It is currently Tue Apr 16, 2024 8:45 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 
Author Message
 Post subject: REV. SOLARA
PostPosted: Tue Jan 03, 2006 8:31 pm 
Intr-o rev. solara Pluton e in casa 4 si face cuadratura cu venus din 7 si cu marte din 8. De fapt venus si marte sunt intr-o conjunctie mai larga insa marte e in 8 si venus e in 7. Cuadratura dintre pluton si marte cu siguranta vrea sa spuna ceva foarte important. Ce fel de an se prefigureaza si daca exista vreun comportament indicat?
multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject: Re: REV. SOLARA
PostPosted: Thu Jan 05, 2006 12:44 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cu doi malefici in case de finalitate nu e deloc bine. Eu cred ca este un semnal in primul rand pentru sanatate. Cele doua planete tind sa slabeasca semnul in care este Marte prin stimuli lansati de Venus. Daca e vorba de doua zodii se poate lucra bine, dar daca Venus si Marte sunt in acelasi semn trebuie sa te axezi foarte mult pe aceasta zodie pentru ca acolo iti poate sta puterea dar si slabiciunea.
Daca semnele sunt diferite atunci prin semnul lui Venus trebuie sa compensezi stresul indicat de aspectul si legatura subtila dintre cei doi malefici. Familia este un punct slab... asteapta-te la schimbari... Unde este Uranus? Unde este Mercur?... sau lasa ca am sa caut eu tema ta si ma uit mai bine pe revolutie... pare ceva important...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 07, 2006 2:41 am 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Si pe mine ma preocupa niste aspecte dintr-o revolutie solara si anume:
- mercur guv. casei a VIII-a a rev. solare e in casa IV-a rs si face careu cu marte aflat pe casa VIII-a rs ; atat marte cat si mercur fac cuadratura , respectiv opozitie cu pluto , aflat pe casa II-a si retrograd ; cu alte cuvinte se formeaza un careu in T in semne mobile care cuprinde casele II , IV si VIII
- luna in casa XII-a in scorpion , face cuadratura cu saturn in leu pe IX , luna fiind guv. casei a IX-a a rs .
As vrea sa stiu care ar fi mesajul care trebuie dedus din aceste aspecte si cat de stresante sau grele ar fi de dus , in acest an?
Multumesc .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: REV. SOLARA
PostPosted: Sat Jan 07, 2006 9:04 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela, nu gasesc datele tale... deci nu iti pot posta tema revolutiei solare...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 07, 2006 9:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
blulisan wrote:
Si pe mine ma preocupa niste aspecte dintr-o revolutie solara si anume:
- mercur guv. casei a VIII-a a rev. solare e in casa IV-a rs si face careu cu marte aflat pe casa VIII-a rs ; atat marte cat si mercur fac cuadratura , respectiv opozitie cu pluto , aflat pe casa II-a si retrograd ; cu alte cuvinte se formeaza un careu in T in semne mobile care cuprinde casele II , IV si VIII
- luna in casa XII-a in scorpion , face cuadratura cu saturn in leu pe IX , luna fiind guv. casei a IX-a a rs .
As vrea sa stiu care ar fi mesajul care trebuie dedus din aceste aspecte si cat de stresante sau grele ar fi de dus , in acest an?
Multumesc .


