It is currently Fri Apr 19, 2024 11:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: aspect ezoteric
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 12:59 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
As dori,daca se poate mai multe amanunte despre aspectul ezoteric-72 grade.Exemplu:Mercur in casa I,Berbec,in aspect ezoteric cu Jupiter in casa III,Gemeni.Jupiter este guv.casei X,deci cariera prin comunicare,Mercur fiind guv.casei,in care este Jupiter:rezulta,printre altele :cariera ca secretar [mai ales particular],relatii interumane.Dar nu am gasit explicatia acestui aspect ezoteric,ci doar consemnat.Acest aspect are legatura cu ceea ce am inteles ,sau are alte semnificatii,legate de frati,anturaj,[casa III],personalitate [casa I] ?

Gheorghita te rog ,daca se poate,o lamurire.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: aspect ezoteric
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 8:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Aries, nu vad ce legatura ar avea postul de secretar cu aspectul esoteric...

Aspectul la care te referi tu este intr-adevar unul special, el se refera la Quintil - un aspect minor. Daca impartim 360 la 72 de grade cat este unghiul aspectului, rezultatul va 5 - omul creator, cel care sustine prin insasi structura sa integul zodiac.
Cu alte cuvinte Quintilul este un aspect creator, dinamic ce duce spre spiritualizare si care scoate in evidenta o calitate a nativului asupra crei a lucrat in vietile sale anterioare. Calitatea activitatii este data de planetele aflate in aspect, iar modul de manifestare si directia spre care se indreapta sunt data de trasaturile celor doua planete.
Orbul admis la Quintil este de 2 grade, ca la multe dintre aspectele minore.
Daca la tine Mercur este in quintil cu Jupiter asta nu inseamna implicit ca trebuie sa fii secretara sau ca ai putea sa fii ci faptul ca anterior ai avut curajul sa spui adevarul. Greseala iminenta care ai facuta si care te-a afectat a fost ca te-ai axat exclusiv pe informatie, pe idee si nu ai integrat-o in viata ta. Acum poti fi adesea invinuita ca esti prea incisiva si pt ca stii ceva astrologie ai fi tentata sa spui ca asta vine de la Berbec. Vine de la Mercur in Berbec in casa I si de la faptul ca ai mai facut asta altadata, informatie reisita din Quintilul Mercur-Jupiter, in limita maxima a orbului admis.
Acum te vei lupta mult pentru recunoasterea sociala pentru ca anterior nu ai cedat si ai murit... probabil pentru credinta ta.
Apropo de asta.. ai casa VIII goala desi o existenta cu un sfarsit tradic afecteaza pe oricine, spune-mi, te rog, ai vise ciudate, cu intamplari violente la care iei parte si care revin periodic?
Este interesant cum mesajul planetelor acum se grupeaza pe relatii, pe atitudine impaciuitoare fata de anturaj pe reusita sociala pe care anterior nu ai avut-o.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 10:28 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc,acum sunt lamurita.Problema cu secretara stiam ca nu vine de la ac. aspect,dar credeam ca are vreo legatura.Stiu f. putina astrolo.,nu am rabdare sa aprofundez,vreau totul dintr-o data.Stiu ca trebuie sa-mi cultiv rabdarea.

Nu am vise ,de genul cosmarurilor care se repeta ,nimic de genul acesta.Am cateodata,vise premonitorii pe cere le decriptez rapid ,cand e vorba despre mine,si din pacate prea tarziu ,cand se ref,la altii.DAR visez cu ochii deschisi,pe strada mai ales la intimplari macabre:accidente,lupte,scenarii de genul acesta,in care intotdeauna eu sunt EROUL pozitiv,care lupta ,apara,salveaza,dif.pers.cunoscute sau pe care le admir,sau as vrea sa ma admire [asta am constientizat-o acum cand scriu-ca vrea sa fiu admirata,ovationata].Mi-am imaginat chiar un scenariu de accidet,care s-a implinit intomai[al meu ,bineinteles]Imi imaginez si scenarii frumose,care daca revin periodic in mintea mea ,se indeplinesc intocmai.De aceea mult timp am crezut ca am asc. in Pesti.Dar acum cred ca vin de la Luna in cadere[?] si mai mult de la Lilith.Constientizarea acestor "visari negative [accidente..] si a implinirii in plan fizic a ceea ce-mi imaginez [cateodata],am facut-o acum vreo10 ani cand am urmat cursuri infoenergetice,si am fost socata de agresivitatea subconstienta pe care o aveam atunci.De atunci,[pt. ca intre timp s-au mai schimbat lucrurile si mi-am intrerupt meditatiile zilnice-inca nu mi-am gasit forta,motivatia[?] sa le reiau] inca imi mai pleaca involuntar imaginatia aiurea,dar am reusit sa constientizez rapid ce fac si transform rapid scenariul intr-o sit.pozitiva.

