It is currently Fri Mar 29, 2024 6:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: numar aspecte
PostPosted: Fri Mar 24, 2006 3:12 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Am vazut cum, in interpretarea unei astrograme, a lui Shri Mataji, astrologul considera ca are 31 de aspecte , lucru care denota personalitatea de exceptzie a acesteia.
Intrebarea mea este: are importantza numarul aspectelor?

Am vazut de asemenea cum Cotrobescu considera ca numarul redus de grade ale casei I determina vitalitatea slaba, personalitatea timida... Asadar... aceasta consideratzie se extinde si asupra celorlalte case?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: numar aspecte
PostPosted: Fri Mar 24, 2006 7:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Performanta nu este data de numarul de aspecte. De ce? Dintr-un rationament foarte simplu - daca scopul tau in viata este sa faci culturism, nu ai nevoie de aspecte care sa-ti confere veleitati intelectuale sau afective, de talente speciala sau puteri paranormale. Nu-ti trebuie decat disponibilitate pentru efort fizic si o intelegere a propriului corp. Asadar nu ti-ar folosi la nimic sa poti fi bun la toate si sa nu fii cu nimic mai presus decat unul care obtine performanta in culturism in situatia in care tema lui indica asta ca fiind sigura lui calitate. Devii un om special daca te pricepi foarte bine la ceea ce faci nu daca te pricepi la multe si nu faci mare lucru.
Acel astrolog ofera prin asta o definitie subtila a orgoliului de a sti de toate si de a nu face nimic si eu nu sunt de acord cu el.
Eu consider ca important este mesajul planetelor si modul cum el se inscrie pe linia propriului destin.
Cat despre ceea ce spune Cotrobescu, nu stiu cum sa comentez... pare a fi o observatie personala. El este un astrolog cu un fin simt al observatie si o inclinatie speciala spre detaliu, probabil ca site el ceva... dar eu cred ca este subiectiv.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 2:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, si eu m-am mirat in privinta numarului de aspecte pt simplul fapt ca si eu am aproape la fel de multe si... degeaba :lol: . Iar in privintza "marimii " unei case eram nedumerita pt ca nu am intalnit aceste considerente decat la Cotrobescu.
Tot la el am gasit, in discutzia despre o anume casa, sintagma: "anul influentzat de aceasta casa conduce la sacrificii etc. " si as vrea sa intreb (poate este ceva elementar si ma fac de ras dar incerc): cand stiu ca un an este influentzat de o anume casa? :oops:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group