It is currently Fri Mar 29, 2024 3:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: zile rele ....?
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 8:10 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
marti- 21.03.2006- astazi am observat , incepand cu mine si cei apropiati mie dar si in cazul vecinilor si a colegilor ca au avut o zi grea, incarcata , tensionata , certuri din nimic ,din neintelegeri , din orgolii exacerbate s.a.m.d.... in special semnele de pamant au rectionat cu enervari pana la lacrimi ...dar nici cu cele de foc nu au stat lucrurile in roz... :twisted: sotul meu un pamant la patrat (taur cu asc. capricorn) :D , dupa o dimineata agitata , a reusit sa "plesneasca " masina ..nu rau ,ceva ce suna a avertisment - mi-a marturisit ca a venit acasa si i-a venit sa se bage sub pat :D acum mestereste cate ceva dar amandoi am decis sa stam izolati unul de celalalt ca sa nu ne muscam....:lol:
de dimineata , nici mie nu mi-a mers bine - odata ajunsa la lucru , mi-am rugat colegele sa incerce sa ma ignore- nici bina ziua sa nu-mi dea....iar ele nu au putut - .... este greu de explicat starea in care eram - iritare la maxim dar fara un motiv anume - simteam ca explodez iar autocontrolul se facea cu eforturi uriase...
acum , seara, , toate acestea s-au evaporat . incet, incet, ne-am regasit calmul si umorul ....
intrebarea mea este : sa fi fost astrele " de vina" ? am observat ca zodiile de apa au fost cele mai linistite....dar nici ele nu erau chiar in apele lor... :D
voua , cum v-a mers astazi?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: zile rele ....?
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 9:14 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mie mi-a mers bine...
este posibil sa fie ceva pe tema ta.. particularizat doar la tine...
Mercur este retrograd si asta pare sa fie cauza. Despre cum anume ne influenteaza, uite mai jos un extras. Articolul intreg il gasesti aici http://www.coser.ro/aspecte/aspecte_200 ... _Pesti.htm

coser wrote:
Retrogradarea lui Mercur aduce dificultati in comunicare, o intelegere deficitara in ceea ce priveste comportamentul oamenilor, cuvintele, exprimarea nonverbala. Datorita faptului ca intensitatea emotiilor este situata la cote foarte mari oamenii vor simti nevoia de interactioneze, sa se exprime in viteza, concentrand fraze intregi in cuvinte putine pentru a gasi cea mai potrivita exprimare.
Retrogradarea lui Mercur, ca ale multor planete de altfel, face apel la o perioada anterioara ce este indicata de pozitia ascendentului in momentul de inceput. Ascendentul in Scorpion in ingress-ul retrogradarii lui Mercur face apel la tranzitul sau prin Scoprion (8-30 octombrie 2005) de unde ne vin amintiri ale unor probleme nerezolvate sau remuscari ale unor greseli facute in acea perioada. Apelul la acele trasaturi se va face prin dorinte excentrice sau de putere, prin sperante utopice. Retrogradarea lui Mercur în Peşti aduce o diminuare a puterii de a reacţiona, dar şi, la aceiasi intensitate, teama de a spune adevarul. Luna in Berbec pe casa a VI-a si Lilith in Fecioara pe casa a XI-a, a temei intrarii lui Mercur in mers retrograd, aduce o autoagresivitate construita pe nesiguranta (conjunctia Soare-Uranus), dar si pe dorinta de stabilitate, imposibil de realizat cu Venus in Capricorn in opozitia cu Saturn retrograd si cu Neptun in casa IV-a. Cu toate acestea aparenta sociala va fi foarte importanta in acest intervalpentru ca receptia mutala a celor doua planete, Jupiter si Pluton, pare sa domina gesturile, orientarile, tendintele si actiunilor.


Deci cauza este in perioada 8-30 octombrie 2005... este greu de explicat de ce este asa, dar mergi pe firul evenimentelor si poate afli de ce...

Eu incep sa a adaptez cu aceasta senzatie de plutire, desi ma astept ca dintr-o clipa intr-alta revenirea la realitate sa se faca brusc si poate chiar dur... Mercur retrograd aduce o agitatie interioara... daca mintea noastra a fost dominata de grija ca nu se poate rezolva o anumita problema acum Mercur o va vantura ca pe semintele si nu stii ce sa faci sa opresti mecanismul. Daca singura problema este sa fii impacat cu tine si bucuros atunci chiar asa se intampla... Sa nu cadem insa in greseala sa credem ca este un fel de Lampa a lui Aladin, ci asta ar trebuie sa ne ajuta sa constientizam... insa acesta este lucrul cel mai greu de facut... acum ai alta putere si ai putea sa intelegi, dar nu vezi ce?... deci oricat de bine ar fi, nu e deloc bine!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 11:08 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Subscriu la nemernica de zi de 21.03.2006. O fi coincidenta. La mine a fost catastrofala. Parca am ajuns la marginea prapastiei. Tensiune 1000 cu 500.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 11:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
si io la fel...jos de tot... nu ma regasesc neam, oboseala maxima, conexiuni zero, am fost la o intalnire cu clientzii si daca ma duceam singura dadeam kix total. Senzatzia maxima e ca nu mai am nici fir de sange-n mine...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 22, 2006 1:17 am 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
ceva a fost ... nu ca m-as bucura ca au trecut si altii prin asta, ci tocmai pentru ca pe multi din jurul meu i-am vazut cumva ca intr-un film trecand prin diverse forme de stres si agitatie si reactionand atipic sau disproportionat ....
multumesc , coser . articolul privind aspectele l-am citit inainte de a posta pe forum ( de fapt l-am mai citit de cateva ori pana acum) dar ce m-a mirat a fost ca tocmai " pamantenii" au fost cel mai afectati ... experienta mea a fost cea a unei zodii de foc cu ascendent apa ... eu am fiert , am bolborosit, am dat pe dinafara, apoi m-am evaporat ... in sfarsit , a trecut si ma bucur ca nu am facut lucruri de neiertat ...e drept ca pe harta natala mercur e undeva la 7 grade fecioara ... mercur retrograd din pesti sa fi fost in opozitie perfecta ? nu am descoperi secretul de a posta o harta pe forum si nu am una pentru ziua de 21 martie - hei, e echinoctiul de primavara !!!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 7:17 pm 

Joined: Mon Aug 01, 2005 4:11 pm
Posts: 35
Intru si eu in club! In 21 a picat netu, telefonul nu a mai functionat. Echipa de interventie spunea ca va remedia problema azi. Au trecut mai multi de "azi", nu mai speram ca vor rezolva ceva in aceasta saptamana. Spre surprinderea mea, astazi s-a intamplat minunea, au rezolvat. Am aflt apoi ca noaptea trecuta un prienten de al nostru a stresat operatorul de serviciu sunand de 4 sau de 5 ori si cerand, in numele nostru, remedierea problemei azi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 26, 2006 8:55 am 

Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
Posts: 70
la mine luni, 20 martie a fost o zi cumplita; eram la pamant. iar marti, 21 martie, parca as fi reinviat, pentru ca total neasteptat, mi s-a schimbat sediul de munca, un cu totul alt nou colectiv, alte reguli si m-am simtit mult mai bine decat luni. ce ti-e si cu inceputurile astea :P !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group