It is currently Thu Mar 28, 2024 10:59 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: trutina lui hermes free&failed?
PostPosted: Thu Jan 17, 2008 7:17 pm 

Joined: Thu Jul 05, 2007 2:31 pm
Posts: 8
Location: Bucuresti
Dragilor, cred ca o iau razna. Am incercat sa-mi corectez ora de nastere. Am citit despre trutina si despre metoda echidistantelor. Am avut exemplul frumos de corectare a orei de nastere a lady Di. Zic frumos, pt ca acolo prin ambele metode gasim aceeasi ora. Acum am corectat ora mea si a partenerului meu, dar nu pica deloc(ora de nastere prin Trutina cu cea prin gasirea unei planete rectificatoare).
Tot chinuindu-ma, gasesc urmatorul program de calculare a trutinei: http://www.mihneafiran.ro/rectificare_trutina.php
Asta chiar m-a bagat de tot in ceata. Spune: Luna din harta prenatala este conjuncta cu descenndentul natal.
Ei bine, daca introduceti datele temei natale si a celei prenatale(a conceptie, cum s-ar zice), nu se pupa neam. Sunt diferente de grade bunee.
Poate vedeti si voi cu ochisorii vostri mai ageri si cu mintea mai spintena si ma lamuriti si pe mine.
Multam frumos!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 27, 2008 8:08 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Da-mi te rog datele tale, sa verific si eu. Si aceasta rugaminte o am si la altii care au intampinat aceeasi problema. Mama lor de bug-uri... :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 29, 2008 2:24 pm 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
Incearca Trutina lui Hermes de pe astrologikon. Ar trebui sa nu aiba erori pagina.

Am observat si eu erorile de pe pagina lui Mihnea.



_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 29, 2008 4:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Octavian wrote:
Incearca Trutina lui Hermes de pe astrologikon. Ar trebui sa nu aiba erori pagina.


Este o mica eroare data de programul tau, Octavian, cel putin in cazul datei mele de nastere, n-am stat sa analizez mai multe exemple. Se poate remedia usor, e vorba de perioada de gestatie:

Rezultatul tau:
Perioada gestatiei a fost de 282 zile, cu 9 zile mai lunga decat normal.
Conceptia a avut loc la data Apr 22 1967 ora 9:52:33am
Momentul exact al nasterii: Jan 28 1968 ora 9:44:36am

Rezultatul de pe siteul meu:
Ora natala rectificata: 28 ianuarie 1968 9:44 (GMT+2)
Mihnea - harta prenatala - 22 aprilie 1967 9:53 (GMT+2)
Perioada de gestatie: 280.99 zile

Rezultatul dat de ZET 8:
Prenatal date: 22.04.1967, 9:53:56
Pregnancy Term 280.993 days

In rest este ok.

Quote:
Am observat si eu erorile de pe pagina lui Mihnea.


Super, astept sa-mi dai un exemplu concret. Asta daca vrei sa fii de ajutor. :roll:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 30, 2008 1:07 am 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
Ora este verificata cu tranzite?

http://www.astroforum.ro/index.php?show ... hl=trutina

Acolo se vorbeste tot despre trutina de pe pagina ta.

Cat despre rezultatul de la mine... codul folosit nu este chiar liniar, din cauza asta probabil a schimbat perioada conceptiei cu o zi inainte de a afisa rezultatul. Totusi o sa ma uit mai indeaproape la exemplul dat de tine sa vad exact pas cu pas ce face.



_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 30, 2008 1:35 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Nu te lua dupa ce se scrie pe un forum sau altul de diversi sau diverse (oricum nu mai este de actualitate, codul a fost rescris in intregime).

Citat Virgo:
Quote:
Dragilor,
am gasit pe www.mihneafiran.ro/rectificare_trutina.php , un chestionar unde introduci datele si spune ca-ti calculeaza cu exactitate ora de nastere. Bla bla bla...


Incorect. Nu am spus nicaieri ca aceasta metoda calculeaza cu exactitate ora de nastere. De fapt, am afirmat exact contrariul:

Despre aceasta metoda, Lilly spune ca de multe ori a observat o nepotrivire chiar si de cateva grade fata de ore de nastere stiute ca fiind corecte. Pentru a fi in siguranta, aceasta metoda trebuie folosita cand se stie ora de nastere cu o aproximatie de maxim 2 ore, iar rezultatul ne va da certitudinea semnului Ascendent, dar nu si gradul lui. Aceasta metoda trebuie folosita cu precautie.

Aceasta metoda nu se poate folosi pentru rectificare, decat ca amuzament. O rectificare corecta se face intotdeauna prin progresii, tranzite si arce de cerc solare. Sa acordam incredere lu nenea Lilly, care spune ca rectificarea corecta este "by accidents", sau daca nu, sa verificam noi insine aceasta afirmatie.

Dar nu de asta e vorba, ci de exactitatea calculelor, pentru cine doreste sa foloseasca aceasta metoda, in ciuda avertismentelor de mai sus. Acum revin la partea a doua a citatului.

Quote:
Dar daca vrei sa verifici(sa vezi daca Luna conceptiei este la fel cu Ascendentul natal, de exemplu), nu se verifica. Plus ca ora nasterii calculata prin etapele cunoscute ale trutinei lui Hermes, nu este aceea data de site(si prin calculul meu mi se verifica relatiile de concordanta).


Las deoparte "etapele cunoscute" care sunt discutabile.

Asta era problema, si asta te-am rugat sa confirmi tu, spunand ca si tu ai gasit erori...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 30, 2008 2:03 am 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
Ah, eu la acel mesaj ma refeream. Verificasem si eu cand a aparut postul si, intr-adevar, datele nu se suprapuneau.

Oricum, felicitari pentru site! :) Toata lumea este incantata de el si mi-ai servit ca exemplu pentru ce ar fi trebuit sa fac! Oricum, omul cat traieste invata :)



_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 30, 2008 2:31 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Multumesc Octavian, felicitari si tie, ai realizat un site de exceptie. Putini isi dau seama de munca din spatele unui site, mai ales unul care foloseste intens interactivitatea. Iar faptul ca folosesti Astrolog 5.41 pentru calcule este un lucru foarte bun, calculele si hartile ridicate de pe siteul tau fiind extrem de exacte si complexe.
Ideea este ca impreuna am reusit sa mobilizam putin "astrologia romaneasca online", si cred ca se simtea nevoia acestei schimbari. Impreuna cu noi s-au mai miscat putin si altii, ceea ce este un lucru bun. Asa ca tot inainte, ca inapoi n-avem cum sa mergem :wink:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 30, 2008 8:58 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
Felicitari amandurora!
Ambele sunt bune...si ambele atat de negre! :twisted:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 31, 2008 12:34 am 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
@Mihnea: Multumesc pentru cuvintele de lauda! Sper ca ceea ce facem sa ajute lumea sa treaca peste materialismul actual... Sper multe :)

@Verronica: Multumesc :)
Da, am ales o tema neagra. Totusi, la sfarsitul lunii februarie voi face o surpriza membrilor astrologikon. Sper sa fie pe placul celor care doresc o tema mai deschisa la culoare, si nu numai!



_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group