It is currently Thu Mar 28, 2024 4:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: luna combusta
PostPosted: Wed Feb 22, 2006 8:00 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
in topicul "mercur combust", brigid spunea:

"Despre planetele aflate in conjunctie de pana la 12 grade cu Soarele se spune ca sunt combuste (arse de Soare) si ca acest lucru ar afecta calitatile planetei respective, cu alte cuvinte este mai probabil sa se manifeste latura disonanta a acesteia. S-ar parea ca cel mai putin de dorit ar fi combustia Lunii (in momentele de Luna Noua). Insa in cazul in care conjunctia este de sub 30 de minute vorbim despre o "planeta in inima Soarelui" (sau cazimi), aceasta conjunctie conferind planetei calitati exceptionale."

daca gheorghita sau altcineva m-ar putea lamuri, as vrea sa stiu cum se manifesta luna combusta. tatal si fiul meu prezinta acest aspect. tata (16.6.1928) are soarele la 27 gemeni, luna la 20 gemeni si venus la 21 gemeni. fiul meu (18.02.88) are soarele la 26 varsator, luna la 9 varsator si mercur la 15 varsator. cred ca luna baiatului este protejata cumva de interpunerea lui mercur intre ea si soare, iar in case soarele este in 10, iar luna si mercur in 9...
oricum, ma intereseaza subiectul, cu atit mai mult cu cat am descoperit printre cunostintele mele cateva persoane cu luna combusta (una dintre ele are chiar luna, mercur si venus adunate linga soare). multumesc. :)


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: luna combusta
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 9:52 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Luna in Via combusta aduce nativului informatii pretioasa... ea detine puteri ascunse, dar nu gaseste niciodata motivatia sa se implice activ. Daca ar fi sa luam in calcul faptul ca Luna indica tenacitatea, maternitatea, accesul la subconstientul colectiv, emotivitatea in general, dar si usurinta cu care isi dramatizeaza propria conditie intelegem ca plansarea ei in Via Combusta, si deci diminuarea acestui potential pentru a descoperi altceva, ar putea sa aduca la: agresivitate verbala fara responsabilizare, masculinizare a corpului, teama de actiune si dificultatea de a gasi motivatii in a aborda socializarea. Atunci cand si Marte i se alatura Lunii in Via Combusta, fara a face in o conjunctie, descoperim un om cu un potential special pentru care atacurile si retragerile deliberate sunt mai putin importante pentru definirea personalitatii sale, acea persoana devenind un mod vizibil pentru toti un om puternic intr-o lume slaba, fara sa poate cineva sa indica in ce consta puterea lui. Alegerile acestui om sunt problemele vietii lui. Daca invata sa creada in el si in alegerile sale si sa nu se mai consume in lamentari cele doua planete (Marte si Luna) vor veni sa aduca vointa, putere, regenerare usurinta de a impune etaloane de putere, rezistenta si curaj.
Dar pana la aceste trasaturi pacaleala pe care o poatea duce Luna in Via combusta este comoditatea gen "Imi este bine asa, fereasca sfantul de mai rau" ceea ce nu indica o odihna dupa o lupta cu problemele vietii, ci evidentiaza un mecanism care desensibilizeaza in loc sa-l ajute pe om sa inteleaga viata la intensitatea la care ea se manifesta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 05, 2006 6:19 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
multumesc pt raspuns, gheorghita... dar ma tem ca "ai incurcat borcanele" :) :wink: .
eu intrebam in topic de Luna "arsa" de soare, si dadeam 2 exemple in care soarele si luna erau conjuncte o data in varsator si a doua oara in gemeni.
tu mi-ai raspuns la o alta intrebare, referitoare la luna si marte situate in Via Combusta, pe care ti-am pus-o intr-un pm... :)
multumesc frumos ca ti-ai gasit timp si pentru mine.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 05, 2006 9:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
da, daniela cred ca ai dreptate... mai mult ca sigur am ramas cu fixatia ca nu ti-am raspunns cand trebuia... ce sa spun... iarta-ma! :oops:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 6:28 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
n-ai pentru ce sa-ti ceri scuze, gheorghita! :wink:
sper sa gasesti timp sa raspunzi si la cealalta intrebare. :)


