It is currently Thu Apr 18, 2024 2:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: sistemul de case
PostPosted: Mon May 01, 2006 6:00 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
voi ce sistem de case folositi si de ce? m-ar interesa sa stiu daca ati comparat mai multe sisteme si ati ales unul din ele si ce anume v-a facut sa-l alegeti. eu pana acum foloseam linisita placidus, dar pentru ca asa era setat programul, by default. insa de curand, intr-o discutie cu amica astroloaga, ea mi-a zis ca foloseste koch. n-a prea stiut sa-mi zica si "de ce".

experimentand pe astrograma mea, se produce o schimbare importanta in functie de ce sistem de case aplic. la placidus imi iese axa interceptata fecioara-pesti pe casele II- VIII, iar la Koch axa interceptata devine berbec-balanta pe casele III-IX (si cu kiron opozitie mercur pe aceasta axa). sincera sa fiu, mi se pare ca are mai mult sens varianta koch, intrucat marea mea problema pe care incep sa o constientizez tot mai puternic este incapacitatea de a comunica armonios si de a transmite celorlalti exact ceea ce intentionez. nu reusesc sa gasesc tonul potrivit, de multe ori mesajul ajunge distorsionat la ei. iar eu par ori prea fraiera si moale, ori prea agresiva, cand de fapt doar ma straduiesc sa formulez cat mai clar si mai limpede.

voi ce experiente aveti cu sistemele de case folosite?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 6:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Placidus. Totul e foarte complicat si asa, daca as mai schimba pe Koch, Baltazar sau mai stiu eu ce, chiar m-ar lua durerea de cap. :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 6:23 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Placidus este cel mai folosit, precum si sistemul de case inegale. Dar fiecare face cum simte. Am citit pe site-ul Rodicai Purniche ca foloseste sistemul de care egalitar si pesemne ca stie ea de ce. Daca esti astrolog e bine sa devii fidel unui sistem. Daca nu, joaca-te cum vrei. Eu personal folosesc Placidus.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group