It is currently Thu Mar 28, 2024 3:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 
Author Message
 Post subject: Planeta scut... sau eroare de traducere
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 6:06 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am aflat si io astazi ca nu este corecta denumirea de planeta scut. Se pare ca este o eroare de traducere a lu nenea Ciuperca, in engleza existand denumirea de "scout planet". Deci denumirea corecta ar fi planeta cercetas, nicidecum scut. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 6:14 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
cred ca asta nu schimba cu nimic valoarea ei... :wink: :)
ai aflat cumva si alte informatii decat cele date de ciuperca???
am o mare slabiciune pt planeta asta, oricum s-ar chema ea... :lol:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 6:33 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Uite aici un link despre planeta cercetas:

http://www.khaldea.com/planets/oriental_intro.shtml

Tot acolo gasesti interpretari despre diferite planete care pot avea acest rol.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 7:34 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
multumesc, mihnea.
o sa pun bine adresa si o sa o caut peste vreo 30 de ani, cind voi fi pensionara si o sa am timp sa invat engleza... doamne, deja am senzatia ca sunt singura pe lumea asta care n-o stie! :oops: :cry:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:06 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
daniela wrote:
multumesc, mihnea.
o sa pun bine adresa si o sa o caut peste vreo 30 de ani, cind voi fi pensionara si o sa am timp sa invat engleza... doamne, deja am senzatia ca sunt singura pe lumea asta care n-o stie! :oops: :cry:


Nu esti singura...mai sunt si eu :lol: .Facem "clubul"[de limba engleza] peste 30 de ani? :wink:
C e sa fac daca mi-a placut franceza... :roll:

Ref.la planeta "scut",am citit si eu comentariile pe "acubens",si eu cred ca denumirea nu are asa o mare importanta:de fapt ce face un "cercetas"? nu "sondeaza" ,cerceteaza terenul,pentru a avansa in siguranta cel sau cei pt.care "cerceteaza"?
Deci n-as fi asa de "dura "cu Ciuperca.Chiar si daca [numai] ar fi pus la un loc atatea informatii,si tot ar avea un merit.

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:18 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Dorina:
Daca este adevarat ce-a spus Mihaela Dicu despre aceasta denumire, e chiar de rasul lumii. Eu sunt de parere ca o prostie nu trebuie propagata, atata tot.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:37 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihnea wrote:
Dorina:
Daca este adevarat ce-a spus Mihaela Dicu despre aceasta denumire, e chiar de rasul lumii. Eu sunt de parere ca o prostie nu trebuie propagata, atata tot.


Ai dreptate Mihnea.Dar,sa ma explic:am citit comentarii despre traduceri gresite ref.la sensul cuvantului-aceasta este o prostie.In acest caz,m-am pus in locul autorului si m-am gandit ca termenul de "cercetas"este f.inradacinat in America,deci e posibil sa fi cautat un corespondent mai apropiat de limba noastra-scut.Poate rationam.meu e aiurea,dar nu prea cred ca Ciuperca nu stapaneste limba engleza,de aceea m-am gandit ca poate pur si simplu a cautat un alt termen cu acelasi sens.
In aceasta idee am zis ca nu prea conteaza denumirea [daca sensul se pastreaza].Dar poate am exagerat in mintea mea.
Nu te-ai suparat,asa-i? :cry: Acum ca intelegi putin modul meu "alambicat"de gandire,intelegi ce-am vrut sa spun. :roll:

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:49 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
he he... hai mah ca nu-i atat de grav... se apropie de intzelesul ei ca atare... adica eu am bagat un text intr-un modul de traducere online si in loc de "campul electromagnetic" mi-a tradus "pajistea electromagnetica" :lol: Ei?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 11:34 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
mermaid wrote:
he he... hai mah ca nu-i atat de grav... se apropie de intzelesul ei ca atare... adica eu am bagat un text intr-un modul de traducere online si in loc de "campul electromagnetic" mi-a tradus "pajistea electromagnetica" :lol: Ei?


