It is currently Fri Mar 29, 2024 3:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sinucidere
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 12:45 pm 

Joined: Mon Apr 24, 2006 11:20 pm
Posts: 98
Ce se intampla in fapt cu persoanele care se sinucid, nu pot sa-mi explic acest lucru, mie greu sa accept cum o persoana isi poate pune capat zilelor.
Ma refer aici strict la un caz: un tanar de 19 ani, clasa a 12 a este gasit spanzurat in garajul casei de mama sa, nu tu bilet, nu tu nimic. O moarte destul de ciudata.. fara cuvinte..
Ce s-a intamplat?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 2:09 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Trebuie sa ne dai datele tanarului, inclusiv ora si locul nasterii, ca sa putem spune concret ce s-a intamplat cu el.
Suicidul, tentativa de suicid si gandurile sinucigase sunt mult mai frecvente la tinerii al caror liber arbitru este supus unui efect de menghina in care la scoala au probleme, in dragoste au probleme, cu parintii nu se inteleg si nu primesc suficienti bani de la ei, au stari depresive in care ei sunt amenintati ca daca nu fac eforturi reale sa invete sa treaca clasa sau sa ia bacul, sunt dati afara din casa s.a.m.d., in timp ce ei doresc doar libertate si distractie. O perioada ei ascund problemele lor, dupa care, pentru ca nu exista suficienta vointa sa le rezolve (deoarece nu au si nici nu se simt motivati cu nimic), incep sa le incolteasca gandul sinucigas.
Insa ca sa te gandesti la asa ceva trebuie sa ai o gena specifica, iar astrologic vorbind, trebuie sa fie Scorpionul, casa a VIII-a, Pluton sau Lilith intr-un fel implicate. Sigur ca acesti tineri nu au inca un simt spiritual dezvoltat si nu stiu ca lor D-zeu le-ar descoase mai repede itele, decat ar face-o cu un adult ajuns tot sub efectul de menghina al societatii, profesiei si familiei, dar care poate a beneficiat de ceva sanse la viata lui pe care deja si le-a irosit. In cazul tinerilor mai sus mentionati parintii joaca un rol foarte important si ei se autoinvinovatesc de cele mai multe ori ca au fortat prea tare, in loc sa recurga la alte metode cum ar fi psihoterapia sau pur si simplu intelegerea ca fiul sau fiica lor se afla intr-un impas.
Eu cred ca pe tanarul de care spui avea cel putin doua sau trei dintre problemele mai sus mentionate si nu a gasit intelegere acasa.
19 ani e o varsta stranie sa se sinucida cineva, pentru ca Saturn face trigon cu Saturnul natal si situatia lui nu ar fi trebuit sa fie atat de critica. Exista cai de iesire, dar din pacate Saturn cere sa-ti insusesti lectiile de viata.
Sinuciderea este iarasi calea prin care un tanar poate face ceva important, un act prin care sa atraga atentia, chiar si unei iubite care l-a parasit. El isi poate imagina cortegiul funerar si durerea intiparita pe chipurile familiei si ale colegilor si se poate consdera un fel de erou. Nu la fel se intampla in cazul adultilor, la care actul in sine are mult mai multe ramificatii psihologice.

Oricum ar fi, fereasca Dumnezeu!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 2:53 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
telul meu principal in viata= vreau ceva neobisnuit,in care sa influentez intr-un anumit fel societatea si dupa ce dau coltul un nr.nu prea mic de oameni sa-si aduca aminte de mine!!si as vrea ceva nespecific persoanelor de sex feminin daca va fi posibil...daca ar veni cineva din viitor si m-ar anunta ca voi avea o viata banala pe care nu o merit la- cunostintele pe kre le am- nu as ezita sa-mi fac harakiri imediat!!prefer sa mor din picoare de mana mea,decat ingenuncheata de societatea mizerabila and i'm not kidding at all.
stiu p cineva:26.04.1988 21:00 (stiu...pluto retrograd din cs I ....)..2 tentative-taiere a venelor /si as mai da exemple...sg tentative ale mele s au rezumat la taking some pills....nu as putea ever sa apelez la metode taioase...
siucidu asta nu ar trb atata blamat....evident dak oamenii ar fi in stare sa inteleaga k cei kre platesc pretul de a avea o vedere mai profunda dekt restul sunt condamnati p vecie la o lupta continua,ce-i drept,kre de fapt ar trebui sa fie in gandul tuturor,si intr-un razboi niciodata nu trb sa te predai(doar nu esti gen.paulus :lol: )!!!