Un careu in T, cu Mercur focal nu este chiar asa de greu de dus... situatia poate deveni dificila acum pentru ca acest Mercur in Pesti iti poate crea impresia ca disputele si neimplinirile vietii (opozitia Marte-Pluton) sunt definitive si nu mai poti face nimic. E un fel de prabusire interioara, un fel de dezamagire in fata unui conflict, nu mai mare decat altele pe care le-ai avut tu de-a lungul vietii, insa agresiv pe nevoi personale, bunuri, valori construite prin efort propriu. Cuadratura Luna-Saturn se alatura acestor trasaturi oferind de asemena nesiguranta, poate chiar putin teama in fata unor situatii in care te temi ca nu cumva imaginea si statutul tau social sa fie efectate.
Pe de alta parte tensiunea aceasta te poate motiva si impulsiona in a rezista tendintei generale de lezare a imaginii personale. Solutia este data de activarea punctului reflex focarului reprezentata de Mercur (pozitia similara in zodia opusa) deci o implicarea puternica in social, o initiativa, o preocupare noua... Atacul este cea mai buna aparare...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 07, 2006 3:32 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Iti multumesc mult pentru raspuns si imi place ce mi-ai spus :) , pentru ca totdeauna mi-au placut provocarile ,(doar sunt berbec si am si marte in leu pe casa 1) .
Legat de ceea ce ai spus , sa-mi activez punctul opus lui mercur , acolo apare alta problema din cauza prezentei lui lilith pe casa 10 , pe harta rev. solare ,iar prezenta lui pluto in tranzit pe casa 6 natala ma face sa cred ca va trebui sa desfasor munci grele , sa trec prin niste transfomari puternice legate de locul de munca , dar vorba ta , avand in vedere ca am reusit sa trec binisor peste dificultatile vietii de pana acum , trebuie sa pot face fata si celorlalte incercari la care voi fi supusa .
As vrea sa te mai intreb daca are vreo importanta , daca acest punct reflex despre care vorbeai , face conj. cu ns al rs , e vorba cumva despre vreo treaba ramasa nerezolvata pe care ar trebui s-o reiau?


Liana


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 07, 2006 3:57 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Avand in vedere ca Marte este in VIII povocarile nu sunt simple si nici la vedere. Tensiunea casei a VIII-a este una acida, care te poate distruge din interior. Interventia NS in aspect este mai curand o alta provocare. Se pare ca trebuie sa aplici aceiasi modalitate de actiune, insa Lilith vine sa te pacaleasca, asa cum stie ea mai mult, ca este bine sa procedezi altfel...
Fii stabila in modul tau de a gandi si actiona... nu schimba nimic de dragul noutatii oricat de tentant este... Doar asa poti preveni...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: REV. SOLARA
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 11:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Da, asa cum se poate vedea si din tema cuadratura Marte-Pluton pe semn cardinale in situatia in care casa VI este Varsator, iar Uranus in Pesti care leaga Casele VII-VIII, si, pentru ca nu este de ajuns, Lilith isi plimba coada printre Jupiter si Saturn din tema natala, ambele retrograde. Pare a fi o disfunctie metabolica ce apare in urma unui efort, mai exact o disfuntie metabilica pe care o descoperi atunci, pentru ca evenimentele oferite de Capricorn si implicit de Saturn ca guvernator nu sunt deloc spontane, ele se construiesc din timp, evenimentele celor doua elemnte astrologice sunt construite pe cauze vechi.
Guvernatorul casei IV - Jupiter si guvernatorul casei VIII sunt in conjunctie pe casa VI impreuna cu Chiron si pare a fi o lectie de viata, pare a fi mai mult un evertisment al unui probleme mult mai grave decat asta ce poate aparea in viitor acand drept cauze greseli facute in perioada la care face referire tema. Nu stiu cat de bine intelegi actiunea lui Saturn, dar interventiile sale in destin vin in cascada... adica produce evenimente in orice casa se implica prin aspecte, nimic nu ramane neatins. Asadar poti descoperi o disfunctie metabolica sau un fel de cancer relational, o disputa seaca in care nu ai dreptul la replica, un duel mut in care nu iti pot construi nimic, nici macar strategii, in care actiunile tale nu sunt eficiente decat daca se sprijina pe altele vechi care, culmea, mai trebuie sa fie si precise, deci va trebui acum sa anticipezi pe ce trebuie sa lucrezi. Asadar cultiva o alimentatie sanatoasa si asculta-ti semnalele corpului pentru ca in tot acest timp sa-i oferi o alta varianta de a trai si, mai ales, iarta-ti relatiile in care esti implicata. Cea mai mica manie, acum, nu ti se pare deloc periculoasa, dar cand va intalni viscolul saturnian care te imobilizeaza si te lasa prada cuadraturii acide Marte-Pluton ti se va parea insuportabila. Ai doi ani in care poti preveni o distrugere...
Imi doresc sa iei in serios avertismentul meu...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 5:02 pm 
Te asigur Gheorghita ca iau aceste avertismente la modul cel mai serios posibil. Si pentru ca cel avertizat are sanse mai mari, iar nimic nu e intamplator, sa speram ca voi reusi sa ma strecor printre aceste aspecte fara consecinte catastrofale.

