It is currently Thu Apr 18, 2024 9:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: SOUL MATE ?
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 3:55 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
credeti ca este posibil ca cineva sa aiba toate "simptomele" care indica faptul ca si-a gasit sufletul pereke, dar "perekea" sa nu simta acelasi lucru fata de persoana in cauza? sau este obligatoriu ca atunci cand vb de suflete pereke, cei doi sa fie la fel de implicati in relatie?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 4:22 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Probabil ca foarte putini dintre noi isi dau seama de la bun inceput de faptul acesta, orbiti fiind de imaginea pe care ne-o "consturim" in subconstient despre...celalalt, precum si pentru faptul ca ne gasim din ce in ce mai putin in rezonanta cu spiritul nostru, cu natura, etc.
Nu mi se pare imposibil ca in cautarea sufletului pereche sa-ti dai seama abia peste luni sau chiar ani ca-ti era sub nas....sau poate deloc.

Ari, vorbeai despre niste "simptome"...care ar fi acele simptome in opinia ta?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 4:56 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
simptomele ar fi ca cel in cauza accepta situatii, comportamente din partea celuilalt, pe care in mod uzual le uraste, comportamente pe care nu le-ar fi tolerat nimanui altcuiva. alt simptom ar fi ca se dedica cu totul celuilalt, practic simte ca ii apartine, ca nu poate sa spuna NU si ca ii este imposibil sa-si controleze mintea, gandurile, iar cand exista certuri cu pericol de rupere a relatiei simte aproape o durere fizica, o stare de rau general etc etc

pe harta celor doi am vazut conj intre soare/uranus; pluto/venus; saturn/venus. persoana care are pluto conj venusul celuilalt este cea indragostita. e adv ca pluto este mai profund, mai posesiv, mai obsesionat, dar stiu ca si venus ar tb sa fie in acest caz implicat. poate nu atat de obsesiv, dar.........intelegi?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: SOUL MATE ?
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 11:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ari_ko wrote:
credeti ca este posibil ca cineva sa aiba toate "simptomele" care indica faptul ca si-a gasit sufletul pereke, dar "perekea" sa nu simta acelasi lucru fata de persoana in cauza? sau este obligatoriu ca atunci cand vb de suflete pereke, cei doi sa fie la fel de implicati in relatie?


Da, eu cred ca este posibil. Viata fiecaruia este un intreg sir de conditionari. Cine stie poate in acel timp una dintre cele doua traieste un blocaj karmic fata de o alta persoana decat sufletul pereche sau situatie si nu poate rezona. Predispozitia natala indica o realitate dar ele nu se sincronizeaza pt ca se vedea. Sufletele pereche se intalnesc in foarte mult incarnari. Ele pot comunica fara sa fi stiut unul de celalalt, iar cand se regasesc descopera ca au foarte multe sa-si spuna tocmai pentru ca ei comunicam inainte ca intalniera lor sa se realizeze in fizic.
Cred ca astfel de cazuri exista si mai cred ca sunt si destul de rare pt ca in general cei doi se magnetizeaza de la prima vedere.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 8:22 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:39 pm
Posts: 25
Location: Braila
ari_ko wrote:
simptomele ar fi ca cel in cauza accepta situatii, comportamente din partea celuilalt, pe care in mod uzual le uraste, comportamente pe care nu le-ar fi tolerat nimanui altcuiva. alt simptom ar fi ca se dedica cu totul celuilalt, practic simte ca ii apartine, ca nu poate sa spuna NU si ca ii este imposibil sa-si controleze mintea, gandurile, iar cand exista certuri cu pericol de rupere a relatiei simte aproape o durere fizica, o stare de rau general etc etc

pe harta celor doi am vazut conj intre soare/uranus; pluto/venus; saturn/venus. persoana care are pluto conj venusul celuilalt este cea indragostita. e adv ca pluto este mai profund, mai posesiv, mai obsesionat, dar stiu ca si venus ar tb sa fie in acest caz implicat. poate nu atat de obsesiv, dar.........intelegi?


