It is currently Fri Mar 29, 2024 2:06 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: conjunctie saturn, kiron si mercur in pesti
PostPosted: Thu Apr 17, 2008 11:41 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
am o rugaminte:

imi puteti explica va rog: ce semnifica o conjunctie saturn, kiron si mercur(retrograd) in pesti in casa 10, in harta natala.

va multumesc din suflet

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 21, 2008 9:52 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Casa X este casa realizarii, in aceasta casa iti poti gasi vocatia, ceva spre care esti chemata, dar , tot in casa X ti se cere sa faci dovada lucrurilor , reusesti sau nu sa castigi o pozitie sociala, un statut public, o anumita putere sociala. . In aceasta casa , serviciul este cel care iti defineste pozitia in comunitatea in care traiesti dar si ceea ce esti capabila sa realizezi prin tine insati.
Saturn in casa X iti aduce un grad de rezistenta foarte mare in drumul de a-ti cladi o cariera dar si o capacitate mare de a face fata responsabilitatilor. Cu Saturn in aceasta casa , in fiecare zi vei fi testata, nimic nu ti se da prea usor, trebuie ca, zi de zi sa faci dovada unei buni pregatiri profesionale , a conduitei morale. Construirea unei cariere cu Saturn in aceasta casa nu este un lucru prea usor, asta nu inseamna ca ambitiile personale nu se vor implini , ci doar ca pentru a obtine acest lucru este nevoie de multa munca.
Atunci cand Mercur retrograd este in aceasta casa , dificultatile cele mai mari le vei intampina in a te face inteleasa de cei din jur , de multe ori vei capitula in relatiile interumane intrucat simti ca nu gasesti canalul de comunicare care sa te satisfaca si preferi astfel sa te interiorizezi. Aceasta interiorizare te ajuta la crearea unei profunde constiinte de sine dar si la mandria de a avea calitati si virtuti rare. Acest lucru iti induce o nevoie permanenta de a impresiona pe ceilalti, de a-ti demonstra calitatile mentale dar si o dorinta de a-I domina pe ceilalti la nivel psihic. Dificultatea in a intelege propriile limite are o legatura directa cu trecutul , cu experientele traite care nu au nici o legatura cu viata prezenta.Incercarea lui Mercur retrograd este legata de trairea prezentului , de acceptarea relatiilor dar si de a te adapta diversitatilor.

Kiron in casa X aduce originalitate , o cariera originala, teluri dificile .
Saturn si Kiron aduc sustinere si incurajare pentru manifestarea lui Mercur retrograde in exterior, dar Saturn o face intr-un mod mai practic, mai invechit daca pot sa ma exprim asa, pe cand Kiron este destul de original. Important este sa incerci sa realizezi un echilibru , un echilibru prin care Mercur sa te poata ajuta sa-ti folosesti capacitatile mentale intr-un mod ordonat, sa treci peste blocajul ce apare in comunicarea cu ceilalti. Trebuie sa renunti la aderarea rigida fata de anumite concepte, opinii limitate iar pentru asta te poate ajuta Kiron.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: multumesc adria
PostPosted: Wed Apr 23, 2008 2:04 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:)

ti-am citit de citeva ori mesajul sa inteleg bine ce mi-ai scris.
in mare iti dau dreptate ca este si cea ce simt si traiesc..

peste tot aud ca merkur retrograd ...mai ales in pesti unde este in exil si cadere aduce blocaje de comunicare.
asta la mine nu este de loc..am inceput sa vorbesc la 7 luni si cind am am fost mica ...imi spuneau micutul advocat.
nu ca vorbeam asa mult..dar scoteam fraze filozofice la o virsta foarte frageda.

cind m-am maturizat am invatat sa sa analizez oameni (binenteles fara sa-i judec). asa am invatat sa cobor sa-u sa ma ridic la fiecare nivel de comunicare ca partenerul meu sa se simte bine si in pielea lui.
adevarat este :
Quote:
Acest lucru iti induce o nevoie permanenta de a impresiona pe ceilalti, de a-ti demonstra calitatile mentale dar si o dorinta de a-I domina pe ceilalti la nivel psihic.

