It is currently Fri Mar 29, 2024 10:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 9:52 pm 
As vrea sa fac o mica completare la un mesaj pe care l-am scris anterior.

Quote:
Stiu prea bine ce inseamna biciul lui Saturn pentru ca tocmai s-a incheiat tranzitul sau in opozitie cu Saturn natal si in acelasi timp conjunct cu MC.


De fapt Saturn stie sa piarda, pe mine nu m-a invins, ci mi-a inlesnit si mai mult accesul la intelepciune, calm si rabdare.
Niciodata nu suntem chiar singuri, intotdeauna suntem ajutati intr-un fel sau altul sa depasim o anumita situatie.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 10:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Niciodata nu suntem chiar singuri, intotdeauna suntem ajutati intr-un fel sau altul sa depasim o anumita situatie.
mihaela.


Cand ajungi la aceasta concluzie prin Saturn inseamna ca viata nu a fost deloc simpla cu tine, inseamna ca timpul a insistat putin cu trecerea sa dureroasa...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 11:06 pm 
Nu cred ca m-am facut prea bine inteleasa :?. De fapt eu chiar nu ma plang. Nu am de ce, sincer.
Fiind taur probabil ca inainte de incarnare mi-am propus printre altele si sa acumulez bunuri materiale. Te asigur din proprie experienta ca achizitionarea de case si masini poate deveni destul de plictisitoare la un moment dat. Asta nu inseamna ca nu-mi place comfortul. Il ador. Tot ce poti cumpara cu bani iti ofera o anume fericire.
Insa pe mine tranzitul acesta recent al lui Saturn m-a deturnat putin de la aceste lucruri. Asta nu inseamna ca am pierdut ceva. Nu! Si asta se datoreaza si altor aspecte din tema care m-au sustinut si m-au ajutat sa inteleg ca trebuie sa ma concentrez pe aspecte spirituale.
De fapt voiam sa accentuez ca lectiile lui Saturn nu trebuie sa ne sperie. Pe mine consider ca m-au ajutat si de asta spun ca nu m-a invins. Deci eu chiar nu-l urasc pe Saturn.
Parerea mea este ca el mi-a inchis anumite drumuri insa mi-a deschis altele noi pe care trebuie sa le urmez si asta doar spre binele meu.
Nu am simtit niciodata trecerea dureroasa a timpului asa cum spui tu Gheorghita. Chiar ma simt excelent. Pana in 2009. Glumesc :D.
Daca te rog imi spui si mie care consideri tu ca e cel mai mare defect al meu?
merci.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 10, 2006 12:00 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Valentina Garlea, ca tot am vorbit cam mult despre ea pe acest forum, in detrimentul altora, a intrebat intr-o seara, in timp ce discutam veseli intr-o camera vreo 7-8 persoane care mai de care mai zgomotosi: "Ce e mai dulce decat dulcele"... in stilul ei carcateristic Valentina a cam ras de noi in timp ce ne tot scormoneam mintile in gasirea unui raspuns. Valentina, tot Taur, ne-a spus intr-un tarziu "Ultima picatura de amar".
Cu siguranta auzise replica asta undeva, dar i-a placut pentru ca a gasit in sufletul ei un ecou... iar mie mi-a placut si mai mult si o tot leg de ea pentru ca la ea am auzit-o prima data...
Sa ajungi sa crezi ca ultima picatura de amar are nostalgia unei gratii, a unei bucurii greu de atins prin expansiune este o lectie saturniana. Am inteles bine ce ai spus si nu am vrut sa spun ca te plangi...

iar cu defectele ti le voi spune daca voi considera ca iti este util sa afli... si crede-ma pe cuvant nu voi avea vreo rezerva in a-ti spune atunci... :)

