It is currently Fri Apr 19, 2024 8:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: A scrie sau a nu scrie
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 1:47 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Stau de ceva timp si ma gandesc cum e bine de procedat (atat eu cat si altii ca mine): sa scriem ce ne trece prin cap cand cineva pune o intrebare astrologica, sau nu? Adica, fiind incepatori in aceasta stiinta, avem dreptul de a scrie, sau mai rau incurcam lucrurile? Dervish zicea ca a facut ceva gafe si "ii e rusine sa mai scrie". E corect asa? Personal cred ca nu, a gresi e uman, chiar e de inteles la inceput, cum zicea Gheorghita. Daca gresim ce zicem, se vor gasi sigur persoane mai initiate care ne vor corecta. Ar fi frumos daca am avea niste semne de incepator, ca la masini... :) Dar poate ma insel, eh, Mercur e inca retrograd... Voi ce ziceti? Stam cu capul in nisip, sau cotcodacim care ce credem? :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 1:58 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihnea,

eu zic sa cotcodacim :).
in leg cu mercur retrograd am si eu o intrebare: daca mercur natal e si el retrograd, retrogradarea lui mercur in tranzit face bine? avem adica un efect de "minus ori minus da plus"?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 2:06 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am citit ca daca mercur e retrograd natal, tranzitul lui mercur retrograd si el nu e asa tare simtit de nativ, nativul "se simte bine" in compania unui mercur in tranzit retrograd (Donna Cunningham).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 2:23 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
aha. da, se poate. eu cel putin n-am simtit niciodata asupra mea efectele lui mercur retrograd. ma tot miram de ce se face atata valva. trebuie sa fie din cauza ca eu am mercur retrograd in natal. multumesc.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 3:37 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:)
acum am si eu o explicatie de ce nu intelegeam cind se vorbea despre mercurul retrograd.sa aiba o influenta asa de mare aspupra noastra.
avind un mercur retrograd in pesti, ma simt in timpul asta mai intuitiva ca de obicei...

multumesc: mihnea, veronica

neaparat trebuie sa ne pastram curajul de a face greseli..cui ii frica de apa nu maninca peste (spunea bunica mea)
setea de spiritualitate,stiinta trebuie sa fie mai mare ca orgoliul nostru, si teama de a ne face de ris.

si mai sintem noi bobocii....

:lol:

noi invatam de la voi...

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: A scrie sau a nu scrie
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 6:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea, sustin si eu "cotcodacitul", desi asta va da mai mult de munca celor care chiar se pricep si vor fi nevoiti sa vina cu corecturile :roll: pentru noi, boboceii, nu poate fi decat benefic ! .....parca pe undeva descoperisesi ca suntem buni si de petitori, nu? :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 7:05 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Da Mag, ai dreptate, sunt 2 probleme: pe de o parte "noi", sa avem mai mult curaj, si pe de alta parte "ei", sa nu se supere pe noi ca scriem prostii... :? Dar eu cred ca nu o sa se supere.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 7:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea wrote:
Da Mag, ai dreptate, sunt 2 probleme: pe de o parte "noi", sa avem mai mult curaj, si pe de alta parte "ei", sa nu se supere pe noi ca scriem prostii... :? Dar eu cred ca nu o sa se supere.


si ar mai fi si a treia problema: "noi" sa acceptam ca am gresit si sa nu ne ofensam prea tare atunci cand suntem corectati :wink:
dar eu cred ca ne trebuie, asa cum ziceai tu, mai mult curaj si totul va merge bine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 7:48 pm 
Subscriu si eu total pentru exprimare. De altfel cred ca doar asa putem invata in continuare.
Ca sa nu mai spun ca aici este un loc unde chiar se poate dialoga.
Bine, acuma ce sa zic, indicat ar fi ca fiecare dintre noi sa spuna doar lucruri interesante si inteligente, insa exprimarea opiniilor eu cred ca e libera.