pericolul asta exista permanent..si incerc sa ma controlez tot timpul sa nu abuz de darul primit si sa respect legea cosmica -liberul albitru.


ce-l prvieste pe saturn in 10..ii multumesc foarte mult. a stat cu bota toata viata mea linga mine, si cind imi intindeam degetele sa fac cite o prostie, imi si dadea peste mina.
soarele , luna, marte in berbec si venus in varsator au comportamentul ununi adolescent :D

cariera cu saturn in 10(pesti): sigur realizarile au fost pe la 35 de ani. dar cariera nu am facut deoarece nu ma interesat niciodata. dar intodeauna am fost in fruntea unui grup si am luptat in interesul tuturor.
in schimb am jucat un rol major in grupuri umaniste si caritative . (NN in taur casa 11)

multumesc
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: conjunctie saturn, kiron si mercur in pesti
PostPosted: Mon May 26, 2008 10:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
am o rugaminte:

imi puteti explica va rog: ce semnifica o conjunctie saturn, kiron si mercur(retrograd) in pesti in casa 10, in harta natala.

va multumesc din suflet

laura


Dupa parerea mea aceasta combinatie este semn de putere. Mercur retrograd in Pesti chiar aduce dificiultati in comunicare, o defazare intre modul de a gandi si simti si o cultivare personala a interactiunilor si contactelor. Cu alte cuvinte vei face doar ceea ce-ti place si alegi sa faci ceea ce-ti place fara sa urmaresti sa te impotrivesti cursului fresc al lucrurilor. Ideea de a impresiona de la varste fragede este perfect adevarat si sta scris in destinul tau, dar aceste element coabiteaza cu unul mai putin usor: limitari de factura sociala, maturizare timpurie, greutati mari, sarcini aparent improprii pentru destinul tau, dar purtatoare de evolutie si sublimare. Chiron este vindecatorul spiritului, el aduce suferintei tale o motivatie morala, in primul rand, si apoi una sociala. Suferi cu rost, motivat si lucid.
Ambitiile sociale si reusiele iti slabesc corpul si iti consuma prea multa energie. In Pesti, Saturn iti aduce slabirea sistemului limfatic, functionarea lui in salturi si slabirea sitemului imunitar. Toxinele se acumuleaza haotic pe organele mai putin solicitate concret, fizic, implicit, semn ca in subconstientul tau ideea ca cel mai slab pierde intotdeauna este foarte pregananta. Deducem de aici o atitudine psihica importanta aceea de protectie, de ajutor, de sprijin, care iti motiveaza actiunile si care te duc spre depasirea limitelor impuse de dificultuatile in comunicare.
Conjunctura pe care o indici este semn de greutate social, de sublimare a greutatilor si, prin urmare, este un semn de evolutie importanta.
Saturn aduce restictie si limitare in locul unde se situeaza si devine dur si intransigent cu cel care nu intelege ca aceasta viata este numai o etapa in procesul de descoperirie a spiritului in forma sa completa si absoluta si ca tentatiile date de invelis, fie el fizic sau energetic, sunt iluzii care trebuie cunoscute, traite pentru a putea fi depasite. Lupta aceasta dintre bine si rau pentru un Berbec este luata foarte in serios. El are in fiinta sa experienta de Rac in care a muncit cu perseverenta si nu a fost deloc multumit de ceea ce a obtinut. Acum ambitia lui este intensa si da impresia de nerabdare, el, in realitate, are o ideea deformata despre ambitie. Impulsivitatea lui cumulatata cu munca intensa si la volum foarte mare a Racului vine pe un nou temperament, pe mai multa siguranta si incredere in sine (deci pe o alta baza) aceea ce il poate face pe Berbecul si pe Racul de altadata sa creada despre sine ca poate munci mai mult, ca poate, in sfarsit, sa-si atinga scopul. Lupta Berbecului cu viata, lumea si neajunsurile este un mare mister in astrologia karmica. El guveneaza capul si ar trebui sa patroneze si functiile superioare, gandurile intense si sublime, dar ele sunt atribuitele altui semn. Integem de aici ca greseala cea mai mare pe care o poate face un Berbec ambitios si implicat prea mult in dorinta lui de a a-si atinge scopul este sa se departeze de gandire. Un Berbec profund va fi tot timpul un om calm, puternic, luminos la chip si suflet, manierat si plin de viata. Departarea de profuzimea gandirii si acordarea tributului maniei si nemultumirii sunt capcane pentru berbec si evitarea lor aduce evolutie, succes, implinire.
Nu imbolnavirea corpului este indiciul cel mai important al departarii de gandire si profunzime, pentru un Berbec, ci disconfortul interior. Am avut ocazia de intalnesc un Berbec, un om de o calitate morala extraodinara, care nu se enerveaza, nu ridica tonul, nu se plange, este jovial si cald, inteligent si profund. Acum este foarte bolnav, dar asta nu i-a tulburat nidecum calitatea sa morala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 26, 2008 12:07 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
.....si poate ar trebui, cu kiron ala in pesti, sa-ti indrepti atentia spre o cariera medicala, ori intr-un domeniu in care se intalneste cel mai des suferinta. Saturn poate indica si faptul ca domeniul de activitate predestinat tie este unul in care oamenii cu care intri in contact sint restrictionati de ceva anume (invaliditate, tulburari severe etc etc). poate sa fie si asta o explicatie....