Faptul ca esti Taur nu inseamna ca ai dorit doar acumulari materiale in trecut... ci intre trup si spirit ai acordat mai mult atentie trupului decat spiritului.... a nu se intelege ca nu ai acordat atentie spiritului, ci doar balanta a inclinat mai mult in favoarea trupului. Totusi sunt tauri care pot construi idei marete, idealuri inaltatoare, care sunt mentori spirituali si nu trebuie sa li se puna stigmatul materialismului doar pentru ca sunt tauri, ci trebuie sa se analizez dupa acest raport. A fi o persoana evoluata spiritual si a te incarna pentru a fi un deschizator de drumuri prin indicarea unei cai practice, concrete iti poate aduce ca semnal natal Taurul. Puterea remarcabila a taurului este aceia de a construi o materie din dorinte si pasiuni neexprimate sau chiar neexplorate. Taurul cauta, iar cautarea lui este istovitoare, ii place asta pentru ca are satisfactia valorii si multumirea ctitorului. Pentru ca este un introvertit, chiar daca poate avea talent oratoric, taurul poate acumula manii greu de temperat. Lumea lui le poate distruge usor pe celelalte, iar distrugerea sa sa o percepata ca pe o alta ctitorie. Taurul va cauta sa-si explice totul, chiar si prin gesturi. El nu va lua lucrurile in simplu si nici in usor. El priveste ce este in jur cu reponsabilitate si apreciere.
Maestrii tauri sunt frumori la infatisare si frumusetea lor sufleteasca li se poate citi usor pe chip. Ei vor recomanda metodele in care se cere efort pemtru ca ei prin acestea au obtinut eficienta.
Sunt multe exemple pe care as putea sa ti le dau, insa dintre toate cel caruia nu prea am ce sa-i reprosez este Ma Ananda Moy, o indianca pustnica a carei existenta si-a trait-o in devotiune si veneratie pentru frumosul si binele universal. E taur 3o Aprilie 1896 si se pare ca are ascendentul tot in Taur pentru ca se spune ca a fost nascuta la rasaritul Soarelui.
Image
MA ANANADA MOY



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 10, 2006 9:16 pm 
Multumesc Gheorghita pentru caracterizarea mai mult pozitiva a taurilor.

Quote:
Sa ajungi sa crezi ca ultima picatura de amar are nostalgia unei gratii, a unei bucurii greu de atins prin expansiune este o lectie saturniana.


Ultima picatura de amar, poate fi si satisfactia unui lucru dus la bun sfarsit. Si totusi taurii sunt guvernati de Venus si nu de Saturn. Cu toate asta sunt constiinciosi.

Ma Ananda Moy este ireala aproape, de o frumusete angelica. Acest paradox m-a frapat si m-a fascinat intotdeauna. Si anume persoane cu aspect aparent fragil care poseda o forta interioara uriasa.De altfel tot la fel de interesante sunt si alte doua lucruri:
-aspectul astrologic de opozitie
-arcana din tarot Forta, care indica transformarea dusmanului in aliat. Doar atunci esti invingator cu adevarat.
Am deviat total de la subiectul topicului dar am vrut totusi sa spun aceste lucruri.
Multumesc inca odata.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 10, 2006 10:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Si totusi taurii sunt guvernati de Venus si nu de Saturn. Cu toate asta sunt constiinciosi.


Da, este foarte adevarat, Venus cea senzuala este planeta are patroneaza Taurul, iar senzualitatea se poate vedea la acest semn in pasiunea cu care isi acorda libertati pentru a savura asimilarea, constructia sau reconstructia. Aici poate fi vorba de constructia propriului corp, prin placerea de a savura gustul mancarii sau placerea de a hrani mintea. Cea mai reala reprezentare a unei zodii este "combustibilul"... tema natala iti indica nivelul tau din care zodia natala este doar un element al acestei constructii complexe. Cu ajutorul combustibilului te deplasezi... combustibilul nu te caracterizeaza, depinzi de el pt ca te ajuta sa-ti pui in valore constructia, nivelul, dar nu te caracterizeaza in ansamblu. La fel zodia arata cum te deplasezi si ce combustibil folosesti pentru a mobiliza energiile din tema natala: folosesti benzina, motorina sau hidrogen lichid... dar asta nu iti spune daca masina este performanta sau nu, doar zodia nu iti poate spune daca esti sa nu superior, ci tema in ansamblu...
Faptul ca Venus este stapana semnului arata disponbilitatea pentru placere pe care Capricornii nu prea o au. Placerea capricornilor este bruta, ei au simtul gandirii, nu placerea de a gandi, ei gandesc din nevoia de a cauta un raspuns sau de a descoperi un sens ascuns, dar nu din placere...
Din exemplul nostru Capricornul va fi incant de experientele variate pe care si le poate insusi atingand limita ultimei picaturi de amar, in timp de Taurul va savura bucuria de a pune ultima caramida la un edificiu, cuc ar se va incheia suferinta lui. In timp ce primul ca trai restrictia cu bucuria cunoasterii sensului, asimiland de pe drum tot ceea ce se poate, al doilea se va bucura singur cu gandul ca finalitatea ii va aduce tot ceea ce trebuie pentru a fi implinit.
Asta este si diferenta dintre Saturn si Venus ca guvenatori ai semnelor de pamant. Totusi cele doua planete guverneaza in astrologia medicala piela si implicit simtul tactil. Asadar Venus nu este atat de superficiala cum pare, ea doar ignora durerea drumului pentru a se concentra pe scop, iar Saturn nu este atat de insensibi,l atat timp cat poate guverna alaturi de snzuala Venus - atingerea, care, stim, nu este putin lucru nici in evaluarea unui om (cum atinge, cum se lasa atins, ce atinge etc etc) si nici in evaluarea unui cuplu. "O imbratisare valoroeaza mai mult decat ore intregi de discutii" - doar Saturn poate concentra gestul atat de mult, doar gandirea poate atribui gestului o importantata de mare.
Da, ne-am departat putin de la subiect, dar nu se va suprara nimeni, asa-i? :wink:

Cat despre Ma Ananda Moy, no comment... dar si imaginea este reusita... si este imaginea care o reprezinta cela mai tare, cea mai intalnita.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 10, 2006 10:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cateva imgini cu MA ANANDA MOY
Image

Image

Image

Image

Image

ma Ananda Moy intr-o ipostaza saturniana
Image

Impreuna cu Yogananda (Capricorn)
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:09 pm 

Joined: Tue Jan 03, 2006 9:46 am
Posts: 8
Location: Piatra Neamt
,,CITE PUTIN DESPRE TAUR" este pentru mine topicul potrivit pentru a ma ,,citi" ,in sfirsit intr-o parere avizata mai mult decit profesionista...si asta pentru ca citind celalalt topic deschis de tine Gheorghita,referitor la ,,FRICILE CARE NE BINTUIE'' ei bine am prins putin curaj (una din fricile mele este aceea de a nu fi ridicola)si mi-am spus gata cu ascunzisul dupa deget arata-te asa cum te prezinta stelele ... :oops:
Astrologia nu-mi este de loc straina din contra este de mult, mult timp prietena mea ... sau provocarea vietii mele mai bine spus ...
Spun provocare pentru ca reprezinta pentru mine ceva ce vreau sa ating,sa cunosc ,sa inteleg,si niciodata nu se lasa acel ceva... atins de mine ,cunoscut...,eu construiesc si fac eforturi in acest sens dar ,,maya""nu se lasa cunoscuta ...
Cind eram mica i-mi spuneam Maya pentru ca nu puteam sa-mi pronunt corect numele Amalia.Apoi toata familia mi-a spus asa lor le era drag iar eu receptam asta ca o porecla :cry: .Acum stiu din harta mea ca opozitia soare-neptun a fost un fel de nasa...
Am avut un an 2005 greu,si un sfirsit de an si mai greu...trairile sfirsitului de an pe care tocmai l-am incheiat nu mi-au fost straine ,am mai experimentat de-a lungul vietii mele ,,ce-i mai dulce decit dulcele"...si niciodata utima picatura n-a fost ultima.

