It is currently Fri Apr 19, 2024 5:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tranzitul lui Jupiter conjunct cu NS
PostPosted: Fri Jul 22, 2005 11:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Ma preocupa tranzitul lui Jupiter prin Balanta si bineinteles conjunctia pe care o va face la un moment dat cu NS. As vrea sa analizam aceasta situatie sa vedem ce poate ea aduce. Ptr. oricine vrea sa se uite pe harta mea va descoperi acest tranzit foarte interesant sau alarmant, din care nici eu nu mai stiu ce sa inteleg. Situatia se prezinta in felul urmator: Jupiter in tranzit in conjunctie cu NS in Balanta si in opozitie cu Jupiter natal si NN. Sa fie oare..... sansa si nesansa?! Voi ce parere aveti despre asta?
22.05.1975 / Faget / Timis / 23.20


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Jupiter conjunct cu NS
PostPosted: Fri Jul 22, 2005 11:31 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
iata tema tranzitului propus de Ina

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 27, 2005 12:25 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
se spune ca jupiter conjunct NS este asemanator cj intre jupiter si saturn. toate stradaniile nativului vor fi blocate din cauza unei proaste gestionari a timpului. de asemenea, el poate sa se ralieze cu onestitate la valorile comune unei societati. si mai poate inregistra dificultati in ce priveste toate aspectele legate de strainatate.....



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 27, 2005 3:06 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, asa este ari, numai ca in acest caz avem de-a face cu 2 etape: etapa berbec si etapa taur. Marte in Berbec a adus conjunctiei Jupiter-NN provocari, oportunitati in care a trebuit sa faca dovada spiritului practic. Ceilalti o judecau dupa aceasta, daca are sau nu spirit pratic. Aceste provocari la inceput sunt verbale, dar cu trecerea lui Marte pe Taur ele vor fi practice. Insa mai greu va fi in perioada retrogradatiie lui marte in taur cand acesta va migra din casa IV in III. Acesta este un moment dificil cand pe langa tensiunea ca este obligata sa repare greseli facute acum in perioada retrogradatiei lui mercur prin casa VII interceptata, va fi obligata sa schimba registrul preocuparile. Cu toate acestea tensiunile vor avea un pulseu pe casa I pe personalitate si o manifestare pe casele III si IV comunicare, nevoie de stabilitae. Instrumentul, motivatia va fi insa o acuta nevoie de stabilitate pe care o va resimti in tot tranzitul martian prin taur.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 27, 2005 8:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Din ceea ce-mi spuneti voi, viitorul nu pare prea roz :( …..Stiu ca ma patroneaza Mercur + casele V, VI si VIII si ca acum el fiind retrograd trebuie sa am mai multa grija ptr. ceea ce spun. Eu stiam despre o casa interceptata ( ex: la mine casa VII ) ca nu-si manifesta pe deplin caracteristicile.
Coser, referitor la greseala, te rog sa-mi spui daca este “posibila” sau “ inevitabila”. Tu pari foarte sigur, de ce, din cauza Lilith-ului care se afla acum in Leu si care v-a face conjunctie cu Mercur retrograd, sau a aspectului care se v-a produce undeva, prin 24 august, intre Neptun, Lilith, Mercur si Marte ( aflat atuci chiar pe FC ) ?! Ceva sanse de reusita am??? :( :)

