It is currently Thu Mar 28, 2024 11:43 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: SATURN NATAL PE CUSPIDA
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 11:06 pm 
In cazul in care o planeta este la un grad de cuspida casei 3(el practic este in casa 3), se considera mai mult in 4?
De fapt afecteaza ambele case?
Multumesc.
minaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 11:45 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Nu stiu daca am inteles exact ce spui sau daca tu intelegi exact ce spui. Glumesc :). Daca Saturn despre care vorbesti se gaseste la un grad de cuspida Casei III, atunci inseamna ca el se afla la sfarsit de Casa II si deci casa IV nu prea are treaba in interpretare :wink: . Cuspida unei case reprezinta inceputul unei case (deci primul ei grad) si nu sfarsitul acesteia, asa cum s-ar deduce din intrebarea ta. In general o planeta pozitionata in apropierea unei cuspide influenteaza doua case, deci doua sectoare de viata, iar in cazul in care se gaseste chiar pe cuspida puterea ei de influenta asupra casei respective este mult amplificata. In cazul conjunctiei stranse, am observat ca de obicei se interpreteaza influenta planetei in ambele case (cu subtilitatile de rigoare), dar gasesc sa totul este destul de relativ si depinde mult de context.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Dec 10, 2005 4:10 pm 
Scuze!! Asa este. Deci Saturn natal este la un grad de cuspida casei 4, adica la sfarsitul casei 3.
Cum influenteaza casa 4? Asta voiam de fapt.
Multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Dec 10, 2005 10:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela,
Saturn este in casa III si indiferent ca se afla la un grad sau la mai putin de un grad fata de cuspida casei IV el va fi interpretat in casa III. Delimitarea sectoarelor de viata numite case nu a fost facuta de distractie, ci ea este foarte precisa.
DACA ai semne de intrebare vis-a-vis de exactitatea orei, ceea ce ar face ca dintr-o eroare Saturn sa poate fi in IV atunci ai putea sa iei in discutie si aceasta analiza. Daca ora este corecta si Saturn este in III nu ai de ce sa te incurci considerandu-l in IV.
Exista o tendinta generala in a largi aceasta toleranta insa eu consider ca este gresita. Este chiar o obsesie, aceea a coincidentelor a confirmarilor si nu acuz pe nimeni cu asta, spun ca o constatare. Astrologia nu este doar o stiinta oculta care confirma realitatea vietii, ci lucreaza si cu instrumentele neprevazutului.
Pentru ca aceasta tendinta, fireasca de altfel pe care cu totii o avem la un moment dat, sa dispara trebuie sa aprofundam definitiile astrologice. Adica trebuie sa cautam sa descoperim psihologia aspectelor. Fiecare planeta in casa si zodie ofera fie un comportament, fie o trasatura de comportament... de aceia la un moment dat faptul ca Saturn in III ar trebuie sa ne aduca maturitate in gandire, dar si criza in relatiile cu cel de langa noi (prieten, vecin, frate, sora) nu mai este suficient si cautam sa ne completam necesarul de informatii pe care nu le stim despre Saturn in III si mutam planeta in IV, sub pretextul ca e aproape de cuspida IV.
Trecerea de la acest aspect spectaculos la psihologia astrologica este o incercare pentru oricine. Eu am incercat sa atrag un semn de alarma vis-a-vis de aceasta atitudine si o voi spune ori de cate ori se poate.
Solutia este foarte simpla - aprofundarea aspectelor, la inceput prin lecturi suplimentare si apoi prin conturarea propriilor definitii dupa situatiile intalnite, cazuri reale etc.
Definitii corecte si laborioasa gasiti in Astrologia practic a lui Adrian Cotrobescu. Formularea insa pare a fi putin cam greoaie insa obliga din start mentalul la un efort de intelegere. Aceasta carte a lui Adrian Cotrobescu ofera defintiile cele mai ample din toata literatura astrologica de pe la noi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Dec 11, 2005 6:12 pm 
Multumesc Gheorghita pentru raspuns.
Sincera sa fiu mi se pare mai mult decat logic faptul ca daca o planeta este intr-o casa, atunci acolo ar trebui considerata. Dar parerile sunt impartite. Insa efectul produs de Saturn in casa 3 cred ca poate fi macar un pic imblanzit de prezenta lui Jupiter acolo. Adica nu se produc chiar crize ci se ivesc solutii care salveaza situatia.
Avand in vedere ca Saturn este conjunct la un grad de FC el poate fi considerat dominant in astrograma? In cartea despre care aminteai si anume Astrologia practica a lui A. Cotrobescu se spune ca o planeta este dominanta intr-o tema atunci cand este implicata conjunctia cu cuspida caselor unghiulare insa in special cu ascendentul.
Multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 12, 2005 12:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Din punct de vedere tehnic nu as putea contrazice vorbele tale, Gheorghita, insa daca as lua doar trairea astrologica personala nu pot sa nu trag niste concluzii (asupra veridictatii carora nu am nici o urma de indoiala). Iau cazul meu: am Soarele la 12Cap49 si, din punct de vedere tehnic, el se gaseste in Casa a VII-a. Casa a VIII-a incepe la 13Cap01, insa eu nu simt in nici un caz Soarele in VII, ci in VIII, sunt ferm convinsa de asta. S-ar putea zice ca responsabil de acest sentiment este careul cu Pluto, dar argumentul nu este suficient. Ora nasterii este exacta: mama o retinuse cu acuratete si, in plus, rectificarea a confirmat-o. De asemenea am Mercur la 21Sag38 si, desi Casa aVII-a incepe la 23Sag51, simt clar influenta mercuriana asupra Descendentului: nu concep nici un fel de relatie, de orice natura ar fi, fara comunicare...componenta vitala pt mine. Observatia m-a facut sa simt ca pana si Neptun, aflat la 7 grade distanta de cuspida Casei VII, are o influenta colosala asupra casei relatiilor, as putea spune ca mult mai pronuntata chiar si decat Mercur. Sau sa fie "incriminabila" conjunctia dintre cele doua planete in conditiile in care Mercur este guvernatorul Ascendentului? Hmm, tema pt casa :wink: .

