It is currently Thu Mar 28, 2024 9:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 29 posts ] 
Author Message
 Post subject: TRANZITE GRELE
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 9:47 pm 
Multumesc pentru raspunsurile extrem de interesante.

As mai avea inca vreo cateva zeci de mii de intrebari :). Deocamdata as vrea sa ma lamuresti putin daca se poate in privinta tranzitului lui Saturn prin casa 10 (acum si retrogradeaza), face cuadratura cu Soarele natal si trece peste Uranusul natal. Ar putea insemna o schimbare la locul de munca, o intarziere sau neplaceri? Oricum stiu ca e indicat sa astept cu rabdare (asta este unul dintre cele mai cumplite lucruri).

Pluton in tranzit este exact intre nodurile lunare natale. Adica face cuadratura atat cu NN cat si cu NS. Ce ar fi mai indicat sa fac?

Multumesc
mihaela01


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 29, 2005 9:42 am 
Sper ca nu am speriat pe nimeni cand am spus ca am cateva zeci de mii de intrebari :D Nu le voi adresa inca :)
Oricum temele de discutie sunt fascinante!

mihaela01


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 01, 2005 1:47 am 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
pe la mijlocul lui septembrie 06 ma "pashte" un saturn in leu,CASA A XII-a,si kulmea!!!!!atunci voi fi in cl a 12a :shock: :roll:
asa......saturn in leu:opozitie venus,soare
cuadratura:marte,luna,jupiter,pluto
sextil :lilith(?) nu prea sunt sigura + MC
mai mult k o aproximatie ,deoarece sper totusi sa fi gresit in privinta gradelor si pana atunci sa iasa din gradul maxim de formare a aspectelor negative.....



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: TRANZITE GRELE
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Multumesc pentru raspunsurile extrem de interesante.

As mai avea inca vreo cateva zeci de mii de intrebari :). Deocamdata as vrea sa ma lamuresti putin daca se poate in privinta tranzitului lui Saturn prin casa 10 (acum si retrogradeaza), face cuadratura cu Soarele natal si trece peste Uranusul natal. Ar putea insemna o schimbare la locul de munca, o intarziere sau neplaceri? Oricum stiu ca e indicat sa astept cu rabdare (asta este unul dintre cele mai cumplite lucruri).

Pluton in tranzit este exact intre nodurile lunare natale. Adica face cuadratura atat cu NN cat si cu NS. Ce ar fi mai indicat sa fac?

