It is currently Fri Mar 29, 2024 2:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Luna in conjunctie cu Lilith
PostPosted: Sun Dec 18, 2005 5:15 pm 
Luna in conjunctie cu Lilith si in opozitie cu Jupiter (retrograd) poate insemna ca persoana in viata trecuta a cazut prada ispitelor si a deviat de la calea dreapta?
merci.
mihaela.


  
 
 Post subject: Re: Luna in conjunctie cu Lilith
PostPosted: Mon Dec 26, 2005 8:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, nici vorba.
Cum aflam daca este sau nu asa?
Destul de simplu... Intai ne uitam la opozitia Luna-Jupiter care aduce frustrare, nesiguranta, teama de a impartasi celoralti sentimente, instabilitate si chiar probleme de integrare. Atunci cand intervine Lilith analiza karmica trebuie sa ne ajute sa decoperim care ar fi cauzele acestei replieri. Asadar o viata traita in suferinta si umilinte, o manie indreptata impotriva celor puternici, invidia ca aproape tau are mai mult decat tine (stare justificat in contextul in care ai trait atunci) poate chiar moartea intr-un razboi sau o confruntare in care ai pierdut sau chiar constiinetizarea negativa a saraciei.
Devierea de la cale este complicat de indicat in tema. Care cale? Care a fost contextul si care a fost interventia ta? Ce te-a determinat sa faci asta?
Acum ti-a ramas ceva din aversiunea de altadata, dar ti-a mai ramas si teama de a te declara impotriva cuiva. faci asta daca esti sustinuta de grup, o faci, chiar cu placere, dar nu singura impotriva cuiva. Si evident asta nu inseamna deviere de la calea ce-a dreapta...
la ce te-ai referit cand te-ai gandit la calea ce-a dreapta?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 27, 2005 6:59 pm 
De departe astrologia karmica imi place cel mai mult! Si asta pentru ca de fapt folosirea astrologiei ca sa te cunosti este benefica. Cel putin pentru mine asa este. Cred ca aflarea trecutului este mult mai importanta decat aflarea viitorului, si spun asta stiind ca viitorul pleaca de la trecut si de la capacitatea de a gestiona prezentul. Categoric astrograma poarta in ea trecutul si toate oportunitatile prezente pentru a urma calea cea mai buna pentru fiecare om.

Dar acuma intreb: se poate gresi intr-o viata atat de mult incat sa fie posibila ratarea programului de viata? Daca da, atunci probabil o astrograma poarta in ea si aceasta informatie (referitor la viata trecuta). Adica, stim ca viitorul nu e strict batut in cuie in astrograma; trecutul insa este ceva cert.

Categoric exista alternante privind saracia si bogatia. Am citit intr-o revista ca in viata trecuta d-l Ion Tiriac a fost sclav pe o plantatie si era batut sistematic :evil:
Daca e intr-adevar asa, atunci bogatia este o rasplata ca o bomboana dulce luata dupa un medicament amar.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Dec 28, 2005 1:26 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da este frumos ce spui si pe deasupra este si adevarat. Dar trebuie sa privim inainte. Astrologia previcionala este piatra de incercare pentru orice astrolog. Multi ajung pana aici si se intorc tematori si suparati de esecul lor. Astrologia karmica este foarte importanta, ea detine in ea bucuriile si tristetile unor vieti deja apuse, dar toate s-au intamplat pentru a putea construi un viitor stabil si puternic, in care cunoasterea sa fie un efect spontan. Este important ce am fost dar la fel de important este ce facem cu ce informtie detinem si, mai ales, cum o folosim. Aici intervine astrologia previzionala. Ea iti spune ce ti se poate intampla cu informatia pe care o detii deja. Aceasta informatie este inmagazinata in tema ta natala, insa un astrolog bun care te cunoaste trebuie sa stie cum esti si sa-si reconfigureze defintiile astrale pentru a le particulariza.