Revin putin la astrolodie,apeland la bunavointa ta:astrologia mi-a cazut in mana dupa revolutie ,imediat-in90,si dat.ei m-am transformat [imi place sa cred ca am reusit putin]radical-in sensul ca viata traita pana atunci mi se pare ca a fost TIMP PIERDUT.,si este un aspect in tema mea :Mercur careu Marte ,care pe langa celelalte implicatii in plan psihic,mi-a lasat si o urma in plan fizic,un accident la mana stanga.M-a marcat pe viata si fizic dar mai mult psihic-iar aici [psihic] m-a transformat ,in bine ,spun eu, pt.ca a fost prima data cand m-am gandit la ceilalti.N-o mai lungesc.As dori sa stiu daca acest accid.este legat de ac existenta sau din trecut?In primii ani se studiu al astrologiei am gasit ca ac.accid.era rez.refuzului de a lupta sa elimin un obstacol din vara cand a inceput retrogradarea lui Jupiter.[1974] IN acea vara am fost dezgustata de o frauda" pe fata"la un examan,si am refuzar sa fac contestatie,desi aveam si martori,care s-au oferit sa ma sustina.Cred ca este mai mult de atat.[?!]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 10:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ai Jupiter in Gemeni pe casa III, Marte in pe MC, Saturn in Scorpion pe VII si axa Fecioara-Pesti interceptata de casele VI-XII, iar in 1974 ai avut un tranzit al lui Jupiter prin casa XII (!!!) Saturn tocmai se deprinsese de Jupiter natal, iar Pluton era pe final de casa VI.
In luna aprilie 1974 cand Soarele tocmai trecuse peste Mercur din tema natala, Marte facea o conjunctie cu Saturn peste Jupiter in conjunctie cu NS, iar Lilith trecea linistita peste Chiron obligandu-te la putin penitenta - moment foarte malefic de factura karmica. Ceva din trecut te-a adus aici, ceva gresit te-a lovit.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: aspect ezoteric
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 11:12 pm 
coser wrote:
Apropo de asta.. ai casa VIII goala desi o existenta cu un sfarsit tradic afecteaza pe oricine


Asta inseamna ca daca casa VIII e ocupata existenta trecuta a avut un sfarsit tragic? Sau doar pozitia unor planete malefice acolo indica acest lucru?
merci,
mihaela.


  
 
 Post subject: Re: aspect ezoteric
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 11:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, nu... ma intersa pe mine daca viseaza ce i s-a intamplat... iar ce i s-a intamplat nu este indicat de casa VIII, ci de aspectele pe care le-am comentat... era o simpla curiozitate. Deductiile insa nu sunt legate de casa VIII, vroiam sa vad daca este activa... dar se pare ca nu!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: aspect ezoteric
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 11:54 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
coser wrote:
Nu, nu... ma intersa pe mine daca viseaza ce i s-a intamplat... iar ce i s-a intamplat nu este indicat de casa VIII, ci de aspectele pe care le-am comentat... era o simpla curiozitate. Deductiile insa nu sunt legate de casa VIII, vroiam sa vad daca este activa... dar se pare ca nu!


Multumesc pt.lamurirea -1974.Simteam,ca e mai mult. Dar m-ai facut curioasa si interesata .In masura in care crezi ca ma poate ajuta ac. inf.te rog raspunde-mi:casa VIII nu este activa ?Si asta e bine sau mai putin bine?Adica nu este activat vreun program karmic?


Last edited by aries on Sun Feb 05, 2006 7:42 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: aspect ezoteric
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:29 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cand o casa este activa sau nu nu este nici rau nici bine, ea face parte dintr-un program redat de tema natala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 2:17 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc pt.raspuns.

Am o intrebare leg.de scrierea mesajelor:dupa ce am scris un mesaj il pot modifica sau sterge partial,[sau total]doar imediat?Mai tarziu nu se poate?Am incercat sa stegg partea a doua ,azi ,si mi-a mai aparut o data modificat .Voiam sa modific,sterg ,din mesajul original.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 7:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Aries,
mesajele pot fi modificate doar de cel care le-a scris si de administratorul forumului. Daca modifici mesajul dupa ce a mai postata cineva iti va aparea o adnotare cum ca ai modificat mesajul, daca nu a postat nimeni dupa acel mesaj nu iti va parea adnotarea de care iti spuneam. Este normal sa poti modifica pentru ca dupa ce ai scris un mesaj lung te trezesti ca ceva nu este in regula si intervii. Pentru asta trebuie sa fii inregistrata si apoi apesi butonul "edit" din dreapta sus a mesajului tau.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 7:45 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc am facut modificarea
Mai am multe de invatat ,chiar si cu internetul.[calculatorul.]
Multumesc inca o data.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group