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 3:54 pm 

Joined: Mon Apr 24, 2006 11:20 pm
Posts: 98
Am sa revin cu datele despre tanarul in cauza, plus datele de nastere ale parintilor. cu tot ce trebuie ca impreuna sa vedem ce s-a intamplat in fapt.
Eu chiar in ziua de Paste, am cunoscut-o pe mama tanarului, care a fost in copilarie cea mai buna prietena a mamei, dar soarta le-a dus pe drumuri diferite. Si duminica dupa aproape 20 de ani s-au reintalnit.
Femeia aceea chiar daca fiul ei s-a spanzurat acum 1 an. a continuat sa tina doliu, ii este foarte greu sa accepte ca fiul ei a recusr la un astfel de act. mai ales ca cei din jur il considerau un bait model.

Mama lui mi-a povestit ca era genul de baiat foarte apropiat de parinti, nu facea nimic fara sa le spuna acestora, un baiat cu o memorie fantastica, invata bine, era un model pentru colegii lui. In ultima perioada nu a vazut nimici suspect in comportmentul lui. Ii repeta mereu mamei ca este o femeie puternica si va trece usor peste toate piedicile vietii (aici cred ca apare primul semn mai ciudat)

In ziua care s-a spanzurat mama lui spune ca era imbracat in hainele de casa ( sispect considera ea, pt ca rar statea imbracat cu hainele de casa... avea langa el tel mobil dar nu a dat nimanui nici un mesaj ( doar unei tipe, colega de-a lui cu care se intelegea cel mai bine : " de acum nu o sa mai stiti nimic de mine, a venit ziua in care trebuie sa plec, azi am sa fac gestul cel mare ) in rest pt parinti nici un bilet...

streangul era facut foarte bine ( exprimarea mamei : asemeni cum vezi in filme) avea pachetul de tigari langa el, insa nu fumase, s-a constat ca daca mama ajungea cu 10 min mai devreme il putea salva, cand ea la gasit era mort de 10 min :(

Mama lui se considera vinovata de moartea baiatului si o buan perioada de timp si-a dorit moartea... a mers la persoane care se ocupa de spiritism si au intrat in contact cu fiul ei si acesta i-a spus " mama numai plange dupa mine, si numai purta doliu, nu faci decat sa-mi ingreunezi mie situatia, viata ta merge inainte, ai puterea sa treci peste asta, plus ca eu voi fi mereu alaturi de tine"

tot de la ea am inteles ca acum se ocupa de cristaloterepie, lucru ce trebuia sa-l faca mai demult, ea considera ca moartea fuiului ei a fost o lectie pt ea tocmai ca sa se indreptet pe aces drum, de a ajuta omenii cu nevoi...

eu o sa o contactez in seara asta si sa-i iau datele.

mi se pare un caz destul de interesant .

cand o sa am datele am sa mai posetez


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 5:17 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
E bine sa ai acordul mamei lui inainte de a discuta aceasta problema. Trebuie sa ii spui pentru ce vrei datele.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 25, 2006 5:39 pm 

Joined: Mon Apr 24, 2006 11:20 pm
Posts: 98
sigur ca asa am sa fac...este o regula de baza.

Merci mult.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 28, 2006 6:10 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Exista multe lucruri ciudate in comportamentul tinerilor din ziua de azi, tineri care privesc in permanenta spre o alta lume. Ceea ce vedem noi la ei este ca sfideaza regulile la care noi cu totii am muncit sa le stabilizam, dar probabil ca mesajul lor este altul...
asteptam cu mare interes datele...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group