It is currently Thu Mar 28, 2024 8:09 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: simpatii/antipatii
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 11:25 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
va justificati astrologic simpatiile si antipatiile? aveti zodii care va plac sau care va enerveaza? eu spre exemplu (scorpion cu asc capricorn si luna in taur) nu ma pot intelege si pace cu persoanele care au o dominanta berbec. femeile berbec in special, sau cu luna sau venus in berbec imi sunt insuportabile. imi par inutil agitate si efervescente, ma dezechilibreaza imediat, vecinatatea lor imi creeaza disconfort. oricata bunavointa am avea amandoua, mai devreme sau mai tarziu ajungem la ciocniri serioase.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: dito
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 1:48 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:lol:
ai perfecta dreptate.

am soarele, luna si marte in berbec, asc. in rac si venus in varsator.

este foarte rar cind nu ma inteleg cu cineva.., dar cind se intimpla asta, atunci este o femeie scorpion.

interesant este ca cu barbatii scorpion ma inteleg bine :)

cu bine

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 4:29 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Observasem, inca de prin copilarie, ca in jurul meu predomina o anumita zodie, din nefericire pt mine in special zodia care mi se parea cea mai lipsita de farmec :lol: (pe atunci "farmec" = "nuante tari", personalitate puternica), adica Balanta. Lucrurile s-au intors radical de-a lungul anilor, am ajuns sa admir acesti nativi si sa invat mai mult de la ei decat de la orice alta zodie. Ca o paranteza, am Soarele in Capricorn, Asc in Gemeni si Luna si NN in Balanta, deci nimic nu e intamplator. Totusi trebuie sa recunosc ca nu am putut aprecia blandetea Balantei pana in momentul in care m-am izbit de cealalta zodie care imi era total antipatica pe atunci, Berbecul (acolo am NS, iar Martele natal este retrograd): acum cunosc o gramada de nativi Berbec si interesant este ca nu cunosc Berbeci tipici, ci firi domoale, artistice, cu ajutorul carora am ajuns sa asimilez exact acele trasaturi specifice Balantei pe care eram incapabila sa le valorizez.

O mica picanterie: o prietena a primit un pisoi si, pe cand il mangaiam si imi torcea in brate de mama focului, mi-a venit brusc sa o intreb ce planete are matzul in Balanta (ea este astrolog si nu s-a putut abtine sa nu ridice o harta pt patruped, inclusiv cu sinastria dintre ei doi, hehe). Ca dovada ca simturile mi s-au rafinat si am fructificat experienta avuta cu acesti nativi, am aflat ca respectivul avea Venus, NS si Jupiter in Balanta :P . Pe langa pisoiul meu Gemeni, instabil si cam intr-o ureche, al ei este ca o cana de lapte cald langa o felie generoasa de cozonac proaspat. Iar mie imi place muuuult cozonacul :mrgreen: .

Pe locul III la antipatie ar fi fost....Gemenii :)....le simteam instinctiv duplicitatea si instabilitatea inainte de a lua efectiv la cunostinta de caracteristicile zodiei. Mult timp am fost ferm convinsa ca am Asc in Rac (in tema progresata asa si este, deci simteam bine), dar cand am aflat ca e in Gemeni am fost devastata :lol: ...deh, eram ceva mai tanara si mai repezita cu concluziile.

Foarte mult am avut de invatat de la Lei (+ ca cunosc multe combinatii de Balante cu Asc in Leu), Pesti, Raci. Scorpionii mi-au placut instinctiv dintotdeauna si cunosc o gramada de femei Scorpion....de fapt acum imi doresc sa mai pot cunoaste persoane noi care sa nu fie Scorpioni :wink: . Recunosc ca am o fascinatie teribila pt orice planeta situata in Casa a VIII-a sau in aceasta zodie ori in aspect cu Pluto; sunt convinsa ca persoanele pe care le atragem sunt menite a ne conduce catre inglobarea arhetipurilor pe care le reprezinta, deci aceasta atractie nu este intamplatoare.