Eh...ce sa fac...ai dreptate :oops:
Cu scuzele de rigoare...

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 1:21 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
ce scuze? :D io tocmai itzi dadeam dreptate la modu ca mi se pare o expresie chiar mai plastica si care te poate inspira mai mult decat varianta originala. Scut... cercetash... neaah!



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 1:16 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ups... acum am ajuns si io la capitolul cu pricina din carte... Si ce sa vezi, chiar Ciuperca-i zice astru cercetas. Asa se intampla daca nu verifici o informatie. Inseamna ca Mihaela Dicu e putin dezinformata, si-mi pare rau ca v-am dezinformat si io la randul meu. Sorry :oops:

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 5:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Buna tuturor.
Interesant ce discutati voi aici. Am si eu o intrebare legata de aceasta planeta scut: la mine pe harta soarele este la 1.10 in Gemeni si NS la 1.05 tot in Gemeni; pot considere NS ca fiind planeta scut sau trebuie sa iau in considerare planeta din Taur si anume Kiron aflat la 26.09 in Taur?
Multumesc anticipat !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 7:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Dupa Dan Ciuperca si cred ca si dupa putina noastra experienta am putea spune ca totusi axele auxiliate, Nodurile Lunare si Lilith nu pot fi planete cercetasi... ele indeplinesc alte functii si pot particip si la configuratii importante insa sa devina planete cercetasi nu cred ca este posibil... asadar depaseste SN si identifica prima planeta care iti iese in cale... aceia va fi planeta scut

Si daca l-am tot citat pe Dan Ciuperca uitati intreg continutul expunerii sale despre Planeta scut sau cercetas...

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:20 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
mihnea, cum ai traduce "Planet of Oriental Appearance"?
ma intereseaza, pt ca vreau sa caut pe net lucrari in franceza sau italiana cu acelasi subiect... multumesc


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:35 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cred ca "planeta orientala" :roll: Stiu ca sunt planete orientale (cele care rasar inaintea Soarelui) si planete occidentale, cele care rasar dupa Soare... dar cam atat. Nu stapanesc prea bine engleza, sa stii...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:46 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
si pe "appearance" cui il lasi? :roll: :wink:
rog ajutor de specialitate! :D :lol:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 11:13 pm 
In acest context "appearance" inseamna ca rasar (planetele). Adica isi fac aparitia, dar Mihnea a spus corect ca rasar. De fapt nici eu nu stapanesc chiar la perfectie engleza :oops:.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 11:06 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
planeta care apare la orient-asa se traduce.
Ma bucur ca ati adus in discutie ac lucru, eu credeam ca in cz meu e saturn dar din explicatia clara pe care a pus-o coser rezulta ca in cz meu ar fi mercur (mercur 18 gr gemenii direct, soarele 9 gr rac, saturn 21 grade rac, direct).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 7:48 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
sabina wrote:
planeta care apare la orient-asa se traduce.


:) un cunoscut spunea odata ca o traducere se face in doua etape: din lb. straina in lb. romana, si din limba romana in... limba romana! :wink: stia ce spune, va asigur, pe cuvint de traducator!

"planeta care apare la orient" nu e corect in romana! planeta care apare la rasarit, poate... de fapt, e planeta care se ridica prima deasupra orizontului, care rasare inaintea soarelui... sa vad cum naiba omologhez asta in italiana...

oricum, dupa ce am spicuit materialul indicat de mihnea, denumirea cea mai potrivita mi se pare "skill symbol". mihnea, multumesc mult ca ne-ai impartasit descoperirea! :) daca mai afli ceva, tine-ne la curent. m-ar interesa si o interpretare a aspectelor pe care le face planeta asta cu restul planetelor din tema (din motive egoiste - planeta mea "scut" e bine aspectata :) :wink: )


Offline
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group