Multumesc ptr. raspunsuri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 27, 2005 9:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Hm, sa nu te indoiesti de faptul ca un astrolog ar putea sa stie ce greseli ai putea face tu in aceasta perioada... :)
Eu le-am vazut pe tema, dar nu ti le voi spune. Eu vroiam sa te ajut nu sa te incurc convingandu-te de faptul ca viitorul tau apropiat nu pare prea roz...
Ceea ce pot sa fac este sa te rog sa fii cat se poate de atenta la ce vorbesti si cu cine vorbesti. Acum in aceata perioada discutiile nu sunt deloc normale, mercur retrograd este dificil si ai indicat bine aspectele care te pot face sa gresesti.
Legatura principala care a stat la baza afrmatiei este data de legatura foarte speciala intre mercur retrograd de acum si marte retrograd de atunci. Ceea ce gresesti acum va genera efecte ce se vor consuma atunci... asadar te rog sa fii tacuta, interiorizata si sa gandesti de mai multe ori inainte sa faci ceva... este important pentru tine...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 28, 2005 10:39 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
coser, daca tu ai sesizat cam ce tip de greseli inclina sa faca subiectul in cauza, ar tb sa-i spui, sa-l avertizezi si astfel exista o sansa ca acele greseli sa nu se materializeze.........



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 28, 2005 10:50 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ari_ko wrote:
coser, daca tu ai sesizat cam ce tip de greseli inclina sa faca subiectul in cauza, ar tb sa-i spui, sa-l avertizezi si astfel exista o sansa ca acele greseli sa nu se materializeze.........


