It is currently Thu Mar 28, 2024 8:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: Aspectul milionarilor
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 11:50 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Am citit in cartea lui Maria Pancescu despre aspectul milionarilor,adica trigon Jupiter-Neptun,in harta natala.Sunt cazuri cand este valabil si in aspect de sextil sau semisextil.A mai avut efect la cineva?La mine a avut prin anii '80,dar la ultimul trigon,nu s-a mai intamplat "minunea". :cry:


Last edited by aries on Tue Apr 04, 2006 7:51 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 9:52 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Aries, cum e cu aspectul asta, ca nu inteleg? Una din planete e in tranzit sau cum?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 10:16 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihnea wrote:
Aries, cum e cu aspectul asta, ca nu inteleg? Una din planete e in tranzit sau cum?


Pai scrie asa:cine are in harta natala pe jupiter in aspect de:trigon, sextil,chiar semisextil [si da cateva ex.cunoscute] cu neptun,vor dobandi in viata ceva in valoare mare [banuiesc ca material-si ex.date erau nume de milionari].In anii '79-80 eu am cumparat un apartament [in rate],cand l-am vandut ,mult mai tarziu,valora zeci de milioane.Am fost ,deci milionara [salarrul era pe atunci cateva mii.]Eu am in harta trigonul,si se zice ca atunci cand se repeta configuratia,se poate ca din nou sa ta "pocneasca norocul".In harta fiului prietenei mele exista ac.aspect de trigon ,si anul trecut ,el,a devenit proprieterul unui apartament.Ac. tanar de mic copil isi-castiga banii [este maestru sahist].Eu ,pana acum cativa ani,aveam bani [in salturi,dar nu-mi lipseau],dar nu erau pt.mine [Jupiter exil pe casa trei-poti ghici pt.cine].Cred ca atunci cand una din planete repeta aspectul cu cealalta planeta,in tranzit,se repeta ,se ofera o noua sansa.Nu stiu nici eu exact,de aceea am pus intrebarea.Poate si altii au o experienta in ac domeniu,au obs. daca are efect ac. aspect.Cred ca in principal este important ce predispune harta natala.
Inca un ex.:in oct.1993 :[in rev.solara-a mea-,jupiter tranzit urma sa faca conjunctie cu neptun natal.]In cerul nasterii mele cele doua planete fiind armonice [in trigon], in 1993 oct,la noul loc de munca ,am ajuns la un salar de 700.000 lei [si cu responsab.pe masura]fata de salarul avut,care a fost de aprox.40.000 lei.Deci scumpul jupiter si neptun mi-a facut in nou "cadou"-cel putin asa mi-ar place sa cred.In '93 ac. aspect era pe casa VII natala,dar banii s-au dus, indirect, tot spre cel din casa III natala.
Trebuie sa-mi calculez "punctul fratilor si al sururilor" sa vad cum e plasat in tema natala.In priv.fratelui treb.sa mentionez,ca o fac cu cea mai mare placere,pt.este f. muncitor si a meritat "investitia",acum isi da masteratul si este f.bun in domeniul ales, si mai presus de toate "simt" o leg.puternica intre noi,el finnd mult mai mic,dar mult mai capabil [defectele nu i le vad-caci-nu-i asa-fratele meu e cel mai bun dintre cei mai buni ] :lol: :lol:
Scuza-mi devierea,m-ar interesa si pe mine mai multe ref.la aceste aspecte,dintre jup.si neptun.