Stiu prea bine ce inseamna biciul lui Saturn pentru ca tocmai s-a incheiat tranzitul sau in opozitie cu Saturn natal si in acelasi timp conjunct cu MC.
Insa este vorba atat despre evenimente vechi sau despre ceea ce se va intampla de acum incolo?
Spun asta pentru ca am fost chemata la lectie de catre Saturn acum recent. Adica pot prin comportamentul meu de aici incolo sa-mi atenuez situatia? Sau indicat ar fi sa-mi primesc pedeapsa?
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 6:30 pm 
Quote:
evenimentele oferite de Capricorn si implicit de Saturn ca guvernator nu sunt deloc spontane, ele se construiesc din timp, evenimentele celor doua elemnte astrologice sunt construite pe cauze vechi.


Asta nu prea inteleg :( . Daca prin comportamentul meu de aici incolo pot atenua efectele, sau cauzele sunt vechi (chiar si de prin alte vieti) caz in care trebuie musai sa platesc :cry:.
multumesc mult.
mihaela.


  
 
 Post subject: rev sol
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 7:24 pm 
User avatar

Joined: Sat Nov 05, 2005 7:02 pm
Posts: 13
Location: Bucuresti
Soarele si mercur in capricorn-casa9 in cuadratura cu asc rev solare-gemeni ce semnificatie ar putea avea?Imi influenteaza negativ rezultatele la examene?SAturn este retrograd in casa III si se afla in opozitie cu kiron(varsator) tot in casaIX.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: rev sol
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 9:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca sunt examene de rutina nu te afecteaza, daca sunt examene mari de care depinde cariera ta, statutul tau te poate influenta. Interventia lui chiron este acum asemenea unui intelept care vrea sa de-a o lectie.... sa fii atenta la semnale... iti va veni sa faci ceva atipic, ceva neobisnuit, ceva care iese putin din standardul tau, dar va trebui sa te abtii... Rutina pare a fi o solutie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: mmmm
PostPosted: Sun Jan 08, 2006 11:04 pm 
User avatar

Joined: Sat Nov 05, 2005 7:02 pm
Posts: 13
Location: Bucuresti
voi incerca sa ma abtin ..desi rutina nu-i pe placul meu. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: rev solara pt mine 2006
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:06 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
mi-am facut cu Astrolog 32 rev solara pt mine si am in cs 8 (ma gandesc la bani primiti de la rudele sotului): saturn direct in leu in opozitie cu kiron retrograd din cs 2 si marte direct in cs 8 in leu in opozitie cu neptun retrograd din cs 2. Rudele lui vor sa vanda un teren in buc si era vorba ca ne da si noua ceva bani. Dar cu opozitiile astea ce ar putea rezulta? tot in cs 8 pe cuspida am mercur direct (in leu) in trigon cu NN din cs 3 (la finalul zodiei pesti). Mai am soarele din cs 7 trigon cu uranus din cs 3 si jupiter din cs 11 dar sunt retrograde jupiter si uranus. Venus din cs 6 direct mai e in trigon cu MC si cu Kiron din cs 2 retrograd. Ce sanse am sa primesc totusi banii?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:14 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
si mai era marte din leu cs 8 in trigon cu ascendentul si in sextil cu venus din cs 6, directe marte si venus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 1:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cred ca ai incurcat putin... uite cele doua revolutii solare pentru 1.07.1975, ora 18,08 Bucuresti. Astea sunt datele, nu?
Image