Eu am o alta viziune asupra relatiei dintre doua suflete-pereche. Sunt de parere ca exista o puternica telepatie intre acestia, fiecare simtind cand celalalt nu se simte bine sau sufera, acest lucru putand fi posibil chiar la sute de km distanta. De asemenea, relatia evolueaza extrem de rapid ea lasand impresia mai degraba a unei reinnodari, decat a unei demarari a unei noi relatii, comunicarea este foarte buna iar dragostea se instaleaza rapid si vertiginos, ajungandu-se la o iubire foarte profunda intr-un timp foarte scurt. Este o relatie care tulbura si rascolesc pe ambii parteneri, iar intalnirea acestora este esentiala, deoarece rolul sufletelor pereche este de a se ajuta reciproc sa depaseasca un anumit blocaj spiritual care sa le obstructioneze pe viitor propria evolutie. In orice caz, este nevoie de mult mai multe indicii care sa indice regasirea intre doua suflete pereche, ca sa se poata trage o asemenea concluzie in privinta unei relatii...

Cu exceptia conjunctiei Saturn-Venus care poate indica o regasire intre sufletele pereche, celelalte conjunctii enumerate de tine nu garanteaza o asemenea regasire karmica.. Conjunctia Soare-Uranus (presupun ca este vorba de sinastrie) are un impact puternic mai mult asupra personalitatii si propriului eu, iar cea dintre Pluto si Venus indica intr-adevar o iubire pasionala si profunda, dublata de o intensa atractie sexuala, dar numai atat... Pe de alta parte, nu se poate stabili cine iubeste mai mult sau mai putin intr-o asemenea relatie... greu de precizat, iar eu nu am intalnit in nici un material de astrologie asemenea speculatii. Intr-adevar, Pluto fiind planeta grea are o influenta puternica asupra relatiei si o poate controla in totalitate, Venus ca planeta usoara se lasa oarecum controlata. Astfel ca intr-o asemenea relatie, Pluto face cartile si el este in general responsabil pentru felul in care demareaza si evolueaza relatia, deoarece sta in forta lui sa o faca sa functioneze. Ca orice relatie karmica, este o relatie ceva mai delicata si problematica, asa ca relatia poate fi extrem de fragila si se poate destrama relativ usor...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 10:33 am 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
Ce pot spune despre suflete pereche, daca intr-adevar ceea ce am eu cu cineva este o astfel de legatura, este faptul ca ceea ce face ea ma afecteaza in mod direct, desi de exemplu acum nu am vazut-o de 2 luni. In afara de asta avem aceleasi gusturi, ne distram in acealsi mod si pana si dansam lafel (desi nu am iesit cu ea seara prin cluburi decat de curand) ;) Ceea ce citesc eu cand ii povestesc deja stie, desi nu a pus mana niciodata pe catea respectiva.
Oricum, ea simte o datorie fata de mine sa ma protejeze.

De exemplu daca ea are iesiri cu prietenii in fiecare zi, se distreaza, eu pe de alta parte voi sta acele zile in casa, neavand nevoie de nici un contact cu nimeni (si invers).

Un timp, cat eram foarte apropiati si dormeam in acelasi pat puteam comunica telepatic fara nici un fel de probleme. Totusi aceasta comunicare se rezuma la faptul ca unu punea intrebari in gand schitand un gest spre celalt care raspundea exact la subiect.

Imi cer scuze, postul meu se referea la suflete surori si nu la suflete pereche.


Last edited by Octavian on Fri Aug 12, 2005 4:23 pm, edited 1 time in total.