Multumesc
mihaela01


Tranzitul lui Saturn prin casa X nu este atat de dificil si periculos cum este prin Leu si, mai ales, cum este cand e retrograd. Pe casa X este un fel de domiciliu de casa si ofera reasezarea prioritatilor in carira, renuntari la preocupari insipide ce consumau timp si energie, la obligatii morbide...
Distrugerile lui Saturn nu sunt capricii asa cum sunt prin Uranus, ci ele reprezinta o reasezarea a prioritatilor. Da, daca asta inseamna sa iti pierzi locul de munca, ti-l vei pierde. Ceea ce mai este important de semnalat la tranztiul lui Saturn este ca el nu va combate in mod implict o anume situatie sociala, cat va combate o atitudie interioare superficiala, o atitudine pasiva in fata unor posibile schimbari, va combate rigiditata pe un anume confort si va arata ca poate fi altfel. Saturn iti arata ca esti viu, ca poti actiona si ca merita sa te implici putin in actiuni prin mobilizarea emotiilor.
In felul acesta devii mai matur si capeti putina experienta. Daca dupa o experineta uraniana spui "nu-mi vine sa cred ca am trecut prin asa ceva si sunt inca intreg!" dupa o experineta saturniana spui "a fost greu, dar, uite, a meritat".
Daca va combate ceva cu vehementa, atunci, Saturn, va combate acentuarea semnelor de aer. Este ca si cum ar avea ciuda pe ele ... :D :D si este clar ca acest tranzit va fi resimtit mai puternic de cei cu o accentuare a semenelor de aer care pot fi prea intelectuali, prea volubili in exprimare, de orice natura este ea, si prea putini axati pe esential. Daca tema natala va avea elementul apa dezechilibrat, ce isi va directiona vibratia si trasaturile spre un ascendent in semn de aer, sau, in ciuda accentuarii semnelor de apa, va avem un regent global in semn de aer, Saturn va reconfigura periodic prioritatile ca si cum ar fi un avand puternic impotriva unei pasari care nu mai poate zbura si vrea cu disperare sa se azeze pe p ramura, dar nu poate din cauza lui.
Casa X insa nu aduce numai posibile schimbari profesionale si mai ales un nou statut social, ci si o noua demnitate. Cant Saturn trece prin X intotdeauna avem experiente sociale ce ne sporeste demnitatea, chiar daca unii se vor tari prin noroi in urma loviturilor saturniene ei o vor face cu demnitate si isi vor aminti de aceasta peiroada ca de una in care au invatat ceva.
Saturn pune insa accent foarte mult pe oameni. Daca aveti Saturn pe X cautati sa va armonizati relatiile mai mult decat ati facut-o pana acum, investiti in prietenii chiar daca s-ar putea sa nu vi se raspunda frumos... cautai compania oamenilor puternici si buni care sunt conform cu idealul vostru. Evident, sa nu va asteptati ca va fi usor. Cel cu Saturn pe X poate fi chiar umilit rau, dar tot acest conflict vine ca si cum am curata o rana - ar putea durea, uneori chiar foarte tare, dar este util si sanatos.
Mihaela, daca ai Saturn in X nu iti pot recomand altceva, cu atat mai mult daca face cuadratura cu Saturn natal... alegerile interioare pe care le faci acum sunt esentiale pentru ce va urma... sa nu te astepti la rezultate imediate ca Saturn nu se garabeste niciodata, el merge incet si sigur, iar in ritmul sau este imbatabil. Saptamana cand Saturn este in conjunctie la grad perfect cu Uranus sa fii atenta la sectorul sanatate. El poate fi subrezit si poti sa-ti faci rau singura consumant un aliment nepotrivit momentului sau chiar rau.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Thorra wrote:
pe la mijlocul lui septembrie 06 ma "pashte" un saturn in leu,CASA A XII-a,si kulmea!!!!!atunci voi fi in cl a 12a :shock: :roll:
asa......saturn in leu:opozitie venus,soare
cuadratura:marte,luna,jupiter,pluto
sextil :lilith(?) nu prea sunt sigura + MC
mai mult k o aproximatie ,deoarece sper totusi sa fi gresit in privinta gradelor si pana atunci sa iasa din gradul maxim de formare a aspectelor negative.....