In cazul lui Tiriac da-mi voie sa te contrazic. Multi se hazardeaza in afirmatii dubioase. Asta socheaza prin apelul la polaritate: daca acum este bogat in mod obligatoriu in alta viata trebuia sa fie sarac. Aceste rationament mie personal mis e pare cam simplist. Ma justific facand apel la minunata invatatura a lui Edgar Cayce care spunea ca noi ne reincarnam in grup. Orice studiu pe subiecti mai mult sau mai putin constienti de deschiderea lor spre vetile anterioare au confirmat asta. Daca ne gandim la cate relatii are dl Tiriac si cum si le-a facut ar fi insemnat ca toti sa fi fost ori sclavi ori exploatatori de sclavic in trecut... ceea ce nu se prea incadreaza in schema. Nu cunosc tema lui Tiriac dar ar fi interesant de consultat daca are cineva datele sa ni le ofere.
Va pot oferi exemplul altui Taur - Valentina Garlea, care in ultima viata a trait pe continentul american si a lucrat in domeniul medical. Atasamentul sau fata de sistemul medical este mai mult decat evident in ciuda fapului ca puterile sale paranormale ar ajuta-o sa se intereze si in alt domeniu. Acum ea desi este clarvazatoare este folosit ca tomograf viu si lucreaza cu medici in cabinete sau spitale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Dec 28, 2005 7:46 pm 
Referitor la alternantele intre bogatie si saracie, nici eu nu cred ca lucrurile se desfasoara simplist. Poate este nevoie de parcurs mai multe vieti in saracie pana cand ajungi sa-ti insusesti lectiile privind banii si bunurile materiale. In orice caz cred ca un om ajunge bogat deja dupa ce a parcurs o buna parte din drumul evolutiei, pentru ca mai intai trebuie sa inveti sa conduci un autoturism si abia dupa aceea obtii permisul. Iar in lumea ierarhiilor superioare nu prea functioneaza sistemul "pilelor si relatiilor" asa ca aici pe pamant. Deci eu cred ca cei bogati au in spatele lor mai multe lectii invatate decat cei care sunt saraci si astfel au putut obtine o viata cu satisfactii materiale. Iar vietile traite in suferinta asigura o evolutie rapida.

Asta e valabil pana la un punct, deoarece totul este sinusoidal si in spirala. Ba chiar spirala in spirala!
Daca gresesc accept corecturi :) .