_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 11:16 am 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:) Telepatic...se poate comunica la distante foarte mari...orice fel de distanta...mii de km. Intr-o relatie de tipul celei amintite mai sus,acest fapt este unul cit se poate de normal...vine din structura celor doi...din reflexul mintilor lor...in "virtutea inertiei".
Altele sunt "simptomele"...ceva din ceea ce a spus Coser,mult din ceea ce a spus Cristi,...cert este ca sunt extrem...extrem de putin cei care au "bucuria" de a intilni asa ceva O DATA in viata; probabil o pereche la zece mii de oameni.

Si... :? nu vei sti niciodata ce este mai bine: sa traiesti acea mare "intilnire",sa ai parte de ea,ori -in timp- vei avea mai mult de "cistigat" in plan spiritual,daca NU se poate...daca este ceva imposibil de "materializat". Si inca ceva esential nu vei sti niciodata: care din cei doi a iubit ...totusi,mai mult si caruia i s-a parut . Certitudinea n-o vei avea,asa ca,mai bine te prefaci ca "n-ai vazut-o",nu ti s-a-ntimplat,nu exista! :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 11:31 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:52 am
Posts: 17
Ei, eu acum o sa ma pun putin contra teoriei cu super-conjunctiile care iti arata sufletul pereche. Am un caz concret cu o persoana (pe care o cunosc, deci se poate realiza sinastria), fata de care nu am simtit nici o relatie deosebita cu toate ca exista conjunctii precum saturn-venus, dubla conjuctie soare-pluto, pluto-venus etc. etc. Sigur, nu am dezvoltat decat o relatie tangentiala, profesionala cu persoana respectiva, nu stiu ce ar fi rezultat daca il cunostem mai bine, dar chiar si asa, potentialul sinastriei nu s-a concretizat.

Image


Last edited by alina on Fri Aug 12, 2005 7:46 pm, edited 1 time in total.


_________________
Immovable object meets irresistible force.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 11:53 am 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
astroloverman wrote:
[...]este nevoie de mult mai multe indicii care sa indice regasirea intre doua suflete pereche, ca sa se poata trage o asemenea concluzie in privinta unei relatii...

Cu exceptia conjunctiei Saturn-Venus care poate indica o regasire intre sufletele pereche, celelalte conjunctii enumerate de tine nu garanteaza o asemenea regasire karmica [...]

Sunt interesat sa aflu care sunt considerentele astrologice (indiciile) in cazul regasirii sufletelor pereche? Se poate afla aceasta cu certitudine uitandu-te pe sinastria a doi omeni?
Fara a avea o parere avizata, eu ma uit in general la conjunctiile dintre planetele "grele" si planetele "usoare" ale celor doi, dar cu conditia ca aceste conjunctii sa fie in ambele sensuri. Adica daca avem doi indivizi A si B si mulle planete "grele" ale lui A fac conjunctii cu planetele "usoare" ale lui B, dar invers nu, atunci nu prea sunt indreptat sa acord acestei relatii atributul de suflete pereche.
Si daca tot vorbim de suflete pereche, care ar fi indiciile astrologice pentru regasirea sufletelor surori?
Ce rol pot avea nodurile lunare in stabilirea acestor relatii cu totul deosebite?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 13, 2005 11:09 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:52 am
Posts: 17
As mai avea si eu o intrebare, desi rationamentul meu e probabil prea simplist... Sa zicem ca o persoana intalneste pe cineva cu care are o serie de aspecte karmice care indica suflete pereche, asa cum au fost ele discutate anterior. Dar aceleasi aspecte le are si cu o sumedenie de alte persoane nascute in aceeasi perioada si aproximativ acceasi locatie... atunci, ce determina corespondenta de suflet-pereche, faptul ca s-au intalnit in persoana? Sau intervine si faptul ca oricum ne reincarnam in grup, si atunci tot grupul acela de persoane nascute in aceeasi perioada si locatii apropiate reprezinta pentru tine o comunitate de suflete pereche...