Asa dupa cum vezi si tu mai curand anul natal 2006-2007 poate fi bun pt ce vrei tu... anul 2005-2006 nu prea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 3:02 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da sunt bune datele dar nu mai stiu regula...am pus sa iasa asc 14 gr sagetator si soarele 9 gr rac si am schimbat anul si ora.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 12, 2006 3:41 pm 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
RS-ul din acest an ma intristeaza enorm, asa ca vin si eu cu rugamintea la tine, Gheorghita, de a-mi interpreta aceasta configuratie cand ai tu timp. Ma tem de ascendentul care este in fecioara si deci in casa a 8-a natala, de prezenta lui Saturn si a lui Lilith in 12, de crucea fixa, de Pluton in 4 care este inca in 12 in tranzit pe natal si asa mai departe. Pot sa-ti spun ca in casa a 5-a se afla Soarele, Venus si Kiron iar unele efecte incep sa se faca simtite: de la inceputul anului si pana in prezent am fost invitata la 3 nunti pentru care deja ma pregatesc. Nu mi s-a intamplat sa merg la o nunta de ceva vreme si brusc au inceput sa se aglomereze evenimentele de acest gen pentru mine. In momentul in care am constientizat acest lucru mi-am dat seama ca acesta este doar varful icebergului din RS.
Concomitent cu aceasta revolutie solara, pe harta natala am tranzitul lui Lilith in 8 care se apropie de NN si Saturn natale, cuadratura lui Neptun in tranzit la Venus/Uranus natale, Pluton inca in 12 (pentru mai multa vreme, firesc), Saturn in tranzit conjunct cu Lilith/Jupiter natale si reintoarcerea Lunii progresate in casa 1.
Am sperat ca sfarsitul ingrozitorului an 2005 va face loc unui an cu ape mai limpezi pentru mine, insa din punct de vedere astrologic si, prin comparatie cu RS-urile mele trecute, anul 2006 imi apare ca fiind cel mai apasator de pana acum. Te rog sa ma indrumi ca si alta data pentru ca eu, Capricorn fiind, am nevoie de siguranta ca sa pot rezista si sa pot face fata cu succes situatiilor de criza si "picaturilor de amar". Nu ma menaja.
Multumesc.

Data nasterii - 30 dec 1978, ora 7:45 am, Galati
RS - in Galati.