Totusi, ce se intampla cu cei care isi propun o viata grea si nu fac fata si se sinucid? O fi asa cum spune religia sau isi pastreaza ceea ce au obtinut?
multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 29, 2005 12:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, nu cred ca asa se pune probelma. Eu am vrut doar sa sublieniez ca pentru orice realizare se munceste... n-am spus ca unul este superior celuilalt. Sunt multe elemente care determina ca prioritara la un moment dat bogatia sau saracia, dar nu putem spune ca omul bogat are mai multe lectii invatate decat altii. Bogatia este adesea legata de noroc iar ambele sunt in special puse pe seama influentei pozitive ale planetelor Jupiter si Venus in tema. Aceste doua planete prin semnele care le guverneaza ne spun ca socializarea si relatiile interumane (Sagetator guvernata de Jupiter si Balanta guvernata de Venus) sunt ctitori ai stabilitatii personale (Venus ce guverneaza Taurul). De partea celalalta a baricadei se afla Saturn - de unul singur. El stie ca atunci cand gandirea omului este suficient de puternica el va aprecia lumea materiala cu valorile ei ca fiind iluzorie si o va abandona. Poate si de aceia Capricornul in astrologia esoterica reprezinta o poarta catre eliberarea de conditionarile fizice. Cand vrei sa priveste toate acestea de pe margine, inclini sa le pui pe acelasi loc, dar daca ai facut cel mai mic pas spre una dintre ele deja esti un om subiectiv. Societatea umana a fost intotdeuna consumatoare de valori si din cauza asta notiuni ca: noroc, abundenta, prosperitate, favoritism, inteligenta speculativa, reguli, legi etc etc sunt creatoare si, deopotriva, devoratoare de valori. Gandirea, Saturn si implicit Capricornul sunt situate dincolo de ele.
Nu pot sa nu remarc ca aceasta dualitate te cam pune in incurcatura. Ce alegi? Solutia este simpla - nu trebuie sa legi nimic: "Da-i cezarului ce-i a cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu" spuna Iisus. Societatea are valorile ei ce trebuie respectate si folosite, iar viata spirituala are la randul ei propriile valori si criteri de apreciere.
Asa numitele probleme de alegere nu sunt ezitari, ci sunt manifestari ale lipsei de modestie, ale lacomiei si a rigiditatii... si asta poti face numai daca esti sincer fata de tine si nu te autodeclari invingator.
Aici astrologia vine si argumenteaza indicand Soarele si Leul ca un distrugatori de valori morale pentru ca aduc tribut importantei de sine, a ego-ului, Marte si Pluton prin semnele Berbec si respectiv Scorpion ca distrugatori al valorilor materiale, a constructiilor ideologice si de influenta.
Ca nativ Berbec e greu sa-ti stapanesti impulsivitatea si viteza de reactie, iar ca Scorpion e si mai dificil sa traiesti fara sa detii controlul intr-un sector al vietii, insa aceasta nu este un stigmat, ci este un comportament dezvoltat in timp de-a lungul vietilor anterioare.
Sinuciderea nu este o actiune spontana. Unii oameni chiar se nasc cu aceasta tendinta care poate covietuit cu trasaturi umane remarcabile. In momentul in care ai pus una langa alta alegerea unei vieti grele si sinuciderea este ca si cum ai pune un tort de ciocolata langa o fripura in sange. Nu poti sa analizezi asta decat judecand in ansamblu gradul de evolutie al nativului si apoi sa poti stabi ce anume din akrma lui a dus la aceasta viata de suerinta, daca este sau nu alegerea lui si daca sinuciderea este un semn de destin sau o optiune de rezerva ascunsa printre multiplele conexiuni astrale.
Viata unui om poate fi grea din diverse motive dintre care doua suntele mai cunoscute: alegerea personala sau penitenta.
Ma bucur ca nu vezi lucurile simplist si de aceia spun ca banii la fel ca si absenta lor pot constitui un mijloc de a resuit intr-o directie. Cand ai bani multe lucruri iti sunt accesibile, cand nu ai cauti in sa te mobilizezi pentru a resuit in ce ti-ai propus...
Nu poti pune superioritate pe seama unei reusite materiale remarcabile, oricat de greu este construita ea in timp la fel de mult cum nu poti atribui unei persoane ce traieste de pe o zi pe alta valori spirituale speciale. Doar aceste doua conditii nu sunt suficiente pentru a caracteriza un om poate si de aceia intr-un zodiac in afara de beneficii Venus si Jupiter si maleficul Saturn mai exista si alte planete fiecare cu rolul si valoarea lor clar definita in astrologie.
Persoana este un subiect care exercita asupra mea o fascinatie teribila... de aceia imi pun frecvent intrebari de genul: care este mecanismul astrologic al evolutiei? Ce faci de te nasti intr-o anumita zodie? De ce trebuie ca parintii sa fie in zodia "x" sau "y" si ce legaturi karmice s-au creat cu ei?
Nimic din ce am citit nu mi s-a parut sintetic si corect. Probabil ca asta este una din cheile astrologiei natale, pentru ca asta ne defineste, asa cum spuneai, prezentul si pe trecut si prezent se ridica falnic viitorul. Daca trecutul este o nebuloasa, prezentul subiectiv cum putem anticipa actiunile viitoare? Ma framanta de ani de zile aceasta problema... si chiar doresc sa descoper mecanismul, pentru ca simt ca exista unul. Noi ne reincarnam in grup, kama noastra este creat prin actiuni in grup sau fata de celalalt si pentru ca asta ne caracterizeaza si ne consttruieste, karma noastra data de planete trebuie interpretate in raport cu celalalt, cu grupul. In momentul in care te gandesti la astrologia karmica in felul acesta ea ti se pare complexa si fascinanta, devenind peste noapte un documentar fascinant.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 29, 2005 8:45 pm 
Iti multumesc mult de tot Gheorghita pentru aceste raspunsuri.
De altfel este subiectul meu favorit si intotdeauna imi face placere sa vorbesc pe marginea astrologiei karmice.

Oricum ai dreptate cand spui ca ne incarnam in grupuri. Practic de asta ne nastem pentru a interactiona intr-un fel sau altul cu cei cu care am mai trait. Avem de primit si de platit tot felul de polite. Cum o facem depinde doar de noi. Dar cred ca mai intalnim si persoane noi cu care abia acum stabilim relatii si contacte.

Cred totusi ca prin astrologie, sau prin astrograma unei persoane nu se poate stabili gradul sau de evolutie, cat de evoluat este un om . Pentru ca o viata este practic o secunda fata de eternitatea de dincolo de pragul mortii, iar aici pe pamant se desfasoara o foarte mica parte din evolutia unui om. Este ca un flash. Si mai cred ca astrologia previzionala este cea mai delicata si intr-adevar grea tocmai pentru ca viitorul este greu de prevazut in astrograma unui om. Tocmai datorita gradului diferit de evolutie a fiecaruia in parte si a bagajului acumulat anterior de catre fiecare.

Daca ar exista un mecanism al evolutiei in astrologie atunci totul ar fi extrem de simplu (oricum studiul astrologiei cred ca aduce o profunzime in gandire si implicit o oarecare evolutie spirituala). Dar o astrograma e valabila doar pentru viata prezenta si doar pentru acum si aici. Ori noi suntem mai mult decat atat. Noi existam si dupa si am existat si inainte.