:)
Da, cred ca acelasi lucru as fi spus si eu daca as fi fost in locul tau. Imi pare rau, pur si simplu nu pot... stiu ca acum exista un mercur retrograd care ne afecteaaza pe toti si mai stiu ca tot ceea ce se recomanda acum, recomandari ce vizeaza personalitatea si modul de comportare este rastalmacit (Mercur este in Leu) si sunt convins ca oricat m-as stradui eu nu va iesi bine. Unele conditionari astrale le sfidez, dar in fata unor pur si simplu nu pot face nimic, pt ca sunt implicati prea multi factori... acest mercur in Leu retrograd cumulat cu saturn in leu ma face pe mine vulnerabil, deci mesajul meu ce ar viza "nu fa cutare si cutare lucru" ar putea fi inteles gresit...
Avand in vedere activitatea mea de pana acum nu cred ca te indoiesti de faptul ca as sari imediat sa ajut pe cineva, dar acum imi este imposibil. Mai mult decat i-am spus nu pot... ii trimit un gand bun si ii doresc sa treaca de aceasta incercare cu bine...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 28, 2005 8:58 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Coser, draga, nu astept o explicatie gen " mura-n gura" ptr. ca nu as mai intelege nimic din toata astrologia asta. Ai putea macar sa-mi arati o directie, sa-mi spui ce case i-mi sunt vizate si care planete sa le urmaresc.
Tot timpul mi-am asumat consecintele faptelor si deciziilor mele si daca nu as fi constientizat cate greseli am facut la viata mea, atunci nu as fi ajuns aici. M-am apucat de acest studiu ptr. ca vreau sa ma cunosc mai bine, sa-mi inteleg karma si sa nu mai gresesc de acum inainte.
La modul practic ( fara sa tin seama de astrologie si tranzite ) eu chiar anticipez un scenariu al evenimentelor viitoare si daca lucrurile se vor petrece asa cum le vad eu acum, cu atat mai mult n-as vrea sa gresesc. Nevoia de stabilitate o simt de multa vreme; oare acum o voi avea, sau ma inham la mai mult decat pot duce :?: :!:
Dar.....sa trecem si la studiul propriu zis: deoarece Mercur retrogradeaza acum in casa mea a VII - a, tind sa cred ca greseala va fi legata de specificul acestei case, mai concret - alt tip de asociere decat partenerii de afaceri. Am urmarit niste tranzite si am descoperit un Mercur in Scorpion in conjunctie cu Descendentul momentului si opozitie la Marte retrograd prin Taur casa III si conjunct cu Ascendentul momentului. Apoi, o conjunctie intre Jupiter si Soare in tranzit peste Luna si Uranus natal. Dupa aceea un Mercur retrograd in XI prin Sagetator peste Neptun natal, un Marte retrograd in Taur peste FC, Venus opozitie Venus chiar pe Ascendent si peste toate astea un Junon retrograd peste Mercurul meu natal in V si opozitie la Pluto.......poate am mers prea departe, dar, chiar am nevoie de putina indrumare. Daca aspectele intuite de mine sunt bune, as aprecia o "interpretare" mai pe intelesul meu; ma ajuti?
Un alt element care m-ar putea ajuta ar fi sa stiu despre ce tip de greseala vorbim: prin actiune sau non-actiune. Si inca o rugaminte, la modul general, pe o astrograma ( alta decat a mea ) unde trebuie sa caut mutarea sau revenirea intr-o locuinta?
Inteleg de ce esti asa rezervat acum cand Mercur este retrograd: esti Leu cu Ascendent tot in Leu si-acum sunt multe planete acolo. Sper sa fi mai comunicativ dupa 25 august. :)
Toate cele bune!
Ina.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 28, 2005 11:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ina, draga mea, nu m-am referit nici o clipa la faptul ca ai dori sa ti se spuna asa cum ai spus tu... nu, doar ca am vrut sa repecte o intuitie de-a mea, dar uite ca mi-o incalc... iarta-ma nu am vrut o clipa sa te jicnesc cu asta
Da este vorba despre o casa a VII malefica. Desi casa VII aduce conflictele declarate aici avem un Lilit care ascunde natura reala a lucrurilor sau te pune in fata unei confruntari dure dificil de acceptata... poate chiar fara cuvinte... Gandurile iti zboara aiurea, chiar eviti o confruntare, o discutie, o analiza si iti amintesti tot timpul de trecut si de evenimente relationale care par acum ca se repeta. La tine exista un risc de accident pe foc, exista o lipsa de protectie prin slabirea lui Jupiter si o nevoie acuta de celalalt... in timp ce NN peste jupiter te incearca puternic.
Tu ai asc in capricorn, si nu ma indoiesc de faptul ca ai o fire mai adunata, care se poate opri din agitatia vietii pentru a se gandi la ce se intampla, dar Saturn este afectat de impulsivitate. Saturn acum este agresiv, iar vulnerabilitatea ta acum cand mercur este retrograd devine foarte mare. Planetele sunt foarte imprastiate pe tema ta, nu te poti aduna, ai fi in stare sa te opresti pe strada si sa tot intrebi oamenii ce sa faci.... Imediat va intra pe casa VIII Venus si va sta acolo ceva vreme, intre tip Jupiter va trece pe IX si va aduce risc la deplasri pe pamant. Marte din Taur iti va imparti aceasta perioada in 2. Pana la FC si dupa... urmand ca in perioada retrogradatiei sa revina in casa III.
Riscul cel mare va aparea cand Mercur se apropia de Lilith in retrogradatia lui si cand Venus va face opozitie cu Uranus. Aceasta opozitie pe axa Fecioara-Pesti in situatia in care Uranus trece acum este lilitul natal poate cauza o explozie hormonala necontrolata, circuit dificil al lichidelor, chiar semne pe piele. Cei cu asc in capricorn nu sunt bine deloc. Ei, la fel ca si tine, traiesc din plin receptia mututala Neptun-Uranus intr-un mod extrem de intens. Limita lor de rezistenta este intinsa la maximum iar incredrea ca vor resui la minimum. Sunt acum in voia sortii ... cat de ciudata mai este viata... un capricorn care se lasa in voi sortii, hm... am vazut-o si pe asta! :D
Deci sfatul meu pentru tine pt aceasta perioada este cel pe care il vei citi si la analiza lui Marte in Taur - iarta... orice ti se va intampla, cauta si cultiva-ti ganduri bune, emotii pozitive, inlatura-ti tema si apropiite de o apa. Semnul apei te ajuta... bea lichide mai multe, stai langa o apa ... in natura... magetismul sau absoarbe vibratia vulcanica a planetelor pana la sfarsitul lui august pentru ca traiesti o vara vulcanica...
Uf, gata ti-am spus acum m-am eliberat... :))

