It is currently Fri Apr 19, 2024 7:48 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Planete neaspectate
PostPosted: Wed Apr 26, 2006 10:27 pm 
Nu stiu ce ar putea insemna faptul ca in tranzit, planetele natale raman neaspectate. Si nu ramane asa doar una ci trei planete si anume Jupiter, Pluton si Chiron. Deci planetele in tranzit nu fac nici un aspect cu aceste trei planete natale care practic raman neaspectate. S-ar putea considera ca persoana este intr-un fel vaduvita de energiile planetelor neaspectate care practic se sustrag si nu contribuie cu nimic.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 26, 2006 11:46 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihaela,

poate ca jupiter, pluto si kiron in tranzit fac oarece aspecte cu planetele natale. sau o planeta oarecare in tranzit, influenteaza o alta planeta legata in vreun fel de jupiter, pluto si kiron din natal. sau, exista tranzite prin casele guvernate de jupiter sau pluto. cred ca sunt multe situatii prin care energia unei planete se poate manifesta, situatii care nu sar intotdeauna in ochi.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 8:15 am 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
De obicei , dupa parerea mea , planetele neaspectate semnifica faptul ca acestea nu isi manifesta " canalul " de exprimare...in concluzie trebuie urmarite casele a caror guvernatori sunt si modul lor indirect de exprimare.



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 9:02 am 
veronica wrote:
mihaela,

poate ca jupiter, pluto si kiron in tranzit fac oarece aspecte cu planetele natale. sau o planeta oarecare in tranzit, influenteaza o alta planeta legata in vreun fel de jupiter, pluto si kiron din natal. sau, exista tranzite prin casele guvernate de jupiter sau pluto. cred ca sunt multe situatii prin care energia unei planete se poate manifesta, situatii care nu sar intotdeauna in ochi.

veronica


Da Veronica, Jupiter, Pluton si Chiron in tranzit fac aspecte, insa eu consider totusi ca daca planetele natale nu sunt activate, potentialul ramane intr-un fel latent pt ca tranzitele au impact si produc evenimente majore doar atunci cand tema natala (si implicit planetele natale) sunt implicate direct in aspecte.
Altfel, asa cum spune si Blulisan, canalul de curgere a energiei este obturat in perioada respectiva (vreo 3 zile). Oricum e destul de ciudat :roll: :(.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 11:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In carti se spune ca planetele neaspectate se exprima limitat. Consider ca aceasta definitie nu este departe de realitate. Planeta neaspectata este o planeta care ori nu vobeste, ori vorbeste singura. Prin pozitia ei in casa si zodie, prin calitatea pe care o are ea sigur are ceva de spus, dar nu spune.
Sigur acum intervine o alta problema:o fi bine ca tace sau nu?
.. asta se se poate vedea doar din tema. Pentru asta trasaturile sale trebuie raportate la aspectul general al temei.
Daca planeta se va exprima negativ atunci lipsa aspectelor nu este, in mod obligatoriu, un element pozitiv. Spre exemplu agresivitatea, invidia, egoismul, posesivitatea sunt trasaturi care intai trebuie contientizate. Ca sa te vezi egoist trebuie sa interactionezi, ca sa vezi ca esti posesiv trebui de asemenea sa interactionezi, iar daca planeta fara aspecte nu interactioneza atunci nu stii daca ce simti este bine sau nu. Este evident insa ca o planeta fara aspecte, pentru ca are trasaturi distincte, are, prin relatia subtila cu guvernatorul casei si zodiei in care se afla, o viata interioara.
Concret ce poate face o astfel de planeta? Poate ridica semne de intrebare, poate aduce teama de exprimare sau poate chiar neputinta de a se exprima, iar daca tema este prea dinamica, o planeta fara aspecte aduce nativului placerea de a avea un loc secret unde se retrage din cand in cand si despre care nici el nu stie prea multe.
Cand o planeta in trecere nu face aspecte ea este in perioada fara directie (ca Luna) si asta aduce discontinuitate in actiuni exterioare, interiorizare.. adica un fel de hibernare a planetei.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 3:46 pm 
Quote:
Daca planeta se va exprima negativ atunci lipsa aspectelor nu este, in mod obligatoriu, un element pozitiv.


