 02, 2006 10:18 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 10:47 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
flori80 wrote:
Am si eu doua intrebari privind doua situatii in care se afla Lilith in tema compusa

1 Lilith in fecioara, casa8, conjunctie cu luna- poate insemna repulsia sexuala din partea unuia, perversitati sexuale, influenta negativa din partea unei figuri materne?ce alte implicatii mai are aceasta pozitie?

2. Lilith in leu, casa 11, trigon neptun si opozitie cu soarele


1. Da, dar nu din partea unei figuri materne in mod special, ci din partea unei femei. Femeia participanta la aceasta relatie este fie privita ca un exponent negativ care tenteaza si nu tine cont ca situatia, nu incurajeaza relatia, fie este o victima a unei dorinte puternice din partea lui si ea isi pierde vointa. Lilith in VIII pe o tema compusa nu afecteaza comunicarea, ci intervine in momentul in care relatia este pe punctul sa se incheie. Atunci celor doi le va veni foarte usor sa se invinuiasca reciproc acuzandu-se cu patima si agresivitate.

2. Lilith in casa XI slabeste impactul social al relatie. Cineva este impotriva relatiei, iar aceasta atitudine ii poate duce respectivei persoane faima si recunostere. Increderea in prieteni este punctul slab si de aici pot veni intrigile si tensiunile de cuplu. Va exista suspiciunea ca el/ea este inselat/inselata si va cauta sprijin moral si intelegere la prieteni... adica exact unde nu trebuie. Totusi la un cuplu unde aceasta pozitie a lui Lilith este dominata de aspecte benefice, slabiciunea zonei poate deveni vizibila la un moment dat printr-o acuta nevoie de independenta. Cei doi se vor separa o perioada pentru ca relatia lor sa se consolideze mai bine apoi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 2:19 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Mai am o intrebare privind pozitia lui Lilith in tema compusa si anume in casa 2, in rac (unde este singura)
si face un singur aspect anume o cuadratura cu Chiron (care se afla in berbec, in casa 11 tot singur, face un trigon cu neptun si o opozitie opozitie cu uranus din casa5, balanta, retrograd in via combusta ). Are efecte asupra banilor?Din punct de vedere sentimental sau sexual cum se interpreteaza?Ce legatura este intre casa 2 si 11 avand in vedere ca guvernatorii acestor case, Luna si Marte se afla in conjunctie in casa 1

Ps:1 in ceea ce priveste Lilith in casa 11 este cum ai scris.
2Lilith in 8 inca nu este un moment al ruperii relatiei dar stiu ca ea nu este atrasa fizic si sexual de el in timp ce el isi doreste foarte mult si des apropierea fizica. Este o mare tendinta de invinuire reciproca.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 9:38 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
ghiorghita a spus: "Si daca vrei sa continuam seria coincidentelor: sotul tau avand ascendentul in varsator iar tu pe Venus in varasator ca guv al casei a XI (a a doua casatorie) a doua casatorie tot cu el pare a fi"


a doua casatorie se interpreteaza in functie de casa XI sau de casa IX?


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 10:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
blulisan wrote:
Tot legat de acest topic am si eu o intrebare : cum se interpreteaza lilith conjuncta cu marte pe casa IV-a in leu pe o tema compusa ? De ce cred ca e vorba despre un trecut dureros?
Specificari : -marte e guv. casei a XII-a compusa si face cuadratura cu AS comun (29.31taur)
- in casa IV-a compusa se mai gasesc uranus conj. cu pluton ( uranus guv casa X, iar pluton casa VI-a de fapt , pt ca desi cuspida casei VII-a e la 29.31 scorpion , cred se tine seama de acest lucru.
- venus guv casei a VI-a si a AS se afla in casa VIII-a capricorn si face sextil cu saturn de pe XI( saturn e singura planeta retrograda de pe harta conpusa -saturn conj cu kiron).
Multumesc.


Lilith nu face referire numai la trecut ci ea arata ceea ce s-a constiuit si dupa asta poti deduce trecutul. Cu Marte conjunct Lilith nu aduce in mod implicit un trecut dureros, cat unul tendentios. Ambii au fost o tentatie unul pentru celalalt si relatia lor a fost ascunsa si secreta. Acum isi ascund dorintele unul fata de celalat. Toata aceasta situatie ii poate transforma in dusmani de temut sau in reluarea acestei situatii, dar acum intr-un alt context social. Situatia se complica si intr-adevar capata o valore karmica mai importanta pt ca in IV avem Pluton si Uranus compus. Dorinta de libertate este conditionata. Exista neincredere reciproca si daca se va depasi asta relatie este purtatoare a unui mesaj special. Daca ascendentul comun este in Taur atunci tensiunea creata de retrogradarea lui Saturn in Berbec ii indica pe cei doi inamici care nu au reusit sa se inteleaga in trecut. Toata karma comuna se rezuma la sentimente de prietenie, daca acesta nu exista, lectia saturniana nu este invatata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 10:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daniela wrote:
a doua casatorie se interpreteaza in functie de casa XI sau de casa IX?


Da, a doua casatorie este data de casa XI



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 25 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group