_________________
Immovable object meets irresistible force.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Soulmates
PostPosted: Sat Aug 13, 2005 11:43 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:17 am
Posts: 7
Location: Onesti
ari_ko wrote:
simptomele ar fi ca cel in cauza accepta situatii, comportamente din partea celuilalt, pe care in mod uzual le uraste, comportamente pe care nu le-ar fi tolerat nimanui altcuiva. alt simptom ar fi ca se dedica cu totul celuilalt, practic simte ca ii apartine, ca nu poate sa spuna NU si ca ii este imposibil sa-si controleze mintea, gandurile...

Cred ca aceste simptome se identifica foarte bine cu ceea ce numea cineva “doing soulwork”, adicã procesul de implinire a sufletului, daca se poate spune aºa.
Vezi articolul “Becoming Soulmates”, cu interviul luat celor 2 consilieri relationali pe aceasta tema, de cãtre un astrolog.
http://astrology.about.com/od/matchmaki ... 92600a.htm

Eu inteleg prin “suflet pereche” acea latura a personalitatii noastre subconstiente, pe care anumite persoane reusesc sa ne-o activeze, dandu-ne sentimentul de familiaritate. Sufletul pereche poate fi deopotriva un prieten, un iubit sau chiar un membru al familiei. Cred ca acesta se identifica cel mai bine cu acel element astrologic din harta noastra natala care este deficitar, dar care este dominant in harta natala a persoanei pe care o recunoastem ca fiind sufletul nostru pereche. Eu am observat, de exemplu, ca sufletul meu se simte cel mai confortabil fata persoanele de sex opus care au o dominanta a elementului pamant in harta lor natala, in urmãtoarea ordine: capricorni, fecioare, tauri.
In tema mea, de fapt, acest element astrologic este slab activat in stare constienta.

Cat despre indiciile unor potentiale relaþii “suflet pereche”, iata un top interesant, având ca exemplu bine cunoscutul cuplu Paul si Linda McCartney.
http://astrology.about.com/od/beyondsun ... ulmate.htm



_________________
Monica
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: shared affinities
PostPosted: Sun Aug 14, 2005 12:20 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:17 am
Posts: 7
Location: Onesti
O alta teorie interesanta prin care putem vedea ce tip de energie/ afinitati impartasim cu alte persoane (nu “suflet pereche” neaparat) ia in seama urmãtoarea egalitate de aspecte astrologice, de exemplu:
Soarele in Vãrsãtor = Soarele in aspect cu Uranus = Soarele in casa 11 = Uranus in Leu = Uranus in casa 5
Mai concret, daca in harta ei natala, avem Soarele conjunct cu Uranus si in casa 11, iar in a lui, Soarele in trigon cu Uranus, atunci putem spune despre cei 2 ca impartasesc aceleaºi tipuri de afinitati, aceasi energie vitala, de tip Uranian. Nu este obligatoriu sa avem toate cele 5 aspecte astrologice, insa cred ca cu cat sunt mai multe cu atât acel tip de energie este mai pregnant.

Exemplul pe care l-am dat este preluat dintr-un articol “Shared affinities in astrology”:
http://astrology.about.com/od/beyondsun ... love_5.htm

Acolo sunt date drept exemple doar corespondentele dintre Soare/ Luna si Uranus, insa cred ca teoria se aplica si pentru celelalte planete personale (Mercur, Venus, Marte) in corespondenta cu toate planetele transpersonale (Uranus, Neptun, Pluto), dar si cu cele sociale (Jupiter, Saturn).
Astfel, putem verifica 5 tipuri de energii:
- energia vitala (Soarele)
- energia emoþionala, trãirile interioare (Luna)
- energia mentala, capacitatea de comunicare (Mercur)
- energia relationala, sentimentala (Venus)
- energia fizica, instinctiva (Marte)
Iar aceste energii pot fi de tip uranian/ neptunian/ plutonian ori, jupiterian/ saturnian.
Eu am verificat practic si ... functioneaza :)



_________________
Monica
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group