Last edited by aries on Wed Mar 29, 2006 6:25 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 9:18 pm 
E interesant aries ce spui tu cu aspectul asta intre Jupiter si Neptun. Spun asta pt ca si eu am sextil intre Jupiter si Neptun in tema natala. Si desi ar fi greu de crezut sa stii ca si la mine a functionat atunci cand s-a reconstituit aspectul. Eu puneam pe seama altor aspecte, pt ca un trigon sau sextil intre Jupiter si Neptun mie una nu prea imi sugereaza acumulari materiale (la mine au fost achizitii imobiliare), ci mai curand acumulari de natura spirituala. Oricum e interesant.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 12:09 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Este foarte interesant. Pe tema mea natala unde si eu am un sextil Neptun-Jupiter, chiar un triunghi minor a treia planeta fiind Pluton in trigon cu Jupiter in 1999 martie cand am cumparat apartamentul neptun in tranzit facea o conjunctie cu Jupiter natal, nu reedita aspectul de sextil.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 12:30 am 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Buna!
Am analizat si eu aspectul Jupiter - Neptun din tema mea, dar la mine Jupiter face cuadratura cu Neptun! Si ce pot sa va spun sigur e ca ma "prostituez" intelectual pe 140 euro (in conditiile in care platesc chirie 170 euro); dar asta nu imi impiedica evolutia spirituala; ba din contra as zice.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 12:39 am 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
...Am uitat sa va spun ca salariu de mizerie am avut intotdeauna, de cand am terminat facultatea si cred ca asa va mai fi mult timp, pana se va face reforma aia; si cand se va face eu voi fi iesit la pensie. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 6:42 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihaela ai dreptate ref.la "acumulari de nat.spirituala".In rev.solara din '96,Jupiter tranzit se apropie de conj.cu Neptun tranzit ,in casa VIII anuala,conj.formandu-se pe casa XI natala,si conj.cu Chiron natal.In acea perioada a inceput drumul meu spre"initiere",si a fost cea mai prolifica vara,din pct. de vedere spiritual.Aici cred ca avea un rol si Uranus[in tema mea].Chiar m-ai pus pe ganduri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 10:28 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
ce subiect de milioane!
chestia e ca si la mine apare iar ac conjunctura....
cand am avut jupiter tranzit in casa 10 (balanta) facea si sextil cu neptun natal retro din sagetator -am prins un post bun cu bani multi , m-am si mirat ce salariu bun...apoi nu ne-a mai crescut salariu jupiter a inceput sa mearga retrograd prin casa 10 la mine apoi a trecut in scorpion si nu mi-a mai mers asa bine profesional. Nici de prieteni protectori nu am parte -e retrograd pana in august in casa 11 la mine (scorp)...
Jupiter natal la mine e guv asc si e in berbec la 21 grade, neptun tranzit e la 19 grade in varsator (sextil) dar e in casa 2 in astro mea...pacaleli cu banii, ascund bani (ma mir si eu cat de adevarate sunt, de fiecare data cand ascund ceva bani sau mi se ascund, vad neptunul din casa 2 din astrograma mea) .
Ideea e: ar trebui sau nu sa ma imbogatesc?-oricum tot ce-i mult strica, stiti ca vroiam doar garsoniera. Oare e posibil sa ma aleg chiar cu 2 camere? Trebuie sa vanda socrii un teren in buc-dar parca configuratia astrala nu imi e favorabila...decat aspectul asta prezentat de aries e benefic, de data asta nici jupiter nici neptun nu sunt retrograde si sunt in sextil...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 11:18 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
foarte interesant ce discutati voi aici
pe harta mea natala Jupiter se afla la 14.58 Berbec iar Neptun la 10.41 Sagetator dar e retrograd; deci trigonul nu e perfect si cu exceptia unei singure perioade din viata mea, mereu am dus-o prost cu finantele.

Oceanida,
eu stiam ca in timp prin metoda progresiilor toate aspectele de sextil devin cuadraturi, cuadraturile devin trigoane, trigoanele devin opozitii; dar cred ca aceasta regula se aplica mai mult ptr planetele rapide, nu stiu in cazul tau cum e ptr ca e vb despre 2 planete lente dar eu zic ca e bine de stiut asta, asa ca am spus asta ptr cei care nu stiau, numai asa putem acumula cunostinte. :D