Acum nu am nici o preferinta pt vreo o zodie, am observat totusi ca exista ceva care ma face sa ma crispez instantaneu....si acel "ceva" sunt barbatii Fecioara (la femei nu am observat asta, sau poate asta se intampla doar in anturajul meu): foarte placuti, discreti, stabili si de incredere la prima vedere, insa de cele mai multe ori ajung sa se dovedeasca tipicari, rigizi, absurzi, cu o logica....ilogica dar intransigenta. Am totusi o marja ridicata de toleranta la orice fel de oameni imi intra in cale pt ca nu degeaba ii intalnesc, asa ca fiecare primeste sanse egale...chiar daca totusi zodiile de apa si preponderenta neptuniana, plutoniana si lunara sunt marea mea feblete.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 1:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
eu, varsator cu asc in sagetator, luna in scorpion ( impreuna cu neptun si jupiter), NN in balanta pot spune ca ma simt DELOC confortabil in prezenta femeilor scorpion, cu toate ca eu am incercat sa depasesc acele blocaje de comunicare, dar mereu am impresia ca ea, femeia scorpion , este cea care nu permite spargerea barierelor, care nu se deschide....
foarte bine comunic cu semnele de foc si pamant.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 1:37 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
laura,

da, este o realitate se pare. eu percep berbecii ca avand un ritm prea alert, care vor sa "faca" acum, repede, cand inca eu analizez variantele. ei insa ti-au si gasit imediat ceva de facut, sau stiu exact ce ar trebui sa faci tu ca sa-ti fie mai bine acum sau in general. ori eu fac urat numai cand mi se pare ca simt intentia cuiva de a ma comanda in vreun fel. este evident si vina mea, caci nu spun imediat ca nu-mi convine, ii suport o vreme, iar cand s-a umplut paharul izbucnesc disproportionat. probabil e totul e chestiune de proasta comunicare intre zodii :).

tu cum percepi scorpionii?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 2:00 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
brigid,

m-a preocupat si pe mine tema animalelor :). acum am un caine si o pisica si sunt amandoi tauri. (probabil majoritatea animalelor sunt berbeci, tauri, gemeni, se nasc primavara). din pacate nu am cum sa le fac tema, i-am adoptat cand erau destul de mari, habar n-am in ce zi s-au nascut. am mai avut si un pisoi geaman la un moment dat, si era o evidenta diferenta intre motanul taur si motanul geaman. taurul e ciufut si taciturn cu restul lumii, dar fiind atasat de mine, ma urmeaza ca un catel pretutindeni. si avem ritualurile noastre, comunicam intr-un fel adanc si oarecum ilogic. geamanul era foooarte prietenos cu toata lumea, dar nu parea sa aibe un atasement deosebit pentru cineva anume. a plecat la un moment dat :( si n-a mai venit. inca il mai astept, caci a mai avut plecari indelungate, dupa care s-a reintors.

ca sa revenim la oameni, eu am o "chestie" cu gemenii. imi plac pur si simplu, desi aparent nu avem nimic in comun. in plus, m-am trezit la un moment dat cu o gramada de gemeni in jurul meu. fratele meu, cea mai buna prietena (care are venus conjunct cu luna mea - asa imi explic prietenia dintre noi), fostul meu sot, fosta sotie a actualului sot. nu m-ar mira deloc sa am si un copil geaman, cand voi face unul. am mercur retrograd si NS in gemeni :), deci probabil TREBUIE sa invat ceva de la ei.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 2:18 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mag,

interesant, mai ales ca ai luna in scorpion. pe mine ma fascineaza varsatorii, dar e drept ca cei la care ma gandesc acum au ascendentul in semne de apa sau pamant. avem alte puncte comune si atunci componenta varsator ma uimeste si ma incanta . intotdeauna varsatorii m-au facut sa vad lucrurile dintr-un unghi cu totul nou.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 2:51 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
veronica wrote:
mag,

interesant, mai ales ca ai luna in scorpion.