Da Gheorghita, decat sa se exprime negativ, adica sa faca aspecte negative, mai bine deloc. E si asta o solutie :). Cu alte cuvinte, cum se mai spune: decat sa vorbeasca aiurea mai bine sa taca din gura :roll: :lol: :lol:. Oricum in tema natala cele trei planete formeaza mai mult aspecte pozitive.
Merci Gheorghita :).

P.S. Cel mai mult imi place ideea cu locul secret :D

mihaela


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 6:05 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Eu ma gandeam ca daca intr-o sinastrie , pe planeta neaspectata a unuia (A) se suprapune planeta altuia (B) si planeta neaspectata a lui A incepe sa faca aspecte cu planetele lui B , nu ar fi o cale de a pune in valoare posibilele calitati (in cel mai rau caz si defecte ) date de planeta neaspectata initial a lui A?
Exemplu Marte neaspectat im fecioara - semn interceptat in sinastrie pe pluto in fecioara a celuilalt.
Poate Pluto sa-l ajute pe marte sa se manifeste , tinind cont si de faptul ca e in semn interceptat?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 27, 2006 6:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, blulisan, ceea ce spui tu imi suna mie a "ce tare ne iubim, dar ce putin ne intelegem". O planeta neaspectata in tema natal este clar ca are o inhibitie, ori nu o poti pune sa interactioneze cu o planeta care in tema natala face aspecte, deci are un avantaj. "Ma inhiba" va spune "chiar si cand imi arata ca ma intelege ma enerveaza, da` ce sunt prost/proasta!"...
Acest raport ar putea fi bun in alta relatie decat cea de cuplu. Intr-o reatie intre un profesor si un elev ar putea fi un element pozitiv in care profesorul sa se puna in valoarea prin intermediul elevului... Spun ca ar merge pentru ca profesorul ar oferi o experienta elevului si ar putea fi mai putin importanta daca profesorul primeste feed back, dar relatia de cuplu se sprijina pe feed back, deci nu este cu putinta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pai
PostPosted: Fri May 12, 2006 2:13 pm 

Joined: Fri May 12, 2006 2:06 pm
Posts: 1
coser wrote:
Nu, blulisan, ceea ce spui tu imi suna mie a "ce tare ne iubim, dar ce putin ne intelegem". O planeta neaspectata in tema natal este clar ca are o inhibitie, ori nu o poti pune sa interactioneze cu o planeta care in tema natala face aspecte, deci are un avantaj. "Ma inhiba" va spune "chiar si cand imi arata ca ma intelege ma enerveaza, da` ce sunt prost/proasta!"...
Acest raport ar putea fi bun in alta relatie decat cea de cuplu. Intr-o reatie intre un profesor si un elev ar putea fi un element pozitiv in care profesorul sa se puna in valoarea prin intermediul elevului... Spun ca ar merge pentru ca profesorul ar oferi o experienta elevului si ar putea fi mai putin importanta daca profesorul primeste feed back, dar relatia de cuplu se sprijina pe feed back, deci nu este cu putinta...

Pai ori vorbim de aspecte intre planete in harta natala, ori de aspectele celor aflate in tranzit asupra celor aflate in harta natala, ori de aspectele altei harti natale asupra celeilalte harti natale.... :shock:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 12, 2006 8:11 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Quote:
Pai ori vorbim de aspecte intre planete in harta natala, ori de aspectele celor aflate in tranzit asupra celor aflate in harta natala, ori de aspectele altei harti natale asupra celeilalte harti natale....


Daca erai mai atent/a la subiect ai fi vazut ca era vorba despre "o posibila rezolvare " pe tru o planeta neaspectata si nu de o analiza a unor aspecte...de obicei nu ar trebui sa ne complacem in idea "asta e si n-am ce face " ci trebuie sa cautam si solutii de rezolvare ...



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group