It is currently Fri Mar 29, 2024 4:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Aspecte la stelium...
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 1:26 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita, te rog sa ma ajuti:
in casa III este un stelium din 5 planete,inclusiv luna
in casa IX este chiron, in opozitie cu martele din stelium
incerc sa inteleg aceasta opozitie a lui chiron la marte dar imi este mai greu pt ca marte este in acel stelium, mai este in conj cu saturn si uranus, iar din cate stiu, un stelium actioneaza ca o singura planeta!m-am incurcat! are rost analiza opozitiei cu fiecare planeta din stelium?....nu cred! ...as fi vrut sa fac cat mai corect aceasta interpretare !.motivul: casa a III cu un stelium iar casa IX destul de slab locuita: un chiron si el in opzitie cu martele din III(sau cu intreg stelium, nu?) :idea:
te rog, daca nu-i prea mult, sa-mi spui si cateva detalii referitoare la prezenta lunii in stelium, (adica luna il face mai puternic?)
configuratia se regaseste pe tema 12.02.1988,ora 22:20, 24:22E, 44:23N
multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Aspecte la stelium...
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 2:07 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mai important este opozitia la stelium, pentru a-ti crea o viziune de ansamblu, insa poate fi util la un moment dat sa iei in calcul opozitia unei planete in tranzit la una dintre planete atunci cand unghiul aspectului este perfect.
In cazul indicat de tine Pluton reformuleaza puternic valorile lui, ceea ce stie, ceea ce a invata despre viata si se va vedea asta cand Pluton va trece peste Saturn, destul de curand. Dar nu e tot: Neptun trece peste Mercur, NN peste venus, iar Lilith numai ce s-a desprins de pozita sa din tema natala si Saturn se pregateste sa o viziteze.
Trece prin crize existentiale. Alegerile i se par dificile si dureroase. Are nevoie de cineva care sa-i fie apoape... si raspunsul la intrebarea la care ai asteptat atat (si imi cer iertare pt intarziere) este Chiron care trece prin IV - casa mamei - adica o mama varsator :wink:
Rolul tau in toate aceste crize existentiale este foarte important. Nu prea le exteriorizeaza, sunt fieberi interioare (pluton) de aceia orice intrebare pe care ti-o adreseaza este importanta... oricat de banala ti s-ar parea. Are nevoie de comparatii pentru a intelege si a-si construi un nou sistem de valori. Acesta este secretul si gandindu-te la asta vei vedea ca munca ta se usureaza considerabil... ai ceva de lucru si acesta este secretul... ai putea sa devii usor o enciclopedie ambulanta a comparatiilor, exemplelor si similitudinilor...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 5:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
iti multumec pentru interpretarea data, mai exact pentru ajutor. am citit si recitit cu luare aminte, cu harti si manuale de astro in jurul meu. voi tine seama de sfatul tau si consider ca nici un efort nu este istovitor atunci cand se consuma in relatia cu propriul copil! iar noi doi avem o relatie speciala, zic eu! :D
cat despre scuzele de care vorbeai, crede-ma ca nu este cazul ! tu esti unul singur, iar noi, cei care te solicitam, suntem atat de multi!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group