Iar despre Mercur retrograd eu as spune ca are o influenta diferita pt fiecare in parte. Adica depinde peste ce punct din astrograma natala retrogradeaza si ce anume activeaza. Acum la mine retrogradeaza peste Martele natal :twisted:. Ce sa mai spun? Nimic ar fi cel mai bine :lol: :lol: :lol:.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 8:26 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, mercur este retrorgad.. iar cei care il au retrograd in tema lor chiar se simt in elementul lor... insa oricat de bine ar fi tot se cam complica lucrurile... una este sa fii tu putin neatent si sa crezi ca doar tu te poti intelege, sa iti faci griji de viata ta sentimentala si sa gafezi din neatentie sau din lipsa de empatie... si alta este ca toata lumea sa fie asa... :D :D

Eu nu iau in deradere ceea ce mi se spune decat atunci cand am vazut ca inaintea mea cel din fata mea face asta voalat si perfid cat sa nu-mi dau seama.... adica nu am luat in deradere decat ipocrizia si perfidia, prefacatoria si minciuna. Faptul ca la un moment dat nu ai suficiente cunostinte de astrologie nu inseamna ca trebuie sa taci, ci dimpotriva trebuie sa cauti raspunsuri si in aceasta cautare trebuie sa vorbesti... sa vorbesti.. sa vorbesti.... sa vorbesti... despre asta.
....evident asta in felul specific al fiecaruia...
Este importanta masura si poderatia, dar si comunicarea... pentru ca nimeni nu s-a nascut cu cartea in mana si nu cred ca ar indrazni cineva pe acest forum sa se dea destept ... greselile sunt omenesti si ele fac parte din farmecul vietii...
he he...sa vedeti ce frumos ma intrebam eu in primele zile de citit astrologie (cu multi ani in urma) cum ar fi sa ai Soarele si Luna retrograde intr-o tema, eh m-a tinut foarte putin ce-i drept dar am avut astfel de momente... :D :D he he... deci fruntea sus si mai mult curaj!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 10:15 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
si eu sunt pentru a vorbi:))) de altfel, eu sunt un exponent al categoriei "incepatori vorbareti":)) astfel incat va invit sa discutam pe temele a 2 harti astrale de personalitati:) datele le pun imediat intr-un topic nou. carol 1 si carol 2 ai romaniei. e buna si o comparatie intre ei.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 20, 2006 10:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
sigur... :D
... dar la sectiunea experimente



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 12:32 pm 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Va salut pe toti!
Indraznesc sa intervin cu o specificare: Mercur retrograd, inteleg, dar el face cuadratura cu Marte. Voi cum vedeti asta?
Mie Merccur retrograd imi suna: "treci la studiu!" (asta am si facut si fac in continuare; doar sunt si eu incepatoare). Cuadratura de la Marte mie imi pare ca un obstacol brutal care trebuie depasit, care ne obliga sa ne reformulam, sa ne analizam mai bine ideile pentru a intelege mai bine ce se intampla (obstacol necesar evolutiei).
Pe de alta parte, cuadratura se produce pe semne mutabile ceea ce inseamna ca actiunile noastre depind de altii. A mea e clar ca depinde de voi :D ; de 2 saptamani de cand stau printre voi am aflat multe lucruri noi, pentru care va multumesc. Ca sa nu va mai spun ca pe tema mea natala Mercur retrograd se aseaza in VIII (astrologie?) iar Marte in XI (ma asteptam sa fiu atacata). Pana acum am deprins tehnicile si metodele de lucru in astrologie, dar interpretarile am simtit ca ma depasesc. Aceasta este prima mea incercare de analiza.
Deci, voi cum vedeti lucrurile?

Oceanida


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 1:55 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Buna Oceanida, io cred ca asta e a doua interpretare a ta, prima nu a fost propria harta natala? :) Mercur acum e in conjunctie cu Uranus, poate asta inseamna o gandire originala, poate o sa ne vina idei noi si inovatoare, iar careul cu Marte (dar asta tine putin) poate o sa ne faca mai virulenti in exprimare, mai certareti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 6:32 pm 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Buna Mihnea! Multumesc pentru raspuns.
Eu cred ca ai dreptate si cu influenta lui Uranus. Uranus si Mercur se opun si se completeaza: Mercur este viziunea detaliului, iar Uranus viziunea globala. Uranus este octava superioara a lui Mercur. Mie mi se pare interesanta aceasta conjunctie. Dar oare de o schimbare de idei sau doar de rationament nu poate fi vorba? Voi ce credeti?

Quote:
Buna Oceanida, io cred ca asta e a doua interpretare a ta, prima nu a fost propria harta natala?

Pana acum nu am postat nici o interpretare, crede-ma! V-am cerut doar ajutorul in legatura cu stabilirea datei in care urmeaza sa ma casatoresc. Si de atunci incerc cu disperare sa deprind tehnica interpretarii. Sper ca voi reusi. :D


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group