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 26, 2008 11:03 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:D ooh iti multumesc din suflet..gheorghita .., ari_ko,

gheorghita:
Quote:
limitari de factura sociala, maturizare timpurie, greutati mari, sarcini aparent improprii pentru destinul tau, dar purtatoare de evolutie si sublimare. Chiron este vindecatorul spiritului, el aduce suferintei tale o motivatie morala, in primul rand, si apoi una sociala. Suferi cu rost, motivat si lucid.


copilaria mea s-a terminat la 12 ani caci atrebuit sa fiu mamica la sora mea..sa invat toate ce face o femeie.. la 21 ani am crescut fratii(10, 13) fostului meu sot (8 ani de zile)
la 31 de ani m-am despartit de fostul sot si am ramas cu trei baietasi (4,5 si 7 ani)

pot sa spun ca viata mea pina acuma nu a fost usoara dar si frumoasa :D am daruit iubire..si am primit mai multa inapoi :)

Quote:
Ambitiile sociale si reusiele iti slabesc corpul si iti consuma prea multa energie. In Pesti, Saturn iti aduce slabirea sistemului limfatic, functionarea lui in salturi si slabirea sitemului imunitar. Toxinele se acumuleaza haotic pe organele mai putin solicitate concret, fizic, implicit, semn ca in subconstientul tau ideea ca cel mai slab pierde intotdeauna este foarte pregananta. Deducem de aici o atitudine psihica importanta aceea de protectie, de ajutor, de sprijin, care iti motiveaza actiunile si care te duc spre depasirea limitelor impuse de dificultuatile in comunicare.


si asta este foarte adevarat...am platit cam mult tribut. luptele mele au lasat semne. citeodata ma simt ca un veteran..nu se vede atit fizic, dar organizmul meu mai ales sistemul imun este slabit si citeodata simt oboseala unui om batrin.

Quote:
Un Berbec profund va fi tot timpul un om calm, puternic, luminos la chip si suflet, manierat si plin de viata. Departarea de profuzimea gandirii si acordarea tributului maniei si nemultumirii sunt capcane pentru berbec si evitarea lor aduce evolutie, succes, implinire.


sint foarte constienta de calitatile mai putin placute a berbecului :oops:

ari_ko
Quote:
.....si poate ar trebui, cu kiron ala in pesti, sa-ti indrepti atentia spre o cariera medicala, ori intr-un domeniu in care se intalneste cel mai des suferinta. Saturn poate indica si faptul ca domeniul de activitate predestinat tie este unul in care oamenii cu care intri in contact sint restrictionati de ceva anume (invaliditate, tulburari severe etc etc). poate sa fie si asta o explicatie....


asta este ceia ce simt si eu..imi doresc foarte mult acest lucru.
momentan trebuie sa-mi cresc baietii si sint dependenta de salarul meu. mai imi trebuie citva ani..pina sint pe picioarele lor. dar sper ca dumnezeu o sa-mi dea puterea sa-mi indeplinesc misiunea.

va multumesc inca odata
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group