Pentru un varsator un Saturn in casa XII in Leu te va obliga la alegeri dificile. Se pare ca vei fi cam dezamagita de oameni si ai putea sa depasesti aceatsa sumbra predictie CU O SINGURA CONDITIE... daca acum investeti in ei incredere sau afectiune chiar daca iti sunt inferiori din multe puncte de vedere... "Omul harnic isi face vara sanie si airna caruta" spune un proverb... si nu unul orcare, ci unul saturnian.
Eu am avut partea de o realizare teribil de mare pe care mi-o doresc de ani de zile pe un tranzit dur al lui Saturn peste ascendent in situatia in care se stie ca in astfel de situatii rezistenta organismului scade, sansele de asemenea. dar, stiind ce ma astepta m-am pregatit din timp... deci se poate, eu am reusit, deci si tu poti!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:48 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
si eu credeam k totul a fost doar un cosmar.......ma refer k am suferit MUUUUUUUUUUULTE DEZAMAGIRI CU OAMENII TRADATORI DAR sa spunem k a durat de la sfarsitul lui 2003 ,a atins apogeul in mijlocul primei jumatati a lui 2004,a continuat dar in mod diminuat pana in vara aceasta..........dupa care a incetat sa spunem.........mai bine zis si datorita unei schimbari de mentalitate la mine si de abordare a problemelor;am inlaturat orice frica,orice neincredere,am prins fooooooooooooooooooooarte mult curaj,forta de lupta,ambitie puternica............a fost ca si cum intr-adevar reusisem sa fiu eu;in sfarsit reusisem sa inlatur acele energii negative care ma bantuiau dureros de inca dinainte de 2003..........
si acuma cand ma gandesc ca va fi si influenta aceasta.......nu,....acele fantome ale trecutului nu vor reusi niciodata sa ma mai chinuie deoarece le-am alungat odata pentru totdeauna,plus k am devenit imuna la eventualele lor reveniri,pe deasupra recapatand capacitatea pierduta de a le infrunta..........!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: 8) 8) 8) 8)
lucrul care ma ingrijoreaza este viitoare influenta negativa a celorlalti asupra mea,ADICA GHINIONUL.........adica de exemplu:totul merge struna si deodata intervine ceva paradoxal care anuleaza toate sansele ca o actiune de intreprindere sa-si :twisted: 8) urmeze cursul firesc..........un fel de legile lui Murphy,........PARADOXUL PUR.........totul decurge normal.......knd dintr-o data intervine ceva nefast care sa inchida drumul catre "asa cum ar fi trebuit sa se intample";........MIE NU-MI E FRICA DE ORICE FEL DE CONFRUNTARE CU ORICINE;IN SCHIMB MI-E FRICA DE INFLUENTELE CARE VIN INDIRECT DE LA OAMENI SI NU POT FI SCHIMBATE,ADICA ATUNCI CAND NU EXISTA NICI UN FEL DE CONFRUNTARE,iar oamenii din saptele cortinei trag sforile in dezavantajul tau,iar tu te infurii,te simti in forta sa-ti aperi drepturile si sa-i "face them",dar ei nu sunt de gasit..........,sau dak reusesti sa-i confrunti,desi tu ai dreptate si te-ai justificat si i-ai combatut 100%,nu reusesti deoarece ei invoca de exemplu,nush ce "lege,regula" logica din punct de vedere al fromularii,dar ilogica din punct de vedere al intelesului :?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 9:55 pm 
Deci sa inteleg ca tranzitul lui Saturn prin casa 10 este un fel de matura care face curatenie, inlatura balastul sau ceea ce nu mai corespunde, adica nu mai poate fi actual. De fapt toate tranzitele ne poarta spre destin! In orice caz este important sa stim ce anume ni se cere pentru a actiona intr-un fel, in cunostinta de cauza si pentru a nu face lucruri nesabuite din nerabdarea cu care am vrea sa treaca o perioada stresanta.
Multumesc mult pentru raspuns.

Sunt de acord cu Thorra ca este frustrant sa nu stii cine este cel care iti provoaca din umbra un esec sau doar o neplacere. Draga Thorra asta se numeste LASITATE. Iar tu esti inca un copil (destul de intelept, trebuie sa recunosc) si vei avea destule ocazii in viata ta pentru a te convinge ca este trasatura de caracter cea mai frecvent intalnita. Ti s-a dat aici un sfat extrem de intelept. Nu astepta nimic in schimb atunci cand investesti afectiv in oameni.

mihaela


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 10:27 pm 

Joined: Mon Jul 25, 2005 3:37 pm
Posts: 47
Location: Bucuresti
Simt nevoia sa ma alatur si eu acestui topic intrucat si la mine Saturn este in casa XII, in leu fireste. E aici de ceva vreme si pot spune ca pana acum mi-a adus ceva probleme mai ales ca imi tranziteaza Martele natal si dupa cum spunea si Coser mai are si ceva cu semnele de aer, tinand seama ca sunt Balanta si mai am vreo 2-3 planete in semne de aer. Pana acum mi-a adus multa revolta interioara, dorinta de a avea mai mult, mai multa lupta crancena as putea spune cu mine insami ca vreau mai mult, impunerea de termene limita pentru realizarea anumitor aspecte. Nu trebuie sa uitam ca acum Saturnul mai e si retrograd acum pana prin februarie 2006. Saturnul intr-adevar iti cere sa ai rabdare, iar acum mai mult ca oricand rabdarea e o trasatura de caracter care nu ma caracterizeaza. Sper ca munca ddepusa acum sa se cunoasca ceva mai tarziu ca daca nu sunt in stare sa ma lupt cu leii si tigrii si cu orice ar fi nevoie...Saturnul pe XII mai aduce si izolare.
Problema mea e luna iunie 2006 care imi aduce o tranzit cred destul de urat, un Saturn si un Marte - conjuncte in tranzit peste Martele natal evident in casa XII. Sper numai sa nu iasa scantei. Sincer nu prea stiu ce ar insemna, dar ar fi o solutie sa ma culc si sa ma trezesc dupa ce trece :P poate asa nu strang de gat pe nimeni :P