_________________
Do you feel in what we believe?
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 13, 2006 5:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu am avut ocaza sa te felicit pentru avatar... frumoasa fotografie!... ar putea fi usor o superba coperta de revista!
Image
Da, ai motive de ingrijorare... se pare ca te asteapta un an greu si dificil. In primul rand vin spre tine tensiuni pe care le-ai alungat o vreme, frici pe care nu ai dorit sa le iei in seama. Sectorul profesional este o sursa de tensiune si durere. Guvernatorul ascendentului anual este in conjunctei cu Neptun in tema natala si cu pluton in cea anuala dar de aceasta data pe casa III, alaturi de luna care in tema natala este in conjunctei cu Marte aflat acum in postura de regent karmic de nord - faclia cu care mergi mai departe pe drum. Daca toate s-ar limita la aceste pozitii atunci ar fi un an greu si cam atata, insa Saturn este din nou retrograd si pe casa XII, iar Lilith aflat in conjunctie cu ascendentul din Fecioara il face pe Saturn vulnerabil la atacuri exterioare si sensibil la boli. Respiratia este afectata, stomacul si circulatia venoasa de asemena... vitalitatea organismului este, in general, slabita. Pe de alta parte curajul de a te afisa deschisa, joviale si exuberanta este foarte mare, iar de aici pot survini crize de oboseala, dureri inexplicabile de spate si o suspecta sensibilitate la frig.
NN in VIII guvernata de Neptun din VI face o cuadratura cu Soarele din Capricon si un trigon la Saturn din Leu. In felul acesta Saturn are mai multa trecere la sensul si orientarea vietii in acest an spre deosebire de Soare care pe V este obligat sa suport nemultumirea personala in timp ce rade si se distreaza alaturi de altii. Luna in Sagetator si Venus retrorgad ce se intoarce in casa V indica dorinta ta de a recupera ceva. Este insa o dorinta sustinuta de frustrare.
Totusi sa nu luam chiar totul in tragic. Chiar daca Lilith domina pe Saturn, iar Saturn pe Soare, intre Saturn si Soare este o relatie nedeclarat de intelegere. Inconjunctia celor doua planete mai salveaza ceva din echilibrul personal. Cel mai inversunat dusman iti poate deveni prieten pentru a i te alatur impotriva unui dusman comun.
Celelalte aspecte ale vietii tale in acest an sunt dependente de cat de risipitoare vei fi. Daca iti vei consuma excesiv de mult puterea si valorile materiale pe care le ai deja Lilith si Saturn din casa XII vor avea multa putere.
Cat despre evenimente... hm, multe si concentrate. Saturn pe XII atunci cand este implicat intr-o modificare de destin cum pare la tine, iti aduce atat de multe evenimente pe cat de mult si amplu gandesti. Relatie tale au o doza de neprevazut mai mare decat de obicei insa te vei bucura de un ascendent verbal asupra celor din jur, dar nu unul comportamental. Nu vor face cum doresti sau cum te astepti, insa iti vor accepta compania. Este o perioada in care te poti indoi de cele mai solide aspecte ale vietii tale, dar in intunericul acesta vei avea increderea in relatiile pe care ti le-ai mentinut. Si acesta vor avea parte de schimbari, dar vei avea din partea lor ceva sprijin...
Ai putea face insa greseala vietii tale anul acesta - sa spui cui nu trebuie prin ce treci. NN pe VIII va trebuie luat in serios. Va trebui sa dai o alta tenta adevarului. Marte face trigon cu Soarele si ai avea impresia ca este salvarea - nu este asa pt ca venus ca guvernator al zodiei Taur intervine prost in aspect consumad pe nimic valori si relatii. Sa nu spui nimanui prin ce treci, NIMANUI oricare ar fi persoanele si oricat de mult ai crede ca merita. Da, poate merita, ca exista oameni de incredere, dar situatia nu merita. AI grija!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 18, 2006 1:40 am 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
Multumesc, Gheorghita, pentru timpul acordat, pentru interpretare si pentru sfaturi. Din pacate, probleme de sanatate m-au tinut departe de calculator si intr-o stare de indispozitie cumplita, astfel incat nu am reusit sa raspund pana astazi.
Revolutia Solara s-a petrecut in data de 29 iar pe 31 decembrie eu deja aveam probleme grave cu respiratia. Cand toata lumea ciocnea pahare de sampanie, eu ciocneam fiola de Miofilin, intr-o criza de astm ca in vremea copilariei mele. Au trecut deja 18 zile de cand am inceput sa ma simt ca la 80 de ani, dar starea sanatatii mi s-a inrautatit in ciuda medicamentelor prescrise de alergolog, iar in urma cu 4 nopti am fost la un pas de internare, insa cred ca as fi cedat nervos in asemenea situatie. Nu ma plang, iti relatez intamplarea ca un argument pro adus predictiilor pe care mi le-ai facut mai sus referitor la starea sanatatii si la sensibilitatile fizice care par ca se intorc din trecutul meu; aceste probleme au reaparut din senin, dupa multi ani si fara motiv aparent concret.
Pentru ca tot vorbeai de Mercur, guvernatorul ascendentului din RS, am observat ca am suferit de astm in perioada in care Uranus imi tranzita pe harta natala acest Mercur conjunct cu Neptun din 12. Nu stiu daca aspectul in discutie este chiar cel responsabil pentru ca am mai putine cunostinte de astrologie medicala. Si tot despre Mercur voiam sa te intreb daca atunci cand ai scris ca este in casa a 3-a la RS s-a strecurat o eroare de tastare sau ai luat in considerare aceasta pozitie pentru interpretare?
Referitor la ceea ce mi-ai spus in partea a doua a mesajului, a trecut ceva timp de cand nu mi s-au mai dat astfel de sfaturi, si chiar simteam nevoia sa mi se spuna "ai grija, unii oameni sunt rai!"
Culmea este ca niciodata n-am fost foarte comunicativa in privinta trairilor mele. Chiar daca ele exista, eu nu simt prea des nevoia de a ma confesa si, mai mult decat atat, nici nu dau ocazia de a-mi fi adresate intrebari incomode, insa imi propusesem sa abandonez aceasta atitudine si sa fiu un pic mai deschisa fata de ceilalti, pentru ca datorita acestei aparente raceli am intampinat uneori actiuni gratuite ce s-au vrut a fi dure din partea unor persoane mai putin echilibrate emotional si mai putin empatice. In astfel de situatii, reactia mea de tip capricorn-scorpion nu este chiar dezideratul partii adverse , insa cel putin eu sunt defensiva si nu lovesc gratuit.
Exteriorizandu-mi trairile imi asum si riscul de a fi expusa. Un truism pe care il neglijam deseori, uitand ca nu traim intr-o lume ideala. Indemnul tau de a nu spune nimanui prin ce trec a venit intr-un moment in care eu puneam la cale o schimbare de macaz. Probabil am avut o clipa de ratacire si in acel moment ai aparut tu, atentionandu-ma ca nu e cazul sa abdic de la convingerile mele. E mai simplu si mai confortabil sa imi pastrez atitudinea initiala, in plus, personal, nu vad rostul unei confesiuni care nu are drept scop gasirea unei solutii palpabile si practice, iar confesiunea, prin definitie nu are acest scop. Pentru elevare spirituala si liniste sufleteasca exista atatea alte lucruri minunate pe care le poti trai, incat e pacat sa risti sanatatea nervilor tai prin actiuni si ganduri negative ce survin ca urmare a unei confesiuni facute "cui nu trebuie". Cu luna natala in capricorn nici nu este greu sa fiu foarte rezervata.
Dar cand ai spus "risipitoare", mi-ai pronuntat al treilea prenume.
Si mie imi place avatarul tau, insa pentru mine, id-ul "coser" va avea mereu drept avatar fotografia in care zambesti din spatele ochelarilor :wink:



_________________
Do you feel in what we believe?
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 18, 2006 8:16 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Luana wrote:
Si tot despre Mercur voiam sa te intreb daca atunci cand ai scris ca este in casa a 3-a la RS s-a strecurat o eroare de tastare sau ai luat in considerare aceasta pozitie pentru interpretare?


Ups, iarta-ma... este o greseala de scriere... este vorba de casa 4 in nici un caz casa 3... in interpretare am asimilat-o casei 4... acolo unde este...


Totusi imi permit o completare... Neptun pe VI a revolutiei solare iti poate aduce o "inghetarea" a unor afectiuni... La prima vedere asta ar putea bucura, dar in momentul in care alte planete determina afectiunea si vine Neptun si "ingheata" atunci "inghetarea" asta intevine si asupra tratamentului. Deci e posibil ca medicamentele pe care le iei sa nu aiba efect. Pe de alta parte Lilith pe ascedent in XII are propria sa cale de actiune, deci un singur tratament si, mai ales unul alopat, in loc sa vindece iti inlatura unele efecte si te trezesti cu altele...
Incearca un alt tratament ... eventual ceva alternativ la tratamentul alopat...poate chiar in paralel cu cel alopat daca situatia te obliga sa renunti la el.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: rev solara
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 3:39 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
salut gheorghita,