veronica


chiar asta este motivul pt care am postat! nici eu nu-mi expilc de ce?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: simpatii/antipatii
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 4:40 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
interesanta tema de discutie pentru ca si eu mi-am pus deseori intrebari legate de influenta astrologica ...
eu , de exemplu sunt o "corcitura '" astrologica leu , ASC pesti+berbec, luna in varsator, mercur fecioara ...
sunt de parere ca toti oamenii au un scop pentru care sunt pe pamant si pentru aceasta sigur au fost inzestrati cu ceva calitati care, o data ce le descoperi ... ei , dar cu toata aceasta filozofie pacifista care m-a insotit de mic copil, m-am lovit de antipatii /dusmanii de necontrolat fara sa le fi provocat - sau cel putin fara sa fi intentionat acest lucru :lol: in special din partea unor femei leu sau berbec :!: culmea ,imi vin in minte cele doua femei leu, cu varste diferite , dar nascute in aceeasi zi, 9 august care nu m-au putut "inghiti" indiferent de atitudinea mea fata de ele, la fel cu femeia berbec...
in rest ,facand un remember, am intuit mereu o intentie de protectie amicala din partea pestilor, o comunicare si o prietenie reala din partea varsatorilor si gemenilor-femei, iar scorpionii , indiferent de sex, s-au simtit mereu atrasi de mine- fapt care m-a surprins intotdeauna. in ceea ce priveste barbatii berbec si leu am simtit mereu o afectiune frateasca din partea lor si a mea... barbatii gemeni nu mi-au castigat increderea desi comunicarea cu ei a fost intotdeauna spumoasa ....cu zodiile de pamant am colaborat excelent pe plan profesional dar comunicarea este mai dificila...unii raci m-au iritat uneori dar ... fara urmari, iar eu faceam intotdeauna apel la vechea mea filozofie - poate si pentru ca mama mea este un rac veritabil fara de care eu n-as fi fost ceea ce sunt acum...
oricum , pot afirma ca marile schimbari sau ajutoare in momentele dificile din viata mea au survenit in general prin interventii providentiale ale unor oameni - prieteni sau nu -. femeia berbec despre care vobeam mai sus mi-a schimbat radical cursul vietii printr-o interventie salvatoare intr-un moment de cumpana din adolescenta (fapt pentru care am evitat sa ripostez sau sa o urasc pentru toate relele ulterioare ), ceea ce mi-a demonstrat ca Dumnezeu are intr-adevar niste cai nebanuite....poate in harta mea exista explicatia acestui paradox - as fi curioasa cum se explica astrologic - eu una nu am reusit - l-am suspectat pe pluto(fecioara) si uranus (balanta) in casa a VII dar sunt doar incepatoare.... :(


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:46 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
va spun si eu situatia mea, daca vreti.
Eu am soarele in rac, luna in berbec, stelium in berbec, asc in sagetator, MC in balanta si soarele in casa 7.
Cel mai bine m-am inteles din totdeauna cu balanta, deci e pe primul loc clar la ceva distanta de celelate zodii ; si femei si barbati, intelegerea cu ei e f buna.
Tot la simpatii intra apoi dupa balanta zodia opusa: berbecul, dupa care vin toate zodiile care mai sunt de foc si aier , mai bine merge cu varsatorul mai greu cu gemenii (duali), iar sagetatorul si leul cam pe acelasi loc (bine).
Ca intelegere mediocra ar fi racul si capricornul, eventual fecioara si pestii- Dar fecioara si pestii sunt duali (la fel de duali) nu se poate pune baza pe ei daca li se potiveste bine zodia, oricum nici discutii aprinse nu am, deci ma pot intelege totul e sa nu ma bazez pe ei/ele. La fel gemenii. Capricornii sunt prea inchisi si eu vad asta ca pe o raceala insuportabila in caz ca ar merge mai departe lucrurile...altfel ne vedem fiec de treaba lui; cu racul ar fi ok dar e ingrozitor de insistent si cerand in continuu dovezi si ma oboseste.
Cel mai dezastru de fapt imposibil: femeile taur si barbatii scorpion. Culmea e ca cu femeile scorp ma inteleg, nu prea bine dar se poate, cred ca e o diferenta clara la zodia asta intre femei si barbati. Cu barbati taur in general sunt neutra desi e riscant sa iasa cu scantei daca ne incomodam reciproc. Cel mai rau ar fi cu femeile taur si barbatii scorp - e dezastru. Pt cazul asta, un ascendent intr-o zodie de foc sau un stelium poate schimba ac lucru cat de cat. Cred ca nu am scapat nici o zodie ,nu?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 1:13 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
veronica

