It is currently Thu Mar 28, 2024 9:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Neptun conjunct cu NN..
PostPosted: Wed Apr 30, 2008 1:46 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Suntem acum sub influenta unui aspect foarte important, mai ales pentu varsatori : conjunctia la grad karmic 24 varsator dintre Neptun si NN.
In plan personal m-ar interesa infl acestei cj atunci cand se produce pe casa V, la aprox 2 grade de cuspida acestei case si in conjunctie ( orb 1 grad) cu soarele natal. Pot fi dezamagiri, drame interioare datorita neputintei realizarii acelor proiecte ce tin de domeniul acestei case?



P.S. Gheorghita, te rog sa ma scuzi! Am postat din graba o intrebare cu caracter particular acolo unde nu ii este locul! Scuze!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Neptun conjunct cu NN..
PostPosted: Mon May 26, 2008 9:02 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mag wrote:
Pot fi dezamagiri, drame interioare datorita neputintei realizarii acelor proiecte ce tin de domeniul acestei case?


Am vazut tarziu acest subiect...

Atunci cand abordam aspectele lui Neptun, indiferent ca sunt pozitive sau nu, trebuie sa ne gandim ca in simbolistica Neptun ascunde esenta, adevarul, nu pentru a minti, adica pentru a construi un alt repet, o alta informatie sau sistem de referinta, ci pentru a oculta si a obliga individul sa faca efort pentru a descoperi, pentru a afla, a cunoaste, a intelege, a se elibera. Cand se apropie de Nodurile lunare, predispozitiile sale sunt de factura karmica. Aspectul ne aduce din trecut ceea ce am refuzat sa intelegem sau sa cunoastem, ceea ce, din diferite cauze, ni s-a ascuns, aspecte sau elemente de care am fost privati, indiferent ca sunt obiecte concrete sau stari psihice, atitudini, ganduri, trairi.
O astfel de conjunctura ne amesteca trecutul in gandurile si atitudinile cotidiene, ne tulbura viata personala si ne face sa nu mai intelegem nimic din regulile dupa care se desfasura, pana mai ieri, intreaga existenta. Concret nu avem stare, nu intelegem de ce oamenii se poarta ciudat si nu stim ce sa alegem din reactiile lor. Hm, tipic pentru Neptun!
Problema cea mare nu consta in acest gen de confuzie, pentru ca de-a lungul tranzitului sau Neptun atinge cu acest predispoziti toata planetele, deci toate constructiile temperamentului, ci in faptul ca atunci cand atinge Nodurile Lunare (nu se intampla de prea multe ori in viata asta) intamplarile din aceasta perioada devin atat de delicate si de marcante incat cursul vietii poate fi schimbat, alegerile pot fi ori foarte bune, geniale, eliberatoare, ori proaste cu consecinte dezastruoase.
Din din aceasta cauza am considerat luna mai 2008 o luna karmica, o luna critica din acest punct de vedere.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 26, 2008 2:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Da,iar la mine,ca sa fie totul cat mai "frumos" :shock: :shock: :shock: mai fac amandoi conjunctie si cu Luna in casa I.Ciudat...insa eu ma simt atat de linistita,mai ales in comparatie cu perioada noiembrie-martie....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 27, 2008 7:35 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
Eu sunt in fata unei incercari in momentul asta, de care sunt constienta ca depinde extrem de mult din ce va fi de aici inainte. Apar piedici la care nu m-as fi putut gandi, altele decat cele la care ma asteptam deja si, dureros, tradari din partea unor oameni pe care-i crezusem prieteni, de al caror ajutor am nevoie acum si pe care, atunci cand a fost cazul eu i-am ajutat. Cel putin in viata asta...As putea spune, tradari deliberate (intr-un caz anume) dar si tradari dintr-un soi de slabiciune interioara si inconstanta in prietenie in alt caz. E adevarat ca sunt si oameni pe care-i simt aproape si gata sa ma ajute, dar una peste alta, ce am de dus la bun sfarsit e foarte complicat si depinde de foarte multe variabile. Ce am observat: daca imi pastrez capul limpede, nu cad in depresie si renunt pur si simplu sa caut niste cauze directe pentru ce mi se intampla (pentru ca nu le gasesc) ies cumva din cercul acela vicios care pare sa-mi transmita ca nu am nicio sansa s-o scot la capat orice as face si incerc altceva, schimb "strategia". Dar un gust amar ramane.
Sa inteleg ca ce mi se intampla are o natura karmica. Intrebarea mea ar fi: cum trebuie inteleasa o astfel de lectie? Sunt lucruri anume care trebuie evitate, ce indicii sau semne pot sa apara ca niste borne pe drumul bun?
In cazul meu, NN si Neptun fac conjunctie cu Ascendentul (25.09.1976, TG.-Jiu). Stiu ca Neptun patroneaza printre altele si cinematografia, iar demersul meu are legatura cu asa ceva. Cum se nuanteaza atunci interpretarea?


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group