Am in anturaj persoane apropiate care au in horoscop asemenea ambiguitati de pozitie (si tot in conditiile in care se cunoaste cu exactitate ora nasterii) si, pe baza observatiei "de caz", pot spune transant in care casa isi exercita influenta o planeta aflata in apropierea unei cuspide (am exemple cu Neptun in apropiere de VIII, Saturn in apropiere de V, Soare in apropiere de XII s.a.m.d.). Eu nu doresc sa contrazic pe nimeni, dar experienta personala (si nu vorbesc de cea astrologica, aproape nula) imi confirma spusele :roll:



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 12, 2005 1:51 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
brigid,

interesant postul tau, ma gandeam ca avand ascendentul in gemeni comunicarea e foarte importanta la tine in toate domeniile. deci nu e obligatoriu ca mercur sa fie in casa a 7-a, ca sa simti o mare nevoie de comunicare intr-o relatie. totusi ma intrebam in ce masura casele sunt atat de batute in cuie, in masura in care exista numeroase sisteme de calcul al caselor astrologice. de curiozitate mi-am calculat horoscopul cu case egale, placidus si koch si repartizarea planetelor in case se schimba sensibil. totusi, in cazul meu, punctele de referinta ale horoscopului (ceea ce consider eu drept coloana vertrebrala si principalele mele conditionari) raman neschimbate. variaza detaliile, dar nu esenta.