Eu ma bucur enorm ca am ajuns sa studiez astrologia chiar si pentru faptul ca acum sunt mult mai atenta atunci cand provoc ceva. Ma tem de consecinte si oricum cred ca e un mare castig. Practic importante sunt roadele care se obtin si mai cred ca cei care studiaza astrologia cel putin au sansa de a deveni mai intelepti.

mihaela


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 30, 2005 8:40 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Cred totusi ca prin astrologie, sau prin astrograma unei persoane nu se poate stabili gradul sau de evolutie, cat de evoluat este un om.
mihaela


Ba da se poate insa si nu este deloc simplu sa intelegi limbaul planetelor atunci cand vine vorba de evolutie. Spiritul nu se naste decat daca exista o configuratie astrala care sa-i vine perfect... ca atunci cand iti cauti o haina potrivita intr-un magazin - te uiti dupa marime in primul rand si daca mai ai bani te uiti si dupa culoare, model sau calitatea materialului. Consider ca la fel se intampla cu tema natala. Spiritul isi alege momentul incarnarii asa cum isi alege parintii. E greu sa ne imaginam acum cum este, insa astral spiritul nu mai gandeste cu conditionarile din fizic si motivatiile sale sunt cu adevarat existetiale. Pe drum influenta materiei il bloceza pe rationamente gresite si uita pentru ce a venit pentru ca este dificil de trait cu durere si facem orice ca sa scapam de asta. Noi nu am venit aici in vacanta fiecare trebuie sa facem ceva nu din datorie, ci din necesitate. Evolutia este o necesitate, la fel ca si nevoia de ne hrani care produce suferita altor fiinte. Nu exista nici o indoiala ca suferinta este o conditie esentiala a acestei existente. Din primele secunde copilul plange, din primele secunde ale vietii plansul sau este semnalul ca drumul presarat cu cioburi de sticla se deschide in fata sa. De-a lungul vietii cautam tot felul de analgezice mai mult sau mai putin eficiente, dar in drumul nostru durerea si suferinta revin periodic. Aceste doua elemente sunt esentiale pentru existenta noastra. Chiar si evenimentele marcante ale vietii le memoram in functie de existenta sau absenta lor la un moment dat. Noi nu stim sa iubim, nu stim sa ne bucuram, nu stim ce inseamna generozitatea si nici altruismul... gustam cate putin din toate, dar tot cu teama suferintei si a sfarsitului tragic. Am venit aici ca intr-un centru de reeducare si oricat de dur ar suna asta este realitatea. Lumea in care traim este o jungla si revin din nou la cuvintee lui Don Juan Matus "Noi nu avem prieteni pe aceasta planeta".
Este trist dar asta ar trebuie sa ne incurajeze sa privim realitate in fata, de aici ne extragem cunoasterea. Trebuie sa invatam sa simtim durerea pentru a o putea sublima. Este o etapa in evolutie... ca invatarea ecuatiei de gradul II la matematica... poate chiar esentiala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Dec 31, 2005 12:02 am 
Da, e curios cum ne impotrivim suferintei. Am face orice numai sa nu suferim.
Stim doar ca pamantul nostru mai e numit si "valea plangerii".
Pe undeva e normal sa ne dorim sa fim fericiti pentru ca venim pe lume din sanul ei. Chiar si Iisus tot asta ne promitea ca o sa ne astepte la sfarsit. Iar EL cand a fost pe pamant a suferit.

Revin la astrologie pentru a-i mai sublinia un merit imens. Ne ajuta sa intelegem cauza suferintelor noastre. Chiar daca religia ne indeamna sa ne "ducem crucea" nu ofera nici un fel de explicatii in plus. Este ca si cand parintii ti-ar aplica o corectie insa nu iti spun si de ce o fac.
In momentul in care intelegi insa de ce ti se intampla totul, nu mai esti furios pe nimeni, nu te mai revolti impotriva nimanui pentru ca intelegi ca doar tu esti raspunzator pentru tot. Si astfel poti schimba multe lucruri in comportamentul tau si cred ca iti poti influenta chiar viitorul.

Insa, uite ne asteapta cel putin cateva zile in care chiar avem motive sa ne bucuram.
Va doresc distractii frumoase, liniste in suflete si sa fiti fericiti alaturi de prieteni si familie.
Multumesc mult Gheorghita. Am invatat multe din discutia asta.
mihaela.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group