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 11:49 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
camelia wrote:
Problema mea e luna iunie 2006 care imi aduce o tranzit cred destul de urat, un Saturn si un Marte - conjuncte in tranzit peste Martele natal evident in casa XII. Sper numai sa nu iasa scantei. Sincer nu prea stiu ce ar insemna, dar ar fi o solutie sa ma culc si sa ma trezesc dupa ce trece :P poate asa nu strang de gat pe nimeni :P


Stai linistaita ca nu este atat de rau cum pare... e vorba despre un dublu Marte si un Saturn pe Leu, dar e vorba de casa XII unde Marte nu este atat de agresiv cum pare. Da, te poate face vulnerabila in fata necunoscutului, dar daca aduci un tribut lui Saturn adica iti impui cu seninatate niste restrictii sub forma de reguli, detasare, ajutor neconditionat, Marte devine un sprijin si iti poate transforma tot ceea ce e in jur in avantaj propriu. Sa nu uitam ca a XII-a casa astrologica este analogica zodiei Pesti care cere nativului 2 lucruri mai mult decat altele, doua lucruri care lucreaza impreuna, sunt chiar interdependente:1) vointa; 2) ajutorul neconditionat.
Si pentru ca este Pesti si nu Fecioara nu trebuie amestecat ajutorul neconditionat cu sentimentul datoriei pentru ca scapi de niste conditionari si dai de altele.
Asadar conjunctia de care mi-ai spus o pregatesti inca de pe acum. Inca de pe acum sa cauti sa cultivi pentru binele tau mai multa intelegere, detasare si vointa pentru ca atunci sa poti face fata efortului energetic la care vei fi supusa. Este ca si cum te-ai pregati pentru un concurs sportiv, pentru care ai nevoie de un antrenament serios in care sa fii totala...

mihaela01 wrote:
Deci sa inteleg ca tranzitul lui Saturn prin casa 10 este un fel de matura care face curatenie, inlatura balastul sau ceea ce nu mai corespunde, adica nu mai poate fi actual. De fapt toate tranzitele ne poarta spre destin! In orice caz este important sa stim ce anume ni se cere pentru a actiona intr-un fel, in cunostinta de cauza si pentru a nu face lucruri nesabuite din nerabdarea cu care am vrea sa treaca o perioada stresanta.
Multumesc mult pentru raspuns.


Da, cam asa este numai ca tragedia nu vina din faptul ca face curatenie, pentru ca Saturn cam face curatenie prin toate casele prin care trece, problema este sa nu curete de tot... sa nu fie nevoie ca smulgand buruieni sa lase traume adanci...
Iar de stiu dinainte chiar ca este bine .... dar sa nu te astepti la rezultate miraculoase din prima secunda decat daca esti un om care se cunoaste foate bine pe sine si se poate modela usor pentru ca o configuratie astrala sa nu fie decat un alt prilej de a lucra cu sine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: intrebare
PostPosted: Tue Jan 03, 2006 3:34 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
tranzitul lui uranus in casa 11 ce sanse imi poate aduce pt cumpararea unei garsoniere?
Am o prietena care lucreaza la o agentie imobiliara. E posibil in primavara sa ma ajute ea, sau mai rau ma incurca? Pt.ca in perioada aia uranus va merge retrograd....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Tue Jan 03, 2006 5:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Probabil ca te referi la Jupiter, el iti tranziteaz casa a XI-a, Uranus trece acum prin Pesti si la tine prin casa III.
Ar fi cateva sanse, dar va trebui sa te implici. Daca ajutorul iti vine prin Jupiter, in situatia in care Jupiter si Pluton sunt acum in receptie mutuala, daca iti vei gasi, atunci va fi una mai putin frumoasa pe care va trebui sa o preschimbi calitativ (sa-i aplici mici imbunatatiri) sau sa o vinzi si sa-ti iei alta...
Eu iti doresc sa reusesti... Saturn pe VIII iti va aduce stres nu gluma...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 04, 2006 10:55 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
multumesc f mult .
Stiu ca e greu, dar situatia e stresanta, adica trebuie neaparat sa o schimb indif. ce riscuri mai apar, pt ca asa cum e acum nu se mai poate.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 05, 2006 9:28 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai, ca sa fiu sincer, nu prea cred ca esti in situatia in care sa alegi. Situatia este incaordata... si siti cum este cu ferestrele astea de noroc?!?... cam trebuie sa le pregatesti din timp. Eu stiu ca pe tine te preocupa, dar poate trebuie sa schimbi metoda, sa folosesti alte instrumente, sa apelezi la alti oameni... nu te lasa in baza ca vine norocul, pt ca norocul trebui sa te gaseaca pregatita, sa primesti, altfel el va face un pas mare mare peste tine si viata ta va ramane neschimbata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: TRANZITE GRELE
PostPosted: Tue Jun 06, 2006 12:30 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Tranzitul lui Saturn prin casa X nu este atat de dificil si periculos cum este prin Leu si, mai ales, cum este cand e retrograd.