Schimbarea de locuinta se va face in functie de motivatie. La modul standard se ia casa IV dar daca aici intervine casa VII atunci cand imparti o locuinta pentru o relatie intima mai mult sau mai putin de durata. Daca intervine deplasarea in alta localitate aici intervine casa IX. Sprijinul in achizitionarea locuintelor este indicat de casele VIII daca e vorba de o sponsarizare, II daca e vorba de imprumut, bani pe care ii dai inapoi.
Locuinta de serviciu poate fi VI sau mai curand X.
Revenirea la o locuinta care ti-a apartinut e greu de indentificat pe tema. ea implica tipul de locuinta, relatia ce s-a consumat in acea locuinta (singura, cu parintii, iubitul, sotul, copii etc etc) ce amintiri te leaga de ea ... in general aceasta intoarcere eu o pun pe o legatura intre guvernatorii caselor IV si XII. In aceste caz reaintoarcerea ar fi destul de buna cand jupiter (guv XII la tine) este pe IX si marte trece in IV. Numai ca marte va fi retrograd deci ai putea o perioada sa te gandesti sa te intorci de unde ai plecat, dar o data ajunsa nu te vei intorce pt ca marte in Taur in acest caz aduce stabilitate. Sa nu faci aceasta mutare cat timp va fi Venus in VIII pt ca e pozitie proasta pt instalatie, poate chiar fundatie, proiecte pe care ti le vei face acolo...
Multumita? :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 29, 2005 8:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Tot timpul am fost adepta lucrurilor spuse pe fata iar in situatia prezenta, nu pot decat sa-ti multumesc tare mult ptr. raspunsul dat.
Daca ai ramas cumva cu impresia am avut intentia sa-ti fortez oarecum mana ptr. acest raspuns, atunci nu-mi ramane decat sa te rog sa ma ierti.
Acum, ca m-ai pus in garda cu atatea aspecte voi cauta sa iau doar partea buna a lucrurilor ( atata cat exista ) si sa merg mai departe.
Toate cele bune!
Ina.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 9:54 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:39 pm
Posts: 25
Location: Braila
Conjunctia dintre Jupiter si NS in casa VIII, poate semnifica si unele relatii sexuale karmice, de pe urma carora vei asimila si vei intelege unele lectii spirituale extrem de necesare propriei evolutii. Intalniri karmice oarecum predestinate cu persoane care iti vor influenta viata si care ar putea chiar sa ti-o schimbe. Nu te astepta la un final fericit al acestor relatii, NS are un efect de blocare, dar aceste experiente te vor ajuta sa evoluezi si sa intelegi ulterior lucruri si situatii pe care acum nu le poti patrunde...

In privinta mostenirilor sau a celorlalte domenii aferente casei VIII, ma abtin de la a face comentarii... :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:22 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
cum se poate calcula pozitia medie a NN?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 23, 2005 8:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ari_ko wrote:
cum se poate calcula pozitia medie a NN?


sunt programe care calculeaaza ... astrolog32 face asta...True e real si Mean este medie daca vei gasi in vreun program sa stii ca asta inseamna...

in astrolog 5.41, pe care il folosesc cel mai des, ca sa obtii valoarea reala a nodului parcurgi Setting-Obscure Settings si in caseta de dialog ce iti pare bifezi prima optiune. Validezi comand cu OK si vei avea pe tema valoarea reala a NN pentru sesiunea respectiva. Daca inchizi programul va trebui sa faci setarea din nou daca nu salvazi modificarile in fisierul astrolog.dat al aplicatiei. Daca vrei ca modificarea sa fie permanenta dupa ce ai bifat folosesti File-Save Settings-OK (numele fisierului iti va aparea deja) si realizezi suprascrierea peste cel existent deja. Si asta e tot... :)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group