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 7:14 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Am uitat sa specific: si la mine in harta natala Neptun este retrograd,iar Jupiter este in exil ,[am facut corectura ,in mesaj am scris ca este retrograd].La mine vin banii [mai ales cand am nevoie],dar n-am parte de ei.Dar cred ca un cuvant de spus il are guv.zodiei si casei a-II-a.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 02, 2006 6:23 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu nu am mai auzit pana acum de teoria asta... este ceva nou... o fi o concluzie personala pe care o trage astrologul cu pricina. Ceea ce stiu eu este ca aspectul Jupiter-Neptun este un aspect ciudat, greu de interpretat, puternic ce are, indiferent cat de bun este, o nota distructiva, acida, caustica foarte evidenta. Asta se poate traduce prin cautari false, dorinte desarte, idealuri care sa distraga atentia de la scopul vetii, putere folosita in mod excesiv.
In aspectele pozitive (conjuncti, sextil, trigon) cele doua planete aduce dorinta de mai bine atata din punct de vedere material, cat si din punct de vedere spiritual, mistism, intuitie, dorinta de a spijini grupul prin sacrificiu de sine, prin implicatii personale, prin dreptate, prin mediere si amorsare a unor conflicte. Cel ce are acesta aspecte in tema poate controla emotiile celorlalti, avand astfel un control special asupra maselor, dar li se cere pentru asta dovezi ale priceperii. In lipsa lor aspectul devine autodistructiv.
Apectul negativ al acestor doua planete aduce in primul rand suspiciune, neincredere, iracibilitate, dramatizare a propriei conditii, lene, indolesta, inclinatie spre desfrau, excese de tot felul. Cel ce are aceasta pozitie in tema trebuie sa lupte cu vulgaritatea personala sau a celorlalti si prefera sa li se indice intotdeauna un etalon emotionale caruia sa i se conformeze.
Intr-o lume materialista acest aspect poate aduce dorinta de stabilitate prin detinere de mari valori materiale, ca o informatie din subcontient pe care omul sa o traduca sub forma unui ideal. Nu este rau decat in situatia in care acest ideal le inlocuieste pe celelalte, insa trebuie sa cunoastem ca acest aspect nu aduce numai bani. De ce? Simplu, pentru ca banii nu aduc fericire!
Glumele care se fac pe seama asta sunt doar niste glume... personal am cunoscut foarte multi oameni cu o situatie materiale impresionant de buna si care nu erau deloc fericiti... asa ca in cazul meu teoria cu "banii nu aduc fericirea" este verificata...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 02, 2006 10:57 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Scuze,am gresit numele autorului [am facut corectia] ref.la "aspectul milionarilor".Este vorba de Maria Pancescu "Manual de astrologie-progresii si tranzite"si se refera doar la partea materiala,pt. ca aspectul este comentat la cap."Banii si succesul".Deci in ac.context este comentat doar din pct.de vedere material.
Pt. -Oceanida-:autoarea mentioneaza:"...Acelasi lucru este valabilsi pt.aspectul Ju/Ne,iar acesta este numit chiar "aspectul milionarilor".In ac.caz,nu pare sa aiba prea mare importanta ce fel de aspect se face intre cele doua planete.De ex.,J.P.Morgan,marele bancher american,,avea in astrograma Ju.in opozitie cu Nep.si o cuadratura cu Saturn....",urmand si alte exemple.Deci nu dispera.
Coser ,probabil este concluzia pers.a astrologului.Ai dreptate in analiza ta,am mai inteles cava din tema mea.
Scuze inca o data pt.greseala. :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 9:00 pm 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Multumesc Ina22us si Aries pentru incurajari :D , sunteti dulcinee, dar eu nu-mi fac probleme pentru bani pentru ca banii nu sunt scopul meu in viata; daca mi-as dori asta, m-as duce reprezentant medical la vreo firma de medicamente sau companie de asigurari si as avea salar de min 500 euro, dar nu vreau asta; imi place ceea ce fac si toata lumea imi spune ca sunt facuta pentru asta: si pacientii si colegii mei (care uneori ma iau peste picior spunandu-mi ca sunt atipica, dar mie nu-mi pasa); satisfactia mea profesionala e enorma; nu am luat si nu voi lua niciodata "spaga"; mai mult am niste pacienti batranei care au nevoie de tratament permanent dar nu si-l pot permite si ii ajut eu (cat voi putea); banii mei sunt de fapt banii prietenului meu, adica banii nostri :) ; de multe ori ma intreb daca e corect fata de el sa dau altora banii munciti de el, desi el este de acord si chiar ma incurajaza sa fac asta.
Coser a spus ca acest aspect disonant Jupiter-Neptun aduce dramatizare a propriei conditii, dar chiar este, desi e alegerea mea; repet: banii nu sunt un scop, ci reprezinta recunoasterea valorii, a muncii si a responsabilitatii (desi in cazul nostru, al medicilor, resposabilitatea noastra nu se poate masura in bani); si daca voi avea vreodata multi bani ii voi imparti tuturor celor care au nevoie.
Coser, tu mai spui ca acest aspect J-N mai aduce irascibilitate, suspiciune - recunosc (desi de multe ori mi se reprosaza ca sunt naiva, credula); cat despre desfrau sau alte excese (singurul exces este tutunul) - am fost crescuta intr-un mediu crestin cu o conduita morala desavarsita.
Deci, Coser, eu te admir foarte mult si tin cont de opiniile tale, e posibil sa nu se valorifice toate aspectele disonante intre planete sau pur si simplu le-am transcens?

