It is currently Fri Mar 29, 2024 12:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Planeta bine sau rau aspectata
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 2:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am citit de multe ori despre o anume semnificatie daca planeta este "bine aspectata", sau alta semnificatie daca e "rau aspectata". Deci, cand o planeta este bine sau rau aspectata? Daca are un singur aspect, e mai clar, depinde de aspectul ala (cred). Dar daca face mai multe aspecte? Ma uit acum de exemplu pe o astrograma, unde Luna are 9 aspecte: 2 sextile, un trigon, 4 careuri, o opozitie si o conjunctie. Se face pur si simplu scaderea, 6 rele minus 3 bune?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Planeta bine sau rau aspectata
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 3:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, Mihnea, nu se face asa.
Importanta unei planete creste cu cat ea ocupa o pozitie cat mai privilegiata in tema. O astfel de pozitie poate fi una care o lega de ascendent, guvernatorul semnului natal, guvernatorul ascendentului, Mijlocul cerului, o planeta retrograda, NN.
Atunci cand spui daca o planeta este bine sau nu aspectat atunci sigur trebuie sa te gandesti nu numai la aspectele sale, ci si la calitatea planetei: domiciliu, exaltare, exil, cadere, peregrin.
Dupa ce ai luat in calcul aceste elemente stabilesti interpretarea planetei in semn apoi aspectele dintre planete si nu trebuie sa intelegi prin asta ca un aspect il neaga pe celalat, ci ca se construieste un ansamblu de calitati si defecte din care, la un moment dat primeaza ceva...fie o planeta, fie un aspect.
Hai sa facem un experiment. Alege-ti o tema si stabileste tu care sunt manifestarile planetelor... ale tuturor planetelor sau ale catorva si apoi postezi tema sau dai datele, o postezi eu si analizam impreuna ... cautam raspunsuri.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 9:04 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Pana posteaza Mihnea tema sau datele,pun si eu o intrebare,adica iti cer parerea Gheorghita.Fiindu-mi greu sa stabilesc care planeta este mai "armonic"sau disonant aspectata,am incercat dupa Dominique Clerc,sa atbilesc coeficientii demnitatilor:pl.in domiciliu-6 p;in exalt.-5p etc.Este eficiet?Am inteles din explicatia ta ,acum,cum trebuie judecat,dar daca am mai multe planete de acelasi "calibru"?De abia astept exeplul pe care-l veti analiza.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 10:56 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, poti sa faci si asta in joaca... edificator este analiza unei planete in contextul in care este pe tema...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 9:13 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
coser wrote:
Da, poti sa faci si asta in joaca... edificator este analiza unei planete in contextul in care este pe tema...



Multumesc

Acum am inteles.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group