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: luna combusta
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 8:07 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
coser wrote:
Luna in Via combusta aduce nativului informatii pretioasa... ea detine puteri ascunse, dar nu gaseste niciodata motivatia sa se implice activ. diminuarea acestui potential pentru a descoperi altceva, ar putea sa aduca la: agresivitate verbala fara responsabilizare, masculinizare a corpului, teama de actiune si dificultatea de a gasi motivatii in a aborda socializarea. Atunci cand si Marte i se alatura Lunii in Via Combusta, fara a face in o conjunctie, descoperim un om cu un potential special pentru care atacurile si retragerile deliberate sunt mai putin importante pentru definirea personalitatii sale, acea persoana devenind un mod vizibil pentru toti un om puternic intr-o lume slaba, fara sa poate cineva sa indica in ce consta puterea lui. Alegerile acestui om sunt problemele vietii lui. Daca invata sa creada in el si in alegerile sale si sa nu se mai consume in lamentari cele doua planete (Marte si Luna) vor veni sa aduca vointa, putere, regenerare usurinta de a impune etaloane de putere, rezistenta si curaj.
Dar pana la aceste trasaturi pacaleala pe care o poatea duce Luna in Via combusta este comoditatea gen "Imi este bine asa, fereasca sfantul de mai rau" ceea ce nu indica o odihna dupa o lupta cu problemele vietii, ci evidentiaza un mecanism care desensibilizeaza in loc sa-l ajute pe om sa inteleaga viata la intensitatea la care ea se manifesta.


este adevarat ca imi este greu sa ma implic activ, dintr-o teama maladiva de a nu deranja, de a fi nedorita sau nepoftita. asta are legatura cu "dificultatea de a gasi motivatii in a aborda socializarea", mai ales ca Luna, desi este in balanta, semn al socializarii prin excelenta, este eclipsata si sufocata de soare (capricorn, rezervat) si saturn (berbec, agresiv) cu care formeaza un careu in T cardinal...

teama de actiune exista si inca o mai educ, repetindu-mi dictonul chinez care spune ca "lipsa de actiune e mai rea decat o actiune gresita" :wink:
agresivitatea verbala fara responsabilizare... poate, cind eram mai tinara si mai nestiutoare, si ceva ma impungea sa-mi depasesc neputintele printr-o aparare agresiva...

masculinizare a corpului, asta nu. din contra, ma caracterizeaza marte in via combusta. dar evit sa ma folosesc de "trecerea" pe care mi-o da "interfata" placuta, si chiar am avut o perioda (pe cand eram tinara si prostuta) cand sufeream si spuneam candida: "as vrea sa stirnesc interesul pt mintea mea, nu pt cum arat" :) :wink:

in ce consta puterea mea, nici eu n-as putea spune. mi-au trebuit foarte multi ani s-o creez, sau s-o activez, nu stiu prea bine ce si cum. dar stiu ca atunci cand vreau si ma organizez cum trebuie pot muta muntii din loc, regasesc in mine acea forta parca nepaminteana a lui marte in scorpion.

da, este foarte adevarat ca alegerile sunt marea problema a vietii mele, mai ales ca am trei planete si nodul sus in balanta...

si stiu ca lectia vietii mele (regasita si in semnificatia nodului nord) este sa invat sa cred in mine si in alegerile mele, sa ma descurc singura.

in ce priveste pacaleala comoditatii data de luna in via combusta, m-am aburit de multe ori singura... dar mai devreme sau mai tirziu Cel de sus imi dadea un sut si ma punea in situatii de criza, cand nu mai aveam de ales si trebuia sa apelez la marte in via combusta, adica sa lupt. acum incerc sa ma feresc cat de mult pot de comoditatile de orice fel, ca si de situatiile-limita.

gheorghita, multumesc inca o data pt aceasta interpretare, si daca am inteles astept si alte comentarii.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: luna combusta
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 11:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daniela wrote:
in ce consta puterea mea, nici eu n-as putea spune. mi-au trebuit foarte multi ani s-o creez, sau s-o activez, nu stiu prea bine ce si cum. dar stiu ca atunci cand vreau si ma organizez cum trebuie pot muta muntii din loc, regasesc in mine acea forta parca nepaminteana a lui marte in scorpion..


in mod indiscutabil asta vine de la marte in scorpion... marea mea slabiciune... uff.. daca as putea sa am in tema doar marte in scorpion nu mi-ar mai trebui altceva... he he



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group