It is currently Tue Apr 16, 2024 7:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: alta nedumerire
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 12:44 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
mai demult am rugat un astrolog sa-mi spuna si mie niste amanunte despre astrograma mea, si anume unde am diverse planete si binenteles, Luna Neagra (mi se parea un element exotic pe-atunci). Ei bine, a sarit ca ars spunand ca "nu lucreaza cu luna neagra". :shock: De parca spunea ca nu lucreaza cu magia neagra... Acum, de cand studiez si eu cartzile vad ca este un element care distorsioneaza, uneori ie chiar creativ, etc., deci, un punct ca multe altele de luat in seama in astrologie. si acum, ma gandesc oare ce o fi vrut sa spuna? de ce reactzia asta? are luna neagra si alte conotatzii decat cele scrise in manuale si tratate?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 7:22 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Dupa cum unii care citesc in cartile de Tarot nu folosesc etalari cu carti inversate (adica cu capu-n jos). Motivul este din cate am inteles ca nu cumva acele energii negative ce rezulta din citirea cartilor inversate sa nu-i afecteze. Poate asta o fi si cu Lilith...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: alta nedumerire
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 9:23 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu... astea sunt superstitii...asa cum Minerva sustine ferm si tare ca daca persoana nu a implinit 18 ani ea nu se uita in astrograma...
Lilith nu este un element astrologic usor de interpretat... pentru a o intelege pe Lilith trebuie sa ai un anumit simt al misticului si sa poti intelege cam care sunt tentatiile pe care orice semn zodiacal le-ar putea oferi prin gazduirea acestui malefic.
Cu toate elementele sale negative Lilith nu poate fi un element evolutiv de exceptie... Daca ne uitam pe tema lui David Blaine, descoperim o Luna neagra in casa X, ce ar putea insemna tentatia de a se afisa in public - ceea ce el chiar face. Cu toate ca multe din trucurile sale il incarca negativ, exemplul pe care il ofera el prin placerea de a se afisa in public (Lilith pe X) poate avea un substrat bun, daca el este sustinut de moralitate. Am vazut ca are prezenta de spirit si nu se entuziasmeaza impreuna cu interlocutorii, ci ii priveste atent urmarindu-le fiecare reactie... un subiect (femeie) aproape intra intr-o stare de soc, daca nu ar fi intervenit printr-o echilibrare energetica intr-un mod atat de responsabil!
Lilith este calea cea mai scurta, dar si cea mai grea si dificila... si unii chiar fug de ea... ca le e bine altfel!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 10:37 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
hmmm, ce interesant...lucrurile is mult mai profunde uneori decat credem... iar Lilith cea controversata... ascunde muulte taine... Cat despre Tarot... eu am un manual englezesc in care ni se sugereaza din start sa intoarcem pur si simplu cartzile daca-s invers... :? Pai mie la o etalare mi s-a intamplat ca TOATE cartzile sa pice invers... Pai cum sa le intorc? Adica sa zic ca-i de bine cand nu ie? Lucrurile sunt ceea ce sunt... De unde si vorba "las-o cum a cazut"...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group