Vreau sa-mi reamintesti Gheorghita unde mi-am dat eu intilnire cu mine in viata asta ...!?
Uite datele mele: 10 mai 1964 ,ora 7:30 duminica dimineata ,Bicaz.
Multumesc.
Acum ca trebuie sa trimit mesajul i-mi tremura rau mina ...apropo de frici ,si temeri omenesti .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 12, 2006 3:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Cu plecaciune in fata emotiei frumoase si a puritatii transmise prin cuvinte... si pentru curajul de a sfida limitarea impusa de frica.
Aceasta viata este pentru tine un fel de inceput, un fel de "luat de la capat". Senzatia emotiei neimplinite, a exploziei afective, dar a retinerii motivata de teama de singuratate sunt doar cateva trasaturi ale personaltiatii tale. Luna este guvernatorul temei tale. Ea te face sensibila, delicatat, chiar gingasa, chiar cu sensibilitate pe emotii puternice, insa in Berbec iti aduce frica. Eu confirm retinerea ta, teama de a interveni, ca de altfel si tema de a fi considerata importanta, tema de a fi in centrul atentiei si, de asemena, tema de a raspunde pentur vietile altora.
Un NN pe casa XII cu Luna regent karmic de nord - ca o torta in a lumina drumul vietii - ma face pe mine sa cred ca frica si mai apoi agresivitatea de a nu ti se da dreptul la viata sunt cele mai mari incercari ale vietii tale.
Marea tragedie este insa alta si poate ca asta este si cauza fricii de care vorbeai si pe care tema ta o indica in mod implicit: marcajul de pe casa XI in raport cu axa Gemeni-Sagetator interceptata de casele VI-XII scoate in evidenta un conflict de destin - primesti ceea ce nu prea doresti, ti se intampla ceea ce nu intentionezi sa ti se intampla si iei parte la conjuncturi sociale pe care nu prea le-ai dorit. Asta arata un consum karmic, asta arata ca exista un proces de evolutie care se desfasoara si ca acum etapa este de purificare.
Semnale in acest sens pot fi dificultatile de intelegere ale conflictelor sociale in care poti fi prinsa, a problemelor de sanatate, a unei mosteniri pe linie medicala ce slabeste partea feminina.
Mercur este retrograd in Taur si tendinta lui este sa se intoarca in berbec unde gasim luna ca guv al Ascendentului, asadar noutatea si ineditul acestei vieti in plamaresul vietilor anterioare este clara. Iti este greu sa intelegi durerea personala, lipsurile, conflictele ce vin in cascada si chiar propriile probleme de sanatate si mai ales sa ti se intample toate astea si sa nu ai cui spune, fie ca nu exista un om potrivit in jurul tau, fie ca nu ai curaj.
Deschiderea masiva vin prin iertare si nu oricum, ci prin implicarea vointei. Va trebui sa ierti in momentele in care iti este cel mai greu, va trebui sa iubesti contextul social in care traiesti si chiar lipsa de iubire a celor cu care esti obligata sa traiesti. Va trebuie sa faci acest efort pentru ca acesta este drumul care te scoate din labirint in care traiesti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 1:30 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
acu' ceva timp, sa fie vreo 3 ani(?) ,cand saturn a trecut prin zodia mea ,gemeni, aveam niste stari de suferinta atat de mari incat ma trezeam noaptea si ma tineam singura in brate.sufeream dupa un barbat de care ma despartisem de 1 an. acum stau si il privesc ca pe un strain... nu-mi vine sa cred ca mi-a facut nenorocitul de saturn :evil: asta fiind doar un aspect din viata mea...pentru ca in rest din toate partile aveam probleme grave,profunde, dureroase...m-am purtat f matur insa, am gestionat bine totul...ma mir si eu de altfe cat de diplomata si rabdatoare am putut sa fiu, cat am stat si-am inghitit in sec , eu care intai vorbesc si=apoi gadesc ce=am spus...
acum mi se pare atat de indepartata perioada..si atat de ireala...greu ajung la asemenea simturi...doar memoria cerebrala si nu cea suflteasca imi spune cat de greu mi-a fost...
ps: coser, apropos, anul trecut in luna mai mi s-a intamplat ceva care m-a marcat, poti sa=mi spui te rog daca remarci ceva special pe harta in acea perioada ,ceva karmic poate... mie mi-ai mai facut o previziune, stiu ca ma marit in 2008 :lol: ca daca ma marit acum raman fara bunuri, deci sunt cumintica, insa este o problema din trecut cu care eu nu ma pot resemna....si acum .."intamplator"...mai exact ieri 25 ianuarie..a existat o intalnire intensa si emotionanta care are legatura mare cu evenimentul din mai anul trecut...imi cer scuze ca vorbesc atat de codificat insa este o problema delicata pe care nu mi-o pot expune clar.


Last edited by scorpio on Mon Jun 19, 2006 5:22 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 9:52 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Este interesanta data indicata de tine... Pluton trecea peste Neptun natal... cum tranzitele sunt lente evenimentele pe care le determina sunt ample si intense. Jupiter tocmai se desprinsese de o conjunctie cu Jupiter natal si apoi cu saturn accentuandu-ti tema de singuratate si suspiciunea pe relatii. Trecerea lui venus peste Marte si Chiron este semn bun... apropierea soarelui de asemeena.
totusi eu indic perioadei doua mari directii:
1. sansa schimbarii unei directii in viata spre o finalitate eminamente benefica aparuta pe fondul unei finalitati, a incheierii unei perioade de efort intens, de tensiuni pe relatii.
2. tensiunea unui final cumplit ce iti poate aduce caderea si degradarea ta sociala.
Cum pe tema ta Jupiter a facut intai conjunctie cu Jupiter natal si apoi cu Saturn ma gandesc ca fialul acestui soc social a fost bun si dupa o furtuna de o mare intensitate ce te-a ingrozit si bucurat deopotriva, Venus trecad peste Marte si Chiron ti-a oferit o noua sansa. Nu atat de mare ca schimbarea in sine, de alta natura si legata de o persoana care ti-a oferit o surprinzatoare siguranta. Aceasta situatie ti-ar putea da o intersanta schimbare de locuinta, de statut sau chiar de demnitate.
Luna indicata de tine face parte dintr-o perioada mai mare, ce a inceput in toamna 2004 si a tinut cam un an cu reveniri spectaculoase de situatii si, trebuie sa recunoastem, tensiuni si frici care convietuiau cu bucurii si sperante.
Tu indici luna mai... sincer, din punct de vedere astrologic nu stiu daca luna mai este cea in masura sa reprezinte toata aceasta perioada, ci mai curand februarie 2005 si decembrie 2005 cand Pluton se aflala in conjunctie perfecta cu Neptun din tema natala. Ce s-a intamplat in mai pare sa fi fost un efect.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group