as avea o intrebare in leg cu revolutia solara de mai jos, ptr 2007. ma intereseaza cu deosebire situatia profesionala si financiara, caci de vreo jumate de an ma tot straduiesc sa demarez o afacere, si nimic. anul asta am marea cruce cosmica, iar ptr la anu' vad un careu in t pe casa a II, exact ce-mi lipsea. totusi - zic eu cu o licarire de speranta - jupiter conjunct cu mercur in casa a II-a, ar trebui sa fie de bine, nu? sau careul spune ca dimpotriva, vor fi mai degraba pierderi? am dificultati in a interpreta atare situatie contradictorie.

multumesc,

veronica

Image


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: rev solara
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 7:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Veronica,
cu mercur retrograd in casa II este normal sa nu vezi nici o oportunitate. Retrogradarea lui mercur pe casa II aduce dezamagirea inainte esecului, ar trebui sa fii mai atenta la conjuncturi, la oportunitati ca, prin Pluton guv II in casa III succesele sunt aproape de tine. Datorita opozitiei Luna-Saturn te macina dezamagiri adanci si te pierzi in idealuri confuze (Uranus in V) probabil ca afacerea prin care poti castiga mai mult (Jupiter si Mercu rin II) implica mai multa siguranta si risc. Ori tu cu Mercur retrograd nu risti, ti-e teama si te gandesti numai la faptul ca-ti vei pierde puterea. Trebuie sa schimbi ceva: initiativa, liderul, visul ... altfel castigul este blocat de retrogradarea lui Mercur...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 2:14 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
multumesc gheorghita,

e bine sa-ti deschida cineva ochii, eu trecusem linistita peste faptul ca mercur este retrograd.
totusi, uite o chestie interesanta: careul in t are varful in 24 grade scorpion (conj. jupiter-mercur). din cate am citit, pentru a depasi un careu in t, trebuie sa te concentrezi pe varful diametral opus, in cazul nostru 24gr 40 min taur. care e chiar steaua algol, in casa a VIII-a. ce zici de asta?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 2:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
... care este, de altfel, un punct dureros, o alta problema... e greu sa combati o asa stea fixa... poate fi si o agresivitate impotriva ta, semn de boala, dezamagire sau dezorientare...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 2:44 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mda... cum o dau, din rau in mai rau :).
si inca o chestie, apropos de acelasi careu in T: cele doua planete implicate, jupiter si mercur, sunt tocmai regentii karmici ai nodurilor lunare. ambele sunt retrograde in tema natala.

am putea zice ca e vorba de o mare incercare karmica? ciudat totusi ca e pe casa a II-a.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 09, 2006 10:28 am 
Revin la Rev. solara din 2009 pe care mi-ai interpretat-o si as vrea sa te rog Gheorghita, daca poti, sa faci o comparatie cu cea din 2004. Sunt elemente similare. In una este opozitie Pluton-Marte si Venus, iar in cealalta este cuadratura Pluton-Marte si Venus. Deoarece stiu cum au decurs evenimentele in 2004, poate reusesc sa extrag invatamintele si sa pot gestiona situatiile de criza mai bine.
Multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 10, 2006 4:46 am 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
Veronica, Algol este pozitionata la 26.10 taur, nu la 24. Estea cea mai malefica stea, dar nu atat de mare incat sa luam in considerare un orb de 1.30 - 2 grade in cazul conjunctiei sau opozitiei la ea. Cred ca un orb de cel mult un grad este valabil in aceste cazuri.
Pentru gradul 24 taur, vezi stelele Capulus (24.12) din constelatia Perseu si Segin (24.46) din Cassiopeia.



_________________
Do you feel in what we believe?
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group