veronica

ps: cum se simte soarele in casa a 8-a?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 12, 2005 2:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur, Brigid eu iti dau dreptate insa intr-un mod nuantat.
Cred ca observatia ta este exacta, dar nu are la baza nu mecanismul pe care l-ai indicat, ci conjunctia cu cuspida. Cuspida nu este doar un punct fictiv, unul de delimitare tehnica ea este o poarta spre un alt tip de energei, o poarta spre un alt sector de viata. O planeta in conjunctie cu cuspida isi exercita o influenta asupra cuspidei ca si cum cineva de departe ar striga la un paznic: "Deschide-mi poarte ca vin!" dar nu in alt mod. Exista o diferenta intre cuspida si casa in sine si asta se poate vedea in situatia in care cuspida se afla intr-o zodie si case ocupa o mare poarte din zodia urmatoarea. Dar ca sa vedem cat de importanta este cuspida nu trebuie decat sa ne gandim ca inteleptii din vechime au stabilit, corect pe buna dreptate, ca stapanul casei este planeta care guverneaza punctul de inceput al casei. Deci cuspida este un element foarte important. Da, observatia ta este corecta, la modul acesta si eu cred ca exista o influenta, dar nu trebuie sa generalizam si sa luam in calcul planeta ca si cum nu ar fi in casa pe finalul careia este pozitionata. Acest element tehnic ajuta foarte mult pentru ca si casele sunt calculate minutios si tehnic si pentru ca situatia o cere trebuie sa fim precisi.
Conjunctia unei planete cu cuspida unei case nu influenteaza foarte tare casa respectiva decat daca tema indica asta, in general aceasta planeta striga, informeaza, trage semnale de alarma si arata cu degetul ceva, o directie, ar nu poate indica o finalitate si dar in nici un caz sa participe direct la evenimente indicate de casa ce incepe cu cuspida de care se apropie.
Exsita o diferenta de nuanta majora avand in vadere ca inceputul case, cuspida, nu este singurul element important al unei case, ci, deasemena, mai exista si varful case (punctul situat la distanta egala dintre doua cuspide succesive) si care ofera informatii despre puterea si consistenta unei casei. Cele doua elemente sunt pilonii importanti ai unei casei.
Hai sa dau un alt exemplu... o analogie de care m-am lovit recent...
Vrei sa cumperi o casa... vechiul proprietar si cu viitorul proprietar se intalnesc la notariat pentru a finaliza actele. Acea zona neutra ar putea fi comparata cu conjunctia in sine. Prin prezenta in acel loc al noului cumparator se poate intelege ca detine deja noua casa ceea ce nu este adevarat. El devine proprietar in momentul in care actul s-a semnat. Totusi el poate lansa pretentii cu privire la valoarea locuintei, la evaluarea ei si la destinatiei. El poate hotar ce statut pot avea cei care sunt acolo si daca ii domina sau se lasa dominat, dar nu este rpoprietar. Apropierea de finalitate ii da lui acest drept dar nu este inca proprietar.
La fel se intampla si cu planetele in conunjunctie cu cuspida unei casa - da planetei respective drepturi pe care fara aceasta conjunctie nu le are. Si cum conjunctia merge pana la 8 grade perceptia ta este exacta.
Insa aceasta situatie nu este generala. Nu oricine face o asfel de situatie sa fie atipica. Planeta in conjunctie cu cuspida casei urmatoarea exercita asupra acesteia o influenta in toate cazurile, insa regasirea lor in realitate este conditionata de insasi tema. La tine Soarele si Saturn au o relatie speciala... Saturn se afla intr-o casa guvernata de Soare, iar Soarele se apropie de cuspida guvernata de Saturn, nu este receptie mutuala de casa insa planetele isi trimit una alteia raze ceea ce declanseaza ceva. Fiind implicate casele IV unde avam Saturn in Leu, VII unde avem Soarele in Capricorn si VIII am putea indica faptul ca aceasta conjunctie, buna sau nu, a Soarelui cu cuspida VIII indica o mostenire din familie aflata in stare latenta, perceputa ca o discontinuitate atat informationala cat si la nivel de evenimente care ti-a oferit posibilitate sa alegi si sa te bucuri de alegerile facute, care te-a matutizat prin alegerile facute.
Observatia ta este corecta, dar trebuie pusa pe seama cuspidei nu a casei in ansamblu. :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 12, 2005 2:33 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
brigid,

interesant postul tau, ma gandeam ca avand ascendentul in gemeni comunicarea e foarte importanta la tine in toate domeniile. deci nu e obligatoriu ca mercur sa fie in casa a 7-a, ca sa simti o mare nevoie de comunicare intr-o relatie. totusi ma intrebam in ce masura casele sunt atat de batute in cuie, in masura in care exista numeroase sisteme de calcul al caselor astrologice. de curiozitate mi-am calculat horoscopul cu case egale, placidus si koch si repartizarea planetelor in case se schimba sensibil. totusi, in cazul meu, punctele de referinta ale horoscopului (ceea ce consider eu drept coloana vertrebrala si principalele mele conditionari) raman neschimbate. variaza detaliile, dar nu esenta.

veronica

ps: cum se simte soarele in casa a 8-a?