cum vad femeiele scorpion:

sint cele mai tari persoane din toate zodile. Pe o parte le admir..asa cum admir tot ce este puternic.
undele mele simt pericol daca am de a face cu asa o persoana chiar daca nu stiu de fapt din ce zodie este.
singurul lucru care nu-mi place la ele este ca nu lupta deschis..ci pe la spate.
un om care imi spune in fata ce are de spus, isi pastreaza respectul meu. dar nu suport intrigile.
imi place "fair play". dar nu vreau sa le bag pe toate intr-o oala. depinde si de celalate aspecte a planeteler.

inteleg foarte bine ca nu-ti place sa fi dominata..nici mie nu-mi place lucrul asta..si totusi nu am cunoscut nici un berbec si nici un scorpion care nu au fost dominanti :P
o fire puternica este intotdeauna (chiar daca numai subconstient) dominanta.

nici eu nu sint un berbec tipic (doar cind ma scoti din sarite :twisted: ) avind asc. in rac sint in general o fire rabdatoare si cu venus in varsator ..toleranta. dar sint energica si cind stau in loc am impresia ca-mi amortesc picioarele.
si eu trebuie sa ma controlez permanent sa am rabdare cu acei care gindesc si actioneaza mai lent.
toleranta este cheia omeniri. numai asa putem traii in pace si armonie. :)

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 10:13 am 

Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
Posts: 70
da, e o observatie buna asta cu simpatiile vs. antipatiile zodiacale. eu sunt berbec cu asc in leu si cu toate ca sunt zodie de foc, cel mai mult imi plac zodiile de apa. ma linistesc, pur si simplu si imi place mult chestia asta.

cu racii intotdeauna m-am inteles super; pur si simplu parca nici n-ai avea cum sa nu te intelegi bine cu racii. adica nu numa' ca au fost de treaba cu mine, da' mereu m-au ajutat ori cu o vorba buna, ori cu o fapta buna. scorpionii mereu m-au fascinat si mi se parea ca au mereu ceva de explorat. oricum, cu tipele scorpion ma inteleg si nu prea. e asa un fel de "care pe care", dar o prietena foarte buna a mea, la inceput, in clasa a 5-a, nu ma inghitea deloc. apoi, printr-a 6-a, eram cele mai bune prietene. acum, fiind in anu' 2 de faculta -faculte + licee diferite; doar gimnaziu' impreuna-, io zic ca e destul de rezistenta prietenia noastra :) .
tipele leu, desi nu sunt foarte adanci + se cred cele mai tari, totusi ne intelege super bine. si alt lucru care imi place mult la relatia dintre noi este faptu' ca ne permitem lejeritatea sa ne sarim in cap :lol: , urmand ca peste 2 zile sa ne zambim iar. intr-o prietenie cu o scorpioanca nu mi se intampla chestia asta, pentru ca daca i-as spune ceva ea ar lua-o mult prea personal si chestii d-astea. oricum, cele mai multe prietene ale mele sunt leu. iar cu tipii leu ma inteleg excelent. bine, exista scantei, cum nu, dar tot ma inteleg super cu ei. cu tipii varsator iar ma inteleg excelent pentru ca comunicam la nivel mental super bine. o zodie pe care nu o prea pot suporta: taur. mi se par obtuzi si parca nu vor sa inteleaga, nu sunt deschisi sa inteleaga. nici tipi, nici tipe. rare exceptiile. inainte nici gemenii nu prea imi erau mie la inima, dar cu timpu' am observat ca nu-s chiar atat de imposibili. nativii la care de cele mai multe ori vin cu sentimente calde sunt toti nativii din zodiile cardinale. serios, nu stiu cum se face, dar imi par niste oameni intr-adevar calzi. fecioarele si sagetatorii -in special sagetatorii- imi sunt destul de neutri. am pastrat la sfarsit pestii: intr-adevar niste oameni aparte. cuvintele sunt de prisos pentru ei.
oricum, cel mai mult conteaza sa iti dai seama si de punctul celuilalt de vedere, sa nu pleci de la premisa "dom'ne, io p-asta nu-l sufar instinctiv!" si sa te multumesti cu asta si gata. poti sa te intrebi oare de ce nu-l sufar. sa il analizezi si sa te analizezi. apoi sa faci 1-u' pas pentru a sparge buba, puroiu' ala de neintelegere. oricum, e cam dureros demersu' asta, da' merita... desi te alegi cu multe julituri. s-ar putea ca in final sa merite!
asa ca, fiti mai deschisi! :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 2:12 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
laura,