Despre tranzitul lui Saturn prin Leu am citit articolul tau "SATURN IN LEU( 16 iulie 2005, ora 15:29– 2 septembrie 2007, ora 16:48 - O RETROSPECTIVA SI O VIZIUNE ASUPRA PUTERII" .
Te-as ruga sa revii putin asupra situatiei in care Saturn tranziteaza Leul pe casa VIII, unde este Uranus natal retrograd , cu care se va afla in conjunctie pe 16 iulie 2006, cand tot pe VIII si tot in Leu va fi in tranzit Marte.
Cred ca necesita o pregatire serioasa perioada respectiva ( si nu numai!) :shock:
...si inca un "micut" amanunt: acea cj ce se va forma se va opune soarelui natal :(


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 12:24 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
Saturn imi da batai de cap!!!!pana la 27 septembrie 2007 (intre 6 decembrie 2006 si 20 aprilie 2007 iar intra retrograd , pastrandu-se aceleasi aspecte si aceeasi casa!!!!) va ramane in opozitie cu soarele , iar pe 11 octombrie 2008 (retrogradare again 08 decembrie 2007 ---03 mai 2008, iar intre perioada 25.martie 2008 si 11.iunie 2008 reintra in cs XII ) va intra de-abia in casa I ;si sincer,nici pozitia p casa I nu va fi usoara,dar macar nu va mai face aspecte stresante!!!
Pana la : 26.05.2007 – saturn in cuadratura cu venus
25.08.2007 – saturn in cuadratura cu luna
si nu mai spun ca neptun(conjunct soare) trebuia sa intre in casa a VIa luna asta(nu degeaba sanatatea mea o luase razna rau) , dar a intrat in retrogradare pana pe 29.10 anul acesta ,rascolind casa V !!
uranus de pe 19 iunie pana pe 20 noiembrie anul acesta e retrograd in casa a VIa..urmand ca apoi pe 6 aprilie 2007 sa intre in casa VII.....
GROAZNIC!!!



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 4:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Uranus in casa VII pentru un varsator aduce incercari dificile la capitolul sinceritate. Oamenii si atentia lor nu mai constituie pentru varsator un punct de atractie si tocmai pentru ca asta le poate parea celorlalti o retragere, varsatorul poate primi replici dure, refuzuri categorice, atacuri poate chiar la persoana dure, marcante.
Poate oare varsatorul sa priveasca toate aceste cu detasare si intelegere, fara sa judece si sa incadreze?
Varsatorul simte original si traieste excentric, iar aceasta perioada pare sa fie dura pentru ca in situatia in care uranus aduce neprevazutul in viata varsatorului acesta trebuie in acelasi timp sa faca fata situatiilor noi, dar sa si ofere celorlalti explicatii fie pentru a-i proteja fie pentru a se proteja de tensiunea crescanda.
Mult succes...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 4:24 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
Quote:
Uranus in casa VII pentru un varsator aduce incercari dificile la capitolul sinceritate. Oamenii si atentia lor nu mai constituie pentru varsator un punct de atractie si tocmai pentru ca asta le poate parea celorlalti o retragere, varsatorul poate primi replici dure, refuzuri categorice, atacuri poate chiar la persoana dure, marcante.
Poate oare varsatorul sa priveasca toate aceste cu detasare si intelegere, fara sa judece si sa incadreze?
Varsatorul simte original si traieste excentric, iar aceasta perioada pare sa fie dura pentru ca in situatia in care uranus aduce neprevazutul in viata varsatorului acesta trebuie in acelasi timp sa faca fata situatiilor noi, dar sa si ofere celorlalti explicatii fie pentru a-i proteja fie pentru a se proteja de tensiunea crescanda.
Mult succes...