Brigid are Mercur in VI, aproape de descendent iar perceptia ei este din nou exacta pentru ca guv. descendentului este in Gemeni si casa I si asta declanseaza o infomatie, un semnal de alarma pe asocieri, relatii, care trebuie sa poarte amprenta impersonalului si al modestinei (casa VI) si nu exista nici o indoial ca aceasta trasatura o are si este si vizibila. Daca Mercur ar fi fost in casa VII i-ar fi creat o dependenta pe asocieri, pe imaginea buna pe care o transmite celorlalti si ar fi fost mai interesata sa impuna celorlalti propriul echilibru decat sa se interiorizeze si sa ofere prin propria viata exemple bune pentru evolutie. Cu siguranta aceasta tendinta al unui Mercur in VII a simtit-o insa a primat Mercur in VI ce ofera ocultare, rol secundar, dorinta de purificare si autoperfectionare.
In alta ordine de idei Soarele in VIII aduce dorinta de putere, placerea de a influenta vietile altora intr-un mod decisiv, in timp de in VII Soarele primeste lectii de la oamenii cu care nativul se asociaza si chiar le intelege. In felul acesta obtine un echilibru, dependent de stimul, ce-i drept, insa vizibil pentru societate, mediul de apartenenta. In timp ce Soarele in VII aduce succes la oameni, usurinta in a impresiona, in VIII el aduce mai mult magnetism, o privire fixa incarcata de dorinte sau de o atractie morbida fata de mister, moarte, tot ce este ascuns. De asemena nu exista nici o indoiala ca Soarele lui Brigid a simtit influenta casei VIII si, prin legatura cu Saturn din IV, cu siguranta exista o latura latenta saturniana mai pronuntata decat la alti oameni insa imaginea ei sociala este cea a Soarelui in VII ce te imbie la echilibru, la liniste.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 13, 2005 3:09 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Multumesc pt lamuririle suplimentare; am gasit interesanta si plastica acea comparatie cu achizitionarea unui imobil si cred ca era cel mai bun exemplu :) . De asemenea mi s-a parut interesanta paralela aceea intre Soare si Saturn, nu ma gandisem niciodata asa. Eventual interpretam pe Soare si Pluto ca fiind intr-un raport de receptie mutuala de casa in conditiile in care luam Soarele in Casa a VIII-a. Am totusi de facut o observatie: Saturn nu se afla in Leu, ci la 0Fec04 :wink: ...ramane totusi intr-o casa al carei guvernator este Soarele.

Veronica, vad ca Gheorghita ti-a raspuns la intrebarea pe care o formulasei cu privire la pozitionarea Soarelui in VIII. As insista in mod special pe fascinatia catre ocult, obscur, magic, intunecos...chiar catre macabru si grotesc, catre moarte in toate formele ei. Este lumea cu care te hranesti dupa ce ai tras bine storurile si ai incuiat usa; faptul ca in realul cotidian aceasta chemare catre lumea subterana nu este evidenta nu inseamna o buna practica a disimularii, ci poate o suita de alta conjuncturi astrale care fac ca cei din jur sa nu te perceapa in esenta ta cea mai intima. Cu un Jupiter in I nu ai cum sa nu emani efervescenta si bunavointa :D .



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 02, 2006 3:47 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Desi ma simt fix ca prima oara cand am pus mana pe-o carte de semiotica, adica nu inteleg nimic, mi se par foarte interesante discutiile voastre. :roll:



_________________
"I'm walking here! I'm walking here"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 02, 2006 10:52 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ei, hai ca nu e chiar asa complicat... dar e posibil ca astrologia sa fie mai dificil de integrat decat semiotica. Din cate stiu eu semiotica e un fel de psihologie sociala, ea analizeaza semnele si le atribuie trasaturi comportamentale. Stiu bine?
Pe cand astrologia iti lasa impresia ca o pricepi si aplica usor insa cand te apleci mai mult asupra ei iti cam prinzi urechile.... ea inglobeaza mai mult decat o combinatie de semne si simboluri pentru ca acestea sunt doar instrumente... cu toate ca, recunosc, exista multe similitudini intre cele doua stiinte. Diferenta majora este finalitatea spre care tinde fiecare dintre cele doua stiinte.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group