lupta pe la spate nu-mi place nici mie. de fapt, nu-mi place ipocrizia. dar am cunoscut ceva femei scorpion foarte ipocrite :), asa ca nu stiu ce sa zic, daca e sau nu o caracteristica a zodiei. as zice ca pe mine nu ma caracterizeaza, dar e greu sa fii obiectiv cu tine insuti. cred ca ipocrizia ar fi rezultanta unei combinatii scorpion - balanta, sau scorpion - gemeni, eventual fecioara. dorinta de castig cu orice cost a scorpionului, plus teama de confruntare directa.

ce-i drept, berbeci ipocriti n-am cunoscut, din punctul asta de vedere am toata admiratia.

Quote:
inteleg foarte bine ca nu-ti place sa fi dominata..nici mie nu-mi place lucrul asta..si totusi nu am cunoscut nici un berbec si nici un scorpion care nu au fost dominanti
o fire puternica este intotdeauna (chiar daca numai subconstient) dominanta.


foarte adevarat. :) totusi, daca ar fi numai o problema de dominatie, as avea mai multe probleme cu leii, dominanti prin excelenta. nu pot spune ca am multe afinitati cu ei, insa ne respectam reciproc. fiecare isi vede de treaba lui. sau poate n-am intalnit eu leul care trebuie.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 8:07 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:)
ascendentul in capricorn schimba aspectele.
cel mai bine am lucrat cu capricornii, sau cu aia cu asc. capricorn. sint angajatii si prietenii cei mai loiali.
eu cred, ei sint acei care pleaca ultimi de pa un vas care se scufunda.

eu personal atrag persoanele din fecioara cu ascendentul in leu. am citeva exemple foarte bune in viata mea. nu pot sa-mi explic lucrul asta. toate au fost femei foarte dominante, chiar putin teatralice(si nu prea agreate). in schimb cu mine erau ca closca cu puiul (eu eram puiul). :)
o am pe venus in casa 9 in konjunctie cu jupiter.poate o fi asta explicatia?

relatia personala (partener) cea mai buna din viata mea este cu un berbec , asc. sagetator, luna in balanta
cu toate ca am fugit toata viata de ei :lol:
caracterul lor ma ingrozea nu alta..

un exemplu ca un berbec nu este neaparat brutal si un scorpion nu neaparat rautacios :lol:
dar daca luam procentual.. 8) :twisted: :lol:

cu bine
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 16, 2006 11:09 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
:)
statistica ne omoara.

da, cred ca e gresit sa generalizam, in fond sunt atatea variabile! dar tot astept sa cunosc o femeie berbec cu care sa ma inteleg. atunci chiar ca ma voi vindeca de un stereotip!

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group