It is currently Fri Apr 19, 2024 12:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: software astrologic
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 2:34 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
M-am molipsit si eu cu virusul astrologiei. Cu ajutorul informatiei din carti, si nu numai, incerc sa patrund in lumea magica a astrologiei.
Cautam deunazi pe net un program pentru intocmit astrograme. Am gasit o gramada insa, sincera sa fiu, nu am idee care dintre aceste programe merita sau nu descarcat...AstroWin, Astro123, AstrAstr...a auzit cineva despre aceste programe? Voi ce programe folositi? Poate-mi recomandati si mie unul.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 2:47 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
citeste chiar pe acest forum "Sa oferim ceea ce credem ca este util celorlalti" si vei gasi ceea ce cauti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 2:55 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Desigur ca am vazut si eu rubrica despre care vorbesti. Trebuie sa intelegi insa ca sint incepatoarte intr-ale astrologiei si pentru mine este inca destul de dificil sa aleg dintre toate aceste programe, iar alegerea sa fie buna. Ma interesa,in speta, experienta voastra cu aceste programe.
Deci, intrebarea mea ramine valabila.
Mersi oricum pentru reactie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 3:09 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Se pare ca de cea mai mare notorietate se bucura Astrolog sub versiunile 5.40 si 32; am inteles ca pt Astrolog32 se lucreaza pt a aparea si cu interfata in limba romana. Oricum optinile oferite de acest program sunt de nivel inalt. Este free download, il poti da jos de aici: http://uk.geocities.com/astrolog32/.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 3:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu folosesc astrolog si janus... dar atunci cand am ceva de verificat consult mai multe programe, toate descarcat de pe internet. Am apelat si la varinata programe cumparate, dar mai de mult, crezand ca sunt utile, dar m-am inselat. Dintre toate acestea doua ramana singurele care intradevar imi sunt de folos, cu o interfata simpla, comenzi accesibile,iar astrolog ofera si posibilitatea lansarii comenzilor de la tastatura ceea ce scurteaza cosiderabil timpul de lucru...
http://www.astrolog.org/astrolog/astfile.htm

sau de aici arhiva pe care am incarcat-o pe un server tocmai pt a fi disponibila.
http://www.savefile.com/filehost/projec ... pid=847185

De aici eu iti recomand astrolo541f pe care il descarci, il dezarhivezi si il lansezi. Nu necesita instalare.
Mult succes si daca nu te descurci te ajutam. Din moment ce vei invata sa lucrezi cu astrolog vei putea lucura si cu celelalte programe...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 5:02 pm 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
coser wrote:
Eu folosesc astrolog si janus... dar atunci cand am ceva de verificat consult mai multe programe, toate descarcat de pe internet. Am apelat si la varinata programe cumparate, dar mai de mult, crezand ca sunt utile, dar m-am inselat.


Ai putea sa ne explici, te rog, ce ai vrut sa spui mai sus cu "verificarea"? Sa inteleg ca ai anumite dubii legate de programele tale preferate de astrologie? Ne poti da exemplu de ce anume poti cauti sa verifici si cu alte programe? Sau este pur si simplu pentru a vedea daca alte programe au aceleasi facilitati sau ... ma gandesc ca vrei sa verifici modul de calcul al unui punct arabic, etc.

Care dintre programele de astrologie listate de tine in pagina http://www.savefile.com/filehost/projec ... pid=847185 permite afisarea pe cerc a punctelor arabice? Stiu ca Astrolog nu permite asa ceva (sau nu am descoperit eu cum ...)

Referitor la programele cumparate - oare acestea nu au chiar nimic in plus?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 7:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Adrians, sa fie clar din primul moment, nu am postat pe acel server programe care sa nu fuctioneze... insa atunci cand calculezi o tema pt un moment foarte indepartat, cum ar fi de exemplu tema lui Iisus sau identificarea mometului cand Pluton si Uranus au fost in conjunctie in perioada 1500-500 i.Ch. atunci programele dau rateuri... de ce? Nu stiu sa-ti spun, e ceva legat de liniile de programare... de aceea consult mai multe programe atunci cand este vorba despre o asa probelma... sau internet-ul... uneori cam superficial dar este de ajutor. Spre exemplu daca veti citi "Istoria astrologia a omenirii" scrisa de Irene Andrieu, veti vedea ca multe dintre programe dau pentru datele indicate de ea pozitii planetare diferite. Este oarecum normal sa fie asa pt ca multi dintre programatori s-au limitat pe perioada curenta... Astrolog pana sa apare Swiss Ephemeris, calcula cu precizie temele pana la 1850, pt o perioada de dinainte de 1850 dadea eroare... cei care au folosit aceast program inainte stiu despre ce vorbesc. De asemena atunci cand s-au definit liniile pt ephemeride nu s-a luat in calcul la unele programe existenta anului 0... iar verificarea si tatonarea mea se refera la aceste perioade... am avut nevoie mare intr-o periada sa identific momentul scufundarii Atlantidei - momentul astrologic special in care a avut loc aceste eveniment... a existat un sigur program care mi-a identificat o astfel de pozitie...astral (chiar primul din lista) care merge in dos si care nu are decat ephemeridele celor 10 planete si NN.
Cat despre programele cumparate, hm, da au ceva in plus... o grafica impecabila sau macar reusita, cu un minim de calcule care sa nu-ti incarca prea mult mintea si cu un text care sa nu-ti ridice prea multe semne de intrebare - generalitati care nu lasa loc la interpretari sau reprosuri.
Nu am avut ocazia sa incerc prea multe, stiu ca si Janus se vinde pa bani grei, in varinata lui originala Kepler... si daca este mai complex decat janus insemna ca acest program este special insa ce am achizitionat eu au fost niste rebuturi.
Deci eu iti recomand cu caldura astrolog in orice versiune doresti pt ca iti ofera suficiente calcule necesare pentru a progresa in astrologie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 03, 2005 1:02 pm 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns, Coser. Acum am inteles la ce te refereai cand ai spus ca "verifici" anumite lucruri. Insa, sa stii ca nu am vrut sa sugerez ca programele postate detine nu ar merge. Imi pare rau caci te-ai gandit la partea asta.