Va doresc numai zile minunate!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 5:21 pm 
User avatar

Joined: Mon Oct 17, 2005 10:16 pm
Posts: 24
Cred ca unul dintre aspectele milionarilor poate fi si o piramida de pamant. Nu am studiat pana acum problema, insa asa am simtit pe moment si am postat. Voi ce credeti?



_________________
Do you feel in what we believe?
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 10:33 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
mi s-a spus asta mai demult
Trigonul regal creat de Lilith in Balanta - C1, Jupiter in Taur - C9 si Mercur in Capricorn C5, modul vibratoriu Cardinal -Fix -Cardinal, ar fi perfect daca si Lilith ar fi fost in semn de paman dar fiind la inceput de
Un triunghi major sau piramida, aduce sansa, o energie ce curge liber, o puternica motivatie, talent, oportunitati dar si o anumita comoditate, posibilitatea de a "te invarti pe loc". Piramida de pamant aduce perseverenta, rezistenta, simt practic, magnetism puternic (spuneam ca te plac foarte mult dar nu stiam de ce, acum am aflat). Te simti in securitate si foarte stabila in lumea materiala. Esti conservatoare si dispui de o mare capacitate de realizare asociata cu excelente resurse creatoare.

Una dintre planetele Piramidei este o planeta pivot (apartinand mai multor conficuratii), ea va fi cheia de expresie a talentelor incluse in celelalte configuratii. (Tu ai doua planete pivot, Jupiter si Lilith - fiecare avand cate 4 aspecte.) Cum Jupiter este conjunct cu Luna care la randul ei creaza 6 aspect, consider ca punctul forte este Jupiter, marele benefic, aflat in domiciliu de casa, 9, cea a studiilor inalte, a calatoriilor, a spiritualitatii.
desi.............sunt putin sanse ......eu asa spun, sa ajung eu 'filthy rich'.......doar am postat sa analizez niste viitoare comentarii.....daca tot s-a adus vorba de piramida de pamant.in fine.nu vanez avere .nu e telul meu principal in viata.din contra vreau ceva neobisnuit,in care sa influentez intr-un anumit fel societatea si dupa ce dau coltul un nr.nu prea mic de oameni sa-si aduca aminte de mine!!si as vrea ceva nespecific persoanelor de sex feminin daca va fi posibil...daca ar veni cineva din viitor si m-ar anunta ca voi avea o viata banala pe care nu o merit la- cunostintele pe kre le am- nu as ezita sa-mi fac harakiri imediat!!prefer sa mor din picoare de mana mea,decat ingenuncheata de societatea mizerabila :twisted: and i'm not kidding at all.



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 18, 2006 10:55 pm 
Eu as spune ca o piramida de pamant ar putea fi indiciul unor mari realizari in plan material. Insa cu conditia ca una din planetele care configureaza piramida sa fie guvernatorul casei 2, sau sa fie situata in casa 2. Excelent ar fi ca una din planetele care formeaza piramida sa fie Jupiter plasat in casa 2 :).
mihaela.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group