succes..as vrea eu :cry: :cry: ...DE ALTFEL e singurul kre ma mai poate scapa....si norocul ...numai 'actiunile normale' nu....acum ma simt de parca as avea uranus in tema natala in cs VII,dar nu,il am in a 4a,.......;)adica ma refer ca de asta am avut parte 80% din aprtea oamenilor de-a lungul vietii....deci.....+saturn si uranus....va fii miracol daca voi supravietui..mi-e frica,sincer,sunt kmpanicata,dar cum toata viata numai aproape asta am simtit,atmosfera belicoasa in continuu...... :evil: ...ar trb sa fiu 'imuna'.ummm...nope...sincer :oops: :? ..inca mai sunt vulnerabila ,normal,dar reactia mea s-a schimbat demult...nus tiu,....sper ca tranzitul NN peste cel natal si lilith din casa 1 vor mai ameliora situatia,dar in special lilith ,.p ea ma bazez :lol:
la sf lui iunie 2007 ma pandeshte bacul si eu cum nu ma comport mai deloc ca ceilalti de varsta mea,evident ,pare ciudat,dar numa consum deloc,adica,...mi se apre foarte straniu sa-i vad - si vorbesc si de viitor - p ceilalti cum se tot zbat si se agita...eu sunt paralela.....nu ma stresez ca nu am de ce si am probleme mai importatne carora le dau atentie..nu la niste porcarii.dar cel mai mult am enerveaza atunci cand exagereaza rau,si atunci simt cum imi transmit starea lor si imi vine sa-i strang de gat :evil:;dar in fien,orizontul lor fiind limitat,atarna de nimicuri.... sper pana atunci sa nu ma influenteze tranzitele in rau...ca ati vazut ce 'frumuseti ma vor intampina.....' :roll:



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 5:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Thorra wrote:
Quote:
la sf lui iunie 2007 ma pandeshte bacul si eu cum nu ma comport mai deloc ca ceilalti de varsta mea,evident ,pare ciudat,dar numa consum deloc,adica,...mi se apre foarte straniu sa-i vad - si vorbesc si de viitor - p ceilalti cum se tot zbat si se agita...eu sunt paralela..... :roll:


No, nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar eu am citit "Ion" cu cateva zile inainte de proba orala la romana, deci se poate si altfel... pe vremea aceia aveam Uranus in VI conjunct cu Neptun si pentru ca nici eu nu aveam preocupari comune cu colegii mei de atunci faptul ca mi-am vazut de ale mele m-a ajutata foarte mult... Sigur eu mizam pe ceva si a mers...
Cand mi-a trecut Uranus in VII a fost primul mare esec in materie de colaborari si asociati (1998) si toate asocierile mele au fost marcate de acest Uranus pe VII pe care nu am avut puterea sa-l combat... pentru ca nu a depins de mine, ci - casa VII - de celalalt.
Acum este in VIII, actiunea sa este alta si pot sa spun ca ii inteleg limba pe care o vorbeste el in VIII pentru ca am inteles ceva din ce mi-a facut cat a stat in VII. Un sfat - sper sa-ti fie de folos - nu lua de decisiv acitunea in sine, ci genul de relatie pe care ti-l indica Uranus ca e subred... acolo trebuie sa lucrezi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 10:14 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Cum este tranzitul lui saturn pentru un varsator in casa 5 (face doar o opozitie cu soarele). Poate aduce dezamagiri din partea iubitului sau a persoanelor apropiate, o scadere a bucuriei de a trai? Ce sfat ar trebui sa urmez si la ce sa ma astept
Va fi nevoie sa fac alegeri dificile in ceea ce priveste relatiile cu cei din jur sau va voi avea parte de conditionari ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 13, 2006 8:49 pm 
Flori80, cu siguranta in perioada tranzitului lui Saturn vei avea parte de conditionari, pt ca asta face Saturn prin toate casele prin care trece. Prin casa 5 Saturn poate aduce limitari, frustrari sau amanari in dragoste sau in relatiile sentimentale. Iar opozitia cu Soarele intareste asta deci este potrivnica unei reusite acum in aceasta perioada.
Testele lui Saturn sunt dureroase pt ca ne obliga impotriva vointei noastre. Insa eu tot timpul m-am intrebat daca ceea ce ne dorim este cu adevarat benefic pt noi! De aceea considera te rog daca poti ca Saturn te opreste de fapt spre binele tau. Daca accepti asta s-ar putea ca maturizarea in urma testelor lui Saturn sa fie imbogatita si cu un plus de intelepciune.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 7:52 am 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Cand se analizeaza tranzitul unei planete sunt importante doar aspectele acelei planete aflate in tranzit cu planetele natale sau si cu planetele aflate tot in tranzit? De ex in cazul lui saturn acesta face mai multe aspecte cu alte planete in tranzit (careu jupiter, op neptun, op Kiron)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 8:12 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Buna, Flori, din cate stiu eu se iau in calcul toate aspectele, inclusiv cele pe care le face cu celelalte planete in tranzit- bine, acum, daca e vorba de Mercur, influenta nu e prea importanta, dureaza putin- te uiti mai mult la rel. cu planetele grele in tranzit.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 8:13 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Buna, Flori, din cate stiu eu se iau in calcul toate aspectele, inclusiv cele pe care le face cu celelalte planete in tranzit- bine, acum, daca e vorba de Mercur, influenta nu e prea importanta, dureaza putin- te uiti mai mult la rel. cu planetele grele in tranzit.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 9:16 am 
Flori, atunci cand se analizeaza tranzitele se iau in calcul atat aspectele cu planetele natale, cat si aspectele pe care planetele in tranzit le fac intre ele. Insa acestea din urma sunt valabile pentru toata lumea. De exemplu acum toti avem in astrograme Saturn in cuadratura cu Jupiter si Saturn in opozitie cu Chiron si Neptun. Depinde pentru fiecare om in parte ce case sunt astfel activate, si de asemenea in mod particular ce aspecte face Saturn (l-am luat pe el ca exemplu) cu planetele natale, in special cu cele individuale. In felul acesta se particularizeaza tranzitul.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 17, 2006 9:35 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Flori,
Asa cum toata lumea stie deja Saturn restructureaza valorile tuturor zodiilor cu o periodicitate de aproximativ 30 ani. Astfel ca la fiecare aprox. 2,5 ani registrul starilor si predispozitilor se schimba. Toate planetele actioneaza:
1. asupra zodie tranzitata
2. asupra zodiei opuse
3. pe cruce (cardinala, fixa, mobila)
Sigur orice tranzit are elementele sale particulare, dar orice analiza generala trebuie sa atinga aceste 3 influente. Pentru un varsator Saturnul din Leu ii afecteaza relatiile, asocierile, spiritul dreptatii, dorinta de face ordine in viata altora. Se schimba ceva in relationare. Legaturile se rup iremediabil, grav sau se consolideaza. Saturn aduce maturitate iar Leul vine pecasa VII a varsatorului deci in viata varsatorului se pare ca va aparea putin dreptate. Tema generala va indica daca dreptatea va fi doar a lor (a varsatorilor!!!) sau va fi o dreptate favorabila tuturor.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 18, 2006 12:12 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Pentru un varsator Saturnul din Leu ii afecteaza relatiile, asocierile, spiritul dreptatii, dorinta de face ordine in viata altora. Se schimba ceva in relationare. Legaturile se rup iremediabil, grav sau se consolideaza.