Relativ la prohgramul "Astrolog", eu folosesc varianta Astrolog32. Nedumerirea mea este cum imi dau seama exact sa folosesc Efemeridele pe care le-am downloadat separat. La mine am un subdirector numit "ephemeris" si in cadrul lui am pus subdirctorul "sweph_18" care contine 3 fisiere cu extensia "se1".
Totusi, nu vad nici o modificare fata de ce imi afisa initial in sensul in care si fara directorul de efemeride si cu el, tot imi apare in titlul programului: "Astrolog32 version 1.10 for MS Windows (32 bits) with Swiss Ephemeris v. 1.66"

Cei care folosesc Astolog-ul: cum va dati seama ca folosesti intr-adevar Efemeridele din Astrolog (subdoirectorul de Efemeride) sau folosesti doar calculele pe care el le face in background?

Multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 03, 2005 2:38 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pi eu ti-am sus care este diferenta intre Astrolog si Astrolog cu Swiss Ephemeris... incearca o tema pt anul 5800 i. de Ch, spre exemplu in ambele variante sa vezi diferenta... pt ca nu trebuie sa stii ca folosesti acele efemeride ele lucreaza in spatele interfetei... daca nu exista nici o diferenta atunci porgramul contine deja acle efemeride...
:wink: Sa stii ca nu am inteles ca ai spus ca programele nu fucntioneaza... nu m-am gandit o secunda ca te-ai fi gandit la asta... deci e OK.
Eu astrolog32 nu prea l-am folosit, mai mult astrolog5.41f... si din cate stiu nu cred ca trebuie sa adaugi tu efemeridele, ci le contine programul...
Ele oricum sunt corecte si accesibile, eu cred ca,in rpivinta asta, iti faci griji degeaba...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 03, 2005 3:26 pm 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
Am vazut ca pe site-ul oficial al programului Astrolog32 se mentionaza ca Efemeridele sunt oarecum separate de programul in sine. Astfel, am constata ca atunci cand instalezi programul, subdirectorul aferent efemeridelor este gol.

In site se mentioneaza referitor la efemeride:
The performance of Astrolog32 is much improved if used in conjunction
with Swiss Ephemeris. Here you can download ephemeris files for years
1800-2400. You should unzip them to the directory you configured
in Directory Settings, by default c:\astrolog32\ephemeris. Go to
AstroDienst to download ephemeris files for others centuries.

Swiss Ephemeris files for years 1800-2400

Deci, pentru mine, este clar ca efemeridele constituie un subiect separat. Probabil ca in Astrolog 5.41f este altfel ... si daca este asa - rog mai multe amanunte.

Am sa incerc si varianta cu o data inaintea erei noastre sa vedem cum functioneaza ...

Tot referitor la programul Astrolog, cunoaste cineva vreo versiune in care punctele arabice sa fie afisate pe cerc?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 10:40 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cred ca un program foarte interesant este ZET. Este diferit de programele existente pana acum (din ce cunosc eu) prin faptul ca astrograma este absolut interactiva. Poti da clic pe planete, pe aspecte, poti trage in sus si-n jos de planete, e o nebunie. Arata gradele sabiene intr-un mod foarte clar, evident cu un singur clic. Poti schimba foarte rapid orbul, cu rotita de la mouse. Eu ii dau nota 10 plus.
Il gasiti aici.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 11:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
sigur... Zet lucreaza insa cu o teribila baza de date pe care am descarcat-o mai demult ... nici nu mai stiu exact unde dar am arhivat-o cu zip si care o gasiti aici.
Se dezarhiveaza si fisierele din aceasta arhiva se vor copia in directorului Dbase din directorul zet.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:40 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita, de ce atunci cand calculez o tema cu Astrolog32 obtin o alta pozitie pt axele principale? ( alta pozitie fata de cea stiuta si care zic eu ca e buna!)diferenta este , de ex de 19 gr pt ascendent! gresesc la "time zone"?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu stiu exact... e posibil sa fie de la timp.. stiu ca astrolog 32 cand se instaleaza iti cere niste coordonate si o diferenta fata de GMT. Este posibil ca acolo sa fi gresit ceva. Daca vrei iti dau eu astrolog 5.41 with swess Ephemeris cu care eu ma impac destul de bine...
De fapt il pusesem pe server... daca vrei il descarci de AICI



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:02 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Da,este posibil! ce mai apropiata pozitie a Asc fata de cea stiuta este pt GMT+1!?
Am descarcat Astrolog 5.41. Merci!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 5:57 pm 

Joined: Fri Apr 14, 2006 12:33 pm
Posts: 8
Mi-am descarcat si eu cateva softuri...toate bune si frumoase,insa toate in engleza,sa inteleg ca in romana inca nu au aparut? :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 6:50 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cauta la sectiunea "astrograma 1.0, va rog, link-uri sa download-ez!!", pe acest forum, raspunsul dat de Gheorghita cu referire la Astrograma, soft in lb romana! il poti descarca de acolo. cred, dar nu sunt sigura, ca este singurul in lb romana.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group