It is currently Fri Mar 29, 2024 9:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: DESPRE MC PROGRESAT
PostPosted: Wed Jan 18, 2006 10:23 pm 
Se spune ca pozitia MC in semn, in astrograma natala ofera indicii despre ascensiunea profesionala sau eventual o cariera profesionala. Acuma eu chiar am o dilema. Si anume daca o persoana are MC in Rac va avea in jurul varstei de 30 de ani MC progresat in Leu. Deci o posibila calitate de sef. In cazul in care intr-o astrograma natala MC este in Leu atunci in jurul varstei de 30 de ani MC progresat va fi in Fecioara. Deci o posibila calitate de subordonat. Dar el natal are MC in Leu adica are sanse sa ajunga lider.
De fapt cum se interpreteaza MC progesat, si in ce masura conteaza si sunt importante progresiile? Eu am facut experimente pe astrograma mea si progresiile au indicat corect faptele care s-au petrecut.
De fapt se folosesc progresiile, sau nu prea?
merci,
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 19, 2006 9:46 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:52 am
Posts: 17
Buna intrebare (din punctul meu de vedere cel putin), si eu ma intrebam acelasi lucru... De exemplu eu am MC natal in Gemeni si soarele natal in Leu. Momentan MC progresat e in Rac si Soarele in Fecioara (adio vise de marire), dar la 40 de ani, MC progresat va fi la 0˚7' Leu, in conjunctie la orb perfect cu NN la 0˚1'. In acelasi timp, tot la 40 de ani, Soarele progresat paraseste semnul Fecioarei. Sa inteleg ca abia la aceasta varsta vor exista conditiile pentru o pozitie de conducere mai importanta? Cam mult de asteptat pentru ambitiile mele... :)[/list]



_________________
Immovable object meets irresistible force.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 19, 2006 11:23 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Alina,
frumoasa fotografie :)

Progresarea in sine a MC nu este mai importanta decat progresarea oricarui alt elemente astrologic din tema, de aceea importanta lui va reiesi nu doar din punctul pe care il ocupa pe tema si din aspectele pe care le va face. Cand MC progresat intalneste o planeta atunci conjunctia lor indica un eveniment, de aceea planetele din casa X sunt atat de importante pentru ca defineste moralitatea sociala a individului.
Dar... aici intervine un mare dar... daca interpretarea ascendentului progresat pare mult mai usoara pt ca, in interpretarea generala, analiza ascendentului este luata in calcul, analiza lui MC progresat pune astrologul la grea incercare. De ce? Pentru ca acest element nu se prea ia in calcul pe tema natala. MC nu este doar o cuspida, ci un punct importanta, as putea spune, potential al temei a carei vibratie devine foarte vizibila in contact cu o planeta. Daca astrologul la inceput nu traseaza cateva directii ale MC natal, care este energia pe care o va modula nativul in construirea moralitatii sale sociale, atunci interpretarea poate fi gresita. Data precisa cand MC progresat atinge o planeta se interpreteaza in raport cu revolutia solara a anului repectiv.
Da, se ia in calcul faptul ca MC progresat trece in alt semn, dar asta se interpreteaza in contextul perioadei si poate, de multe ori, devine vizibila, cand se include, prin legaturi, semnele de generatie.
Daca aspectele cu planetele rapide sunt posibile pe tot parcursul unui an, aspectele cu planetele grele sunt foarte importante si ele duc la impulsionare sau la incercari morale si materiale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 20, 2006 10:49 pm 
S-ar putea considera progresiile ca o translare a cuspidelor peste zodii si planetele grele, asa este?
Ce se intampla atunci cand MC progresat intalneste pe Pluton?
Multumesc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:44 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Intai de toate vreau sa-mi exprima, si in cazul tau, uimirea fata de avatar ... este foarte frumos... chiar ai o stralucire neptuniana..

mihaela01 wrote:
Ce se intampla atunci cand MC progresat intalneste pe Pluton?
Multumesc.
mihaela.


E simplu se ingroapa sau se descopera o comoara. Comoara poate fi la propriu o avere sau poate fi o sansa profesionala, morala, educativa. Pluton aduce insa un fel de test al nonatasamentului... si intalnirea MC cu Pluton ofera nativulu motive sau dovezi ale nonatasamentului, punctele sale nevralgice. Aceasta progresie poate, in astrologia medicala, sa aduca o sansa neobisnuita si spectaculoasa de vindecare. Solutia vine de unde nu te astepti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 21, 2006 12:07 am 
Multumesc, imi pare bine ca imi consideri avatarul frumos :). Dar chiar nu m-am gandit niciodata la Neptun ca fiind stralucitor. Oricum tu stii mai bine, si daca e de bine iti dai seama ca nu pot dacat sa ma bucur.

Insa spune-mi te rog si mie despre Neptun in casa 1. Se spune ca ar fi responsabil cu lichidele. Asadar cum spuneam, eu ca si lichide consum doar sucuri, iar despre substante, este exclus total. Am in schimb vise.
De fapt ce vrea el de la mine in casa 1?
Multumesc mult.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 21, 2006 10:36 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
sa nu uitam ca televiziunea nu este numai domeniul uranian ci si neptunian si ca fotografia, in aspectul ei vizual si nu tehnic este domeniul lui Neptun.

Neptun pe casa I aduce capricii ce par de moment, insa ele sunt rodul unei framantari interioare. Cu Neptun pe casa I nativul are o originalitate ce poate pune in dificultate chiar o persoana cu Uranus pe casa I. Inpiratia sa este detasata de obiectul care pare ca o detemina si este subtila si rafinata.
Pe corpul fizic Neptun nu lasa prea multe semne. El este mai mult catalizator care ofera procesului informatia, dar nu se consuma. Regimul apei in corp nu poate fi in nici un caz dat numai de Neptun. Luna pare sa guverneze regimul apei si zodiile de apa (rac, Scorpion, Pesti) si casele lor echivalente (casele de finalitate) cu trasaturile lor puternic emotionale. Atunci cand Neptun guveneaza apa, procesul poate fi dur, agresiv care ingheata un proces si distruge un organ prin faptul ca ii poate conferi acestuia tendinta de a functiona in autonomie. De asemena el ar cam guverna apa rea ce poate fi orice forma de lichid produs de o boala (a nu se confunda cu toxinele din organism, acesta otrava care trece se simturi, dar distruge complexul din interior si care pare a fi domeniul lui Pluton), dar si apa sfintita, lichidul ce conserva informatia purificarii spiritului si inlaturarii cauzelor suferintei.
Aceasta pare a fie intervenia sa singulara...in colaborare cu alte planete spectrul de largeste considerabil



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group