Eu ( varsator fiind!!) chiar am simtit ceea ce spune Gheorghita! Pana acum, tranzitul lui Saturn prin Leu,( pe care recunosc ca l-am privit cu teama!) mi-a consolidat relatiile cu o persoana cunoscuta de ceva vreme , dar pe care se pare ca nu o cunoscusem suficient de bine si tot acest tranzit mi-a scos in cale o alta persoana cu suflet MARE, pe care o admir tare mult, desi este extrem de departe de mine!
Astept perioada in care Saturn in tranzit prin Leu va fi conjunct cu Uranus natal, sa vad cat de bine stau cu sanatatea!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:16 am 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
pt. ca vorbeati de saturn prin 12, sa va povestesc si de al meu: eu taur cu asc. in rac, cand a trecut saturn prin casa 12 (parte in gemeni, parte in rac), a fost tragedie sociala! in carti scrie de izolare...la mine a fost IZOLARE CU I mare! 2 ani n-am iesit din casa decat pana la serviciu, supermarket si la zilele de nastere ale putinilor prieteni(unde nu ma mai simteam bine)...in conditiile in care eram destul de populara inainte de acest tranzit si eram si la o varsta destul de activa social (25-27 ani). pur si simplu n-am putut sa controlez izolarea sociala, s-a adancit si agravat de la o zi la alta. Interesant este ca la un moment dat nici n-am mai vrut sa mai ies din ea. ma obosea orice contact social, nu-mi venea sa stau decat acasa unde nici acasa nu eram fericita.. :(
peste asta au venit Remuscarile, tot cu R mare. toate greselile pe care le facusem pana in momentul acela, in toate domeniile, au navalit peste mine sub forma de regrete. doi ani de procese de constiinta am avut:)) acum imi vine sa rad, dar atunci era de plans...si nu reuseam sa pozitivez remuscarile, in sensul de a trece peste ele cu bagaj informational mai bun. nu treceam la fapte sa repar ceva etc, doar zaceam si regretam...a lucrat foarte neprietenos saturnul pentru mine in 12 :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: saturn
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 12:06 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
mag
Astept perioada in care Saturn in tranzit prin Leu va fi conjunct cu Uranus natal, sa vad cat de bine stau cu sanatatea!


hallo..,

si la mine este saturn in tranzit prin leu in casa 3 si face incurind opozitie cu venus natal in casa 9.
ce neplaceri prevesteste? :oops:

multumesc frumos

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: saturn
PostPosted: Sat May 26, 2007 12:55 am 

Joined: Thu Oct 06, 2005 12:58 pm
Posts: 15
Location: bistrita
te rog frumos , Gheorghita
binenteles ca e vorba tot de Saturn
de cand a intrat in leu (eu sunt leu) am incercat sa intuiesc ce efect poate avea tranzitul peste soarele natal(casa VIII). Poate insasi acest tranzit prin VIII imi aduce tot felul de ganduri pe care incerc sa le indepartez. Saturn a ajuns odata la gr. 22 unde e soarele meu , apoi a retrogradat si acum , fireste , se apropie din nou . Stii ce e ciudat? Cand a fost prima data la gr. 18 am fost teribil de racita si mi-a trecut foarte greu . Acum , cand s-a hotarat sa revada acel punct , am tras iar o raceala zdravana dar mi-a trecut mult mai repede . Nu am reusit sa leg tranzitul acesta de "raceala'" si grad , dar m-a intrigat coincidenta. Problema am identificat-o demult , de cand a intrat in leu. Saturn face pentru a doua oara cj. perfecta cu soarele meu( si cu Venus in tranzit) in saptamana in care eu am de sustinut licenta. Chiar daca prin sensul casei si natura planetei nu pot face o relatie DIRECTA cu examenele , te-as ruga frumos sa ma ajuti cu sfatul tau , cum pot sa depasesc momentul intr-un mod cat mai onorabil , moment care oricum , si fara acest tranzit , e suficient de stesant ? Binenteles ca eu fac ce depinde de mine , invat cat ma tin... neuronii ( si-aici rezist tentatiei de-a ma lauda )
Eu nu am scris de foarte mult timp pe forum( ceea ce nu inseamna ca nu am fost cu voi). Aveam sentimentul ca e mult mai important ce citeam decat ce as fi putut spune eu , in domeniu. Cu cat aflu mai multe , cu atat imi dau seama ce putin stiu , cat de mult as vrea sa stiu si cum , de atatea ori , as imparti minutul in zece...
Probabil ca datele mele nu mai exista. Pentru orice eventualitate ...15.08.1966 ora16:10 ( dupa cum ai aproximat tu), Bistrita


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 29 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group