It is currently Fri Apr 19, 2024 4:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: fazele lunii
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 5:19 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Avetzi idee cum pot calcula in ce faza a lunii este o anumita zi de nastere? Adica a cata zi din ciclul lunar ...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 6:19 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cu ZET 8.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: fazele lunii
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 6:21 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
mermaid wrote:
Avetzi idee cum pot calcula in ce faza a lunii este o anumita zi de nastere? Adica a cata zi din ciclul lunar ...


Cred ca cel mai bun mod de calcul ar fi prin consultarea efemeridelor,care-ti arata poz.Lunii in fiecare zi.In luna care te intereseaza,cauti luna conjuncta cu soarele,sau luna opozitie cu soarele,si stii ca atunci a fost luna noua sau luna plina si numeri zilele in continuare pana ajungi la data care te intereseaza.Alt mod de calcul am gasit in "misterele horoscopului egiptean" Ely Star,unde gasesti tabelul epactelor lunii.Sau cauti pe net calendarul cu fazele lunii-stiu ca se publica lunar in revista d-lui Nicolici,dar nu stiu daca gasesti si pt.date mai vechi.Mai gasesti si in "Astrologia lunara"
Daca nu primesti un sfat mai competent,am sa-ti arat cum se calculeaza dupa una din ac.metode.Cred ca daca cunosti ora nasterii ,cel mai simplu ar fi direct pe harta natala sa calculezi.Dar poate sunt alte metode mai performante,mai exacte.

Exact ce spuneam,mai sus de met.mai performante.Mihnea,mi-a luat-o inainte. :lol:
Cred ca am scris in acelasi timp.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 6:57 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Uff, pai exact asta citesc acum, Astrologia Lunara, am tabelele cu ziua din luna cand a fost luna plina, stiu sa numar de la luna plina pana la ... urmatoarea dar inapoi? Pana in Luna plina adica... De ex. in Dec. 1971 luna plina a fost in 17. Pe mine ma intereseaza data de 15. Ei... a cata zi este 15 din ciclul lunar? Sau daca ma intereseaza o data de DUPA Luna Plina... includ ziua cu luna plina la numaratoare ? Am toate sansele sa gresesc cu o zi doua... :oops: Iar Z8 nu pot folosi ca am Mac nu PC. D-aia lucrez numai cu www.astro.com...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 7:09 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Postez imediat raspunsul,numai sa-l calculez.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Prin Ely Star
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 7:49 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
aries wrote:
Postez imediat raspunsul,numai sa-l calculez.


Adurat mai mult caci am calculat si prin met .lui ELY Star.Deci :prin astrologia lunara:cand data care ne intereseaza-in cazul de fata:15 dec.1971,este inaintea datei cand a fost luna noua in acea luna [17 dec.1971],se ia in calcul data anterioara cand a fost luna noua-18 noiembrie 1971.Aceasta zi se calculeaza ca fiind prima zi,19 noi.a doua zi etc.pana se ajunge la 15 dec.1971.Rezulta ca pt.data de 15 dec.1971,Luna avea ,la nastere, 28 de zile.

[Prin met.lui Ely Star ,luna are la nastere 27 de zile,existand un decalaj de o zi in datele cand a fost Luna noua.-In tabelul dat in carte ,pt.1971 a fost Luna noua in 19 noiembrie,iar nu in 18 noi.]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 8:10 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mermaid:
Poti face din Mac un PC, daca folosesti un emulator. Si atunci va merge si Z8 :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 8:21 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mermaid dupa efemeridele care le am ,datele din "Astrologia lunara" sunt valabile.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 8:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Multumeesc, m-am dumirit. Ce ma bucur. :D



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group